Recenze Canon EOS MPrvní a prozatím jediný systémový kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy značky Canon je lehký, ale odolný, z nerezové oceli, hořčíkové slitiny a polykarbonátové pryskyřice zpevněné skelnými vlákny, snadno použitelný a poskytuje i výbornou kvalitu obrazu a řadu možností a flexibilitu obdobnou jako digitální zrcadlovky s obdobným obrazovým snímačem a vybavením. Pro test jsem použil objektiv EF-M 18-55 mm 1:3,5-5,6 IS STM a k dispozici jsem měl i kompaktní externí blesk Speedlite 90EX.

Fotoaparát je vhodný hlavně pro uživatele běžných kompaktních fotoaparátů, kteří chtějí fotoaparát vyšší kategorie a se širšími možnostmi využití, ale ne zrcadlovku. Přejí si, aby byl malý a lehký, i když umožňuje vyměňovat různé objektivy a používat externí blesky a další příslušenství. Dále jako alternativní nebo záložní tělo pro uživatele zrcadlovek EOS, zejména v rámci rodiny. Měl jsem pro test zapůjčen vínově červený model (v nabídce je ještě černý, bílý a stříbřitý), tudíž vím, jak atraktivní může být pro ženy a dívky. Zkrátka a dobře - pro mnohé potenciální uživatelky splňuje hned celou řadu základních podmínek, které při výběru fotoaparátu preferují.

Recenze Canon EOS MU kompaktních výměnných objektivů systému EOS-M platí pro přepočet ohniskové vzdálenosti na 35mm formát koeficient 1,6×. Pomocí adaptéru EF-EOS M lze k fotoaparátu připojit i objektivy s přípojnými systémy a bajonety EF a EF-S. Díky tomu a kompatibilitě s dalšími prvky bohatého příslušenství v rámci systému EOS, zejména různými externími blesky, je EOS M zajímavý pro stávající uživatele tohoto modulárního systému.

Canon EOS M využívá senzor CMOS formátu APS-C s rozměry 22,2 × 14,9 mm a s rozlišením 18 Mpx, který proti prachu chrání integrovaný čisticí systém EOS, a elektronický obvod je vybaven obrazovým procesorem DIGIC 5. Nová architektura snímače přináší vysokou kvalitu obrazu a následná 14bitová AD konverze poskytuje jemnou tonální gradaci. Základní poměr stran obrazu 3:2 může uživatel změnit na 4:3, 16:9 nebo 1:1.

Snímky formátu JPEG mohou mít buď jemnou, nebo normální kvalitu, soubory RAW jsou 14bitové, Canon original RAW 2. verze. Možné je i simultánní ukládání souborů RAW + JPEG. Stereofonní videozáznam MOV (H.264; zvuk: lineární PCM, úroveň nahrávání lze ručně nastavit) má maximum Full HD: 1920 × 1080 px (29,97; 25; 23,976 obr./s), nastavit lze i HD/1280 × 720 px (59,94; 50 obr./s) a VGA/640 × 480 px (30; 25 obr./s).

Recenze Canon EOS MHybridní systém autofokusu pracuje metodou fázové detekce a má celkem 31 AF bodů. Na výběr jsou dva základní režimy automatického zaostřování, a to po snímku a inteligentní souvislé, výběr bodu AF můžeme provádět ručně, velmi dobře lze využít dotykový displej, ale v některých případech lze výběr ponechat na automatice a využít současně funkce detekce obličeje nebo sledování objektu - Tracking AF, FlexiZone-Multi a FlexiZone-Single. Vybraný bod AF je zobrazen na displeji. K dispozici je i pomocné osvětlení autofokusu - svítivá LED. A možné je i ruční ostření s výběrem v menu: buďto jen ruční (MF), nebo AF+MF - ruční zaostřování při jednosnímkovém automatickém zaostřování.

Systém měření expozice nabízí čtyři režimy: měření poměrové, částečné ve středu, bodové a celoplošné se zdůrazněným středem. K dispozici je funkce zámku expozice AE Lock, kompenzace expozice v rozsahu ± 3 EV s možností kombinace s funkcí automatické řady snímků AE Bracketing.
Kromě atraktivního designu a nízké váhy je jeho charakteristickým rysem maximální kompaktnost a ovládání plně vycházející z běžných kompaktů v kombinaci s dotykovým displejem. Ten je typu Clear View LCD II, má délku úhlopříčky 3 palce (asi 7,6 cm), poměr stran 3:2, rozlišením přibližně 1,04 milionu obrazových bodů, pokrytí obrazu přibližně 100 %, přibližně 170° pozorovací úhel a umožňuje nastavení jasu v rozsahu sedmi úrovní. Jeho pevná konstrukce bez vrstvy vzduchu mezi samotným LCD a tvrzeným ochranným sklem snižuje odlesky a displej má také speciální ochrannou vrstvu proti otiskům a šmouhám.

Recenze Canon EOS MVyužívá kapacitní technologii pro intuitivní a přirozené ovládání dotykem prstů, podporuje vícedotyková gesta bříšky prstů. Nové dotykové rozhraní umožňuje dotykem vybírat body AF, sledovat obličeje a objekty a jemně ladit nastavení obrazu prostřednictvím obrazovky Quick Control. Displej také zobrazuje různé typy živého náhledu, umožňuje zobrazit histogram, jas i RGB, indikaci přepalů a pomocné mřížky. Poslouží i k různému zobrazení klipů a snímků včetně vložení přechodových efektů nebo přidání hudby na pozadí.

Dotykové ovládání můžeme vypnout a ovládat přístroj konvenčními ovladači, tlačítky a otočným kroužkem na zadní stěně. Ovšem - ovládacích prvků má přístroj naprosté minimum, nemá ani otočný volič režimů expozice, pro většinu voleb je tudíž třeba používat také rychlé menu a často také uživatelské, tedy přirozeně - pokud nebudeme používat buďto pohodlný samočinný režim, scénické programy, nebo pružnou programovou automatiku s minimálními nároky na uživatelské volby. Ovšem i v případě, že potřebujeme změnit některé základní parametry, především citlivost, musíme do menu.

Recenze Canon EOS MPodíváme-li se na ovládací prvky, vidíme, že na horní části je jen tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje, spoušť a u ní kruhový přepínač se třemi pozicemi: zprava video, fotografování a Auto+, Automatická inteligentní scéna, tedy pohodlné fotografování s využitím samočinného programu, řízeného umělou inteligencí. Při volbě „fotografování" můžeme v menu vybírat různé režimy a programy od scénických po plně manuální: Kreativní automatika, Portrét, Krajina, Detail, Sport, Noční portrét, Noční scéna bez stativu, zobrazování s vysokým dynamickým rozsahem, pružná programová automatická expozice, program s prioritou času expozice, program s prioritou clonového čísla a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Závěrka má elektronicky řízenou první lamelu a mechanicky řízenou druhou lamelou. Rozsah časů expozice je 1/4000 -- 30 s a k dispozici je i režim dlouhé expozice (Bulb).

Pro videoklipy lze použít režim automatické, nebo ruční expozice. Typicky označené tlačítko pro zahájení a ukončení snímání videa je umístěno na zadní stěně vpravo nahoře. Přístroj také disponuje standardní nabídkou obrazových stylů: Automatický, Standardní, Portrét, Krajina, Neutrální, Věrný, Černobílý plus tři pozice pro styly definované uživatelem.

Recenze Canon EOS MNa zadní stěně vpravo nahoře je tlačítko pro spuštění a zastavení nahrávání videozáznamu, uprostřed multifunkční ovladač kombinující otočný kroužek s tlačítky, z nichž středové umožňuje přístup k rychlé nabídce a nastavení, a pak už tu jsou jen tři tlačítka: pro vstup do hlavní nabídky, přehrávání a „INFO". Většinu nastavení tudíž provádíme z menu. A to je velmi obsáhlé a zahrnuje i 7 uživatelských funkcí, které nabízejí 19 nastavení.

Snímky lze upravovat i pomocí kreativních filtrů, jako je efekt levného fotoaparátu, černobílý zrnitý film nebo efekt napodobující zkreslení pomocí objektivu typu rybího oka. Filtry je možno nastavit před fotografováním, výsledek lze prohlédnout v živém náhledu, tedy vyzkoušet si různé efekty a rozhodnout se, jaký je nejvhodnější. Využít můžeme zpracování snímku s prioritou jasných tónů, automatickou optimalizaci jasu, potlačení šumu u dlouhé expozice a při nastavení vysoké citlivosti ISO, novou redukci šumu Multi Shot, která využívá čtyři snímky pro vytvoření jednoho optimalizovaného, automatickou korekci periferního osvětlení objektivu a barevné vady a funkci Základní+ (expozice podle volby okolí, expozice podle osvětlení nebo typu scény). Souvislé snímání má nejvyšší rychlost přibližně 4,3 obr./s pro řadu asi 17 snímků formátu JPEG, nebo 6 RAW.

Recenze Canon EOS MPřístroj nemá pevně zabudovaný ani výklopný blesk, avšak má aktivní sáňky pro externí blesky a další externí příslušenství. Jak jsem uvedl hned v úvodu, k testu jsem měl kit s minibleskem Speedlite 90EX. Jeho směrné číslo je 9 (m/100 ISO) a podporuje použití širokoúhlých objektivů. Lze ho použít jako hlavní blesk při bezdrátovém ovládání sestavy několika dalších blesků, což ocení hlavně pokročilí uživatelé při vytváření kreativních světelných efektů.

Fotoaparát je kompatibilní s externími blesky Speedlite EX s řízením E-TTL II. Synchronizační rychlost je 1/200 s, kompenzace zábleskové expozice má rozsah ± 2 EV, k dispozici je i bracketing expozice s bleskem, expoziční zámek blesku a synchronizace na druhou lamelu. Ovládání externího blesku je realizováno prostřednictvím menu ve fotoaparátu.
Jako zdroj energie slouží nabíjecí 7,2V lithium-iontová baterie LP-E12 s kapacitou 875 mAh (energie 6,3 Wh), která, je-li plně nabita, má výdrž pro pořízení asi 230 snímků. I méně - záleží na způsobu používání i okolní teplotě (a já měl smůlu, že jsem přístroj testoval v době, kdy byla poměrně zima, což výdrž baterie bezpochyby zkracovalo). Na cestách, výletech, dovolených je určitě dobré mít připravenu ještě druhou plně nabitou baterii.

Recenze Canon EOS MPřístroj disponuje indikátorem stavu baterie se čtyřmi úrovněmi. Dokoupit je možno sadu napájecího adaptéru ACK-E12 a jako zdroj energie využívat kdykoli to je vhodné elektrickou síť. Pro šňůru adaptéru je ve výklopném krytu otvor při použití baterie uzavřený krytkou z měkkého plastu.

Slot pro paměťové karty je umístěn vedle baterie. Používat je možno karty SD, SDHC i SDXC (UHS-I) a zajištěna je také kompatibilita s kartami Eye-Fi, které umožňují využívat technologii Wi-Fi k bezdrátové komunikace, respektive k odesílání snímků a videoklipů. Na jednom ze čtyř obrázků na připojené ilustraci je vidět, že slot obsahuje piktogram karty, ukazující jasně, jak kartu při vložení orientovat.

Pro klasické připojení k počítači a kompatibilní fotografické tiskárně, což jsou všechny tiskárny Canon PIXMA a kompaktní Selphy plus modely podporující technologii PictBridge, slouží rozhraní mini USB 2.0 Hi-Speed, kombinované s AV výstupem (PAL/NTSC), pro připojení k HDTV slouží miniaturní výstupní konektor HDMI kompatibilní s HDMI-CEC a pro konektor externího mikrofonu miniaturní 3,5mm stereofonní zdířka.

Uživatelský test - výběr ze zkušebních snímků

 Recenze Canon EOS M  Recenze Canon EOS M
Celková obrazová kvalita je výborná, i díky použitému snímači a dalším základním systémům je srovnatelná s výstupy z kompaktních zrcadlovek, s nimiž je koneckonců přístroj v portfoliu Canon zařazen, zejména s modelem 650D, ze kterého řada použitých systémů vychází. Fotoaparát má dobrý dynamický rozsah a díky 14bitové AD konverzi příjemnou tonální gradaci. Hranová ostrost je velmi dobrá, šikmé struktury mají oproti svislým a vodorovným jen mírně zvýšené třepení, které ovlivňuje ostrost jen minimálně, hrany nemají přehnaně zvýšený kontrast pro dosažení lepšího vizuálního dojmu při posuzování ostrosti a prokreslení detailů obrazu. Ohnisková vzdálenost 26 mm (ekvivalent 35mm formátu: 41,6 mm), čas expozice 0,6 s, clona 8 a citlivost 100 ISO. Snímek z reálného prostředí pro posouzení ostrosti a prokreslení jemných detailů obrazu při dvou hodnotách citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas expozice 2 s), vpravo ISO 1600 (čas 1/4 s); clona byla 8 a ohnisková vzdálenost 27 mm (po přepočtu na 35mm formát 43,2 mm).
 Recenze Canon EOS M  Recenze Canon EOS M
Celková tonální reprodukce je při snímání v exteriéru realistická. Žluté žárovkové světlo vyvážil plně automatický režim s posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl vcelku přesný. Pro vyvážení bílé barvy lze kromě automatického pomocí obrazového snímače použít 6 přednastavených režimů (Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovkové osvětlení, Bílé zářivkové osvětlení, Blesk) s možností kompenzace vyvážení v rozsahu á ± 9 kroků ve směrech azurová/jantarová a purpurová/zelená. Uživatel také může vyvážení provést ručně a zaregistrovat si jedno nastavení v paměti a k dispozici je také Autobracketing WB - posouvání vyvážení bílé. Ekvivalent citlivosti ISO má základní rozsah od 100 do 12 800 v krocích po 1 EV a v rozšířeném režimu je dostupná ještě hodnota 25 600. Automatika nastavuje hodnotu citlivosti v rozsahu 100 až 6400 ISO. Digitální obrazový šum, barevný i jasový, roste spolu s citlivostí, u nižších hodnot velmi mírně a celkově má velice přirozený, nerušivý charakter. Do hodnoty 800 ISO je nízký, do hodnoty 3200 ISO je míra šumu jen mírně vyšší, u hodnoty 6400 ISO už je šum výraznější, u 12 800 ISO vysoký a v rozšířeném režimu s hodnotou 25 600 ISO velmi výrazný, omezující.
 Recenze Canon EOS M  Recenze Canon EOS M
Ukázka z reálného prostředí pro lepší posouzení, jak je ovlivněno podání různých jemných detailů obrazu a zda a jak se projeví barevný posun. Čas 1/320 s a ohnisko 27/43,2 mm. Proužky jsou opět ve stejném pořadí. K dispozici jsou dvě uživatelské funkce pro snížení obrazového šumu. První je možno využít při časech expozice 1 s a delších. Buďto ji nepoužijeme, nebo ponecháme její použití na systému přístroje (Auto), anebo ji uživatelsky zapneme, takže „zpracuje" každý snímek s dlouhým časem expozice. Druhá je určena pro snížení šumu při použití vysoké citlivosti.
 Recenze Canon EOS M  Recenze Canon EOS M
Šum na snímku z reálného prostředí při dvou různých citlivostech. Vlevo ISO 200 (čas expozice 0,5 s), vpravo ISO 1600 (čas 1/15 s); clona byla 8 a ohnisková vzdálenost 55 mm (ekv. 35mm formátu 88 mm). A do třetice: drobný barevný objekt před hřbety knih různých barev a struktur - výřez. Čas 1/250 s a ohnisko 55/88 mm.
 Recenze Canon EOS M  Recenze Canon EOS M
Efekt levného fotoaparátu ze sady kreativních filtrů. Obraz má ztmavené rohy a změnu barevného podání s tím, že máme na výběr ze tří možností: můžeme zvolit barevný tón standardní, studený, nebo teplý. Ohnisko 55 mm (ekv. 88 mm), čas expozice 0,3 s, clonové číslo 8 a citlivost 400 ISO. Efekt rybího oka ze sady kreativních filtrů. Efekt může být nízké, standardní a vysoké úrovně. Ohnisko 33 mm (ekv. 52,8 mm), čas expozice 0,3 s, clonové číslo 8 a citlivost 400 ISO.
 Recenze Canon EOS M  Recenze Canon EOS M
Kočka I s využitím externího miniblesku Speedlite 90EX. Ohnisko 55 mm (ekv. 88 mm), čas expozice 1/60 s, clonové číslo 5,6 a citlivost 1600 ISO. Kočka II bez zábleskového osvětlení. Ohnisko 49 mm (ekv. 78,4 mm), čas expozice 1/25 s, clonové číslo 5,6 a citlivost 6400 ISO.
 Recenze Canon EOS M  Recenze Canon EOS M
Novotného lávka I. Ohnisko 18 mm (ekv. 28,8 mm), čas expozice 1/60 s, clonové číslo 13 a citlivost 400 ISO. Novotného lávka II. Ohnisko 18 mm (ekv. 28,8 mm), čas expozice 1/60 s, clonové číslo 9,5 a citlivost 800 ISO.
 Recenze Canon EOS M  Recenze Canon EOS M
Noc I. Ohnisková vzdálenost 55 mm (ekv. 88 mm), čas 30 s, clona 16 a citlivost 200 ISO. Noc II. Ohnisková vzdálenost 55 mm (ekv. 88 mm), čas 15 s, clona 16 a citlivost 800 ISO.