Hvězdářské dalekohledy
V první řadě je třeba si ujasnit již tak trochu zavádějící terminologii. Kategorie se nazývá Hvězdářské dalekohledy, ale tím jsou znalci spíše myšleny Astronomické dalekohledy, tedy klasické binokulární zařízení uzpůsobené sledování noční oblohy. Správně jsme zde v kategotii hvězdářských teleskopů, to na věci nic nemění a pokud chcete opravdu detailněji nahlédnout do útrob vesmíru, jste na správném místě.
Hvězdářský dalekohled je optický přístroj, který se používá k pozorování nebeských těles, jako jsou hvězdy, planety a galaxie. Tento přístroj funguje tak, že soustřeďuje světlo ze vzdálených objektů a zvětšuje je, takže je lépe viditelné pro lidské oko. Hvězdářské dalekohledy se liší ve velikosti, kvalitě a typu optiky, kterou používají, ale všechny mají stejný základní princip fungování.
Na první pohled je v nabídce velké množství nejrůznějších druhů hvězdářských dalekohledů, či správněji teleskopů a to jak typů, tak i od mnoha výrobců. Hvězdářský dalekohled se skládá ze dvou částí, okuláru a objektivu. Objektivem dalekohledu prostupuje světlo a zvětšujícím okulárem pozorujeme obraz, podobně jako sledujeme detailní obraz lupou. Mezi základní téma rozhovorů uslyšíte mluvit o montážích, je to důležité, určuje to charakter a možnosti dalekohledu.
Pro sběr světla prostupující do dalekohledu jsou využívány dva fyzikální jevy a to lom a odraz světla. Konstrukce dalekohledů dělí na základě toho jaký z jevů využívají
Čočkové dalekohledy, využívají lomu světla v soustavě čoček v tubusu teleskopu
Zrcadlové teleskopy, využívají principu odrazu a jejich hlavním konstrukčním prvkem je zrcadlo
Katadioptrické systémy (MaK - Maksutov-Cassegrain ) využívají kombinaci obou systémů, kdy je objektiv konstruován s využitím zrcadla i čoček
Mnoho začátečnických pozorovatelů svět vesmíru a vzdálených galaxií naprosto uhrane. První pohled obvykle směřuje na zvrásněnou plochu měsíce, pak další planety Sluneční soustavy až po objekty hlubokého vesmíru. Vše nás naprosto přirozeně vede k tomu si o vesmíru nastudovat neskutečně zajímavé informace a o to více budeme v pouhém pozorování nacházet víc než jen povrchní pohled na padající hvězdy.
Než k tomuto dospějeme je určitě správné se ptát co je lepší pro pozorování toho a onoho, protože každý z typů dalekohledů se hodí na něco jiného, nelze jednoznačně říci v obecné rovině co je lepší a co je horší. Jednoznačně však lze říci a doporučit čočkové dalekohledy na pozorování světelnějších objektů jako jsou Měsíc a planety. Naopak větší průměry zrcadlových teleskopů jsou vhodné k pozorování méně jasných objektů jsou objekty hlubokého vesmíru, vizuálně slabých objektů mimo sluneční soustavu a naši galaxii, cizí galaxie, hvězdokupy a mlhoviny.


Celestron StarSense Explorer LT 80/900mm AZ teleskop čočkový


Celestron StarSense Explorer LT 70/700mm AZ teleskop čočkový


Celestron StarSense Explorer LT 127/1000 AZ teleskop zrcadlový


Celestron StarSense Explorer LT 114/1000 AZ teleskop zrcadlový


Celestron StarSense Explorer DX 130/650mm AZ teleskop zrcadlový


Celestron StarSense Explorer DX 102/660mm AZ teleskop čočkový


Celestron PowerSeeker 127/1000mm EQ teleskop zrcadlový motorizovaný


Celestron PowerSeeker 114/900mm EQ teleskop zrcadlový motorizovaný


Celestron NexStar SLT 90/1250mm GoTo teleskop Maksutov-Cassegrain


Celestron NexStar SLT 102/660mm GoTo teleskop čočkový


Celestron NexStar SLT 102/1325mm GoTo teleskop Maksutov-Cassegrain


Celestron NexStar 5 SLT 125/1250mm GoTo teleskop Schmidt-Cassegrain


Celestron NexStar 4SE GoTo teleskop Maksutov-Cassegrain

Celestron Firstscope IYA 76/300mm Dobson teleskop zrcadlový edice Měsíc

Celestron Astromaster 102/660mm AZ teleskop čočkový


Celestron Inspire 90mm AZ refractor, hvězdářský dalekohled


Celestron Inspire 80mm AZ refractor, hvězdářský dalekohled


Celestron Inspire 70mm AZ refractor, hvězdářský dalekohled


Celestron AstroFi 90mm refractor, hvězdářský dalekohled

Celestron AstroFi 5″ Schmidt-Cassegrain, hvězdářský dalekohled


Celestron AstroFi 130mm reflector, hvězdářský dalekohled


Celestron AstroFi 102mm Maksutov-Cassegrain, hvězdářský dalekohled


Celestron NexStar 127SLT Maksutov-Cassegrain

