Při prvním představení EOS 6D jsme zdůraznili zejména tu skutečnost, že se jedná o zrcadlovku s plnoformátovým senzorem, která je poměrně kompaktní a cenově dostupná širšímu okruhu potenciálních uživatelů, a jako velkou přednost také integrovaný modul Wi-Fi pro bezdrátovou komunikaci a GPS jednotku pro záznam zeměpisných souřadnic a nadmořské výšky do exif metadat pořízených snímků a videoklipů. Aktivní sáňky díky tomu zůstávají volné pro použití externího blesku, případně mikrofonu. Zkrátka a dobře: můžeme současně využívat blesk, GPS i Wi-Fi jednotku.*

Připomeňme si stručně, že fotoaparát je vybaven plnoformátovým obrazovým senzorem CMOS s rozlišením 20,2 Mpx a 14bitovým procesorem DIGIC 5+, má velký rozsah citlivosti ISO, rychlý 11bodový AF systém se středovými body křížového typu, systém měření expozice se 63 zónami SPC s dvojitou vrstvou, je bohatě vybaven režimy, programy a funkcemi a umožňuje vhodně přizpůsobit různým potřebám uživatelů. Více podrobností najdete v základním představení Canon EOS 6D, v němž je i stručné srovnání s dalšími vybranými zrcadlovkami. Zde se zaměřujeme na důležité ovládací prvky, vybrané detaily a funkce, kvalitu obrazu a samozřejmě také alespoň stručně na možnosti Wi-Fi a GPS.

Využití rozhraní Wi-Fi

Bezdrátové přenosy dat byly dříve více využívány ve studiovém prostředí a fotoreportéry a sportovními fotografy. Hlavně ve studiu urychlují a zjednodušují workflow a odstraňují kabely, když pomocí bezdrátového připojení fotoaparátu a osobního počítače slouží jak pro přenosy snímků do počítače, tak pro dálkové ovládání fotoaparátu z počítače. V případě zrcadlovek Canon EOS externí přípojná jednotka WFT - Wireless File Transmitters umožňuje pracovat v režimu EOS Utility, realizuje přenos FTP nebo funguje jako WFT server.

Obdobně funkce bezdrátové sítě LAN přímo ve fotoaparátu EOS 6D umožňuje odesílat snímky do webových služeb, jiných fotoaparátů, tabletů, notebooků nebo chytrých mobilních telefonů, na kompatibilní fotografickou tiskárnu s Wi-Fi rozhraním a dálkové ovládání fotoaparátu s využitím velkého displeje tabletu nebo notebooku a s využitím programu EOS Utility. Pro odesílání snímků do webových služeb, jejich ukládání a sdílení lze využívat speciální webovou službu CANON iMAGE GATEWAY, která je ale dostupná jen ve vybraných zemích. Podrobnosti najdete na webu Canon.

 *   *
Ukázky nabídek pro funkci Wi-Fi. Po základním povolení funkce Wi-Fi je třeba další dílčí nastavení uskutečnit v rámci nabídky uživatelských funkcí. Bezdrátová síť LAN podporuje standardy IEEE 802.11b/g/n a přenosový dosah má asi 30 m. Centrální přenosový kmitočet je 2412 až 2462 MHz a k dispozici je 11 kanálů. Na výběr je několik metod připojení: v režimu infrastruktura, ad hoc, nebo v režimu přístupového bodu fotoaparátu.

Využití jednotky GPS

Vestavěný systém GPS určí přesnou zeměpisnou polohu přístroje a přidá do exif metadat každého snímku informace o místě pořízení, konkrétně zeměpisnou šířku a délku a také nadmořskou výšku. A v režimu zaznamenávání souřadnic GPS pořizuje záznam o trase, i když je fotoaparát vypnutý. S příjmem signálu z družic nebyl nejmenší problém.

 *   *
Záznam exif metadat v programu Zoner PhotoStudio plus některé možnosti zobrazení míst pořízení snímků pomocí vybraných internetových map. Některé příklady zobrazení pomocí webové aplikace Mapy.cz.
 *  *
Součástí sady programů, které Canon poskytuje spolu s fotoaparátem, je aplikace Map Utility 1.4. Jsou-li snímky importované, místa jejich pořízení jsou na mapě označena virtuálními červenými připínáčky. Vybrané ukázky možností programu Canon Map Utility 1.4. Chceme-li zobrazit snímky na mapě s místem jejich pořízení, stačí kliknout na soubor snímku nebo na "připínáček" na mapě. Doplnit a zobrazit je možno i směr fotografování a červené dráhy pohybu, tedy procestované trasy.

Fotoaparát - ovládání, funkce, vybrané detaily

Canon EOS 6D je řešen kompaktněji než EOS 5D Mark III, i jeho konstrukce je ale odolná a pevná a výrobce ho primárně doporučuje pro cestování. Přední a zadní kryt těla je z hořčíkové slitiny, horní kryt pak z polykarbonátu, a to hlavně kvůli funkci zabudovaných jednotek Wi-Fi a GPS. Má intuitivní ergonomii a snadné ovládání. Uspořádání a nabídka režimů snímání i další funkce - vše je „ušito na míru" těm uživatelům, kteří ačkoli nejsou profesionálními fotografy, chtějí přejít k výkonné plnoformátové digitální zrcadlovce, aniž by se museli vzdát určitých zjednodušených postupů, které současné digitální fotoaparáty nabízejí - jak ukazuje i tato recenze.

Je jen dobře, že výrobce drží v linii fotoaparátů EOS určitá shodná či obdobná řešení, která se osvědčila. Jedná se hlavně o některé ovládací prvky, jako jsou tlačítka a ovladače na zadní stěně a na pravé straně horní desky. Přístroj má opět páčku pro zapnutí/vypnutí pod otočným voličem režimů expozice, který je standardně na levé straně a je opatřen tlačítkem pro uvolnění pohybu, jinak je právě nastavený režim pevně uzamčen.*

Pod tímto ovladačem vpravo nahoře na zadní stěně jsou tlačítka Menu a Info, napravo od okuláru hledáčku s měkkou očnicí je kombinovaný přepínač/ovladač pro režim fotografování s živým náhledem na displeji, nebo snímání videoklipů - s tlačítkem pro zahájení a ukončení záznamu videa, dále vpravo nahoře trojice standardních tlačítek pro aktivaci AF, blokování AE/FE a pro volbu bodu AF - s výběrem pomocí horního otočného kolečka. Systém automatického zaostřování nabízí několik režimů a funkcí včetně jemné korekce pomocí funkce mikronastavení AF. K dispozici není pomocné světlo AF; je emitováno kompatibilní externí zábleskovou jednotkou.

Napravo od obrazovky je trojice tlačítek pro mazání a přehrávání snímků a pro zobrazení náhledů a jejich zvětšení a zmenšení, tlačítko pro aktivaci obrazovky rychlého ovládání a osmibodový multiovladač v kombinaci s rychloovladačem a středovým tlačítkem nastavení Set. Zcela dole je posuvný přepínač blokování více funkcí.*

Hledáček má optický hranol pro korektní zobrazení snímané scény v okuláru, přibližně 97% pokrytí záběru a zvětšení obrazu přibližně 0,71×. Dioptrická korekce okuláru má rozsah -3 až +1 dioptrie. Pryžová závěrka okuláru je umístěna na poutku řemene. Zaostřovací matnice je vyměnitelná. Jako standardní slouží Precision Matte Eg-A II a dokoupit je možno další dva typy: Eg-D s mřížkou a Super Precision Matte Eg-S. Kromě oční mušle Eb jsou k dispozici také dioptrické korekční čočky řady E s pryžovým rámečkem Eb, nástavec okuláru EP-EX15 a úhlový hledáček C.

Přístroj používá sklopné polopropustné zrcátko s rychlým návratem, které má přenos světla - reflexní poměr 40:60. K oříznutí obrazu na zrcátku nedochází při použití objektivu s ohniskovou vzdáleností 600 mm (f/4) a kratší. V hledáčku jsou zobrazeny informace týkající se automatického zaostřování (AF body, indikátor správného zaostření), o expozici (čas expozice, clonové číslo, citlivost ISO, blokování AE, úroveň expozice/kompenzace, kroužek bodového měření, upozornění na chybnou expozici, automatický bracketing expozice/AEB, o blesku (blesk připraven, vysokorychlostní synchronizace, blokování expozice s bleskem, kompenzace expozice s bleskem), o snímku (priorita zvýraznění tónu D+, maximální počet snímků sekvence), o paměťové kartě, stav baterie. K dispozici je také elektronický horizont (při snímání na šířku; slouží jen pro vodorovný směr), varovný symbol pro černobílý režim, korekce vyvážení bílé, rozšířený rozsah citlivosti nebo bodové měření. A samozřejmě je pomocí vyhrazeného tlačítka možný náhled a kontrola hloubky ostrosti.*

 *   *
Displej typu TFT LCD Clear View s úhlopříčkou 3 palce (asi 7,7 cm) a poměrem stran 3:2 má přibližně 1 040 000 obrazových bodů, pokrytí obrazu cca 100 % a přibližně 170° pozorovací úhel (horizontálně/vertikálně). Využívá dvojitou antireflexní vrstvu a nastavení jasu je možné v sedmi úrovních. Displej slouží i jako obrazovka rychloovladače, umožňuje kontrolu a nastavení fotoaparátu a umožňuje zobrazit elektronický horizont. Nabídka režimů expozice je poměrně široká a obsahuje i programy, na které jsou zvyklí uživatelé poloprofesionálních a amatérských zrcadlovek Canon. Ti jsou potenciálními kupci EOS 6D, tudíž jim tyto možnosti nemohou chybět ani u plnoformátového fotopřístroje. Otočný volič režimů expozice obsahuje tyto možnosti: plně automatický režim (zelený A+), který je řízen umělou inteligencí a provádí výběr programů podle snímané scény, Kreativní automatický, scénícké režimy s konkrétní volbou v menu (Portrét, Krajina, Detail, Sport, Noční portrét, Noční scéna z ruky, Ovládání HDR), pružná programová automatická expozice, program s předvolbou času, program s předvolbou clony a ruční nastavení všech parametrů expozice. A dále to je samostatná volba času B a dvě pozice/paměti pro uložení uživatelských nastavení.
 *  *
Ukázka možností programu CA - kreativní automatika. Uživatel může vybrat režim snímání a určit, zda si přeje mít pozadí ostré, nebo neostré. Picture Styles mají standardní nabídku: Automatický, Standardní, Portrét, Krajina, Neutrální, Věrný, Černobílý a tři uživatelem definované. Vždy je možno nastavit základní parametry obrazu, jako je ostrost, kontrast nebo sytost barev, u černobílého podání lze vybrat efekt snímacího filtru a barevného tónování.
 *  *
Zvládat náročné světelné podmínky, zejména velmi vysoký kontrast scény, umožňuje funkce s prioritou jasných tónů a automatická optimalizace jasu, u které má uživatel možnost volby ze čtyř nastavení: vypnuto, nízká, standardní a vysoká míra optimalizace. Fotoaparát disponuje velmi dobře koncipovaným režimem HDR, tedy snímání s upraveným dynamickým rozsahem. Nemá sice přímý vstup pomocí tlačítka, jako EOS 5D Mk.III, nicméně funguje zcela bez problémů. K dispozici je také funkce násobné expozice (až devět) a řada dalších praktických funkcí včetně režimu tichého snímání jednotlivých snímků, nebo snímků v souvislé řadě.
 *  *
Přístroj disponuje také funkcemi pro eliminaci vybraných vad objektivů, konkrétně je to automatická korekce periferního osvětlení objektivu (vinětace) a korekce barevné vady. Nabízí ale také sadu uživatelských funkcí a přístroj lze do velké míry nastavit tak, aby vyhovoval rozdílným individuálním potřebám fotografů a také v různých situacích a při využití pro odlišná tvůrčí zadání. Pro některé uživatele je důležité, že přímo ve fotoaparátu mohou provádět některé úpravy pořízených snímků včetně obrazových souborů RAW.
 *  *
Fotoaparát disponuje jedním slotem pro paměťovou kartu SD, SDHC nebo SDXC (UHS-I). Zajímavé je, že i když je vybaven Wi-Fi jednotkou, podporuje zároveň také použití paměťových karet typu Eye-Fi, díky kterým lze automaticky přenášet pořízené snímky do počítače nebo je odesílat do on-line služby s využitím bezdrátové sítě LAN. Pro připojení k počítači, fotografické tiskárně nebo jinému kompatibilnímu perifernímu zařízení je fotoaparát vybaven rozhraním USB 2.0 Hi-Speed, které je kombinováno s A/V výstupem, a pro připojení k HDTV má miniaturní výstupní konektor HDMI. A k dispozici je také zdířka pro externí stereofonní mikrofon a zdířka pro kabelovou dálkovou spoušť, dálkové ovládání s kontaktem typu N, ale použít je možno i bezdrátové dálkové ovladače LC-5 a RC-6.
 *

 

Uživatel si může dokoupit sadu napájecího adaptéru ACK-E6, nabíječku baterie do automobilu CBC-E6 a bateriové madlo BG-E13, které umožňuje použít dvě baterie LP-E6 nebo tužkové napájecí články či akumulátory (6 AA/LR6) a které je vybaveno ovládacími prvky pro příjemné snímání ve formátu na výšku. Při použití dvojice baterií LP-E6 lze pořídit kolem 2130 snímků, při použití primárních alkalických článků ovšem je asi 480 snímků.

Základní zdroj energie je 7,2V nabíjecí Li-ion baterie LP-E6 s kapacitou 1800 mAh, což představuje energii 13 Wh. Na plné nabití umožňuje pořídit 1080 až 1090 snímků. Její skutečná výdrž v praxi záleží na více faktorech, mimo jiné na způsobu využívání různých funkcí včetně Wi-Fi a GPS.

Co ukázal test kvality obrazu

 *  *
Celková kvalita obrazu je vynikající, zejména pak v exteriéru za dobrého osvětlení. Pro základní test včetně zjištění, jak pracují s obrazovými daty systémy přístroje, jsem použil grafický formát JPEG a „firemní" nastavení. Dynamický rozsah je velmi dobře optimalizován, stejně tak reprodukce barev a podání jemných tonálních přechodů i prokreslení jemných detailů obrazu. Hrany mají jen mírně zvýšený kontrast, ostrost struktur je výborná, třepení hran je zcela minimalizované. Parametry obrazu lze dobře individuálně upravit a přirozeně lze využít i obrazové soubory RAW. Testovací obrazec byl snímán s objektivem EF 24-70 mm 1:2,8L II USM, ohnisková vzdálenost 70 mm, citlivost 100 ISO, clona 11 a čas expozice 8 s. Ostrost a prokreslení detailů na snímku hřbetů knih s různou texturou a barvou. Vlevo při hodnotě citlivosti 200 ISO (čas 4 s), vpravo 1600 ISO (0,5 s). Clonové číslo bylo v obou případech 8, ohnisková vzdálenost 59 mm.
 *  *
Celková tonální reprodukce je v základním nastavení za běžného denního osvětlení poměrně realistická. Žluté žárovkové světlo vyvážil plně automatický režim s posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl přesnější, ale jemný posun zůstal. Mnoho uživatelů tuto skutečnost při běžném fotografování vůbec nezaznamená, řada uvítá lehce živější, pestřejší barevné podání. A náročnější uživatelé samozřejmě mají několik možností, jak dosáhnout zcela přesného vyvážení barev včetně ručního vyvážení bílé barvy. Pro vyvážení bílé barvy a celkového podání barev při různém typu osvětlení je k dispozici kromě plně automatického režimu pomocí obrazového snímače několik režimů pro různé druhy světla (Jasné denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Blesk), uživatelské vyvážení bílé, možnost přímo nastavit barevnou teplotu v Kelvinech, a to v rozsahu od 2500 do 10 000 K, k dispozici je funkce pro jemné doladění nastavení v rozsahu ± 9 v oblastech modrá/jantarová a purpurová/zelená a také funkce WB Bracketing - posouvání vyvážení bílé a možnost tyto funkce kombinovat.
 *  *
Digitální obrazový šum je dobře optimalizován, s hodnotou citlivosti ISO pozvolna roste, má přirozený charakter a více patrný je v tmavších oblastech obrazu. Barevný šum je velmi účinně potlačen až po vysoké hodnoty citlivosti. Ekvivalent obecné citlivosti ISO má standardní rozsah 100 až 25 600, v rozšířeném režimu jsou mezní hodnoty ISO 50 a 102 400. Snímek z reálného prostředí, vlevo při hodnotě citlivosti 200 ISO (čas 2,5 s), vpravo 1600 ISO (0,3 s). Clonové číslo 8, ohnisková vzdálenost 67 mm.
 *  *
Samozřejmě lze využít uživatelské funkce pro snížení šumu. V případě dlouhých časů expozice (od 1 s výše) má tři možnosti: zakázat, povolit, nechat rozhodnutí na automatickém programu přístroje. Při použití vysokých hodnot citlivosti můžeme vybrat jeden ze tří stupňů redukce šumu, potlačení šumu vysoké, standardní, nízké, nebo použít program, který pro optimalizované potlačení šumu zpracuje data ze čtyř sekvenčně pořízených snímků s různým nastavením, anebo můžeme redukci zcela vypnout a potlačení šumu provést až při editaci v počítači. Projevy funkce snižující míru obrazového šumu při použití vysoké citlivosti - výřez testovací tabulky. Hodnota citlivosti ISO 25 600, clonové číslo 11, čas expozice 1/50 s, ohnisková vzdálenost 47 mm. První pruh je výřez ze snímku, kdy byla funkce vypnuta, následuje nízká, standardní a vysoká redukce šumu a nakonec je ukázka, jak si se šumem poradí speciální vícesnímkový režim.
 *  *
Obdobný příklad, ale s výřezy záběru s barevnými hřbety knih s různou strukturou povrchu. Citlivost ISO 25 600, clona 8, čas 1/30 s, resp. 1/25 s, ohnisková vzdálenost 59 mm. Horní pruh je výřez ze snímku, kdy jsem funkci nepoužil, druhý s nízkou redukcí šumu, třetí se standardní, čtvrtý s vysokou redukcí šumu a zcela dole je speciální režim optimalizované redukce. Třetí zkouška: hřbety knih a před nimi drobný barevný objekt. Citlivost ISO 25 600, clonové číslo 8, čas expozice 1/50 s (speciální režim 1/40 s) a ohnisková vzdálenost 67 mm. Vlevo nahoře je výřez ze snímku, kdy byla funkce vypnuta, uprostřed s nízkou redukcí šumu, nahoře vpravo se standardní, dole vlevo s vysokou redukcí šumu a dole vpravo je speciální režim optimalizované redukce, který pracuje velmi kvalitně a je šetrný vůči jemným detailům obrazu, není ale použitelný vždy a všude.
 *  *
Noc I. Ohnisková vzdálenost 24 mm, citlivost 200 ISO, clonové číslo 13, čas expozice 8 s. Režim s ručním nastavením parametrů expozice. Noc II. Ohnisková vzdálenost 70 mm, citlivost 200 ISO, clonové číslo 16, čas expozice 13 s. Režim s ručním nastavením parametrů expozice.
 *  *
Noc III až VIII, výřezy - různé hodnoty citlivosti. Ohnisková vzdálenost 70 mm, clonové číslo 11, program s prioritou clony. Zprava: citlivost 25 600 ISO a čas expozice 0,3 s, ISO 12 800 a 0,6 s, ISO 6400 a 1,3 s, ISO 3200 a 2,5 s, ISO 1600 a 4 s a zcela vlevo ISO 800 a čas 8 s. Městská krajina I. Ohnisková vzdálenost 24 mm, citlivost 100 ISO, clonové číslo 11, čas expozice 1/125 s. Scénický program Krajina.
 *  *
Městská krajina II. Ohnisková vzdálenost 24 mm, citlivost 100 ISO, clonové číslo 11, čas expozice 1/125 s. Scénický program Krajina. Městská krajina III. Ohnisková vzdálenost 24 mm, citlivost 1000 ISO, clonové číslo 22, čas expozice 1/640 s. Program s preferencí clony, HDRI, kompenzace expozice +1.
 *  *
Městská krajina IV. Ohnisková vzdálenost 70 mm, citlivost 100 ISO, clonové číslo 3,5 a čas expozice 1/500 s. Scénický program Sport. Městská krajina V, 2× na výšku. Vlevo scénický program Krajina, citlivost 100 ISO, clonové číslo 9 a čas expozice 1/200 s. Vpravo režim s ručním nastavením parametrů expozice, citlivost 125 ISO, clonové číslo 11 a čas expozice 1/125 s. Ohnisková vzdálenost 70 mm v obou případech.
 *  *
Městská krajina VI, 3× na výšku. Vlevo scénický program Krajina, ohnisko 24 mm, citlivost 100 ISO, clona 10 a čas 1/125 s. Uprostřed také Krajina, ohnisko 70 mm, citlivost 100 ISO, clona 8 a čas 1/160 s. Vpravo režim s ručním nastavením parametrů expozice, ohnisko 70 mm, citlivost 200 ISO, clonové číslo 11, čas expozice 1/100 s a HDRI. Městská krajina VII. Ohnisková vzdálenost 17 mm, citlivost 400 ISO, clonové číslo 22, čas expozice 1/60 s. Režim s ručním nastavením parametrů expozice. Objektiv EF 17-40 mm 1:4L USM.
 *   *
Městská krajina VIII. Ohnisková vzdálenost 24 mm, citlivost 400 ISO, clonové číslo 11, čas expozice 1/320 s. Program s prioritou clony, černobílý obrazový styl. Městská krajina IX. Ohnisková vzdálenost 70 mm, citlivost 400 ISO, clonové číslo 11, čas expozice 1/250 s. Program s prioritou clony, černobílý obrazový styl.
 *  *
Městská krajina X. Ohnisková vzdálenost 65 mm, citlivost 100 ISO, clonové číslo 4,5 a čas expozice 1/320 s. Automatika. Městská krajina XI. Ohnisková vzdálenost 70 mm, citlivost 400 ISO, clonové číslo 11 a čas expozice 1/200 s. Program s prioritou clony, černobílý obrazový styl.
 *  
Městská krajina XII. Ohnisková vzdálenost 24 mm, citlivost 400 ISO, clonové číslo 22 a čas expozice 1/200 s. Režim s ručním nastavením parametrů expozice, černobílý obrazový styl.  
 *  *
Vítkov - noc I. Program s preferencí clony, HDRI, poměr stran obrazu 16:9, ohnisko 17 mm, clonové číslo 11, čas expozice 1/6 s a citlivost 6400 ISO. Objektiv EF 17-40 mm 1:4L USM. Vítkov - noc II. Program s preferencí clony, HDRI. Vlevo citlivost 4000 ISO, clonové číslo 4, čas expozice 1/30 s a ohnisko 40 mm. Vpravo citlivost 12 600 ISO, clonové číslo 11 a čas expozice 1/4 s, ohnisková vzdálenost 36 mm. Objektiv EF 17-40 mm 1:4L USM.
 *  *
Vlak I. Ohnisko 70 mm, čas 1/125 s, clona 8 a citlivost 160 ISO. Vlak II. Ohnisko 45 mm, čas 1/160 s, clona 8 a citlivost 160 ISO.
 *  *
Vlak III. Ohnisko 39 mm, čas 1/200 s, clona 8, citlivost 160 ISO, HDRI. Vlak IV. Ohnisko 35 mm, čas 1/200 s, clona 8 a citlivost 160 ISO.
 *   *
Vlak V. Ohnisko 24 mm, čas 1/160 s, clona 8 a citlivost 160 ISO. Vlak VI. Ohnisko 47 mm, čas 1/100 s, clona 8 a citlivost 160 ISO.
 *  *
Vlak VII. Poměr stran obrazu 16:9, ohnisko 24 mm, čas 1/160 s, clona 8 a citlivost 160 ISO. Vlak VIII. Poměr stran obrazu 16:9, ohnisko 24 mm, čas 1/160 s, clona 8 a citlivost 160 ISO.
 *  *
Vlak IX. Poměr stran obrazu 16:9, ohnisko 70 mm, čas 1/60 s, clona 8 a citlivost 160 ISO.  
 *  *
Pierot I. Objektiv EF 100 mm 1:2,8 Macro USM, ruční expozice, clona 5,6. Vlevo čas 1/8 s a citlivost 125 ISO, uprostřed čas 1/13 s a citlivost 250 ISO, vpravo čas 1/10 s, citlivost 250 ISO a živé podání barev. Pierot II. Objektiv EF 100 mm 1:2,8 Macro USM, program s prioritou clony, citlivost 250 ISO. Vlevo clonové číslo 4,5 a čas expozice 1/20 s, vpravo clona 5,6 a čas 1/13 s.
 *  
Hloubka ostrosti. Vlevo clonové číslo 22 a čas expozice 10 s, vpravo clona 2,8 a čas 1/8 s. Citlivost 400 ISO a ohnisková vzdálenost 70 mm.  
 *  *
Kočka I. Ohnisková vzdálenost 70 mm, citlivost 400 ISO, clonové číslo 2,8 a čas expozice 1/60 s. Blesk Speedlite 580EX. Kočka II. Ohnisková vzdálenost 70 mm, citlivost 400 ISO, clonové číslo 3,5 a čas expozice 1/60 s. Blesk Speedlite 580EX.
   

Co ukázal test

Canon EOS 6D má výbornou ergonomii i koncepci ovládání s možností přizpůsobení vybraných funkcí podle aktuálních potřeb a různých individuálních požadavků. Umožňuje také podle potřeby a pohotově měnit nastavení aniž by byl fotograf rušen při pohotovém snímání dynamických akcí nebo při soustředění na kompozici záběru. Hledáček sice nemá 100% pokrytí záběru, nicméně poskytuje kvalitní, jasný obraz, zobrazuje všechny důležité informace a umožňuje výměnu zaostřovací matnice.

Přístroj má velmi dobré provozní časy, ať už se jedná o autofokus, zpoždění spoušti nebo souvislé snímání rychlostí asi 4,5 snímku za sekundu pro řadu až 1250 snímků JPEG nebo 17 souborů RAW při použití karty rychlostní kategorie UHS-I. Všechny jeho systémy pracují spolehlivě, včetně autofokusu, který neměl problémy ani za velmi špatných světelných podmínek včetně nočního města, přičemž třeba snímky z hory Vítkov jsem pořídil s fotoaparátem v ruce. Zcela bez problémů fungovaly i oba zabudované moduly, Wi-Fi a GPS. Škoda, že uživatel nemá k dispozici dva sloty pro paměťové karty, aby mohl na jednu ukládat snímky ve formátu JPEG a na druhou soubory RAW, anebo na jednu fotografie a na druhou videoklipy. Fakt, že výrobce u plnoformátové zrcadlovky vsadil jen na paměťové karty SD, SDHC a SDXC (UHS-I) a zcela opustil formát Compact Flash, bude řada uživatelů nejspíš muset přijmout, i když by raději uvítala dva sloty pro oba formáty karet.

Kvalita obrazu je výborná až vynikající, a to jak z hlediska ostrosti a podání jemných detailů, tak i jasu, kontrastu a reprodukce barev, plynulosti tonálních přechodů a homogenity. Uživatel se může spolehnout na základní systémy a technologie včetně měření světla v náročných situacích, typicky u velmi kontrastních scén, a také efektivně využívat speciální funkce, které usnadňují řešení těchto situací a podporují také tvůrčí přístup k fotografii. Pořízené snímky lze přímo ve fotoaparátu porovnávat, hodnotit, třídit i editovat, a to i v případě souborů RAW. K dispozici je ovšem také výborně koncipovaný editační program Canon Digital Photo Professional, který je už tradičně součástí prodejního balení. Přibalen je přirozeně také software ImageBrowser EX pro procházení a tisk snímků a programy PhotoStitch, EOS Utility včetně Remote Capture a Picture Style Editor.