Canon EOS 700D

Fotoaparát v portfoliu spotřebitelských zrcadlovek Canon nahradil model EOS 650D, na který ve vývojové řadě plně navazuje. Výrobce ho představil spolu s velice kompaktním modelem EOS 100D, který zahájil novou řadu postavenou proti rozšiřující se nabídce tzv. DSLM - Digital Single Lens Mirrorless přístrojů, tedy „bezzrcadlovek", a novým základním setovým zoomem EF-S 18-55 IS STM, který jsem také pro test EOS 700D přednostně použil.

Canon EOS 700DObrazový snímač a procesor, snímky a video

Canon EOS 700D používá obrazový snímač CMOS formátu APS-C s rozměry 22,3 × 14,9 mm a obrazový procesor DIGIC 5. Největší snímek má rozlišení 5184 × 3456 px. Základní poměr stran obrazu 3:2 lze změnit na 4:3, 16:9 nebo 1:1. Systém senzoru obsahuje nízkopásmový filtr a integrovaný čisticí systém. Formát souboru JPEG umožňuje nastavit dvě kvalitativní úrovně, jemnou a normální, nekomprimované obrazové soubory RAW jsou 14bitové, Canon original RAW 2.

Video MOV/Motion JPEG s kodekem H. 264 má maximum 1920 × 1080 px a snímkovou frekvenci 29,97/25/23,976 obr./s. Nastavit lze i 1280 × 720 px á 59,94/50 obr./s, anebo 640 × 480 px á 30, nebo 25 obr./s. Zvuk je lineární PCM, mikrofon je stereofonní, reproduktor monofonní, úroveň nahrávání lze ručně nastavit. Použít je možno paměťové karty SD, SDHC i SDXC (UHS-I), zajištěna je kompatibilita s kartami typu Eye-Fi pro využití bezdrátového Wi-Fi připojení.

Hledáček a displej

Optický TTL hledáček je kompaktní, zrcadlový. Má pokrytí (vertikální/horizontální) přibližně 95 % záběru, zvětšení obrazu přibližně 0,85× a dioptrickou korekci okuláru v rozsahu od -3 do +1 dioptrie. Okulár je v základní konfiguraci vybaven výsuvnou měkkou očnicí, kterou může uživatel nahradit jiným příslušenstvím podle své potřeby a volby.

Canon EOS 700DZaostřovací matnice je fixní. Polopropustné sklopné zrcadlo s rychlým návratem má udávaný reflexní poměr přenosu světla 40:60. Při použití objektivu EF 600 mm f/4 nebo kratší ohniskové vzdálenosti nedochází k oříznutí obrazu na zrcátku. Samozřejmostí je možnost kontroly hloubky ostrosti pomocí samostatného tlačítka.

Dotykový displej typu TFT LCD Clear View II s úhlopříčkou 7,7 cm (3 palce) má poměr stran 3:2, rozlišení přibližně 1,04 milionu obrazových bodů, snímkovou frekvenci 60 obr./s, téměř 100% pokrytí (100 % vodorovně a 99 % svisle) a přibližně 170° pozorovací úhel (vodorovně i svisle). Jeho povrchová úprava efektivně omezuje vytváření šmouh. Nastavení jasu je možné v sedmi úrovních.
Displej poslouží jak pro komponování záběrů v režimu živého náhledu nebo při snímání videoklipů, tak pro prohlížení a základní úpravy snímků a klipů, zobrazuje histogramy, jasový i barevné, a indikuje přepaly, zobrazuje obrazovku rychloovladače a slouží k nastavení a ovládání fotoaparátu jako takového. Pružnost použití displeje a hlavně fotoaparátu jako takového rozšiřuje to, že je displej umístěn na výklopném a otočném panelu.


Tělo a bajonet

Tělo je vyrobeno z nerezové oceli a polykarbonátové pryskyřice zpevněné skelnými vlákny. Má rozměry 133,1 × 99,8 × 78,8 mm a hmotnost přibližně 580 g (včetně baterie a paměťové karty). Pro upevnění výměnných objektivů je fotoaparát vybaven přípojným systémem s bajonetem, který umožňuje používat objektivy EF i EF-S. Pro přepočet ohniskové vzdálenosti na formát šíře 35 mm slouží koeficient 1,6×.

Canon EOS 700DAutofokus

Hybridní systém automatického zaostřování používá modul TTL-CT-SIR se senzorem CMOS, umožňuje tudíž využívat jak metodu detekce fáze, tak i kontrastu (snímač). Má 9 křížových ostřicích bodů (ve středu f/2,8), přičemž rozsah autofokusu v režimu ostření na střed má rozsah -0,5 až 18 EV (při 23 °C a ISO 100) a na ostatní body 0,5 až 18 EV za stejných podmínek.

Autofokus nabízí řadu režimů, inteligentní automatické zaostřování, po jednom snímku, inteligentní průběžné zaostřování, vícebodový, bodový. Výběr bodu AF může probíhat automaticky, anebo lze volbu provádět ručně. Vybrané body AF se promítají v hledáčku a jsou indikovány na displeji. K dispozici jsou funkce detekce tváří v záběru a zámek AF, ale pomocné osvětlení obstarává vestavěný blesk, nikoli samostatná dioda, ať už svítící jakkoli barevným světlem. Vybrané objektivy umožňují jemné a přesné manuální ostření.

Měření světla

Systém TTL měření světla využívá SPC modul se 63 zónami a umožňuje poměrové měření spojené se všemi body AF, částečné měření ve středu záběru, bodové měření a celoplošné se zdůrazněným středem. Rozsah měření je 1-20 EV (při teplotě 23 °C, s objektivem 50 mm f/1,8 II a s nastavenou citlivostí ISO 100). Kompenzace expozice má rozsah ± 5 EV, k dispozici je funkce automatických expozičních řad AE Bracketing.

Citlivost ISO má základní rozsah od 100 do 12 800 s možností rozšíření až na 25 600. Kromě automatického vyvážení bílé je možno využít režimy vyvážené pro vybrané teploty chromatičnosti (Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovkové osvětlení, Bílé zářivkové osvětlení, Blesk), možná je i kompenzace vyvážení bílé (modrá-jantarová/purpurová-zelená vždy v rozsahu ±9 kroků), také uživatelské vyvážení bílé a funkce WB Bracketing, tedy automatické posouvání vyvážení bílé.

Canon EOS 700DRežimy expozice, tvůrčí a jiné funkce, výklopný blesk

Pro fotografování i natáčení videa lze využít automatický inteligentní režim A+ a otočný volič režimů dále nabízí režimy Bez blesku, Kreativní automatický, Portrét, Krajina, Detail, Sport, pozici Scény s volbou konkrétních programů v menu (Noční portrét, Noční scéna bez stativu a Ovládání HDR podsvětlení, kdy systém zkombinuje tři snímky s různým nastavením parametrů expozice a vygeneruje snímek s optimalizovaným poměrem mezi stíny a jasy obrazu), samozřejmostí jsou volby P - pružná programová automatická expozice, Tv - automatická expozice s předvolbou času (1/4000-30 s + dlouhá expozice/Bulb), Av - automatická expozice s předvolbou clony a pro fotografie i video lze využít i režim M s ručním nastavením všech parametrů expozice.

Režimy řízení snímání mají tyto volby: Jednotlivé, Sekvenční, Samospoušť (2 s, 10 s + dálkové snímání, 10 s + po sobě následující snímky 2-10). Souvislé snímání má maximální rychlost cca 5 obr./s pro přibližně 22 snímků typu JPEG, nebo 6 RAW.

K dispozici je tradiční sada Stylů snímků vždy s možností úprav vybraných parametrů, jako ostrost, kontrast, sytost barev a barevné podání, v případě monochromatických snímků můžeme využít digitální filtry simulující filtry snímací používané v černobílé fotografii (žlutý, oranžový, červený, zelený) a efekty tónování (sépiově hnědý, modrý, fialový a zelený). Základní výběr stylů je Automatický, Standardní, Portrét, Krajina, Neutrální, Věrný, Černobílý a k tomu jsou připraveny tři pozice pro nastavení definovaná uživatelem.

Nechybí ani další praktické funkce jako Priorita jasných tónů, Automatická optimalizace jasu (4 nastavení), Potlačení šumu u dlouhé expozice, Potlačení šumu při vysoké citlivosti ISO včetně sofistikovaného vícesnímkového režimu, automatická korekce periferního osvětlení objektivu a barevné odchylky a samozřejmě také set uživatelských funkcí a populární sada Tvůrčích filtrů: č/b zrno, měkké ostření, efekt objektivu typu „rybí oko", efekt olejomalby, efekt akvarelu, efekt levného fotoaparátu, respektive dírkové komory a efekt miniatury, přičemž jsou možné další uživatelské volby nastavení, například u miniatury výběr oblasti s ostrým obrazem, u rybího oka míra deformace nebo u dírkové komory barevný posun.

Přístroj umožňuje snímat i za velmi nízké hladiny osvětlení i bez použití umělého osvětlení, samozřejmě ale také můžeme použít vestavěný výklopný blesk s dosahem záblesku přibližně 13 m (při nastavené citlivosti 100 ISO) a pokrytím až do ohniskové vzdálenosti 17 mm (ekv. u 35mm formátu: 28 mm), anebo výkonné externí blesky připojené pomocí aktivních sáněk, a to i speciální. Blesk na fotoaparátu lze použít i pro ovládání sestav více elektronických blesků.

Canon EOS 700DKonektivita a napájení

Pro připojení k počítači nebo fotografické tiskárně lze využít rozhraní USB 2.0, s nímž je kombinován videovýstup (PAL/NTSC), pro připojení k HDTV a dalším zobrazovacím zařízením lze využít miniaturní konektor HDMI (kompatibilní s HDMI-CEC), zdířka pro kabelový dálkový ovladač a konektor pro externí mikrofon (stereofonní minijack 3,5 mm). Při použití paměťové karty typu Eye-Fi lze využít bezdrátové Wi-Fi připojení. Dokoupit je možno dálkové ovládání RC-6, externí GPS jednotku GPE2, bateriové madlo BG-E9 s ovladači pro pohodlné snímání na výšku a samozřejmě různé externí blesky, objektivy, snímací filtry a další příslušenství.

Základním zdrojem energie je dobíjecí 7,2V lithium-iontová baterie LP-E8 s kapacitou 1120 mAh, což představuje energii 8,1 Wh. Na jedno plné nabití umožňuje pořídit přibližně 440 snímků (podle norem CIPA; teplota 23 °C, automatická expozice 50 %, expozice s bleskem 50 %). Indikátor stavu baterií má 4 úrovně. Dokoupit je možno sadu adaptéru ACK-E8 pro napájení ze sítě.

Co ukázal test

Pro test jsem použil hlavně nový setový zoom EF-S 18-55 mm 1:3,5-5,6 IS STM. Celková obrazová kvalita je výborná, srovnatelná s výstupy z předchozího modelu EOS 650D. Fotoaparát je opět optimalizován hlavně pro rychlou momentní a reportážní fotografii a má poměrně dobrý dynamický rozsah, který mohou nároční tvůrci optimalizovat i rozšířit, využít funkce Priorita jasných tónů, Automatická optimalizace jasu a HDRI - High Dynamic Range Imaging - zobrazení s vysokým dynamickým rozsahem, anebo pracovat se 14bitovými obrazovými soubory RAW.

 Canon EOS 700D - tělo  Canon EOS 700D
Hranová ostrost je velmi dobrá, šikmé struktury mají jen mírně zvýšené třepení, které ovlivňuje ostrost jen minimálně, hrany nemají přehnaně zvýšený kontrast pro dosažení lepšího vizuálního dojmu při posuzování ostrosti. Ohnisková vzdálenost 29 mm (ekvivalent 35mm formátu: 46,4 mm), čas expozice 0,3 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO. Ostrost hran na jiném testovacím obrazci. Ohnisková vzdálenost 29 mm (ekv. 35mm formátu: 46,4 mm), čas expozice 1/4 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO.
 Canon EOS 700D  Canon EOS 700D
Snímek z reálného prostředí pro posouzení ostrosti a prokreslení jemných detailů obrazu při dvou hodnotách citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas expozice 1/8 s), vpravo ISO 1600 (čas 1/60 s); clona byla 11 a ohnisková vzdálenost 47 mm (po přepočtu na 35mm formát 75,2 mm). Celková tonální reprodukce je při snímání v exteriéru realistická. Žluté žárovkové světlo vyvážil plně automatický režim s posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl téměř přesný.
 Canon EOS 700D  Canon EOS 700D
Digitální obrazový šum, zejména barevný, roste spolu s citlivostí, do hodnoty 1600 ISO je nízký, u 3200 ISO je míra šumu mírně vyšší, u 6400 ISO už je šum výraznější, u 12 800 ISO vysoký a v rozšířeném režimu s hodnotou 25 600 ISO velmi výrazný, omezující. Šum na snímku z reálného prostředí při dvou různých citlivostech. Vlevo ISO 200 (čas expozice 0,5 s), vpravo ISO 1600 (čas 1/60 s); clona byla 11 a ohnisková vzdálenost 47 mm (ekv. 35mm formátu 75,2 mm).
 Canon EOS 700D  Canon EOS 700D
První příklad je výřez z testovací tabulky. Čas expozice 1/800 s, clonové číslo 5,6 a ohnisko 29 mm (ekv. 46,4 mm). Proužek nahoře - funkce vypnuta, směrem dolů pak nízká, standardní a vysoká míra snížení šumu a zcela dole čtyřsnímková optimalizace šumu, která poskytuje nejlepší výsledek. Druhý příklad je z reálného prostředí pro lepší posouzení, jak je ovlivněno podání různých jemných detailů obrazu a zda a jak se projeví barevný posun. Čas 1/1000 s, clona 11 a ohnisko 47 mm (ekv. 75,2 mm). Proužky jsou ve stejném pořadí jako u první zkoušky.
 Canon EOS 700D  Canon EOS 700D
Režim Kreativní auto - úprava ostrosti/rozostření pozadí. Ohnisko maximální, 55 mm (ekv. 88 mm). Nahoře více rozostřené pozadí díky cloně 5,6, čas expozice byl 1/100 s a citlivost 400 ISO, dole méně rozostřené pozadí - systém použil clonu 11, čas expozice zachoval 1/100 s, ale citlivost zvýšil na 1600 ISO. A pro srovnání - úprava ostrosti/rozostření pozadí s využitím programu s preferencí clonového čísla. Ohnisko také maximální, tedy 55 mm (ekv. 88 mm). Nahoře více rozostřené pozadí díky cloně 5,6, čas expozice byl 1/100 s a citlivost 400 ISO, dole méně rozostřené pozadí - nastavil jsem různá clonová čísla od 11 výše, pro tuto ukázku jsem vybral 32, čas expozice byl 0,3 s a citlivost jsem samozřejmě neměnil.
  Canon EOS 700D  Canon EOS 700D
Využití funkcí automaticky opravujících dvě vady objektivů, tmavnutí obrazu ke krajům, zejména v rozích, a barevnou odchylku, způsobující neostrost. Zobrazeny jsou vždy jen levé části snímků, vlevo obě funkce vypnuty, uprostřed použita funkce eliminující vinětaci, tmavnutí krajů, a vpravo použity obě funkce, tedy i oprava zkreslení obrazu. Ohnisko minimální, tedy 18 mm (ekv. 28,8 mm), clonové číslo 3,5, čas expozice 1/125 s a citlivost 400 ISO. Městská krajina, vlevo standard, vpravo režim HDRI - zobrazení s vysokým dynamickým rozsahem, kdy systém fotoaparátu v rychlém sledu pořídí tři snímky a výsledný z nich vygeneruje. Ohnisková vzdálenost 18 mm (ekv. 28,8 mm), vlevo čas 1/500 s, clona 7,1 a citlivost 100 ISO, vpravo čas 1/640 s, clona 11 a citlivost 400 ISO.
 Canon EOS 700D  Canon EOS 700D
Následuje řada se vzrůstající hodnotou citlivosti a shodným clonovým číslem 16: 1) 800 ISO, čas 30 s; 2) 1600 ISO, čas 15 s; 3) 3200 ISO, čas 6 s; 4) 6400 ISO, čas 3,2 s; 5) 12 800 ISO, čas 2 s; 6) 25 600 ISO, čas 0,8 s. Vlak. Ohnisko 18 mm (ekv. 28,8 mm), čas 1/200 s, clona 11 a citlivost 100 ISO.

 

Stručné zhodnocení

Canon EOS 700D je technicky nejvíce vyspělý model v řadě spotřebitelských DSLR přístrojů Canon EOS. Využívá obrazový senzor CMOS APS-C Hybrid AF II s rozlišením 18 megapixelů a obrazový procesor DIGIC 5, umožňuje fotografovat souvisle rychlostí 5 snímků za sekundu, což lze s výhodou využít pro fotografování rychlých akcí. Výborný je i autofokus se sledováním vybraného objektu a předností je pohotový výběr bodů AF, aniž by fotograf musel oddálit oko od okuláru hledáčku a přestat se soustředit na záběr.

Naopak „hybridní AF" v režimu s živým náhledem na displeji a v režimu natáčení videa by mohl být rychlejší. Také je škoda, že výrobce tradičně nevybavuje své digitální zrcadlovky LEDkou s funkcí pomocného osvětlení autofokusu při snímání za slabšího osvětlení, tuto funkci spojuje s elektronickým bleskem, což je v řadě situací zcela nevhodné. Dotykový LCD panel Clear View II umožňuje variabilní úhel natočení a naklopení a nabízí maximální flexibilitu u všech způsobů svého využití, zejména při snímání v režimu živého náhledu a při pořizování videa. Dotykové rozhraní je intuitivní a po všech stránkách bezvadně funkční.

Celková kvalita obrazu je výborná i při použití snímků formátu JPEG, uživatel může využít celou řadu funkcí, jimiž může vhodně nastavit a upravit parametry expozice, a pokud chce pracovat se 14bitovými obrazovými soubory RAW, může využít excelentní editační program Canon Digital Photo Professional, který je tradičně součástí softwarového vybavení v prodejním balení (stejně jako Picture Style Editor). Využít je možno i funkce jako automatická korekce vinětace a chromatické aberace a další pokročilé a sofistikované funkce, jen je třeba počítat s tím, že mají vliv na výdrž baterie, která je i tak pod průměrem v dané třídě amatérských digitálních zrcadlovek.