Dalekohledy - Plněný dusíkem - Ne
"Dalekohledy jsou zařízení se dvěma soustavami čoček sloužící k pozorování vzdálených objektů. Základním parametrem pro výběr dalekohledu je průměr objektivu a jeho zvětšení. Dalekohled, který je označen 12x40 má 12 násobné zvětšení a průměr výstupního členu objektivu 40mm. Vlastnosti dalekohledu předurčuje kromě optické kvality i optická konstrukce, klasická nebo přímá. Při výběru nás určitě bude zajímat případná voděodolnost, způsob ošetření vnitřního prostoru proti mlžení a apod.
Dalekohledy jsme pro snadnější orientaci rozdělili do těchto základních skupin: dětské, myslivecké, turistické, kapesní, astronomické dalekohledy či vojenské ďalekohľady a nebo dle vlastností dalekohledy so zoomom a nebo konkrétní rozměry, voděodolnost ... ve všem si můžete filtrovat. Více se o jednotlivých kategoriích dozvíte v našem článku jak si vybrat dalekohled"
Mohlo by Vás zajímat:
Jak nastavit dalekohled
Jak vybrat dalekohled
Navzdory popularitě dalekohledů je pro mnoho potenciálních kupců stále záhadou, jak takový dalekohled funguje, v čem je jeden lepší než jiný a co znamenají všechna ta čísla v názvu dalekohledu. Přečtěte si vše co potřebujete vědět, než se rozhodnete pro koupi, abyste si mohli být jisti, že vybíráte správný dalekohled pro to, co chcete pozorovat.
Velmi jednoduše řečeno, dalekohledy využívají soustavu optických členů (čoček) a hranolů k vytvoření zvětšeného obrazu vzdálených osob, míst nebo věci. Použití dvou paralelních optických tubusů umožňuje pozorovat oběma očima, což je pohodlnější a přirozenější než u monokulárů nebo pozorovacích dalekohledu, kde musíte mít jedno oko zavřené. Kromě toho je při otevřených očích zachována hloubka ostrosti, což přináší bohatý a pohlcující zážitek, kdy scéna získává realističtější trojrozměrný vzhled.
Při nákupu dalekohledů si můžete všimnout, že některé vypadají velmi úzce a jiné spíše mohutně. Je to dáno tím, že vzhled a velikost dalekohledu závisí na typu použitého hranolu. Prizma slouží ke korekci horizontálního a vertikálního vyrovnání pohledu, aby scéna vypadala přirozeně; bez hranolu by dalekohled obrátil věci vzhůru nohama a vybočil by z původního pohledu. Existují dva hlavní typy hranolů: střechovité hranoly a porro hranoly. Skleněné prvky ve střechovitém hranolu jsou v jedné linii, takže střechovitý dalekohled je elegantnější a lépe se drží. U porro hranolů jsou skleněné prvky vzájemně posunuty a mohou poskytovat větší hloubku ostrosti a širší zorné pole ve srovnání s podobnými modely se střechovitým hranolem. Toho se dosáhne sklopením světelné dráhy, čímž se zkrátí délka a čočky se rozprostřou dále od sebe.
Mezi zdánlivě podobnými dalekohledy může být velké cenové rozpětí. Naleznete tak u nás dalekohledy za v cenovém rozpětí od necelých 500 až do téměř 200 tisíc Korun. Hlavním důvodem tak širokého cenového rozpětí je kvalita optiky, typ povlaků aplikovaných na čočky a další rozšířené funkce a například i specifický materiál těla. Kromě toho je typ hranolu často je i faktorem určujícím cenu. Vzhledem k fyzikálním zákonitostem při konstrukci a výrobě kompaktního střechového hranolu můžete mít střechový hranol a porro dalekohled, které se zdají být identické z hlediska kvality a výkonu, ale cena verze se střechovým hranolem bude vyšší než cena porro dalekohledu. Dobrou zprávou je, že pokud není tvarový faktor dalekohledu pro vás problémem, mnoho lidí zjistí, že mohou zlepšit kvalitu svého dalekohledu výběrem Porro hranolu, aniž by tím více zatížili svůj rozpočet.
Technicky vzato je typ hranolu používaný v dalekohledech dvojitý Porro hranol, ale vždy se zkracuje na "Porro". Vždy se píše s velkým písmenem, protože se jedná o příjmení vynálezce Ignazia Porra, který tento systém hranolů navrhl kolem roku 1850. Tato nejzákladnější konfigurace hranolů je definována zalomenou světelnou dráhou, která posouvá bod, v němž světlo vstupuje do hranolu a vystupuje z něj, což dává známý vzhled "tradičních" nebo "staromódních" dalekohledů.
Termín "střechový hranol" se původně používal pro konstrukci Abbe-Koenigova (AK) hranolu, který koriguje obraz horizontálně i vertikálně a udržuje přímku od místa, kde světlo vstupuje do hranolu a kde jej opouští. Nejběžnější konfigurací je hranol AK, ale existují i další varianty původního střešního hranolu AK, například Amici a Schmidt-Pechan (SP). Přestože plní stejnou základní funkci, optické dráhy se při korekci orientace obrazu liší. Hlavní výhodou konstrukce SP je, že je kompaktnější než hranoly Amici a AK, což má za následek tenčí optické tubusy, které se lépe drží, zejména při dlouhém zasklení. Společnost Zeiss je dobře známá používáním hranolů SP.
Náš tip
Protože výroba dalekohledů s Porro hranoly je obvykle levnější než výroba střechových hranolů, můžete často získat kvalitnější a větší model s Porro hranoly za přibližně stejnou cenu jako srovnatelný střechový hranol.
Slovník dalekohledů: Co potřebujete vědět
Zvětšení a objektiv
Všechny dalekohledy jsou označeny řadou čísel, například 10x42 a 7x20, která označují jejich zvětšení a průměr objektivu. Na příkladu 10x42 znamená, že dalekohled má desetinásobné zvětšení, takže pohled skrz něj se zdá být desetkrát bližší než pohled pouhým okem. Pro většinu situací postačí dalekohledy se zvětšením 7x až 10x. Návštěvníci kina či divadla by měli zvolit něco v rozmezí 3-5x, podle toho, kde sedí; sportovní fanoušci budou spokojeni s modelem se zvětšwním 7x, zatímco lovci budou potřebovat zvětšení 10x nebo vyšší pro pozorování na velkou vzdálenost. Nezapomeňte, že pro mnoho uživatelů může být obtížné stabilně a po delší dobu udržet dalekohledy větší než 10x42, takže při prohlížení modelů s větším zvětšením nebo většími objektivy a tedy i těžšími je třeba zvážit použití stativu.
Číslo "42" v našem dalekohledu 10x42 označuje průměr objektivu (přední čočky) v milimetrech. Vzhledem k tomu, že objektivy často tvoří největší část optiky, ovlivňuje to celkovou velikost a hmotnost dalekohledu a množství světla, které dokáže pojmout. Obecně platí, že větší objektivy propouštějí více světla než menší, což znamená, že snímky jsou jasnější, ostřejší a čistší. Větší objektivy však také zvyšují objem a hmotnost, a proto je třeba zvážit určité kompromisy při rozhodování, zda jsou určité modely pohodlné na přenášení, skladování, držení a používání.
Dalekohledy se zoomem
Dalekohledy se zoomem nabízejí proměnlivé zvětšení a jsou uváděny jako 10-30x60. V tomto příkladu je zvětšení 10x na dolním konci a zvětšení 30x na horním konci. Většina modelů má páčku nebo kolečko na dosah prstu, takže můžete nastavit zvětšení, aniž byste museli měnit rukojeť nebo sundávat okuláry z očí. Zoomy sice nabízejí větší všestrannost, ale někde v rozsahu zoomu může dojít ke znatelnému zhoršení jasu a ostrosti obrazu, protože optická dráha a fyzikální vlastnosti hranolů byly optimalizovány pro jeden výkon a kvalita obrazu může při takovém zvětšení na dálku trpět.
Výstupní pupila
Výstupní pupila je velikost zaostřeného světla, které dopadá do oka. Chcete-li zjistit výstupní pupilu, podržte dalekohled osm až deset centimetrů od obličeje a všimněte si malých světelných bodů uprostřed okulárů. Průměr výstupní pupily, který by měl být vždy větší než zornice vašeho oka, je přímo ovlivněn průměrem objektivu a zvětšením. Zornice lidského oka se pohybuje od 1,5 mm za světla do 8 mm za tmy. Pokud je průměr výstupní pupily dalekohledu menší než zornice vašeho oka, bude se vám zdát, že se díváte kukátkem. Nezapomeňte, že s věkem se oči méně rozšiřují, takže s přibývajícím věkem uživatele je důležitější výstupní zornice.
Průměr výstupní pupily dalekohledu se určí vydělením přední čočky zvětšením: dalekohled 10x42 má tedy průměr výstupní pupily 4,2 mm. Ta je velkorysá a obvykle větší než zornice oka. Dalekohledy 10x25 však mají výstupní pupilu pouze 2,5 mm, což je menší než průměrná dilatace zornice, a je tedy obtížnější přes ni vidět.
Dalekohledy se zoomem mohou mít při malém zvětšení naprosto přijatelný průměr výstupní pupily, ale při velkém zvětšení je o něco menší. Například tyto dalekohledy 10-30x60 mají zvětšení 10x na dolním konci a 30x na horním konci. Při desetinásobném zvětšení je průměr výstupní pupily úctyhodných 6 mm, ale při 30násobném zvětšení jsou to pouze 2 mm.
Naše rada
Lovci, pozorovatelé ptáků a astronomové by měli používat zvětšení 8x a méně a používat objektivy se světelností nad 50 mm, aby se dosáhlo širokých výstupních pupil, jako například dalekohled 8x56. S takovýmto zvětšení a světelností je možné použít i uprostřed noci, protože vám výstupní pupila pokryje dopadajícím obrazem zcela zakrýt zornice a zlepšit vidění navzdory tmavému prostředí. Tento typ konfigurace by měli zvážit také jachtaři, protože široká výstupní pupila pomáhá minimalizovat dezorientovanost, ke které často dochází při pohledu do dalekohledu při jízdě na vodě nebo při jejím vlnění.
Oční reliéf
Oční reliéf je optimální vzdálenost okuláru od oka nebo ohniska, v němž světlo prochází čočkou oka (okuláru). Výrobci instalují na okuláry očnice, aby se oči uživatele dostaly do správné vzdálenosti od okulárů, což usnadňuje používání. Pokud nosíte brýle, čočky umístí okuláry mimo vzdálenost vašich očí, což ovlivní kvalitu obrazu a vaši schopnost zaostřit. Mnoho dalekohledů nabízí možnost nastavení dioptrií na jednom z okulárů, takže většina uživatelů může zaostřovací systém přizpůsobit svým očním receptorům a používat dalekohled bez brýlí. Pokud sdílíte dalekohled s dalšími uživateli, jsou očnice často nastavitelné. Jednoduché očnice se jednoduše odklopí, abyste mohli brýle přiblížit k čočce okuláru. Dalším typem jsou nastavitelné očnice, které se otáčejí dovnitř a ven a přesně tak nastavují správnou vzdálenost pro jednotlivé uživatele.
Obecně lze říci, že modely s delším očním reliéfem mají menší zorné pole než cenově srovnatelné modely s kratším očním reliéfem. Dosažení špičkových parametrů v obou kategoriích je nákladný proces optického inženýrství. Vždy je dobré mít široké zorné pole. Rozhodněte se tedy, jak velký oční reliéf potřebujete, a kupte si dalekohled, který nabízí co nejširší zorné pole. Zorné pole je podrobněji popsáno níže.
Sklo, hranoly a povrchová úprava
Sklo
Záleží na typu a kvalitě skla použitého na čočky a hranoly. Pokud není správně vybroušen a vyleštěn, může podivně ohýbat světlo, takže barvy vypadají zkresleně nebo neostře, nebo může způsobit zkreslení na okrajích. Speciální skla, jako je sklo s nízkým nebo velmi nízkým rozptylem, jsou navržena tak, aby prakticky nezkreslovala a lépe propouštěla světlo bez jeho ohybu. Výsledné snímky jsou obecně jasnější, ostřejší, s věrnějším podáním barev a vyšším kontrastem.
V nabídce u nás najdete také dalekohledy vyrobené z ekologického skla. Tento obecný termín označuje sklo šetrné k životnímu prostředí, které nepoužívá olovo ani arsen. To může, ale nemusí mít vliv na kvalitu obrazu, ale pokud se vám poškodí čočky dalekohledu nebo budete muset dalekohled zlikvidovat, můžete si být jisti, že nepřispíváte k dalšímu chemickému znečištění.
Hranoly BAK4, BK7 a SK15
V úvodních kapitolách jsme se zabývali dvěma hlavními typy konstrukcí hranolů, ale kromě toho mají na kvalitu obrazu zásadní vliv materiály, z nichž jsou hranoly vyrobeny. BAK4 neboli baryové korunové sklo je považováno za nejlepší typ materiálu hranolu. Má vysoký index lomu a nižší kritický úhel než jiné materiály, což znamená, že lépe propouští světlo a méně světla se ztrácí v důsledku vnitřních odrazů - například v důsledku vnitřních bublinek zachycených během výrobního procesu.
Sklo BK7 je pravděpodobně nejčastěji používaným materiálem pro dalekohledy. Je sice o něco méně kvalitní než BAK4, ale stále se jedná o optické sklo, což znamená, že má vynikající světelnou propustnost a omezený počet vnitřních nedokonalostí.
Nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda váš dalekohled používá BAK4 nebo BK7, je otočit jej, podržet jej 15 až 20 cm od sebe, podívat se na objektiv a pozorovat výstupní pupilu. Pokud je na celkovém zaoblení obrazu patrné zkosení, je dalekohled vybaven hranoly BK7. Hranoly BAK4 mají kulatější výstupní pupilu, což vede k lepšímu přenosu světla a ostrosti hran. Sklo SK15 je atypický materiál, který představuje střední cestu mezi oběma výše uvedenými hranoly. Má vyšší index lomu než zmíněné hranoly, ale jeho disperze (měřená na Abbeho stupnici) je právě mezi BAK4 a BK7. Snímky viděné přes hranoly SK15 jsou velmi jasné a kontrastní.
Povrchy
Povrchová úprava čoček
Vrstvy na čočkách jsou povlaky nanášené na povrch čoček, které snižují odlesky a reflexy, zvyšují propustnost světla a kontrast a pomáhají barvám vypadat živěji. Jakékoli odražené světlo je světlo, které se nikdy nedostane k očím diváka, takže eliminací odrazů je obraz jasnější a ostřejší. Vrstvy jsou obecně dobré za předpokladu, že něco dělají. Je snadné nanést na objektiv levnou povrchovou úpravu, která mu dodá chladně vypadající oranžový odstín, ale tato úprava nemusí pomoci zlepšit kvalitu obrazu. Pokud nemáte možnost dalekohled před nákupem vyzkoušet, nejlépe uděláte, když si před nákupem vyhledáte značku, vyhledáte recenze uživatelů a budete se ptát. Pojmy jako potahovaný, vícevrstvý a plně vícevrstvý se vztahují k místu a typu použitých procesů potahování. Čočky s povrchovou úpravou jsou nejzákladnější a znamenají, že alespoň jeden povrch čočky má alespoň jednu vrstvu povrchové úpravy. Vícevrstvý povlak znamená, že je potaženo více povrchů a/nebo že na každý povrch bylo naneseno více vrstev povlaků. Plně vícevrstvá povrchová úprava znamená, že na všechny povrchy, vnitřní i vnější, bylo naneseno více vrstev. Tato úprava zajišťuje nejvyšší úroveň propustnosti světla, jasnosti, kontrastu a podání barev. V horní části je širokopásmový, plně vícevrstvý povlak. Tyto povlaky jsou navrženy tak, aby byly účinné v širokém spektru vlnových délek a nabízely nejlepší výkon.
Povlaky hranolů
Doplňkové povlaky čoček jsou povrchové úpravy hranolů, které zvyšují odrazivost světla a zlepšují jas a kontrast obrazu. Zatímco mnoho výrobců používá standardní reflexní povlaky, nejvyšší třída povlaků hranolů se nazývá dielektrické povlaky, které propouštějí téměř 100 % světla skrz hranol, což vede k jasnějšímu a kontrastnějšímu obrazu.
Jiný typ povrchové úpravy hranolu, který se používá pouze u střešních hranolů, se nazývá "fázově korekční" povrchová úprava. Vzhledem ke způsobu, jakým střechové hranoly odrážejí světlo, se světlo po průchodu objektivem rozdělí na dva samostatné paprsky, které nezávisle na sobě procházejí soustavou hranolů. U paprsků dochází k "fázovému posunu", když jeden paprsek dopadne na čočku okuláru o zlomek sekundy dříve než druhý paprsek. Když se oba paprsky v objektivu okuláru překombinují, jsou mírně rozfázované, což může ovlivnit vyvážení a podání barev. Použitím speciálních povlaků na hranol se rychlejší paprsek světla zpomalí tak, aby se vyrovnal pomalejšímu paprsku, čímž se při setkání s čočkou okuláru opět dostanou do fáze - což výrazně zlepšuje barvy, jasnost a kontrast oproti dalekohledům s hranolovými korekcemi bez fázové korekce. Za normálních okolností si většina uživatelů rozdílu nevšimne, ale profesionální uživatelé a nadšení pozorovatelé ptáků jej mohou potřebovat, aby viděli důležité detaily z větší vzdálenosti nebo za zhoršených světelných podmínek. Protože Porro hranoly netrpí fázovým posunem, tyto povlaky se u nich nepoužívají.
Zorný úhel a zorné pole
Úhel pohledu
Pojmy "zorný úhel" a "zorné pole" se vzájemně doplňují. Oba termíny popisují horizontálně měřenou velikost scenérie, která je viditelná při pohledu dalekohledem. Představte si, že stojíte uprostřed obřího koláče pizzy; dalekohled se zorným polem 6,3 stupně by při pohledu ven zobrazil divákovi 6,3stupňový "plátek" koláče z plných 360 stupňů.
Dalším způsobem vyjádření zorného úhlu je zdánlivý zorný úhel (AAoV). Ten se zhruba vypočítá tak, že se vezme AoV a vynásobí zvětšením. Pokud má tedy dalekohled 10x42 z předchozího příkladu zorný úhel 6,3 stupně, je jeho zdánlivý zorný úhel 63 stupňů. Zorný úhel je úhel zvětšeného zorného pole při pohledu dalekohledem, takže čím větší je zdánlivý zorný úhel, tím větší je zorné pole, které lze vidět i při velkém zvětšení. Obecně se za širokoúhlou považuje hodnota AAoV větší než 60 stupňů. Inženýři společnosti Nikon vyvinuli vlastní matematický vzorec pro stanovení AAoV (viz níže), který je přesnější a preciznější, takže úhel je v průměru menší, ale většina optického průmyslu nadále používá první vzorec kvůli konzistenci a jednoduchosti.
an ω' = Γ x tan ω
Zdánlivé zorné pole: 2ω'
Skutečné zorné pole: 2ω
Zvětšení: Γ
Naše rada
Pokud při nákupu dalekohledu uvidíte číslo stupně bez označení, pamatujte si, že pokud je to nízké číslo, například 6,3 nebo 7,8, jedná se o skutečný zorný úhel, protože se vztahuje k úhlu na objektivu. Pokud je to velké číslo, například 55 nebo 68, znamená to zdánlivý zorný úhel.
Zorné pole
Zorné pole se vyjadřuje v metrech na vzdálenost 1 000 metrů ve stopách a představuje šířku viditelné oblasti, kterou lze vidět, aniž by bylo nutné dalekohledem pohybovat. Obecně platí, že čím větší je zvětšení a čím menší je objektiv, tím užší je zorné pole.
S trochou znalostí obvykle přijdete na všechny tyto způsoby vyjádření toho, kolik vidíte, pokud umíte trochu počítat:
V první řadě je třeba vědět, že 1 stupeň = 52,5 stopy ve výšce 1 000 metrů. Odtud můžete začít počítat.
Pokud tedy máte dalekohled 8x42 a zorné pole je 360', můžete vypočítat, že zorné pole AoV je 6,9 stupně (360 ÷ 52,5) a zdánlivé zorné pole AAoV je 55,2 stupně (6,9 x 8). Pokud tyto základní vzorce obrátíte, můžete extrapolovat jakoukoli jinou hodnotu.
Ukázat vztah mezi zvětšením a ohniskovou vzdáleností: Pokud by se místo výše uvedeného dalekohledu použil dalekohled 10x a zorný úhel by byl stejný, zorný úhel by zůstal 6,9 stupně, ale zdánlivý úhel by se zvýšil na 69 stupňů.
Minimální zaostřovací vzdálenost (nejkratší zaostřovací vzdálenost).
Může se to zdát zvláštní, protože celá myšlenka dalekohledu spočívá v pozorování vzdálených věcí a pro většinu uživatelů je to naprostá pravda. Existuje však poměrně hodně nadšenců, kteří dalekohledy používají k pozorování ptáků nebo hmyzu. Mnozí pozorovatelé ptáků chtějí mít minimální zaostřovací vzdálenost, která jim umožní vidět drobné detaily ptáků - například křídla, tvar zobáku nebo znaky na hlavě - během krmení. Zaostřovací vzdálenost menší než 3 metry je u dalekohledu plné velikosti pozoruhodná. S rostoucím zvětšením se obvykle zvyšuje i minimální zaostřovací vzdálenost. Uživatelé, kteří mají zájem o malou zaostřovací vzdálenost, by měli zvážit použití větších objektivů a omezit zvětšení na přibližně 8x.
Typy těla dalekohledu
Tato část popisu je určena k diskusi o některých konstrukčních prvcích, které se týkají spíše tvaru a funkce optiky než jejího výkonu.
Otevřený nebo zavřený závěs označuje centrální část, která spojuje dva optické tubusy u dalekohledů se střechovým hranolem. Centrální závěs a zaostřovací mechanismus jsou obvykle umístěny v tělese. Tím se sice zpevní závěs a mechanismus, ale uzavřený můstek zabrání tomu, abyste jste svými prsty mohli chytit dalekohled kolem dokola. U otevřeného můstku je zaostřovací mechanismus obvykle umístěn v blízkosti okulárů a další stabilizační část směrem k objektivům, přičemž centrální část zůstává otevřená. To umožňuje nejen pohodlné uchopení kolem dokola, ale také snižuje celkovou hmotnost optiky.
Zaostřování
Většina dalekohledů používá centrální zaostřovací systém. Hlavní zaostřovací kolečko je namontováno na můstku mezi oběma okuláry a pohybuje jimi symetricky. U centrálního ostření má mnoho výrobců na jednom z okulárů kolečko pro nastavení dioptrií, které umožňuje jemné doladění ostrosti podle individuální dioptrické potřeby. Velikost dioptrické korekce určuje každý výrobce, obvykle podle modelu, a může být na levé nebo pravé oko, případně na obě. U některých modelů je dioptrická korekce integrována do centrálního zaostřovacího mechanismu.
Existují dva další režimy zaostřování, které je třeba řešit: individuální a bez zaostření. Modely s individuálním zaostřováním odstraňují centrální zaostřovací mechanismus a umožňují každému okuláru zaostřit nezávisle. To sice umožňuje extrémně jemné a přesné zaostřování, ale při společném použití s dalším pozorovatelem je často frustrující a mělo by se o něm uvažovat pouze v případě, že je pouze jeden hlavní uživatel. Tímto systémem je vybaveno mnoho námořních a astronomických modelů. Dalekohledy bez zaostření nemají žádné zaostřovací mechanismy. Spoléhají na to, že obraz zaostříte očima, takže se můžete soustředit na krajinu a vychutnat si výhled. Někteří uživatelé s výjimečně slabým nebo špatným zrakem by se pravděpodobně měli vyhnout modelům bez zaostření, protože mohou oči velmi namáhat a způsobovat nepříjemné pocity, jako je únavu očí nebo bolesti hlavy.
Naše rada
Pokud plánujete dalekohledy sdílet nebo je používat na různé vzdálenosti, vybírejte modely s centrálním zaostřováním. V astronomii nebo na moři nabízí individuální ostření nejostřejší pohled a nemusíte příliš často upravovat zaostření, protože jste zaostřili na "nekonečno" (vzdálené objekty), kde se zaostření příliš nemění.
Odolnost vůči povětrnostním vlivům, vodotěsnost, odolnost vůči mlze
Mnoho dalekohledů není odolných proti povětrnostním vlivům, některé jsou vodotěsné a jiné jsou vodotěsné a odolné proti mlze. Hodnocení určuje, za jakých podmínek by se optika měla nebo mohla používat.
Bez označení odolnosti
Dalekohledy, které nejsou odolné proti povětrnostním vlivům, by se neměly používat v dešti nebo na moři, protože se do nich může dostat vlhkost. Když se voda dostane do optických trubic, může se srážet na vnitřní straně čočky (tzv. "zamlžení"), což zhoršuje vidění a nakonec vede k vnitřní korozi a rezivění.
Odolnost proti povětrnostním vlivům
Často, ale ne vždy, se u optiky používá nějaký druh těsnění - O-kroužek nebo těsnění -, aby se do optických trubic nedostala vlhkost, například z běžné vlhkosti nebo lehké mlhy. Dalekohledy odolné proti povětrnostním vlivům můžete používat ve vlhkém prostředí, aniž by došlo k jejich poškození. Vzduch uvnitř optické trubice je pravděpodobně pouze okolní vzduch z továrny, kde byly sestaveny, a obvykle má extrémně nízký obsah vlhkosti díky klimatizaci a dalším faktorům. To znamená, že dalekohledy ihned po vybalení z krabice by neměly mít za většiny běžných podmínek problémy se zamlžováním, a to ani v případě, že jsou utěsněny O-kroužkem nebo těsněním.
Vodotěsnost
Tyto dalekohledy jsou utěsněny O-kroužky, které zabraňují vniknutí vlhkosti, ale přesto se mohou zamlžit. V závislosti na konstrukci a těsnění jsou některé vodotěsné dalekohledy také různě dlouho ponořitelné. Někteří výrobci hodnotí své dalekohledy pro omezené hloubky po omezenou dobu, jiní se řídí standardními vojenskými specifikacemi a udávají je pro mnohem větší hloubky.
Odolnost proti zamlžení
K zamlžení dochází, když vzduch v optických trubicích obsahuje vlhkost. Při přechodu z teplé místnosti do chladného prostředí venku může vlhkost kondenzovat na vnitřní straně čoček a způsobit jejich zamlžení. Dalekohledy, které se nezamlžují, jsou plněny plyny, jako je dusík nebo argon, případně jejich kombinací, které zabraňují zamlžování. Plyn je suchý a do optických trubic je vháněn pod tlakem, který udržuje těsnění a O-kroužky pevně na svém místě.
Stále kladená otázka zní: "Jaký je rozdíl mezi dusíkem a argonem?". Při rychlém vyhledávání na Googlu se objeví mnoho odkazů na fóra, kde mají lidé na toto téma velmi vyhraněné názory a vedou na toto téma řadu online sporů. Stručná odpověď zní, že pro naprostou většinu lidí není mezi nimi z hlediska výkonu velký rozdíl. Oba plyny udržují vlhkost venku a zabraňují vnitřnímu zamlžování. Pokud se ponoříte do chemie a podíváte se na diagram jednotlivých molekul, zjistíte, že molekuly argonu jsou větší než molekuly dusíku. Z tohoto důvodu se někteří výrobci domnívají, že větší molekuly argonu se hůře dostávají ven z těsnění, čímž se plyn déle udrží uvnitř, a tím si déle zachovávají své vodotěsné a mlhotěsné vlastnosti. Z praktického hlediska, pokud máte optiku s jedním z těchto suchých plynů, máte náskok před konkurencí.
Naše rada
Nezapomeňte... všechny dalekohledy odolné proti mlze jsou vodotěsné, ale NE všechny vodotěsné dalekohledy jsou odolné proti mlze.
Materiály těl dalekohledů
Pouzdro je rám dalekohledu, ve kterém je zabudována veškerá optika.
Hliník
Nejoblíbenějším materiálem na trhu je z velké části hliník - přesněji řečeno slitina hliníku. Hliník je lehký a pevný, levný, snadno se s ním pracuje a bonusem je i jeho přirozená odolnost proti korozi.
Hořčík
Další slitina kovů, hořčík, se používá pro svůj vysoký poměr pevnosti a hmotnosti. Protože je vše u dvou stejných dalekohledů stejné, jen jeden má hliníkové tělo a druhý hořčíkové, bude hořčíkový o několik uncí lehčí. Proč je to důležité? Pokud plánujete držet dalekohled u očí delší dobu, lehčí optika vás bude méně unavovat. Hořčík je velmi pevný, takže vydrží hrubé zacházení a jeho výhodou je odolnost proti korozi.
Polykarbonát
Polykarbonát je polymerní pryskyřice, která se vyrábí v mnoha vzorcích s mnoha různými vlastnostmi. Obecně mají všechny podobné vlastnosti, jako je snadné zpracování, nízká cena, odolnost proti korozi a pevnost. Hlavní výhodou použití polykarbonátu je jeho teplotní odolnost. Při používání optiky v extrémních podmínkách (zejména v chladu) zůstává šasi na neutrální teplotě - na rozdíl od kovů, které mohou (a také se ochlazují), pokud jim poskytnete dostatek času. A co je důležitější, kov se při změnách teploty rozpíná a smršťuje, takže v průběhu let může neustálý pohyb vytáhnout optiku z tubusu a zabránit tak ztrátě ostrosti. Protože se polykarbonáty neroztahují a nesmršťují, tato možnost se na ně nevztahuje.
Naše rada
Nenechte se zmást slovy jako " letecká kvalita" - ta vám o kvalitě slitiny nic neřeknou. Zeptejte se sami sebe: Které části letadla se týkají? Držák, který podpírá podvozek, nebo držák, který podpírá zásobník na občerstvení? Technicky vzato jsou obě " letecké", protože se používají v letadle. Pokud výrobce nevydá speciální slitinu, jako je 6061-T6, která má ověřitelné specifikace - stačí vědět, že hliník je lehký a pevný, a nechat to tak..... a neplatit za módní termíny, které nic neznamenají.
Braun dalekohled 7x50 černý
1 350,41 Kč bez DPH
Braun dalekohled 10-30x60 ZOOM černý
2 060,33 Kč bez DPH
Nikon dalekohled CF Travelite EX 8x25
4 310,74 Kč bez DPH
Nikon dalekohled CF Mikron 7x15, černý
11 361,98 Kč bez DPH
Nikon dalekohled 10x35 E II CF WF
23 232,23 Kč bez DPH
Nikon CF Aculon A211 10x50
4 310,74 Kč bez DPH
Nikon 8-24x25 CF Sportstar Zoom dalekohled (bílý)
4 980,99 Kč bez DPH
Nikon 8-24x25 CF Sportstar Zoom dalekohled (modrý)
4 980,99 Kč bez DPH
Nikon 8-24x25 CF Sportstar Zoom dalekohled (černý)
4 980,99 Kč bez DPH
Nikon 8x21 CF Aculon T02 kompaktní dalekohled (bílý)
2 013,22 Kč bez DPH
Nikon 8x21 CF Aculon T02 kompaktní dalekohled (červený)
2 013,22 Kč bez DPH
Celestron Cometron 7x50 porro binokulární dalekohled
2 018,18 Kč bez DPH
Celestron Skymaster 12x60 binokulární dalekohled
3 284,30 Kč bez DPH
Celestron UpClose G2 8x21 binokulární dalekohled
1 023,14 Kč bez DPH
Celestron UpClose G2 8x40 binokulární dalekohled
1 900,83 Kč bez DPH
Celestron SKYMASTER 25x70 binokulární dalekohled
3 757,02 Kč bez DPH
Celestron SKYMASTER 20x80 binokulární dalekohled
5 789,26 Kč bez DPH
Celestron SKYMASTER 15x70 binokulární dalekohled
3 520,66 Kč bez DPH
Celestron UpClose G2 7x35 binokulární dalekohled
1 900,83 Kč bez DPH
Celestron UpClose G2 20x50 binokulární dalekohled
1 772,73 Kč bez DPH
Celestron UpClose G2 16x32 binokulární dalekohled
1 608,26 Kč bez DPH
Celestron UpClose G2 10x50 binokulární dalekohled
2 018,18 Kč bez DPH
Celestron UpClose G2 10x25 binokulární dalekohled
1 140,50 Kč bez DPH
Celestron UpClose G2 10-30x50 Zoom binokulární dalekohled
2 244,63 Kč bez DPH