Výrobce ji doporučuje pro cestování a fotografování portrétů i krajiny, ale hlavně - jako "novou bránu do světa full-frame", jako ideální fotografický přístroj pro všechny, kteří chtějí větší kontrolu nad hloubkou ostrosti, typicky působivě zvýraznit ostré hlavní objekty na výrazně rozostřeném pozadí, využít pro své tvůrčí záměry širokoúhlé objektivy a samozřejmě také těžit ze znamenitých celkových reprodukčních charakteristik snímače, který svou velikostí odpovídá ploše políčka kinofilmu 135, tedy cca 24 × 36 mm. V případě zrcadlovek Canon EOS mají uživatelé k dispozici objektivy EF s ohniskovou vzdáleností od 8 do 800 mm s tím, že "přepočtový koeficient", respektive "ořezový faktor" je 1×, tedy - "bez přepočtu".

*Uvítat větší počet fotografů a fotografek "ve světě full-frame", to byl cíl tří renomovaných výrobců foto-video přístrojů. Jako první nám své nové fotoaparáty s plnoformátovým snímačem představila společnost Sony, přičemž SLT α99 navazuje na DSLR modely α900/850 a Cyber-shot RX1, to je první kompaktní fotoaparát s takto velkým obrazovým snímačem. V těsném závěsu následoval Nikon s modelem D600 a den před zahájením výstavy Photokina 2012 v Kolíně nad Rýnem představil Canon svou nejmenší a nejlehčí digitální zrcadlovku s full-frame senzorem - EOS 6D. Faktem je, že uvedení těchto fotoaparátů je novým impulzem pro zvýšení zájmu o fotoaparáty s plnoformátovými snímači a stalo se také jedním z důležitých témat výstavy Photokina 2012, neboť přirozeně "full-frame" má nejen své příznivce, ale také "odpůrce", respektive zastánce myšlenky, že v digitálním zobrazování není takto velký snímač třeba. Pravda je, jak to tak bývá, "někde uprostřed". Přesněji řečeno, každý uživatel či potenciální "spotřebitel" musí zvážit, zda pro jeho fotografickou tvorbu je, nebo není full-frame snímač potřebný či výhodný. Pokud někdo pořizuje snímky pouze pro pobavení kamarádů na webových stránkách, byl by padlý na hlavu, kdyby si kvůli tomu pořizoval full-frame zrcadlovku. Ale co když bude chtít vybraná zdařilá dílka vystavit ve formátu 50 × 70 cm? O studentech fotografických škol nebo začínajících profesionálech ani nemluvě.

Na druhou stranu mohou některým uživatelům určité možnosti chybět. Nejvíce se samozřejmě řeší pouze jedenáctibodový systém automatického zaostřování. Na druhou stranu se ovšem jedná o systém, který využívá nový AF senzor s vylepšenou konfigurací pixelů a s více linkami ve středové oblasti. To umožňuje přesné ostření i při velmi slabém osvětlení. Výrobce uvádí až do EV -3, což odpovídá měsíčnímu svitu (za jasného úplňku). Po prezentaci jsem mohl krátce fotoaparát "vzít do ruky" a vyzkoušet jej "na sucho", bez paměťové karty. A první dojem z autofokusu není vůbec negativní. Názor si ale člověk může udělat až po skutečném vyzkoušení. Když už jsem zmínil paměťovou kartu, přístroj má pouze jeden slot pro karty SD/SDHC/SDXC, což je daň za jeho kompaktnost - malé rozměry a nízkou váhu a potenciální uživatelé tuto skutečnost přirozeně musí zahrnout do svých úvah. Stejně tak fakt, že 6D stejně jako 5D nebo Sony SLT A99 nemá interní výklopný blesk, jak je zavedeno u zrcadlovek určených profesionálům, u nichž lze předpokládat, že by takovýto typ blesku nevyužili, neboť potřebují a vyžadují výkonné a flexibilní externí zábleskové jednotky.

*Canon EOS 6D podrobněji

I když je 6D nejkompaktnější full-frame digitální zrcadlovka EOS, měří přesně 144,5 × 110,5 × 71,2 mm a váží 770 g, má robustní odolnou konstrukci, která využívá pevnou, ale lehkou hořčíkovou slitinu a v horní části polykarbonátový kompozit. Fotoaparát je utěsněn proti vnikání prachu a kapající vody či vlhkosti, má ergonomicky tvarované tělo, umožňující pohodlné držení, a vhodné řešení ovládacích i kontrolních prvků pro příjemné, intuitivní ovládání. Kupříkladu u výše zmíněného autofokusu lze snadno volit zaostřovací body stejně, jako Canon zavedl u "desítkové řady" poloprofesionálních zrcadlovek, což určitě ocení uživatelé, kteří zváží, že je čas "přezbrojit" z některého nižšího modelu a vykročit do světa plnoformátových obrazových snímačů. Namísto joysticku doplňuje horní a zadní otočný volič vícefunkční tlačítko uprostřed zadního otočného kolečka, v jehož středu je tlačítko SET.

Obrazový snímač CMOS s rozměry 36 × 24 mm odpovídá velikosti políčka 35mm kinofilmu a má 20,2 milionu efektivních pixelů. Má novou architekturu, nižší spotřebu energie, vysoký dynamický rozsah a produkuje nízký obrazový šum i při použití vysokých hodnot citlivosti. Výrobce použil nové fotodiody s vylepšenými tranzistory u každého pixelu pro zlepšení citlivosti a mikročočky složené k sobě bez mezer pro efektivnější zachycení světla.

Elektronický obvod je pro zpracování obrazových informací vybaven procesorem DIGIC 5+, který podporuje snímač jak z hlediska kvality obrazu, zejména v případě podání jemných detailů, věrné reprodukce barevných tónů a snížení digitálního šumu při použití vysoké citlivosti za zhoršených světelných podmínek, tak provozních rychlostí, přičemž třeba souvislé snímání v plném rozlišení i v případě souborů RAW má rychlost až 4,5 obr./s. Na hladké přechody barevných tónů a přirozené podání barev má příznivý vliv také vysokorychlostní 14bitová konverze signálu, zatímco na provozních rychlostech zase rychlé čtyřkanálové čtení. Procesor podporuje i vícenásobnou expozici a funkci korekce laterální a axiální barevné odchylky u objektivu, a to u každého snímku i při vysokorychlostním snímání.
Snímky mají maximální rozlišení 5472 × 3648 pixelů, poměr stran obrazu je 3:2. Ukládat je možno nekomprimované obrazové soubory RAW (5472 × 3648 px), M RAW (4104 × 2736 px) a S RAW (2736 × 1824); jedná se o 14bitové soubory Canon original RAW 2. vydání), anebo snímky v grafickém formátu JPEG (Exif 2.3) ve dvou úrovních kvalty, jemné a normální.

*Video formátu H.264 má nejvyšší rozlišení 1920 × 1080 obrazových bodů a snímkovou frekvenci 29,97/25/23,976 obr./s. Nastavit je možno také rozlišení 1280 × 720 pixelů se snímkovými frekvencemi 59,94, nebo 50 obr./s a 640 × 480 px s frekvencí 25, nebo 30 obr./s. K dispozici je také funkce videozápisníku. Mikrofon i reproduktor jsou monofonní. Pořízené snímky a videoklipy lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.
Systém automatického zaostřování využívá jak metodu detekce kontrastu pomocí senzoru, tak fázovou detekci. Jak už jsem uvedl výše, jedná se o modifikovaný 11bodový systém, umožňující z vícebodového režimu snadno a rychle přejít na bodové ostření ve středu, anebo vybrat jakýkoli bod zaostření podle momentální potřeby, k dispozici je přepnutí z režimu po jednotlivých záběrech na souvislé snímání, nechybí režim v živém režimu displeje ani funkce detekce tváří v záběru, chybí vyhrazené pomocné LED světlo autofokusu - použít je možno pouze ostřicí systém dedikovaných systémových blesků Speedlite. Samozřejmostí je možnost zaostřovat ručně pomocí otočného prstence na objektivu.

Díky technologii Canon CMOS, jejíž součástí je pokročilý způsob snížení šumu na každém pixelu, lze už v základním režimu nastavit ekvivalent obecné citlivosti ISO v širokém rozsahu hodnot, a to od 100 do 25 600, navíc s možností rozšíření na rozsah od 50 až do 102 400. Pro vyvážení bílé barvy je připraveno 6 režimů a řada dalších možností včetně funkce WB Bracketing (3 snímky s různým posunem v osách modrá/jantarová a purpurová/zelená) a samozřejmě uživatelského nastavení. Pro měření světla jsou k dispozici režimy vícebodový, vyvážený na střed, bodový a částečný. Expozici lze korigovat v rozsahu ± 5 EV a nechybí funkce automatické řady snímků AE Bracketing. Interní blesk přístroj nemá, použít je možno externí blesky Speedlite, přičemž základní synchronizační rychlost "X sync" je 1/180 s.

Pro fotografování má uživatel na výběr z bohaté nabídky režimů. Přístroj přímo na otočném voliči nabízí pohodlnou pokročilou automatiku A+, kreativní automatický režim, volbu "scénické režimy", jejichž výběr se realizuje v uživatelské nabídce, samozřejmě pružnou programovou automatickou expozici, program s předvolbou času expozice (1/4000-30 s) a samostatnou volbou je "B", program s předvolbou clonového čísla, režim s ručním nastavením všech parametrů expozice a dvě pozice pro uložení uživatelských nastavení pro pohotové, urychlené použití.

Nechybí ani různé funkce, které podporují a rozšiřují tvůrčí možnosti uživatele. Typickým příkladem je režim HDR, který umožňuje vyrovnat velké světelné kontrasty a upravit také barevné podání v náročných světelných podmínkách, ať už je scéna přesvětlena, anebo velmi tmavá, ale také třaba režim vícenásobné expozice, umožňující kombinovat až devět samostatných expozic do jednoho obrazu a vytvářet tak dramatický efekt ve výsledném snímku. Přístroj disponuje také tichým režimem, který umožňuje diskrétně fotografovat kupříkladu na svatbě nebo v divadle, a má také elektronickou vodováhu - "virtuální horizont", který pomáhá zajistit během kompozice záběru vyrovnaný horizont.

vCanon EOS 6D je zcela první fotoaparát EOS s integrovaným Wi-Fi modulem, který umožňuje okamžitě bezdrátově přenášet pořízené snímky do externích paměťových zařízení, nahrát na webové stránky, nebo vytisknout bezdrátově pomocí tiskáren Canon s Wi-Fi. A má také integrovanou GPS jednotku, díky níž je možno do exif metadat snímků zaznamenat přesné informace o místě, tedy zeměpisné šířce a délca, a čase pořízení. Uživatel si také může vytvořit úplnější záznam o svých cestách pomocí funkce GPS logger, která zobrazí celou trasu cesty pomocí dodávaného softwaru Map Utility. Přístroj umožňuje i časosběrné snímání, ovšem pouze při ovládání z počítače. Optický pentaprizmatický TTL hledáček poskytuje 97% obrazové pole a zvětšení obrazu 0,71×. Obrazovka Clear View II TFT LCD s úhlopříčkou 7,7 cm (3,2 palce) má rozlišení 1,04 milionu obrazových bodů, široký pozorovací úhel, automatickou regulaci jasu a možnost nastavit jas uživatelsky. Displej má antireflexní vrstvu, díky níž je zobrazení lépe viditelné i při jasném slunečním světle a při pohledu výrazně "z úhlu".

Pro připojení k počítači nebo fotografické tiskárně je fotoaparát vybaven rozhraním USB 2.0, pro přehrávání videoklipů a prohlížení fotografií ve vysokém rozlišení na HDTV má výstup Mini HDMI. Výše zmíněné bezdrátové připojení k chytrým telefonům umožňuje také vzdálené ovládání fotoaparátu včetně úpravy nastavení a zaostření během fotografování ještě před vzdáleným stiskem spouště a samozřejmě i prohlížení snímků. Samozřejmě přístroj umožňuje také využít dálkové ovladače, a to s využitím kontaktů typu N3, nebo bezkavelové ovladače LC-5 a RC-6.

Jako základní zdroj energie slouží dobíjecí lithium-iontová baterie LP-E6, dokoupit bude možno adaptér pro napájení z elektrické sítě a také nový bateriový grip BG-E13, který současně usnadňuje fotografování na výšku. Do gripu lze vložit dvě baterie LP-E6, čímž se zdvojnásobí počet pořízených snímků na jedno nabití (přesný počet zatím nebyl uveden), ale použít je samozřejmě možno také tužkové napájecí články (AA), a to primární, anebo dobíjecí (akumulátory, včetně NiMH moderní technologie).