Také již výše zmíněný ZoomPlus je vyspělá technologie digitálního zoomu, rozšiřující rozsah optického zoomu při zachování vysoké kvality obrazu. ZoomPlus používá pokročilé algoritmy digitálního zpracování obrazu a v kombinaci se snímačem a obrazovým procesorem DIGIC 4 přináší mnohem lepší kvalitu, než nabízí standardní digitální zoom. O momentálním nastavení zoomu uživatele informuje indikátor na displeji rozdělený na tři sekce. První ukazuje optický zoom, druhá, žlutá, ukazuje použití funkce ZoomPlus a třetí, modrá, pak standardní digitální zoom, který nabízí další zvětšení, ale za cenu snížení kvality obrazu; jeho maximem je čtyřnásobné „přiblížení".

*CX 134Objektiv modelu PowerShot SX500 IS ještě navíc nabízí funkci Zoom Framing Assist. Je přidána proto, neboť při fotografování s maximálním zoomem bývá obtížné sledovat vzdálený objekt, zejména je-li v pohybu. Stiskem tlačítka Zoom Framing Assist se zoom oddálí, uživatel může snadno najít snímaný objekt a po uvolnění tlačítka se zoom vrátí do původního nastavení.

Oba fotoaparáty samozřejmě disponují účinným systémem optické stabilizace obrazu, který výrazně snižuje rozmazání snímku pohybem fotoaparátu. Je důležitý hlavně při fotografování za slabého osvětlení nebo při použití delší ohniskové vzdálenosti.

Optický stabilizátor obrazu udržuje obraz ostrý díky vibračním gyroskopům, které citlivě detekují otřesy přístroje způsobené chvěním ruky. Tyto signály jsou okamžitě zpracovány jednočipovým řadičem IS, který dokáže odlišit nechtěné otřesy od záměrného pohybu fotoaparátu. Dále jsou signály předány řídicí jednotce IS, která rychle upraví polohu optických členů tak, aby světelné paprsky procházely objektivem bez změny a efekt chvění se ve výsledném snímku neprojevil. Systém nabízí technologii Inteligentní IS, která umožňuje fotoaparátu detekovat scénu a poté zvolit nejvhodnější ze sedmi režimů optického stabilizátoru obrazu, a to Normal IS, Panning IS, Macro IS, Dynamic IS, Powered IS, Dynamic + Macro IS a Tripod (jakmile fotoaparát detekuje, že fotoaparát je umístěn na stativu, stabilizátor obrazu automaticky vypne).

*Jsou také vybaveny stejným obrazovým snímačem i procesorem, a to CCD s rozměry 1/2,3 palce (6,17 × 4,55 mm) a s rozlišením 16 Mpx a DIGIC 4. Obrazový procesor Digital Imaging Core pohání a řídí všechny hlavní funkce fotoaparátu, podílí se jak na celkové optimalizaci výkonu včetně rychlého zpracování obrazu, pružné odezvy fotoaparátu, rychlého autofokusu i souvislého snímání, tak i na obrazové kvalitě od prokreslení jemných detailů, přes reprodukci barev až po digitální šum.

Maximální rozlišení snímků ve formátu JPEG je 4608 × 3456 pixelů, soubory RAW pořizovat nelze. Základní poměr stran obrazu 4:3 může uživatel změnit na 3:2, 16:9 nebo 1:1. Stereofonní video formátu H.264 má u obou modelů maximální rozlišení1280 × 720 px, u SX500 s frekvencí 25 obr./s, kdežto u SX160 25, nebo 30 obr./s, a v obou případech lze použít i nastavení VGA/640 × 480 px se snímkovou frekvencí 30 obr./s. Pro video je připraveno samostatné, typicky označené tlačítko a na videoklipy lze upatnit efekt miniatury. Mikrofon je stereofonní, reproduktor monofonní. Pořízené soubory lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC. Oba fotoaparáty také podporují karty Eye-Fi, které využívají technologii Wi-Fi pro bezdrátový přenos dat.

*Přístroje mají rychlejší autofokus a zkrácené zpoždění závěrky ve srovnání s předchozími modely, a to díky účinnějšímu AF algoritmu, ale také zkrácení času, který je potřebný pro přesun objektivu do správné polohy. Časová prodleva při fotografování je u SX500 cca 0,3 sekundy a u SX160 jen 0,29 s. Systém automatického zaostřování pracuje na principu detekce kontrastu, nabízí vícebodové nebo bodové ostření a funkce jako Tracking AF pro sledování vybraných objektů, detekce tváří v záběru a Live View. Možné je ovšem také ruční ostření. Nejkratší vzdálenost pro zaostření je v makrorežimu 1 cm. Pro měření osvětlení jsou připraveny tři standardní režimy, vícebodové, středově vyvážené a bodové. Ekvivalent citlivosti ISO u obou přístrojů začíná u hodnoty 80 a v případě SX500 končí u 1600, kdežto u SX160 pouze u 800.

Oba fotoaparáty mají výklopný elektronický blesk, u modelu SX500 má maximální dosah 5 m a u SX160 cca 3 m. Blesk nabízí výběr funkcí, který je běžný pro nižší kategorii kompaktních fotoaparátů, tedy Auto, On/Off, redukce červených očí a Slow Sync.

Aktivní sáňky pro externí zábleskové jednotky nebo jiné externí příslušenství přístroje nemají. Ani vyšší model SX500.
Fotografovat je možno v plně automatickém režimu, anebo využít scénické programy jako Portrét, Slabé světlo, Sníh nebo Ohňostroj, k dispozici je pružný automatický program, program s prioritou clony (SX500 má základní clonová čísla 3,4 a 5,8 a SX160 má 3,5 a 5,9), program s prioritou času expozice (SX500 má rozsah 1/1600-15 s a SX160 1/3200-15 s) a také je možno fotografovat v režimu s ručním nastavením všech parametrů expozice. Souvislé snímání nabízí rychlost 0,8 obr./s.

*Samozřejmě nechybí nabídka kreativních digitálních filtrů a možnost uživatelsky upravit parametry obrazu, zejména barevné podání. A konkrétně pro vyvážení bílé barvy je připraveno pět režimů a možnost realizovat vyvážení uživatelsky.

Fotoaparáty nejsou vybaveny hledáčkem, mají pouze velkou barevnou TFT LCD obrazovku s úhlopříčkou cca 7,5 cm (3 palce) a se širokým pozorovacím úhlem.

*Pro připojení k počítači nebo fotografické tiskárně mají oba fotoaparáty rozhraní USB 2.0, výstup HDMI nemají. Rozdíl mezi modely je v napájení: zatímco SX500 používá jako zdroj energie dobíjecí Li-ion baterii NB-6L, SX160 dvojici tužkových napájecích článků (AA). Podle údajů výrobce a norem CIPA lze na plně nabitou lithiovou baterii pořídit pouze 195 snímků, zatímco napájecí články, které ovšem nebyly blíže specifikované, umožnily pořídit až 380 snímků. Lze předpokládat, že bude možno použít jak primární alkalické nebo lithiové napájecí články, ale také NiMH akumulátory včetně nejnovějších typů. PowerShot SX500 má přibližné (zaokrouhlené) rozměry 10 × 7 × 8 cm a včetně baterie váží 341 g, SX160 měří 11 × 7 × 4 cm a i s napájecími články váží 291 g (lze předpokládat, že toto platí pro alkalické články, s lithiovými „tužkami" to bude ještě méně).