Canon EOS 70D - recenzceVýkonný model digitální zrcadlovky „střední třídy" či „poloprofesionální kategorie" výborně poslouží náročným uživatelům, zejména těm, kteří potřebují nebo chtějí také natáčet Full HD video a využijí integrovanou jednotku Wi-Fi pro bezdrátovou komunikaci, a bezpochyby výrazně oslovuje také začínající nadšené fotografy, kteří chtějí mít velmi kvalitní a výkonný, přitom však stále ještě poměrně kompaktní fotoaparát. Přístroj využívá inovativní zobrazovací technologii a nabízí funkce vhodně podporující individuální tvůrčí přístupy.

Canon EOS 70D má tělo z hliníkové slitiny a polykarbonátové pryskyřice zpevněné skelnými vlákny, měří 139 × 104,3 × 78,5 mm a včetně baterie a paměťové karty váží 755 g. Zaujme jednak zabudovanou jednotkou Wi-Fi, ale také - a především - novým snímačem Canon Dual Pixel CMOS AF, který významně vylepšuje systém automatického zaostřování. Senzor je navržen tak, aby ostření bylo přesné a pohotové během pořizování videozáznamů a rychlé při fotografování v režimu s živým výjevem na displeji. Umožňuje vytvářet působivé efekty přeostřování a drží objekty v pohybu směrem k uživateli zaostřené při zachování rozostřeného pozadí.

Canon EOS 70D - recenzeNový obrazový snímač CMOS má 20 milionů efektivních pixelů a všechny se skládají ze dvou samostatných fotodiod. Senzor tedy obsahuje celkem 40 milionů fotodiod. Ty jsou čteny jednotlivě pro docílení fázové detekce autofokusu, nebo společně pro maximální kvalitu obrazu. Jiné metody AF, které využívají senzor, mu přidělují buď automatické ostření, nebo záznam obrazu, anebo se spoléhají jen na detekci kontrastu. S inovativním provedením senzoru není potřeba věnovat pozornost výběru bodů AF. Zajišťuje obojí, jak rychlé zaostření, tak i maximální kvalitu obrazu během natáčení videa. Navíc nové provedení snímače Dual Pixel CMOS AF umožňuje fotoaparátu pracovat s více než 80 procenty záběru.

Pro provedení fázové detekce na zobrazovací rovině EOS 70D čte signály z levých a pravých fotodiod samostatně ještě než dojde k výpočtu rozdílu fáze obou paralelních obrazů. Tato technologie umožňuje přístroji předpovědět pozici objektivu nutnou k dosažení přesného zaostření a posune ho automaticky do této polohy. Tradiční metody kontrastního autofokusu musí hledat správnou ohniskovou vzdálenost pomocí pohybu objektivu dopředu a dozadu pro dosažení přesného automatického zaostření, což činnost autofokusu zpomaluje a negativně to ovlivňuje i plynulost chodu.

Canon EOS 70D - recenzeTechnologie Dual Pixel CMOS AF je kompatibilní se 103 objektivy typu EF a EF-S, at už mají pevnou ohniskovou vzdálenost, nebo jsou pankratické, ať už jsou širokoúhlé, anebo se jedná o teleobjektivy. Ilustrace ukazuje nejen přípojný systém s bajonetem, ale jednou je zrcadlo ve sklopené a podruhé ve svislé poloze. Koeficient pro přepočet ohniskové vzdálenosti na 35mm formát je 1,6×.

Canon EOS 70D navazuje hlavně na model 60D, je vybaven výklopným a otočným displejem, který je navíc dotykový, obdobně jako u modelu 700D, ale je vylepšen nejen použitím nového Dual CMOS snímače AF pro kvalitnější automatické ostření v režimu živého náhledu a při pořizování videosekvencí: jako základní modul autofokusu používá 19bodový TTL-CT-SIR (propojený se senzorem CMOS), který byl použit u EOS 7D, a má vestavěný Wi-Fi modul jako EOS 6D.

 

Porovnání vybraných údajů u modelů EOS 70D a 7D:
Model Canon EOS 70D Canon EOS 7D
Efektivní rozlišení 20,2 Mpx 18 Mpx
Obrazový procesor DIGIC 5+ 2 x DIGIC 4
Citlivost ISO, základní rozsah 100 až 12.800 100 až 6.400
Rozšířené ISO 25.600 12.800
Autofokus 19 křížových bodů 19 bodový širokoúhlý
AF v živém režimu detekce fáze detekce kontrastu
Monitor 3,2"; 1,04 Mpx; výklopný, otočný, dotykový 3,2"; 0.92 Mpx; pevný
Hledáček 98% pokrytí, zvětšení 0,95x, možnost přizpůsobení 100% pokrytí, zvětšení 1x, inteligentní
Kontinuálnní snímání 7 sn./s 8 sn./s
Wi-Fi vestavěná externí, volitelná (Canon GP-E2)
Sloty pro paměťové karty 1x SD/SDHC/SDXC 1x CompactFlash
Rozměry 139 x 104 x 79 mm 148 x 111 x 74 mm
Hmotnost vč. akku 755 g 860 g

Canon EOS 70D podrobněji - senzor a procesor, snímky a video

Použitý obrazový snímač CMOS formátu APS-C má rozměry 22,5 × 15 mm a rozlišení 20,2 milionu efektivních pixelů a jako procesor slouží Digic 5+. Maximální rozlišení snímku je 5472 × 3648 px. Základní poměr stran obrazu 3:2 je možno změnit na 16:9, 4:3 a 1:1. Kromě snímků ve formátu JPEG je možno pořizovat nekomprimované 14bitové obrazové soubory RAW (RAW, M-RAW, S-RAW).

Video s kodekem H.264 má maximální rozlišení 1920 × 1080 px a snímkovou frekvenci 29,97, 25, nebo 23,976 obr./s. Nastavit je možno také 1280 × 720 px á 59,94 a 50 obr./s a 640 × 480 px á 59,94 a 50 obr./s. Mikrofon je stereo, reproduktor mono. Data je možno ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC. Přístroj má jeden slot, uživatel tudíž nemůže ukládat třeba snímky ve formátu JPEG na jednu kartu a RAWy nebo videoklipy na druhou.

Hybridní autofokus

Systém automatického zaostřování s modulem TTL-CT-SIR a senzorem CMOS má 19 křížových AF bodů s výjimečnou citlivostí při f/2,8 ve středu. Systém umožňuje využívat metodu detekce fáze i detekce kontrastu (senzor). Nabízí všechny tyto režimy AF: inteligentní, jednosnímkové, inteligentní průběžné automatické zaostřování. Nechybí funkce detekce tváří v záběru. Umožňuje automatický výběr 19 bodů AF a ruční výběr jednoho bodu AF a ruční výběr zónového AF a k dispozici je i prediktivní AF.

Jak lze stručně a věcně popsat novou technologii autofokusu s využitím unikátního APS-C senzoru Canon Dual Pixel CMOS AF? Zatímco signál ze světlocitlivých buněk snímače je veden do 14bitového AD převodníku k digitalizaci a odtud směřuje do obrazového procesoru DIGIC 5+ propojeného s paměťmi DDR SDRAM, signál z pixelů vyhrazených pro hybridní systém automatického zaostřování je propojen s jednotkou senzoru autofokusu TTL-CT-SIR s 19 křížovými AF body, které mají ve středové oblasti výjimečnou citlivost při f/2,8.

Systém „Dual Pixel Hybrid AF" integrovaný do obrazového snímače je aktivní v 80 % jeho plochy směrem od středu ke krajům. Pixely blíže u okrajů čipu se pro autofokus nepoužívají z technických důvodů, nicméně i ony mají stejnou strukturu duálních fotodiod. Senzor nového typu umožňuje používat rychlé a plynulé automatické ostření založené na fázové detekci při fotografování s živým náhledem na displeji a při pořizování videozáznamů.

Přestože má snímač formátu APS-C přes 20 milionů obrazových bodů a celkem přes 40 milionů fotodiod, výrobce ujišťuje, že se zaměřuje na optimální velikost pixelů a na efektivní zvládnutí míry i charakteru obrazového šumu i u vysokých hodnot citlivosti ISO. A i při natáčení videa systém použitý u modelu EOS 70D zvládá snížit moaré, barevné i jasové, a také vinětaci - tmavnutí obrazu směrem do rohů zejména při plném odclonění objektivu.

Canon EOS 70D - recenzeFotoaparát má oproti předešlému modelu poblíž spoušti a předního otočného voliče tlačítko pro výběr mezi zónami autofokusu. Volbu provádíme cyklicky, opakovaným stiskem tohoto tlačítka. Je to velmi praktické rozšíření tradičního pružného a pohotového výběru bodu autotokusu dvěma prsty, aniž by fotograf musel oddálit oko od hledáčku a byť na chvíli přestat sledovat scénu. Nové řešení je spřaženo s uživatelskou funkcí výběru režimu oblasti autofokusu C.Fn II-7.
Nechybí ani mikronastavení AF. To je řešeno uživatelskou funkcí C.Fn II-13, má rozsah ±20 kroků, umožňuje nastavit všechny objektivy podle stejné hodnoty, nastavit jednotlivě až 40 objektivů a nastavení uložit podle sériových čísel. Možné je samozřejmě i manuální zaostřování.

Expozice, blesk, expoziční režimy

Měření expozice nabízí čtyři režimy: měření poměrové, částečné, bodové a vícesegmentové celoplošné. Expozici lze kompenzovat v rozsahu ±5 EV, k dispozici je funkce AE Bracketing. Citlivost ISO nabízí základní hodnoty 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12 800 a v rozšířeném režimu i 25 600. Pro vyvážení bílé je připraveno 6 přednastavených režimů, možné je ruční vyvážení i využití funkce WB Bracketing.

Otočný volič režimů expozice nabízí tyto volby: A+ - inteligentní automatika, automatika bez použití blesku, CA - kreativní automatika, scénické programy s výběrem v menu (Portrét, Krajina, Zblízka, Sporty, Noční portrét, Noční scéna z ruky, HDR), P - pružná programová automatika, Tv - program s prioritou času expozice (1/8000-30 s), Av - program s prioritou clonového čísla, M - režim s ručním nastavením všech parametrů expozice, B - Bulb, dlouhé časy expozice a C - paměť pro uživatelské nastavení pro jeho pohotové použití.

Canon EOS 70D - recenzeZabudovaný výklopný blesk má maximální dosah 12 m (100 ISO) a zajišťuje pokrytí zábleskem až do ohniskové vzdálenosti 17 mm (ekvivalent pro 35mm kinofilm: 28 mm). Nabízí režimy automatický, manuální a integrovaný vysílač Speedlite a pro snížení efektu červených očí. Kompenzace expozice s bleskem má rozsah ±3 EV, zajištěna je i synchronizace na druhou lamelu závěrky. Přístroj má samozřejmě aktivní sáňky pro externí blesky, které umožňují i bracketing expozice a další funkce a využití.

Hledáček a displej

Canon EOS 70D - recenzeHledáček využívá optický hranol, má svislé i vodorovné pokrytí záběru přibližně 98 % a zvětšení obrazu přibližně 0,95×. Dioptrická korekce okuláru má rozsah-3 až 1 dioptrii. Matnice je pevná s transmisivním panelem LCD. Hledáček umožňuje náhled hloubky ostrosti pomocí tlačítka kontroly hloubky ostrosti a zobrazuje také elektronický horizont, který byť je velmi zjednodušený, je praktický a užitečný.

Dotykový displej typu TFT LCD Clear View II je umístěný na výklopném a otočném panelu s bočním kloubem. Má délku úhlopříčky 7,7 cm (3 palce), poměr stran 3:2, rozlišení přibližně 1,04 milionu obrazových bodů, pokrytí přibližně 100 %, 170° pozorovací úhel vodorovně i svisle a antireflexní povrchovou úpravu s pevnou strukturou, odolnou proti vytváření šmouh. Umožňuje nastavení jasu v rozsahu sedmi úrovní, zobrazuje i různé pomocné prvky včetně linií pro usnadnění přesné kompozice a pozice záběru vůči rámu obrazu, samozřejmě také nabídku rychloovladače pro nastavení fotoaparátu a umožňuje dotykové ovládání. To má dva režimy, standardní a citlivý, ale také může být zcela vypnuto, přirozeně.

Konektory, příslušenství, baterie

Canon EOS 70D - recenzePro tradiční připojení k počítači nebo fotografické tiskárně je fotoaparát vybaven rozhraním USB 2.0, které je současně také videovýstupem (PAL/NTSC), pro připojení k HDTV má výstup mini HDMI kompatibilní s HDMI-CEC a nechybí ani konektor pro externí mikrofon - stereofonní zdířka 3,5 mm. Díky zabudované jednotce Wi-Fi umožňuje bezdrátovou komunikaci přes notebook, tablet nebo smartphone, možné je bezdrátově přenášet a okamžitě sdílet snímky, ale také dálkově fotoaparát ovládat pomocí počítače PC nebo Mac, tabletu nebo i smartphonu.

Na výběr je samozřejmě mnoho různého volitelného příslušenství, třeba bateriové madlo BG-E14 s ovládacími prvky pro pohodlné snímání na výšku, samozřejmě všechny objektivy EF a EF-S, externí blesky Speedlite, dálková spoušť RS-60E3, dálkový ovladač RC-6, oční mušle Eb, dioptrická korekční čočka řady E, nástavec okuláru EP-EX15II, úhlový hledáček C, ale také kožené pouzdro EH21-L nebo řemínek na ruku E2 a samozřejmě GPS jednotka GP-E2.

Canon EOS 70D - recenzeBateriové madlo BG-E14 s ovládacími prvky pro pohodlné snímání na výšku jsem měl v ruce jen chvíli, na test jsem ho k dispozici neměl. Je nové a jiné nejen kvůli jiným rozměrům ve srovnání s EOS 60D (144,5 × 105,8 × 78,6 mm; grip BG-E9), případně EOS 7D (148,2 × 110,7 × 73,5 mm; grip BG-E7), anebo dokonce EOS 6D (144,5 × 110,5 × 71,2 mm; grip BG-E13), poněvadž s těmito modely (a navíc ještě s EOS 5D Mk. II i III) má EOS 70D shodný základní zdroj energie, 7,2V lithium-iontovou nabíjecí baterii LP-E6 s kapacitou 1800 mAh, která umožňuje pořídit až 920 snímků (podle norem CIPA).

Bateriové madlo BG-E14 pro EOS 70D má nejen rozměry odpovídající tělu fotoaparátu, pro které je určeno, ale také nově koncipované ovládací prvky s důrazem na to, aby i s gripem bylo možno co nejefektivněji využít nový AF systém. Madlo je velmi dobře tvarované a obsahuje hlavní sadu ovladačů tak, aby snímání v poloze na výšku bylo stejně snadné a pohotové jako na šířku pomocí ovladačů na těle přístroje, tedy včetně vyhrazeného tlačítka pro rychlý a pohodlný výběr oblastí automatického ostření.
Z hlediska zdroje energie grip umožňuje prodloužit výdrž fotoaparátu na dvojnásobek při použití dvojice lithiových akumulátorů LP-E6. Pomocí přibaleného adaptéru je také možno použít šest tužkových napájecích článků (AA), ať už primárních, anebo NiMH akumulátorů, podle individuální volby uživatele.

Využití rozhraní Wi-Fi

Canon EOS 70D - recenzeFunkce bezdrátové sítě LAN fotoaparátu umožňuje odesílat snímky do webových služeb, jiných fotoaparátů, tabletů, notebooků nebo chytrých mobilních telefonů, na kompatibilní fotografickou tiskárnu s Wi-Fi rozhraním, ale také dálkové ovládání fotoaparátu s využitím velkého displeje tabletu nebo notebooku a také s využitím programu EOS Utility. Pro odesílání snímků do webových služeb, jejich ukládání a sdílení lze využívat speciální webovou službu Canon iMAGE Gateway, která je od konce srpna 2013 plně dostupná i v naší zemi. Podrobnosti najdete na webu Canon.

My jsme se otázce využití zabudovaného modulu Wi-Fi podrobněji věnovali v testu a recenzi full frame DSLR Canon EOS 6D. Chcete-li, můžete si ji otevřít. Řešení je stejné, jak vidíte z připojených nabídek fotoaparátu. Po základním povolení funkce Wi-Fi je třeba další dílčí nastavení uskutečnit v rámci nabídky uživatelských funkcí. Bezdrátová síť LAN podporuje standardy IEEE 802.11b/g/n a přenosový dosah má asi 30 m. Na výběr je několik metod připojení: v režimu infrastruktura, ad hoc, nebo v režimu přístupového bodu fotoaparátu.

Kvalita obrazu - zkušební snímky

Pro testy jsem použil nový základní setový zoom EF-S 18-55 mm 1:3,5-5,6 IS STM, zoom EF 17-40 mm 1:4L USM a objektiv EF 100 mm 1:2,8L Macro USM. Otestovat jsem mohl i nové zoomy EF-S 18-135 mm 1:3,5-5,6 IS STM a EF-S 55-250 mm 1:4,5-5,6 IS STM, které mají ale samostatné recenze.

 Canon EOS 70D - recenze  Canon EOS 70D - recenze
Celková kvalita obrazu je za běžných podmínek a především v exteriéru vynikající. Pro základní test včetně zjištění, jak pracují s obrazovými daty systémy přístroje, jsem použil grafický formát JPEG a „firemní" nastavení. Dynamický rozsah je velmi dobře optimalizován, stejně tak reprodukce barev a podání jemných tonálních přechodů i prokreslení jemných detailů obrazu. Parametry obrazu lze dobře individuálně upravit a přirozeně lze využít i obrazové soubory RAW. Ohnisková vzdálenost 48 mm, citlivost 125 ISO, clona 11 a čas expozice 2 s. Hrany mají jen mírně zvýšený kontrast, ostrost struktur je výborná, třepení hran je zcela minimalizované. Ohnisková vzdálenost 30 mm, čas expozice 1 s, clonové číslo 8 a citlivost 125 ISO.
 Canon EOS 70D - recenze  Canon EOS 70D - recenze
Ostrost a prokreslení detailů na snímku hřbetů knih s různou texturou a barvou. Vlevo při hodnotě citlivosti 200 ISO (čas 1 s), vpravo 1600 ISO (1/8 s). Clonové číslo bylo v obou případech 11, ohnisková vzdálenost 32 mm. Celková tonální reprodukce je v základním nastavení za běžného denního osvětlení vcelku realistická. Žluté žárovkové světlo vyvážil plně automatický režim s posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl poměrně přesný.
 Canon EOS 70D - recenze  Canon EOS 70D - recenze
Digitální obrazový šum je vcelku dobře optimalizován, se zvyšující se hodnotou citlivosti pozvolna roste, má však přirozený charakter a více patrný je od středních jasů po tmavé oblasti obrazu. Ekvivalent obecné citlivosti ISO má standardní rozsah 100 až 16 800 a v rozšířeném režimu až 25 600. Snímek z reálného prostředí, vlevo při hodnotě citlivosti 200 ISO (čas 1 s), vpravo 1600 ISO (1/8 s). Clonové číslo 11 a ohnisková vzdálenost 46 mm.
 Canon EOS 70D - recenze  Canon EOS 70D - recenze
Přístroj samozřejmě umožňuje využít uživatelské funkce pro snížení šumu. V případě dlouhých časů expozice (od 1 s výše) má tři možnosti: zakázat, povolit, nechat rozhodnutí na automatickém programu. Při použití vysokých hodnot citlivosti můžeme vybrat jeden ze tří stupňů redukce šumu, potlačení šumu vysoké, standardní, nízké, nebo použít program, který pro optimalizované potlačení šumu zpracuje data ze čtyř sekvenčně pořízených snímků s různým nastavením, anebo můžeme redukci zcela vypnout a potlačení šumu provést až při editaci v počítači. Obdobný příklad, ale s výřezy záběru s barevnými hřbety knih s různou strukturou povrchu. Clona 11 a čas 1/125 s.
 Canon EOS 70D - recenze  Canon EOS 70D - recenze
Třetí zkouška: hřbety knih a před nimi drobný barevný objekt. Clonové číslo 11 a čas expozice 1/125 s. Speciální režim optimalizované redukce pracuje velmi kvalitně a je šetrný vůči jemným detailům obrazu, není ale použitelný vždy a všude. Svíčka. Podání živé, normální a v šedé škále s využitím sady obrazových stylů. Ohnisková vzdálenost 70 mm, clonové číslo 11, program s prioritou clony. Objektiv EF 100 mm 1:2,8L Macro USM, citlivost 160 ISO, clonové číslo 16 a čas expozice 1,6 s.
 Canon EOS 70D - recenze   Canon EOS 70D - recenze
Drobný objekt osvětlený výklopným bleskem plus různé tvůrčí efekty: vinětace, akvarel, olejomalba a černobílé podání s extrémně vysokým kontrastem. Objektiv EF 100 mm 1:2,8L Macro USM, citlivost 125 ISO, clonové číslo 5 a čas expozice 1/25 s. Drobný objekt osvětlený výklopným bleskem k projasnění, ale jako vždy tak, aby byl záblesk optimalizovaný a nevznikl rušivý stín. Použil jsem objektiv EF 100 mm 1:2,8L Macro USM a citlivost 125 ISO. Zcela vlevo je pro srovnání záběr bez použití zábleskového světla a uprostřed s bleskovým přisvětlením a se srovnatelným výsledným obrazem - clonové číslo 5,6 a čas expozice 1/20 s. Vpravo také s bleskem a s trochu výraznějším, „křupavějším" podáním - clonové číslo 5 a čas expozice 1/25 s
 Canon EOS 70D - recenze  Canon EOS 70D - recenze
Upravené barvy plus tvůrčí filtry. Ohnisková vzdálenost 47 mm, čas expozice 0,6 s, clonové číslo 11 a citlivost 320 ISO. Upravené barvy plus tvůrčí filtry, zde černobílé podání plus sépiové a modré zbarvení. Ohnisková vzdálenost 47 mm, čas expozice 1/80 s, clonové číslo 5,6 a citlivost 2500 ISO.
 Canon EOS 70D - recenze  Canon EOS 70D - recenze
Efekt dětského fotoaparátu, vlevo standardní podání, vpravo teplejší. Ohnisková vzdálenost 47 mm, čas expozice 0,6 s, clonové číslo 11 a citlivost 320 ISO. Efekt „rybího oka", a to jako už tradičně ve třech úrovních. Ohnisková vzdálenost 20 mm, čas expozice 0,6 s, clonové číslo 11 a citlivost 320 ISO.
 Canon EOS 70D - recenze  Canon EOS 70D - recenze
Kočka. Čas 1/250 s, clona 10 a citlivost 400 ISO. Použit externí systémový blesk Canon Speedlite 580EX. Hudební skupina Krleš v Táboře. Ohnisko 32 mm, čas 1/250 s, clona 7,1 a citlivost 125 ISO. Použit objektiv EF 17-40 mm 1:4L USM.
 Canon EOS 70D - recenze  Canon EOS 70D - recenze
Lenka Filipová s dcerou Leny v Táboře. Použit objektiv EF 100 mm 1:2,8L Macro USM, čas 1/320 s, clona 3,5 a citlivost 1000 ISO. Vlak. Použit objektiv EF 17-40 mm 1:4L USM, čas 1/320 s, clona 11 a citlivost 200 ISO.
 Canon EOS 70D - recenze  Canon EOS 70D - recenze
Japonská zahrada. Použit objektiv EF 17-40 mm 1:4L USM, čas 1/125 s, clona 11 a citlivost 100 ISO. Městská krajina. Použit objektiv EF 17-40 mm 1:4L USM, čas 1/500 s, clona 9 a citlivost 200 ISO.
 Canon EOS 70D - recenze  Canon EOS 70D - recenze
Městská krajina - podání normální vs. HDRI - High Dynamic Range Imaging, zobrazení s vysokým dynamickým rozsahem. Použit objektiv EF 100 mm 1:2,8L Macro USM, čas 1/20 s, clona 16 a citlivost 160 ISO. Městská krajina - zamlžený obzor a duha. Použit objektiv EF 100 mm 1:2,8L Macro USM. Clona 16 a citlivost 160 ISO, vlevo čas 1/100 s a vpravo 0,6 s.

Krátké zhodnocení

Pravda, většina inovací digitální zrcadlovky Canon EOS 70D směřovala hlavně ke zlepšení využití funkcí pro natáčení videoklipů a režimu snímání s živým náhledem na displeji, a to zejména v kombinaci s novou řadou výměnných objektivů EF-S s pohonem autofokusu pomocí krokového elektromotorku STM. Ovšem kupříkladu z vyššího výkonu procesoru a dalších zlepšení lze výborně těžit i při snímání rychlých akcí, výjevů, momentek. Přístroj je také flexibilnější, uživatel má možnost pro různé situace a tvůrčí záměry volit. Pochvalu zaslouží především důmyslně řešený autofokus, ale nejen z hlediska využité nové technologie a výkonu, ale také proto, jak výrobce rozšířil osvědčené pohotové a komfortní řešení včetně výběru bodu a zóny AF. Přístroj opět nemá pomocné LED světlo AF. Řešením je speciální režim vestavěného blesku, nebo aktivace externího blesku Speedlite, což nemusí být v určitých situacích vůbec vhodné.

Pružnost použití obdobnou, jako u EOS 60D podporuje dotykový displej na výklopném a otočném panelu, klasické použití zrcadlovky umožňuje kvalitní TTL optický hledáček s řadou možností zobrazení pomocí integrovaného displeje, a to včetně orientační kontroly naklonění přístroje. Oproti předešlému modelu má EOS 70D také vyšší provozní rychlosti, rychlejší je také souvislé snímání. Fotoaparát má výbornou ergonomii i koncepci ovládání s možností přizpůsobení vybraných funkcí podle aktuálních potřeb a různých individuálních požadavků. Kladem je také zabudovaná jednotka Wi-Fi, kterou ocení především uživatelé, kteří potřebují záběry nebo videonahrávky okamžitě po jejich pořízení odeslat do redakce a podobně, ale také ve studiu pro snadnou a pohotovou komunikaci přístroje s počítačem nebo laptopem a také s fotografickou tiskárnou.

Kvalita obrazu je velice dobrá až vynikající, a to jak z hlediska ostrosti a podání jemných detailů, tak i jasu, kontrastu a reprodukce barev, plynulosti tonálních přechodů a homogenity. Uživatel se může spolehnout na základní systémy a technologie včetně měření světla v náročných situacích, typicky u velmi kontrastních scén, a také efektivně využívat speciální funkce, které usnadňují řešení těchto situací a podporují také tvůrčí přístup k fotografii. Pořízené snímky lze přímo ve fotoaparátu porovnávat, hodnotit, třídit i editovat, a to i v případě souborů RAW, ale tradičně přibalen je samozřejmě program Canon Digital Photo Professional, a to spolu s ImageBrowser EX, PhotoStitch, EOS Utility včetně Remote Capture a Picture Style Editor.