SportZákladní přínos široce pojatých témat letošního ročníku soutěže Foto z cest se v případě „sportu" mohl projevit naplno. Soutěžní galerie je velice pestrá. S lehkou nadsázkou lze říci, že je jakýmsi průřezem všech možných druhů sportů. Příležitost dostali i ti, kteří se věnují méně rozšířeným sportům, nebo se o ně zajímají a fotografují je. A samozřejmě nemuselo jít ani o sportování na světové, vrcholové, profesionální, výkonnostní či jaké ještě úrovni. Dokonce mohlo jít o aktivní trávení volného času včetně turistiky.

A o to nám šlo. Taková byla základní koncepce. Máme radost z toho, že tento záměr vyšel a soutěžní sada fotografií zaměřených na sport je skutečně přepestrá, a tudíž věříme, že také poutavá, zábavná a inspirativní. Odborná porota vzala tuto skutečnost v potaz a snažila se včlenit do výběru deseti nejlepších snímků takové, aby byly zastoupeny různé sporty. Ale samozřejmě hledisek při posuzování fotografií bylo jako vždy více. Především šlo o působivost - snímky prostě musí zaujmout, čnít čímsi nad ostatní. Porota tudíž hledala také „nápady", akčnost či dynamiku, příběh, zachycený ten pravý, nejvhodnější moment, ale i zajímavé tvůrčí přístupy, a to včetně využití vhodné snímkové techniky i fotografické techniky jako takové, tedy třeba teleobjektivu, nebo naopak objektivu s výrazně širokým úhlem záběru.

SportA jakých deset nejlepších soutěžních snímků odborná porota vybrala? První místo získal Jean-Paul Amez-Droz za „Ledovou rychlostní dráhu", přesněji česky řečeno - za dynamický záběr ze závodů na ledové ploché dráze, přičemž měl v záloze ještě druhý působivý snímek - „Chris Pfeiffer The King of Stunt". Vítězi srdečně gratulujeme. Na druhém místě skončilo „Hypnotizování slalomářské branky", jak ho zachytil Pavel Korecký, a na třetí místo porota zařadila „Akrobatické trio" Ivana Řezáče.

Upřímně gratulujeme také těmto dvěma úspěšným účastníkům druhého kola letošního ročníku soutěže. Gratulujeme i všem autorům a autorkám, jejichž snímky jsou zařazeny ve výběru deseti nejlepších, děkujeme všem za vložené fotografie a přejeme vám šťastný výběr působivých soutěžních snímků pro třetí kolo s tématem KRAJINA.