Dálkové spouště - Hähnel
"Dálková spoušť slouží ke spouštění závěrky fotoaparátu na dálku. Využijete ji, když nemůžete exponovat vestavěnou spouští fotoaparátu nebo pomocí funkce samospouště s časovou prodlevou. Často je to z důvodu, kdy chcete zabránit otřesu fotoaparátu při makru, když máte fotoaparát umístěn tak, že je využití dálkové spouště pohodlnější a nebo při dlouhých nočních expozicích, případně při opakovaných expozicích. Dálková spoušť najde mnoho uplatnění a patří mezi základní výbavu každého fotografa."
Princip fungování dálkové spouště je velmi jednoduchý. Spínač na dálkové spoušti uzavře elektrický obvod a tak dostane fotoaparát signál a spustí proces expozice. Proto jednoduché spouště ke své funkci nepotřebují baterie, baterie jsou potřeba až pro napájení pokročilých funkcí jako radiové propojení či časovače a nebo různé funkce elektronických závor, zvukových, pohybových, světelných a jiných senzorů. Je užitečné vědět, že ačkoli prakticky všechny fotoaparáty využívají stejného mechanismu, téměř každý výrobce fotoaparátů používá své vlastní konektory. Proto někteří výrobci dálkových spouští vyrábějí své kabely spouští odpojitelné a spoušť je tak univerzálně použitelná na více typů a značek fotoaparátů. To je výhoda pokud používáte více značek fotoaparátů nebo když změníte značku fotoaparátu, půjčíte si fotoaparát nebo přejdete na jiné tělo.
Kabelová nebo bezdrátová dálková spoušť
Dálkové spouště fotoaparátů jsou kabelové a bezdrátové. V každé z variant najdete celou řadu možností, od jednodušších modelů, pouze pro spouštění závěrky, až po spouště s funkcemi časových spouští s možností programování prodlevy první expozice, intervaly snímání, časosběrné snímání a nebo využívající jiné podněty pro aktivaci, spouště, zvuky, světlo, laserové závory atd.
Bezdrátové dálkové spouště jsou složitější a dražší, ale poskytují mnohem větší volnost a flexibilitu. U takové spouště neutrhnete překážející kabel, kabel se nepřeklesá a ovladač spouště strčíte jednoduše do kapsy. Téměř všechny bezdrátové dálkové spouště lze využít ke spouštění více fotoaparátů současně.
Kabelové spouště
Základní kabelová dálková spoušť fotoaparátu je v podstatě jen krabička s tlačítkem a kabelem. Kabel připojíte k fotoaparátu a stisknutím tlačítka se spustí závěrka. Tento typ spouště je prakticky 100% spolehlivý, nevyžaduje baterie a je zdaleka nejlevnější variantou dálkové spouště. Většina modelů kabelových spouští má funkci namáčknutí spouště fotoaparátu, která umožňuje předostření a měření. Je to ta samá funkčnost jako když namáčknete spoušť na fotoaparátu. Není to však samozřejmostí existují i spouště, které spouští vše současně. Užitečné je zajištění spouště ve stlačené poloze tzv. BULB, pro dlouhé expozice. Bez takové funkčnosti budete muset spoušť držet stále zmáčknutou.
Obyčejné drátové spouště bývají levnější jednodušeji se používají, ale jejich nevýhodou je, že omezují vaši vzdálenost od fotoaparátu danou délkou kabelu. Z tohoto můžete u některých spouští najít prodlužovací kabel. Kabelové dálkové ovladače jsou nejvhodnější pro situace, kdy se obáváte chvění fotoaparátu. Mezi ně patří makrofotografie, dlouhé expozice nebo situace, kdy potřebujete funkce pokročilého dálkového ovládání.
TIP
Chvění u fotoaparátu způsobuje i pohyb mechanické závěrky. Způsobená neostrost se projeví především v tzv. kritických časech, kdy rezonance fotoaparátu je velkým poměrem celkového expozičního času. U několika sekundových expozic bude vliv dochvění fotoaparátu v řádech několika desetin vteřiny neznatelné.
Pokročilejší kabelové spouště nabízejí funkce časovače, hodin nebo intervalometru. Protože je nastavení komplexnější jsou takové modely časových spouští vybaveny LCD displejem pro snazší přehled a nastavení. Takové spouště jsou napájeny z baterie, protože porty dálkových spouští nejsou ve fotoaparátech napájeny. Obvykle však většina těchto dálkových ovladačů dokáže pracovat v jednoduchém režimu prosté spouště i bez baterií.
Infračervené dálkové spouště
Jeden z typů dálkových spouští patřící mezi nejlevnější a nejjednodušší typy jsou infračervené dálkové spouště. Tyto spouště pracují s vestavěným infračerveným přijímačem fotoaparátu, stejně jako dálkové ovládání televizoru nebo Hi-Fi věže. Tyto dálkové infra ovladače jsou velmi jednoduché a umí zpravidla jen spouštět fotoaparát. Některé modely umí u některých kompaktních digitálních fotoaparátů ovládat zoom objektivu a nebo umožňuji exponovat s přednastavenou prodlevou závěrky.
U infračervených bezdrátových spouští je třeba počítat i s nevýhodami. Ne všechny fotoaparáty mají vestavěný přijímač infračerveného dálkového ovládání. Pokud tedy přemýšlíte o infračerveném dálkovém ovládání určitě se u nás informujte nebo si zjistěte specifikace fotoaparátu. Platí, že značkové dálkové ovladače obvykle fungují pouze s fotoaparáty stejné značky, zatímco produkty třetích stran jsou obvykle kompatibilní s více značkami.
Infračervené ovladače musí přímo vidět na přijímač fotoaparátu, mají omezený dosah a jsou nespolehlivé při silnější slunečním svitu nebo naopak při mlze. Infračervené spouště potřebují ke svému provozu zdroj energie, obvykle nějaký model knoflíkové baterie. Výdrž baterie je obvykle velmi dlouhá, protože k vybíjení baterie dochází pouze když vysílá infračervené světlo.
Rádiové dálkové spouště
Bezdrátové rádiové spouště pracují na některých z frekvecí nevyhrazených radiových pásem ať už je to přímo technologie Bluetooth na 2,4 GHz například Canon BR-E1 nebo Wi-Fi, případně 5 GHz a nebo volné pásmo 433 MHz.
Rádiové dálkové spouště jsou obvykle vybavena vysílačem a přijímačem, který se připojuje do portu spouště fotoaparátu. Jedná se o nejzákladnější možnost rádiového ovládání, pokud váš fotoaparát nemá vestavěnou funkci bezdrátového ovládání. Dosahy těchto rádiových spouští mívají obvykle dosah od 30 do 100 metrů a navíc rádiové vlny nevyžadují vizuální kontakt mezi dálkovým ovladačem a fotoaparátem.
U dálkových spouští je však možná náchylnost k rádiovému rušení. Pro eliminaci tohoto problému, umožňují některé modely zvolit různé provozní frekvence a rušení se tak vyhnout. Pokročilejší modely umí samy vyhledávat volné frekvence a případně využívat pokročilé funkce kódování signálu s prvky komunikace eliminující poruchy signálu při provozu.
Vysílač a přijímač je potřeba napájet el. energií z baterií, ty je potřeba hlídat a mít baterie v záloze. Rozhodně je to přijatelná daň za pohodlí ovládání. Dálkové spouště bývají vybaveny úspornými a standby módy, které v době delší nečinnosti zařízení vypínají a tak brání nadměrnému vybíjení baterií. Přijímače dálkových spouští jsou v případě vybití baterie často schopny provozu jako základní drátová spoušť.
Rádiové dálkové spouště lze využít k současnému spouštění více fotoaparátů, jsou-li tyto fotoaparáty vybaveny přijímačem na stejné frekvenci. Využití takového zapojení více fotoaparátů najdete u sportovní fotografie, fotografování divoké přírody a pod.
Hähnel dálkové ovládání HRF-280 PRO - Fuji
644,63 Kč bez DPH
Hähnel dálkové ovládání HROP-280 PRO - Olympus/Panasonic
644,63 Kč bez DPH
Hähnel dálkové ovládání HRS-280 PRO - SONY
644,63 Kč bez DPH
Hähnel dálkové ovládání HRN-280 PRO - NIKON
644,63 Kč bez DPH
Hähnel dálkové ovládání HRC-280 PRO - CANON
644,63 Kč bez DPH
Hähnel Captur Timer Kit Fuji, bezdrátová časová spoušť
1 895,04 Kč bez DPH
Hähnel Captur Timer Kit Olympus/Panasonic, bezdrátová časová spoušť
1 895,04 Kč bez DPH
Hähnel Captur Timer Kit Sony, bezdrátová časová spoušť
1 915,70 Kč bez DPH
Hähnel Captur Timer Kit Nikon, bezdrátová časová spoušť
1 895,04 Kč bez DPH
Hähnel Captur Timer Kit Canon, bezdrátová časová spoušť
1 895,04 Kč bez DPH
Hähnel CAPTUR Pro Modul - časovač, senzorická spoušť, IR modul
2 209,92 Kč bez DPH
Hähnel CAPTUR Timer Module - časovač
1 123,97 Kč bez DPH