*Canon PowerShot SX50 HS je vybaven systémem Canon HS, který kombinuje vysoce citlivý snímač CMOS a výkonný procesor DIGIC 5. Obrazový snímač je typu BSI - Back-illuminated, má formát 1/2,3 palce s rozměry 7,44 × 5,58 mm a rozlišení 12,1 milionu efektivních pixelů. Procesor DIGIC 5 disponuje technologií iSAPS. Snímek má maximální rozlišení 4000 × 3000 pixelů, základní poměr stran obrazu 4:3 může uživatel změnit na 3:2, 16:9, 1:1 nebo 5:4.

Snímky lze ukládat ve formátu JPEG v jemné a normální kvalitě, ale také jako nekomprimované obrazové soubory RAW. Stereofonní video formátu H.264 má maximum Full HD/1080p se snímkovou frekvencí 24 obr./s. Rozlišení 1920 × 1080 px lze snížit na 1280 × 720 px á 30 obr./s a na 640 × 480 px také á 30 obr./s, k dispozici jsou různé funkce včetně efektu miniatury (HD, L) 6, 3 a 1,5 obr./s. Pro video je vyhrazeno speciální tlačítko v pravé horní části zadní stěny. Během natáčení lze používat optický zoom a automatické zaostřování. Mikrofon je stereo, reproduktor mono. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.

*PowerShot SX50 HS je první kompaktní fotoaparát Canon s 50× optickým zoomem. Především díky němu je fotoaparát skutečně univerzálně použitelný. Stejně jako v případě modelu PowerShot G15 je také u SX50 HS použit objektiv nové generace, který je koncipován pro fotografy a fotografky, kteří chtějí nebo potřebují přiblížit vzdálené objekty, anebo zachytit jejich detaily. Optická konstrukce tohoto nejvýkonnějšího optického zoomu Canon v kompaktním těle obsahuje 13 členů, z nichž tři jsou UD a jeden oboustranně asferický, uspořádaných do 10 skupin. Jedná se o objektiv 4,3-215 mm 1:3,4-6,5 IS. Pro systém autofokusu slouží nově navržený USM - Ultrasonic Motor a VCM - Voice Coil Motor zajišťuje rychlé a tiché zoomování od hodnoty 24 mm se širokým úhlem záběru až po extrémních 1200 mm (po přepočtu na 35mm formát). Optický „4,5krokový" stabilizátor obrazu Canon s inteligentní stabilizací zajišťuje ostrý obraz v celém rozsahu zoomu. Inteligentní IS automaticky detekuje snímanou situaci a použije nejvhodnější ze sedmi režimů stabilizace obrazu. Přístroj má také nový pokročilý režim pro dynamickou stabilizaci obrazu, která snižuje rotační pohyb stylu chvění fotoaparátu, ke kterému obvykle dochází při natáčení za chůze nebo v pohybu.

Vylepšená funkce Zoom Framing Assist u SX50 HS obsahuje nové funkce pro vyhledávání a uzamknutí, navržené tak, aby pomohly fotografům najít a uzamknout objekt při fotografování s maximální ohniskovou vzdáleností. Stiskem speciálního tlačítka lze oddálit přiblížení a najít objekt, po jeho uvolnění se zoom vrátí k původnímu přiblížení. Navíc tlačítko pro zamknutí lze použít ve spojení s výkonnou optickou stabilizací obrazu. K dispozici je funkce ZoomPlus, která digitálně rozšiřuje zoom až na 100násobek při zachování vysoké kvality obrazu, dále digitální příblížení až 4× (s funkcí digitálního telekonventoru cca 1,5×/2× a Safety Zoom). Kombinovaný rozsah přiblížení je až 200×.

*Vylepšený devítibodový systém automatického zaostřování pracuje na principu TTL detekce kontrastu a disponuje řadou režimů a funkcí, jako detekce obličeje, bodové automatické ostření (ve všech pozicích, pevně nastavená na střed nebo výběr obličeje a sledování), po jednotlivých snímcích, souvisle, Servo AF/AE, sledování automatického zaostřování. Výběr AF bodů je ruční za použití FlexiZone AF/AE, velikost normální, nebo malé. Nechybí zámek AF, pomocné osvětlení autofokusu pro snímání za nízké hladiny osvětlení ani zaostřovací kontrolka. Možné je také manuální zaostřování. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je „0" (ale v praxi spíš 3 cm) od předního členu objektivu v režimu makro a se zoomem v základní poloze.

Exponometrický systém nabízí měření světla poměrové (propojené na rámeček automatického zaostřování pro detekci obličeje), celoplošené se zdůrazněným středem, bodové (uprostřed, nebo svázáné s rámečkem AF pro detekci obličeje, nebo FlexiZone AF). Korekce expozice je možná v rozsahu ± 3 EV, k dispozici je funkce i-Contrast pro automatickou korekci dynamického rozsahu a také funkce automatické expoziční řady snímků - AE Bracketing. Ekvivalent citlivosti ISO má rozsah od 80 do 6400. Pro vyvážení bílé barvy lze využít plnou automatiku, vybrat jeden ze šesti připravených režimů (Denní světlo, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Zářivka H, Blesk), anebo vyvážit ručně s tím, že do paměti lze uložit dvě vlastní nastavení. V režimu Smart Auto je dostupná korekce víceplošného vyvážení bílé.Vyvážení bílé pro vícenásobné oblasti automaticky upravuje barevné tóny v záběrech pořízených v interiéru s různými světelnými zdroji, aby záběry byly přirozenější.

Fotografovat je možno s využítím pohodlného samočinného režimu Smart Auto, v jehož paměti je 58 detekovaných scén. Vybírat lze z nabídky scénických programů, mezi kterými je například i Portrét - matná pleť, Chytrá expozice (Úsměv, Samospoušť po mrknutí, Samospoušť po detekci obličeje), Noční scéna z ruky nebo Stitch Assist pro tvorbu panoramatických obrázků. A k dispozici je také programová automatická expozice, program s předvolbou času (1/2000-15 s), program s prioritou clony a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Uživatel si může nastavit a uložit až dva režimy vlastní pro rychlé operativní použití.

Fotoaparát také umožňuje rychlé souvislé fotografování HQ, který umožňuje zachytit ve vysoké kvalitě a s plným rozlišením i rychle se pohybující objekty. Maximální rychlost činí 13 snímků za sekundu, což lze použít i pro zachycení divoké zvěře v akci, anebo třeba závodních automobilů, motorek, člunů nebo letadel. Pro fotografování jsou k dispozici také tvůrčí digitální filtry, a to Dynamický rozsah, Efekt rybího oka, Efekt miniatury, Efekt levného fotoaparátu, Soft Focus, Monochromatický, Extra živé, Efekt plakátu, Zdůraznit barvu, Změnit barvu, a sada Mé barvy s nabídkou Živé barvy, Neustrální, Sépie, Černobíle, Pozitiv, Světlejší odstín pleti, Tmavší odstín pleti, Živá modrá, Živá zelená, Živá červená, Vlastní barva.

*Pro pořizování videozáznamu je k dispozici režim Smart Auto, který obsahuje 21 detekovaných scén, standardní automatika, programová automatická expozice, Portrét, Efekt miniatury, Monochromatický, Super živé, Efekt plakátu, Zdůraznit barvu, Změnit barvu, Sníh, Ohňostroj, Film iFrame, Film s velmi pomalým pohybem, Movie Digest.

PowerShot SX50 HS má ergonomicky řešené kompaktní tělo s rukojetí pro snadné, pevné, bezpečné držení a s ovládacími a kontrolními prvky, které jsou vhodně rozmístěny a zahrnují i ovládací kolečko pro snadný přístup a navigaci prostřednictvím systému nabídek a akčních tlačítek pro akci na jeden dotek.

Elektronický hledáček má panýlek s poměrem stran 4:3, úhlopříčkou 0,2 palce a s rozlišením přibližně 202 tisíc obrazových bodů. Poskytuje přibližně 100% pokrytí záběru a disponuje dioptrickou korekcí.

Barevný displej typu TFT PureColor II G LCD má úhlopříčku 7,1 cm (2,8 palce), rozlišení přibližně 461 tisíc obrazových bodů, má přibližně 100% pokrytí obrazu a jas nastavitelný v pěti úrovních.

Výklopný blesk má maximální dosah asi 5,5 m, nabízí režimy automatický, manuální formou zapnuto/vypnuto plus nastavení ve třech úrovních, režim pomalé synchronizace, nejvyšší synchronizovanou rychlost závěrky 1/1200 s, redukci efektu červených očí, kompenzaci zábleskové expozice, detekci obličeje, bezpečnou expozici s bleskem, inteligentní expozici s bleskem, nechybí expoziční zámek blesku a synchronizace na druhou lamelu závěrky.

Fotoaparát ovšem disponuje také přípojným systémem pro externí blesky E-TTL Speedlite řady EX nebo pro jiné kompatibilní externí příslušenství.
Přístroj má rozměry 122,5 × 87,3 × 105,5 mm a váží přibližně 595 g (s baterií a paměťovou kartou). Základním zdrojem energie je dobíjecí Li-ion baterie NB-10L, která na jedno nabití umožňuje pořídit asi 315 snímků. Uživatel si ale může dokoupit adaptér ACK-DC80 pro napájení z elektrické sítě. Pro připojení má speciální konektor Hi-Speed USB (MTP, PTP - kompatibilní Mini-B), výstup Mini HDMI kompatibilní s HDMI-CEC a A/V výstup (PAL/NTSC).