II. díl - Jaký digitální fotoaparát si mám vybrat?

Autor: Jan Pěnkava

Na trhu je mnoho různých typů a druhů digitálních fotoaparátů. Navíc neuplyne měsíc, aby nebyl představen další nový model. A také se mění „mapa nabídky". Ruku v ruce s posílením pozice a rozšířením využití internetu, který se propojil i s televizní zábavou, expanduje bezdrátová komunikace, nabídka a možnosti notebooků, tabletů a chytrých mobilních telefonů s tím, že všechna tato zařízení lze snadno a rychle propojit a sdílet tak multimediální obsah. A aby toho nebylo málo, vedle digitálních zrcadlovek a jejich modulárních systémů na sebe poutají pozornost nové foto-videosystémy bez sklopného zrcadla.

Připomíná vám měnící se a rozšiřující se nabídka digitálních fotoaparátů složitý labyrint? Chcete si koupit fotoaparát a zvažujete, jaký je pro vás nejvhodnější? Anebo se ptáte, co je to kompakt s výměnnými objektivy? Jestli je to „hybrid" před nákupem zrcadlovky a má nějakou výhodu kromě velikosti oproti zrcadlovce? Anebo jste naopak přesvědčeni, že zrcadlovky už jsou překonané a budoucnost patří jen a pouze bezzrcadlovkám?

Pravda, někomu možná naopak přijdou takovéto otázky přinejmenším zbytečné, ale věřte mi: nejsou z mé hlavy, s takovými a podobnými se na mě lidé obracejí velmi často. Většinou na ně odpovídám stručně, věcně, krátce. Ale tím pádem také zjednodušeně. A to je škoda. Tak třeba na dotaz, zda je kompakt s výměnnými objektivy jen jakýsi „mezičlánek" při přechodu od kapesního kompaktu k zrcadlovce a zda má oproti zrcadlovce vůbec nějakou výhodu kromě nižší váhy a menší velikosti jsem nedávno odpověděl, že pro někoho jsou už samotné menší rozměry fotoaparátu přínosem. Většinou jsou spojeny i s nižší hmotností a věřte, že zejména mnohé ženy a dívky právě tyto parametry ocení, ať už na dovolené, na cestách, na procházce nebo výletu. A člověk se nemusí vzdát výborné kvality obrazu. Může využívat různé výměnné objektivy, a to i velice kvalitní, včetně modelů s pevnou ohniskovou vzdáleností. Některé systémové kompakty mají obrazové snímače formátu APS-C obdobně jako poloprofesionální a amatérské digitální zrcadlovky, přesněji SLR a SLT fotoaparáty, případně jsou postaveny na 4/3 digitálním standardu, anebo mají menší čip a preferují jiné přednosti, kupříkladu rychlost a videofunkce. Koneckonců - právě u sekvenčního snímání a videa je přínos jednoznačný i u větších bezzrcadlovek s integrovanými elektronickými hledáčky, neboť na rozdíl od zrcadlovek nemají sklopné zrcadlo, tudíž umožňují natáčet video s využitím hledáčku. Digitální hledáček také umožňuje zobrazit celou řadu informací a pomocných prvků včetně umělého horizontu.
Máte-li chvíli čas a tématika výběru vhodného fotoaparátu vás zajímá, pojďme, podíváme se na ni trochu podrobněji.

Základem je „mít jasno"

Mít jasno ve smyslu co nejlépe vědět, proč si chci fotoaparát pořídit. Co s ním budu fotografovat a k čemu chci pořízené snímky použít. Jak důležité jsou pro mě videoklipy, neboť většina digitálních fotoaparátů umožňuje snímat i video. A nejde jen o kvalitu záznamu, ale také o tvůrčí možnosti. Měli bychom si klást řadu otázek. Třeba: Budu si snímky prohlížet pouze v digitální podobě na monitoru počítače nebo notebooku? Nebo s rodinou a přáteli na televizní obrazovce? HDTV? Nechám si nejlepší snímky zhotovit v laboratoři a vložím je do alba? Vytvořím si vlastní fotoknihu? Kalendář? Budu chtít fotografie tisknout doma na své fotografické tiskárně? A v jakých formátech? Lákají mě i větší formáty fotografií? Budu si chtít vytvořit fotoobraz do svého bytu nebo jako dárek? Chystám se uspět ve fotografické soutěži? Toužím uspořádat výstavu svých fotografií a oslovit tak širší okruh osob než jen své blízké, přátele a kamarády, přítelkyně a kamarádky?

Od těchto úplně základních úvah se totiž nasměruji k dalším. A ty už se volby fotoaparátu přímo dotýkají. Mohu si totiž přát malý, ale elegantní ultrakompakt s osobitým stylem, který si vložím do kapsy a jdu do společnosti nebo „na akci s partou" a použiji ho podle příležitosti a situace. Nebo kompakt do nepohody, který můžu používat i během lyžování, raftování a při jiných vodních sportech, na cyklotoulkách divokou krajinou a případně mi poslouží i pod vodní hladinou. Velké oblibě se stále těší univerzálně použitelné kompaktní fotoaparáty vybavené „ultrazoomem", tedy transfokátorem či pankratickým objektivem s velkým rozsahem nastavitelných ohniskových vzdáleností. Velký zájem je přirozeně o zrcadlovky. A řadu spotřebitelů může oslovit nabídka nových kompaktních fotoaparátů s možností používat výměnné objektivy.

Samozřejmě, většina z nás také musí dobře zvážit pořizovací náklady. Kolik chci a můžu do svého fotoaparátu investovat? Kolik do celého fotografického vybavení? Dobré je vzít v úvahu, jakou sumu můžu vydat při prvním nákupu a případně, zda se budu ještě dál postupně vybavovat dalším výměnným objektivem či objektivy, externím bleskem, sadou snímacích filtrů, paměťovými kartami a čtečkou, náhradním akumulátorem. Ale je tu i další příslušenství, pouzdra, brašny, batohy, nebo stativy, monopody, ministativy a hlavice, případně také fototiskárny nebo multifunkční zařízení.
Určitě je dobré podívat se i kousek „za horizont". Člověk se vyhne nepříjemné situaci, kdy si velmi brzy po nákupu uvědomí, že jeho výběr nebyl zrovna nejšťastnější. A nemám teď na mysli technické selhání přístroje, které může nastat a řeší jej záruční oprava nebo možnost vrátit zboží podle zákona. Myslím na to, že člověk příliš brzy po nákupu zjistí, že pořízený fotoaparát neodpovídá představě a spíše „brzdí v rozletu". Mnohem příjemnější je pocit, když vás uspokojuje dosahovaná obrazová kvalita i možnosti přístroje, případně když můžete díky svému fotoaparátu „odborně povyrůst" a jste motivováni a nadšeni pro různé tvůrčí experimenty.

Pro dobré rozhodnutí musíme mít dostatek informací

Někoho možná k určité volbě nasměruje reklama, využít můžeme různá doporučení od známých, zvláště těch, kteří fotografují, a my jejich fotografie známe. Užitečné informace získáme i v odborné prodejně, a to nejen o fotoaparátech jako takových, ale také o servisních podmínkách, o dalším příslušenství, můžu požádat o propagační a informační tiskoviny.

Ovšem nakonec se musíme rozhodnout sami a pro dobrou volbu je velkou výhodou dostatek informací. Před samotným nákupem je tedy dobré získat informace z internetu, zvláště důležité jsou nezávislé testy a recenze, které na testech staví, k dispozici jsou odborně-populární časopisy i další literatura. Někomu pomáhá vytvořit si určitý širší výběr potenciálních možností, ke kterým si zjistí podrobné údaje a pečlivým posouzením postupně výběr zužuje až k vítěznému fotoaparátu. Jedno je ale jisté: Neexistuje ani dokonalý, ideální fotoaparát, ani jeden univerzální, který by vyhověl nárokům, přáním a potřebám všech uživatelů. Nabídka je tak bohatá nejen pro to, že fotoaparáty na trh dodává řada výrobců, ale také proto, že jeden univerzální fotopřístroj nestačí ani nám jako uživatelům, ale nemůže stačit také kvůli velké šíři fotografických motivů, úkolů, zadání a tvůrčích představ, z hlediska použití a využití fotografie jako takové a nestačí i kvůli různým individuálním nárokům, ale také kvůli různým trendům a v neposlední řadě také kvůli neustálému vývoji, a to nejen fotoaparátů, ale i celé oblasti fotografie a dokonce i celého rozsáhlého oboru zobrazování.

Základní druhy digitálních fotoaparátů

1/ Jednoduché a levné kapesní kompakty
2/ Stylové kapesní kompakty
3/ Malé kompakty s ultrazoomy
4/ Malé kompakty se širšími možnostmi
5/ Kompakty umožňující i promyšlenou digitální tvorbu
6/ Vodotěsné a odolné outdoorové fotoaparáty
7/ Systémové kompakty s maximálně rozšířenými možnostmi a výměnnými objektivy
8/ DSLM - Digital Single Lens Mirrorless přístroje, tedy bezzrcadlovky - oproti přístrojům z pozice 7/ mají elektronický hledáček
9/ DSLR - Digital Single Lens Reflex přístroje, tedy zrcadlovky, ale nově také SLT modely Sony, u nichž je sklopné zrcadlo nahrazeno pevným, které propouští světlo (T = Translucent), a namísto TTL optického hledáčku mají elektronický; oba tyto příbuzné typy fotoaparátů jsou vyráběny v několika kategoriích, přičemž první je určena primárně pro amatérskou tvorbu, rodinu a začínající fotografy
10/ Druhá kategorie zahrnuje zrcadlovky a SLT přístroje pro náročné a poloprofesionální fotografy
11/ Třetí kategorii tvoří přístroje se snímači velikosti políčka filmu šíře 35 mm, které jsou určené pro náročné a profesionální fotografy
12/ A čtvrtá a současně zcela samostatná kategorie, to jsou fotoaparáty a systémy pro nejnáročnější a speciální fotografické úkoly, přičemž nejrozšířenější jsou systémy středoformátové

Další dělení a hodnocení fotoaparátů

Fotoaparáty dále dělíme a hodnotíme podle objektivu (typ, druh, kvalita, světelnost, ...), závěrky (druh, rozsah časů) a také podle vybavenosti (systémy, režimy, funkce). Posuzujeme design, ergonomii a obsluhu přístroje: jak se drží, jaké má rozmístění, provedení a ovládání funkčních prvků, zajímáme se o chod spouště, závěrky a dalších systémů, pohotovost zaostřování atp.

Další důležitá kritéria jsou rozměry a hmotnost, způsob napájení (a energetická náročnost přístroje), obecně technická úroveň (funkční spolehlivost, životnost - při nákupu ovšem odhadnutelné jen pomocí nepřímých prostředků, obdobně i odolnost proti klimatickým vlivům), cena, servisní služby (zázemí dané značky fotoaparátu). Podle našich tvůrčích záměrů zvážíme i jaký je výběr vhodného příslušenství.
Ovšem digitální fotoaparáty, to jsou vícefunkční přístroje. Naprostá většina modelů umožňuje pořizovat také ozvučené videozáznamy. A stále více fotoaparátů má zabudovanou jednotku Wi-Fi, umožňující rychlé a snadné spojení s bezdrátovou sítí LAN (IEEE802.11 b/g/n), jako třeba malý, ale výkonný a důmyslně koncipovaný kompakt Canon PowerShot S110, nebo zábavný kapesní kompakt Nikon Coolpix S800c vybavený operačním systémem Android, Wi-Fi jednotkou a dotykovou obrazovkou OLED, který umožňuje okamžité on-line sdílení snímků a videoklipů pouhým poklepem na monitor a pomocí nejnovějších aplikací z Google Play jej lze přizpůsobit nebo získat aktualizace z oblíbených webových stránek a přehrávat hry.

A velkou pozornost vzbuzují jarně-letní novinky 2013 společnosti Samsung, která dlouhodobě nápaditě a efektivně propojuje vhodné produkty ze svého portfolia: digitální fotoaparáty (a videokamery), tablety/notebooky a chytré mobilní telefony. Výsledkem je kupříkladu výkonná bezzrcadlovka s výměnnými objektivy, operačním systémem Android a Wi-Fi jednotkou Galaxy NX, a hybridní multifunkční přístroj Galaxy S4 Zoom - kompaktní fotoaparát s plnohodnotným desetinásobným zoomem, který je současně i chytrý mobilní telefon, kapesní přístroj pro každý den s velmi širokými možnostmi využití.

II. díl - Jaký digitální fotoaparát si mám vybrat?