Batoh, brašna, pouzdro - pomoc s výběremBrašny, batohy a pouzdra na fotografické vybavení jsou pro fotografy a videotvůrce jen stěží postradatelné. Základní funkce je zřejmá: bezpečné uložení a pohodlný transport fotoaparátu, případně i dalšího příslušenství a podle typu a zaměření uživatele i třeba dalších předmětů osobní potřeby, a to zejména vyrážíme-li na procházku, výlet, dovolenou, fotografické toulky. Také nám ale umožňují mít veškeré potřebné foto-videovybavení stále a pohotově po ruce. Přínosem je i vhodné a přehledné roztřídění. A zejména pouzdra jsou i věcí stylu a módy...

Batoh, brašna, pouzdro - pomoc s výběremVýrobci si jsou vědomi důležitosti tohoto speciálního příslušenství pro oblast foto-video, a tudíž své produkty neustále inovují, rozšiřují stávající produktové řady a nabízejí nové. Renomované firmy mají velmi dobrou zpětnou vazbu od uživatelů, především profesionálních fotografů, a tak nabízejí produkty s praktickými změnami, se zlepšenou flexibilitou, tedy s pružnějším použitím, anebo naopak velice specializované produkty typu pouzder a batohů na přesné typy fotografické výbavy, typicky extrémně dlouhých teleobjektivů, teleskopů, sestav pro digiscooping a podobně. Nové textilní materiály lépe chrání uložený obsah, a to nejen ty vnější, velice odolné, ale i vnitřní jemné a šetrné k optice a displejům.

Batoh, brašna, pouzdro - pomoc s výběremBatohy, brašny a zejména pouzdra jsou také věcí stylu a módy. A „in" je dnes nejen rozměrová a tvarová rozmanitost, flexibilita a modularita, ale také trendová barevnost (různé pestré barvy a kombinace a také khaki, ačkoli - výrobci velmi dobře vědí, že černá si své prvenství v oblibě uhájí asi vždy). Stálý zájem je o přírodní materiály, plátno, kůži. Ale stranou pozornosti výrobců i nás, uživatelů nezůstává ani kvalita a provedení zipů, přičemž některé mají i důmyslné protiprachové a voděodolné provedení, jiné zase velice tichý, diskrétní chod.

Fotobrašnu, nebo fotobatoh?

Řada z nás tuto otázku čas od času řeší. A někdy opravdu není snadné se správně rozhodnout. Zejména jedná-li se o vyhraněné „buď, anebo". Poněvadž ideální je mít speciální řešení pro různé příležitosti: na fotografické cestování velké fotobatohy (jeden vodotěsný speciál do deštného pralesa a na cesty po Amazonii, druhý, speciálně koncipovaný do hor a pouští), menší fotobatoh (nebo populární „brašno-batoh") na kratší cesty a sportovní akce, pro fotografování reportáží, jako jsou svatby, kulturní, společenské a podobné akce, velkou fotobrašnu, malou na toulky městem atp. atd. Jenže - ideální řešení nemusí být vždy „po ruce", že?

Batoh, brašna, pouzdro - pomoc s výběremFotobatoh

Z naší nadsázky je zřejmé jedno: musíme zvážit, jaké řešení je vhodné právě pro nás. Fotobatoh je výborný na dlouhé cesty, výborně poslouží hlavně v náročném terénu, snadno k němu lze připevnit stativ. Někomu vadí, že znemožňuje pohotový přístup k fotoaparátu, takže ještě nosí pistolové pouzdro. Faktem ovšem je, že na trhu jsou batohy s pohotovostním přístupem k fotoaparátu, tedy aniž bychom museli batoh sundat ze zad.

Batoh, brašna, pouzdro - pomoc s výběremUniverzální řešení, kombinující výhody batohu a brašny

Anebo je možné zvolit hybridní zavazadlo kombinující vlastnosti brašny a batohu: speciálně koncipovaný batoh s jediným ramenním popruhem směřujícím diagonálně přes záda a se snadným přístupem k fotografické technice. Takové „brašnobatohy" jsou kupříkladu Lowepro SlinghShot AW a Tamrac Velocity.
Někdo vyráží do přírody s univerzálním batohem, nevelkou fotobrašnou a speciální ledvinkou na další příslušenství. I to je řešení a záleží opravdu na tom, co komu vyhovuje, případně na volbě podle situace.

Batoh, brašna, pouzdro - pomoc s výběremFotobrašna

Fotobrašna s popruhem přes rameno nám nabízí vše potřebné pořád pohotově po ruce, snadněji se odkládá... Je vhodnější, jdeme-li fotografovat na společenské a kulturní akce (zvláště musíme-li anebo chceme-li se na ně vhodně obléci a batoh by byl poněkud „mimo"). Někdo ale velkou brašnu nerad nosí i na delších trasách.

Osobně také dávám přednost batohu, kdykoli to okolnosti dovolují. Faktem ovšem je, že některé brašny jsou pohodlné a vhodné i na opravdové toulky přírodou. Jednak je lze fixovat k opasku anebo mají bederní pás, takže nehrozí, že se třeba v horském terénu rozkmitají a narazí do skály nebo stromu.

A pak také záleží na způsobu nošení: čeká-li nás delší pochod, osvědčil se vzor „pošťák", tedy popruh přehodit přes hlavu na opačné rameno, než máme brašnu. Je to pohodlnější a nehrozí, že se nám sesmekne z ramene. A některé brašny jsou vybaveny tak, aby je bylo možno nosit na zádech jako batoh, případně můžeme zakoupit speciální postroj.

Každopádně platí, že naše fotografická výbava si zaslouží uložit do po všech stránkách kvalitního zavazadla podobně, jako na tělo excelentní zrcadlovky patří kvalitní objektiv.

A tak tedy dobře zvažme, co nám vyhovuje, kde a co budeme fotografovat, jaké a kolik vybavení potřebujeme uložit a přenášet. Záleží jen a jen na nás. Nabídka je pestrá a široká, jak je zřejmé i z dalších článků v této sekci.