*Základní systémy včetně objektivu

Fotoaparát je vybaven vysoce citlivým snímačem Canon CMOS, který má rozměry aktivní plochy 18,7 × 14 mm, přičemž senzory APS-C u zrcadlovek jako EOS 7D, 60D nebo 600D má rozměry 22,3 × 14,9 mm. Velikost pixelů a struktura je stejná jako u 600D a plocha je přibližně 6,3× větší než u modelu PowerShot G12 (1/1,7 palce - 7,44 × 5,58 mm). Rozdíl je také u poměru stran obrazu. Zatímco zrcadlovky mají 3:2, snímač u G1 X má 4:3. A jeho efektivní rozlišení je přibližně 14,3 Mpx.

Velikost snímače se příznivě projeví na kvalitě celkové reprodukční charakteristiky, vylepšený dynamický rozsah umožní přesnější zachycení rozdílných jasových úrovní na snímku a lepší možnosti bude mít i ovládání pole hloubky ostrosti, zejména bude-li fotograf chtít působivěji zobrazit ostrý hlavní skladebný prvek od rozostřeného pozadí. Pokročilá technologie CMOS ale zahrnuje také třeba čtyřkanálové čtení, umožňující vysokorychlostní snímání, navíc funkce pro snížení šumu je přímo v čipu, tudíž i při vysoké hodnotě citlivosti ISO budou mít snímky méně rušivého digitálního šumu.

Snímač je ale samozřejmě součástí tak zvaného HS Systému. Na velký snímač navazuje A/D převodník a výkonný obrazový procesor, v tomto případě je to nejnovější DIGIC 5 s technologií iSAPS. Tento základní systém představuje zcela nový standard pro špičkové kompaktní fotoaparáty, když poskytuje extrémně široký rozsah ekvivalentu citlivosti ISO od 100 do 12 800. Výrobce navíc uvádí, že i při nastavení extrémně vysoké hodnoty citlivosti při snímání za velmi slabého osvětlení lze zachytit přirozeně působící snímky s dobře prokreslenými detaily a bez šumu. Zní to jako výzva a my se opravdu velmi těšíme, až budeme mít možnost PowerShot G1 X vyzkoušet.

Objektiv Canon je čtyřnásobný optický zoom 15,1-60,4 mm 1:2,8-5,8 IS. Po přepočtu na 35mm formát jeho rozsah ohniskové vzdálenosti odpovídá 28-112 mm. Optickou konstrukci tvoří 11 členů uspořádaných do 10 skupin, tři členy jsou oboustranně asférické, z toho dva typu UA, tedy s mimořádně vysokým indexem lomu. Clona se šesti lamelami a optimalizovaným otvorem se v kombinaci s velkým snímačem podílí na příjemném rozostření pozadí.

Fotografie lze pořizovat ve formátu JPEG (kompatibilní s Exif 2.3; komprese: jemná/normální) a samozřejmě také soubory RAW, a to 14bitové, s jemnou tonální gradací a přirozenými barvami, které lze doladit pomocí dodávaného programu Digital Photo Professional (DPP). Základní velikost snímku s poměrem stran obrazu 4:3 je 4352 × 3264 px. Možné je nastavit poměr stran 16:9 s maximem 4352 × 2248 px, 3:2 (4352 × 2904), 1:1 (3264 × 3264 px) nebo 4:5 s maximem 2608 × 3264 pixelů. Stereofonní video je MOV (H.264 + Linear PCM). Maximální rozlišení videa je Full HD/1920 × 1080 px á 24 obr./s. K dispozici jsou i další nastavení a také funkce, jako třeba Super Slow Motion Movie (velmi zpomalený záběr videa), efekt Miniatura a iFrame Movie. Při natáčení videa lze použít optický zoom. Pořízené soubory lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.

*Součástí konstrukce objektivu je inteligentní systém optické stabilizace obrazu. Je založený na pohybu optického členu a umožňuje prodloužit expozici přibližně o čtyři kroky nastavení. Umožňuje nám snímat z ruky i v horších světelných podmínkách, využívat časy závěrky až o čtyři stupně delší, než kdybychom stabilizátor neměli, a přitom používat i nejdelší ohniskovou vzdálenost. Inteligentní systém stabilizátoru analyzuje ohniskovou vzdálenost a typ pohybu fotoaparátu a sám automaticky zvolí nejvhodnější režim stabilizace. Například při snímání sportovních akcí, anebo obecně objektů v pohybu, nastaví režim Panning IS, který stabilizuje na ose kolmé k pohybu snímaného objektu, nikoli ve směru jeho pohybu, a tak lze zachytit ostrý objekt na rozostřeném, pohybem rozmazaném pozadí. A hybridní stabilizace obrazu je vhodná pro makrofotografii a záběry zblízka.

Tradiční tlačítko na přední stěně v levém dolním rohu slouží k uvolnění lehkého hliníkového krytu tělesa objektivu a pomocí bajonetového úchytu se místo něj dá nasadit adaptér pro připojení předsádek a snímacích filtrů. Objektiv také obsahuje vestavěný trojkrokový šedý neutrální filtr, který umožňuje použít menší clony při jasném světle pro dosažení menší hloubky ostrosti, anebo použít delší časy expozice pro záměrné znázornění pohybu zachycením ostrého objektu na rozmazaném pozadí. Nechybí funkce digitálního zoomu. Má rozsah přibližně 4×, s digitálním telekonvertorem cca 1,5×/1,9× a Safety Zoom - bezpečný zoom. Kombinovaný zoom má rozsah přibližně 16×.

 

Fotoaparát je stejně jako předchozí modely řady G vybaven průhledovým optickým hledáčkem s funkcí zoom pro zobrazení reálného obrazu při použití různé ohniskové vzdálenosti. Nechybí možnost dioptrické korekce.

Barevná obrazovka je pro maximální pružnost využití umístěna na výklopném a otočném panelu. Je typu PureColor II VA TFT LCD, má úhlopříčku 7,6 cm (3 palce), rozlišení cca 920 kpx a přibližně 100% pokrytí záběru. Nabízí i funkci Quick-bright LCD, jas je nastavitelný v pěti úrovních. Displej umožňuje různá zobrazení včetně živého histogramu.

*Autofokus, měření expozice, režimy, programy, funkce

Systém automatického zaostřování AiAF nabízí funkci detekce obličeje v záběru, má 9 ostřicích bodů, ale samozřejmě i funkci jednobodového ostření (dostupná jakákoli pozice, pevný rámeček, výběr a sledování obličeje), nabízí režimy po jednom snímku, při souvislém snímání, Servo AF/AE a Tracking AF pro sledování objektu v pohybu. Nechybí pomocný paprsek AF, ale také ruční ostření a posouvání zaostření. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 20 cm v režimu makro a se zoomem v oblasti širokých úhlů zobrazení.

Pro určení správné expozice je k dispozici měření poměrové, spojené s AF rámečkem detekce obličeje, průměrné se zvýrazněným středem, bodové (ve středu, nebo spojené s režimem detekce obličeje, nebo FlexiZone AF. Kompenzace expozice je možná v rozsahu ± 3 EV. Funkce i-Contrast pro automatickou korekci dynamického rozsahu byla vylepšena, k dispozici je ND filtr a funkce automatické expoziční řady AEB. Pro vyvážení bílé barvy lze použít plnou automatiku (včetně vyvážení bílé s detekcí obličeje a funkce Multi-area WB correction v režimu Smart Auto), vybrat jeden ze sedmi přednastavených režimů (Denní světlo, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Zářivka H, Blesk, Pod vodou), anebo vyvážit uživatelsky.

*Zabudovaný výsuvný elektronický blesk nabízí režimy Auto a Ručně zapnuto/vypnuto, pomalou synchronizaci, nejrychlejší synchronizaci s časem 1/2000 s, korekci červených očí, manuální nastavení výkonu ve třech úrovních, možnost kompenzace zábleskové expozice v rozsahu ± 2 EV, ale také funkce Detekce tváře FE, Bezpečný FE a zámek zábleskové expozice a nechybí ani synchronizace na druhou lamelu závěrky. Maximální dosah vestavěného blesku je přibližně 7 m.

Fotoaparát má aktivní sáňky pro externí zábleskové jednotky a další externí příslušenství s vhodnou přípojnou paticí. Z externích blesků lze použít třeba E-TTL blesky Speedlite EX, Macro Twin Lite MT-24EX nebo Macro Ring Lite MR-14EX. Synchronizační čas je 1/250 s a při použití vysokorychlostní synchronizace až 1/4000 s. Možné je ruční nastavení výkonu v až 19 úrovních s blesky Speedlite 270EX a 430EX II a 22 úrovních u 580EX II.

Pro fotografování je připraven pohodlný režim Smart Auto s detekcí 32 scén, ale také nabídka scénických programů: Movie Digest, Portrét, Krajina, Děti a zviřátka, Sporty, Inteligentní závěrka - samospoušť po rozpoznání úsměvu, Samospoušť po mrknutí, Samospoušť po rozpoznání nové tváře v záběru, Vysokorychlostní sekvence, Noční scéna z ruky, Pláž, Pod vodou, Listí, Sníh, Ohňostroj, Podpora pro tvorbu panoram z dílčích snímků a nabídka Tvůrčích filtrů: High Dynamic Range Imaging - zobrazování s vysokým dynamickým rozsahem, Nostalgie, Efekt „rybího oka", Efekt miniatury, Efekt levného fotoaparátu, Černobíle, Velmi živé barvy, Plakátový efekt, Zdůraznit barvu a Změnit barvu. Mnoho programů je použitelných i pro video, včetně samočinného režimu řízeného umělou inteligencí Smart Auto, jen je detekováno o něco méně scén, a to 21.

*Při fotografování za velmi slabého světla bez stativu lze použít režim Noční scéna bez stativu. Program vytváří vysokorychlostní sekvence snímků, které kombinují data pro vytvoření jedné dobře exponované fotky s minimálním rozostřením. A technologie HDR - High Dynamic Range usnadňuje zachycení výrazně kontrastních scén, když kombinuje vícenásobné expozice a vytváří optimalizované obrazy s bohatými detaily i ve stínech a světlých oblastech. Připravena je také tradiční sada fotografických efektů My Colors - Mé barvy: Živé barvy, Neutrální barvy, Sépie, Černobíle, Světlejší tóny pleti, Tmavší tóny pleti, Živá modrá, Živá zelená, Živá červená a možnost nastavit barevné podání uživatelsky.

Fotoaparát samozřejmě nabízí také pružný automatický program, program s prioritou času expozice (1/4000-60 s), program s prioritou clonového čísla a režim s ručním nastavením parametrů expozice. Nechybí ani možnost nastavit dva uživatelské režimy snímání a uložit je do paměti pro pohotové použití. Fotografovat je možno po jednotlivých snímcích, v režimu souvislého snímání a souvisle s AF. Souvislé fotografování má rychlost přibližně 1,9 obr./s, LV a AF: cca 0,7 obr./s, a High-speed Burst HQ přibližně 4,5 obr./s pro řadu 6 snímků.

Jako zdroj energie je použita dobíjecí lithium-iontová baterie NB-10L, která je samozřejmě i s nabíječkou součástí prodejního balení. Je-li plně nabita, umožňuje pořídit přibližně 250 snímků (podle norem CIPA). Dokoupit je možno síťový napájecí adaptér ACK-DC80. Pro připojení k počítači nebo tiskárně je připraveno rozhraní USB 2.0 High-Speed a dále má přístroj výstup A/V (PAL/NTSC) a mini HDMI kompatibilní s CEC. V balení je sada programů: ZoomBrowser EX/ImageBrowser pro prohlížení a tisk, CameraWindow - přehrávač videa pro YouTube, PhotoStitch a Digital Photo Professional pro úpravy snímků včetně souborů RAW.

Fotoaparát má přibližné rozměry 11,7 × 8 × 6,5 cm a hmotnost cca 534 g i s akumulátorem a paměťovou kartou. V nabídce je mnoho různého příslušenství, které je možno dokoupit. Například pouzdra a řemínky, pouzdro vodotěsné až do hloubky 40 m (WP-DC44), různé snímací filtry (a adaptér; filtry mají průměr závitu 58 mm; Canon nabízí kruhový polarizační filtr PL-C B, neutrální šedé filtry ND4X-L a ND8X-L, UV filtr a Softmat č. 1 a 2), dále jak už bylo výše uvedeno různé externí blesky, ale také dálkové ovladače nebo HDMI kabel Canon HTC-100.