Canon EF 24-70/2,8 L IS USM II - recenzeInovovaný výkonný standardní objektiv se zoomem 24-70 mm je výborně využitelný zejména ve spojení s plnoformátovými zrcadlovkami v mnoha oblastech - od snímků krajiny a z cest přes portrétní, reportážní a novinářskou fotografii až po snímání akčních a sportovních záběrů v interiéru a podobně. Typickým využitím je fotografie svatební a módní. Výrobce tento objektiv doporučuje jako ten, který výborně poslouží pro vstup do světa vysoce kvalitních objektivů Canon EF řady L.

Hlavní rozdíly mezi novým objektivem „II" a modelem z roku 2002

Novou verzi objektivu výrobce inovoval hlavně s ohledem na kvalitu obrazu při všech polohách zoomu a v celé ploše záběru, samozřejmě také na celkový vývoj v oblasti digitální fotografie a na požadavky trhu, především profesionálních fotografů, kteří ho používají každý den a často v náročných podmínkách. Je tudíž také kompaktnější a odolnější, robustnější. Je kratší, má největší průměr 88,5 mm a délku 113 mm, kdežto předchozí má rozměry 83,2 × 123,5 mm, váží o 145 g méně (805 g versus 950 g) a průměr závitu pro snímací filtry má 82 mm oproti 77 u předešlého modelu. Nová optická konstrukce obsahuje 18 členů, starší má 16, počet skupin je shodný. Nová konstrukce využívá tři asférické členy, předchozí dva, a kromě dvojice prvků z UD skla má i jeden Super UD, předchozí měla jen jeden UD prvek. Inovované jsou i antireflexní vrstvy. A nová je také clona, která má devět lamel - oproti osmi u předešlého modelu. Na druhou stranu maximální zvětšení obrazu nabízí větší předchozí objektiv: 0,29× proti 0,21×.

Canon EF 24-70/2,8 L IS USM II - recenzeOba objektivy mají vysokou světelnost, která je neměnná v celém rozsahu nastavitelných ohniskových vzdáleností, což zvyšuje užitnou hodnotu objektivu. Dobrá světelnost usnadňuje snímání z ruky za slabého osvětlení, umožňuje využít stávající osvětlení a zachovat atmosféru scény, vytvářenou do velké míry právě osvětlením, a velký otvor clony, který má optimalizovaný kruhový tvar, přispívá k příjemnému a výraznému rozostření pozadí obrazu, respektive všech oblastí obrazu mimo tu, na kterou je zaostřeno.

V této souvislosti uveďme, že Canon nabídl ještě nový objektiv EF 24-70 mm 1:4L USM, který je naopak lehce „zacloněný", přičemž také zachovává základní clonové číslo v celém rozsahu zoomu, ale navíc - a hlavně - nabízí možnost pořizovat v režimu makro záběry zblízka. Zvolené technické řešení je důmyslné a současně uživatelsky přívětivé, snadno použitelné. Páčka pro uzamknutí zoomu v základní poloze pro bezpečné a pohodlné přenášení má ještě druhou funkci: po dosažení 70mm ohniska ji lze mírným tlakem přesunout k poloze Macro a dalším pootočením prstence pro nastavení zoomu přejdeme do režimu makro.

Oba objektivy patří do série L, nabízejí tudíž odpovídající kvalitu konstrukce i celkové koncepce, mají univerzální rozsah zoomu 24-70 mm a oba jsou primárně řešeny pro použití v kombinaci s plnoformátovými fotoaparáty EOS. Při použití v kombinaci s fotoaparátem EOS s menším obrazovým snímačem je třeba počítat s odpovídajícím ořezovým faktorem, u formátu APS-C činí 1,6násobek (a pro úplnost dodejme, že u APS-H 1,3násobek). Uživatelé digitálních zrcadlovek EOS se senzory formátu APS-C budou mít zoom pro každodenní použití s rozsahem ohniskové vzdálenosti 38-112 mm.

Canon EF 24-70 mm 1:2,8L II USM - bližší představení

Objektiv EF 24-70 mm 1:2,8L II USM je řešen tak, aby poskytoval lepší kvalitu obrazu ve všech ohledech, při všech polohách zoomu a na celé ploše snímku ve srovnání s předešlým modelem. Nová optická konstrukce s výbornou průchodností světla opět využívá bezolovnaté sklo, ale nově více speciálních optických prvků, jak uvádíme už v úvodním srovnání, tedy tři asférické členy, které se podílejí nejen na samotné kvalitě obrazu, ale umožňují také zkrátit délku objektivu, dva prvky z UD skla a ještě jeden Super UD. UD znamená Ultra-low Dispersion, ultranízká disperze paprsků světla, mimořádně nízký rozptyl.

Canon EF 24-70/2,8 L IS USM II - recenzeSchémata optické konstrukce objektivu: Nový design optické konstrukce i díky využití asférických prvků a zakombinování prvků ze speciálních druhů optického skla se specifickým indexem lomu poskytuje vynikající kvalitu obrazu v celém rozsahu zoomu, ostrost v celém záběru, prokreslení jemných detailů obrazu, s výborným kontrastem, minimalizovanou barevnou vadou i vinětací. Na kvalitě obrazu mají svůj podíl i antireflexní vrstvy, které přispívají k minimalizaci výskytu odlesků a závoje, způsobených odrazy světla uvnitř objektivu, přitom však jen minimálně snižují světelnou průchodnost objektivu.

Charakteristiky MTF - Modulation Transfer Function. Tučné linky = 10 čar/mm, jemné linky = 30 čar/mm. Černé linky jsou MTF charakteristiky při plně otevřené cloně, modré linky při f/8. Plné čáry představují sagitální MTF, přerušované čáry meridiální MTF.

Systém automatického zaostřování výrobce přepracoval tak, aby zvýšil jeho přesnost. Systém se skládá z vnitřního zaostřovacího systému, kroužkové pohonné jednotky - ultrazvukového mikromotorku USM - UltraSonic Motor, vysokorychlostní CPU a automatické zaostřování využívá optimalizovaný algoritmus. Elektronický systém objektivu vylepšil také kontrolu a ovládání clony. Automatické zaostřování je přesné, rychlé a tiché. Možné je ruční doostření, které umožňuje upravit zaostření bez nutnosti změny režimů zaostření, a také režim plně ručního zaostřování pomocí otočného prstence na objektivu. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 0,38 m. Samozřejmě nechybí okénko se zobrazením nastavené vzdálenosti, na kterou je právě zaostřeno.

Díky vnitřnímu zaostřovacímu systému se během ostření nemění délka objektivu, ani se neotáčí jeho přední část. To umožňuje použití rozměrné tvarované sluneční clony a usnadňuje použití snímacích filtrů, především polarizačních. Vnitřní zaostřovací systém má svůj podíl také na maximální zvětšení obrazu, které je v tomto případě 0,21×, zmenšuje nejkratší zaostřitelnou vzdálenost (MFD), zlepšuje také optické charakteristiky v rozích obrazu, podílí se na minimalizaci světelné ztráty.

Canon EF 24-70/2,8 L IS USM II - recenzeTvarovaná sluneční clona EW-88C je součástí prodejního balení. Je velmi kvalitní, na vnitřní straně opatřená tenkou, temně černou vrstvičkou z mikrovláken, která perfektně pohlcuje všechny světelné paprsky. Pro její uvolnění a sejmutí z objektivu je třeba stisknout pojistku - aretaci. Samozřejmostí jsou červené značky pro správné a snadné nasazení na objektiv.

Canon EF 24-70 mm 1:2,8L II USM - technické údaje přehledně:

Optická konstrukce: 18 členů/13 skupin, 3 prvky jsou asférické, 2 UD a 1 Super UD
Rozsah zorných úhlů (vodorovně, svisle, úhlopříčně): 74 až 29 °, 53 ° až 19 ° 30 ', 84 až 34 °
Počet lamel clony: 9; optimalizovaný kruhový otvor
Nejvyšší clonové číslo: 22 (nejmenší otvor clony)
Nejkratší zaostřovací vzdálenost: 0,38 m (makro)
Maximální zvětšení obrazu: 0,21× (při 70 mm)
Informace o vzdálenosti: ano
Pohon automatického zaostřování: kroužkový motorek USM
Průměr závitu pro snímací filtry: 82 mm
Rozměry (max. průměr × délka): 88,5 × 113 mm
Hmotnost: 805 g
Odolnost vůči prachu a vlhkosti: ano
Součást balení: krytky, sluneční clona EW-88C, ochranný váček LP1219
Nabízené příslušenství: mezikroužky EF12 II a EF25 II, snímací filtry

Co ukázal test - zkušební snímky

 Canon EF 24-70/2,8 L IS USM II - recenze  Canon EF 24-70/2,8 L IS USM II - recenze
Objektiv jsem testoval ve spojení s novou digitální zrcadlovkou Canon EOS 6D s plnoformátovým senzorem, která má poměrně široký a dobře optimalizovaný dynamický rozsah a celkově velmi dobrou reprodukční charakteristiku včetně dobré reprodukce barev a výborného podání jemných tonálních přechodů. Na testovacím terči je vidět, že i při použití základního firemního nastavení mají hrany jen minimálně zvýšený kontrast. Posilovat dojem vyšší ostrosti obrazu není třeba. Ostrost struktur je výborná, třepení hran velmi mírné. Parametry obrazu lze dobře individuálně upravit. Použito ohnisko 59 mm, clonové číslo 11, čas expozice 8 s a citlivost 100 ISO. Ohnisková vzdálenost 70 mm, čas expozice 8 s, clonové číslo 11, citlivost ISO 100.
 Canon EF 24-70/2,8 L IS USM II - recenze  Canon EF 24-70/2,8 L IS USM II - recenze
Optické zkreslení obrazu, nahoře u ohniskové vzdálenosti 24 mm (čas 1/30 s, clona 4 a citlivost 800 ISO), dole 70 mm (čas 2 s, clona 11 a citlivost 100 ISO). Soudečkové zkreslení při použití nejkratšího ohniska je výrazné, u ohniska 70 mm je distorze zcela minimalizovaná. Městská krajina I. Ohnisková vzdálenost 24 mm, čas 1/50 s, clona 7,1 a citlivost 100 ISO.
 Canon EF 24-70/2,8 L IS USM II - recenze  Canon EF 24-70/2,8 L IS USM II - recenze
Městská krajina II. Ohnisko 70 mm, čas 1/125 s, clona 4,0 a citlivost 100 ISO. Městská krajina III. Ohnisko 70 mm, čas 1/60 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO.
 Canon EF 24-70/2,8 L IS USM II - recenze  Canon EF 24-70/2,8 L IS USM II - recenze
Městská krajina IV. Ohnisko 70 mm, čas 1/60 s, clona 2,8 a citlivost 100 ISO. Městská krajina V. Ohnisko 65 mm, čas 1/320 s, clona 4,5 a citlivost 100 ISO.
 Canon EF 24-70/2,8 L IS USM II - recenze  Canon EF 24-70/2,8 L IS USM II - recenze
Vlak I. Ohnisko 57 mm, čas 1/800 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO. Vlak II. Ohnisko 24 mm, čas 1/125 s, clona 8,0 a citlivost 160 ISO.

Závěr

Canon EF 24-70 mm 1:2,8L II USM je standardní zoomobjektiv určený profesionálním a náročným amatérským fotografům. Umožňuje široké využití hlavně ve spojení se zrcadlovkami s plnoformátovými senzory, ale i s přístroji se snímači menšího formátu. Je funkčně bezvadný, perfektně dílensky zpracovaný a bez problémů poslouží v náročném profesionálním každodenním nasazení. Obrazová kvalita je celkově výborná, od naprosté dokonalosti ji dělí jen velice málo. V okrajových částech obrazu je zřetelná mírná barevná odchylka a dochází k určité ztrátě ostrosti a kontrastu, při plném odclonění se projevuje mírné tmavnutí směrem do rohů a zmínit lze také zkreslení obrazu v základním nastavení zoomu.

Některým uživatelům může chybět systém optické stabilizace, zejména pokud začínali fotografovat se setovými zoomy, které stabilizaci většinou mají. Ovšem toto je čistě individuální záležitost, otázka osobních preferencí a také zkušeností. Koneckonců - nejedná se o telezoom nebo dlouhoohniskový objektiv. A samozřejmě lze očekávat negativní komentáře k vysoké prodejní ceně. Pokud ale vše dobře zvážíme, vychází poměr užitné hodnoty a ceny příznivě. Klady naprosto převažují. Podstatná je výborná obrazová kvalita, velmi dobře optimalizovaná optická konstrukce s vysokou světelností, která je konstantní v celém rozsahu zoomu, celkové provedení a bezproblémový chod všech funkčních prvků včetně zaostřovacího systému a také odolné provedení, typické pro všechny objektivy řady L. Navíc Canon nabízí velmi zajímavou alternativu - už zmíněný nový objektiv EF 24-70 mm 1:4L USM s nápaditě řešeným přepínačem na makrorežim.