Jaké hlavy jsou vhodné pro fotografování zvěře z maskovacího stanu nebo posedu?

S určitostí lze vyřadit 3 cestné hlavy, které ač jsou výborné na krajinářskou fotografii a přesnou práci ve studiu, nejsou pro účely wildlife zcela dobře použitelné. Jednoduše jim chybí potřebná hbitost. Ve  stanu či na posedu není čas ztrácet čas s povolováním a utahováním každého směru z hlav samostatně, vždyť ony ty zvířata vám tam taky nebudou pózovat věčně, že.

Kulová hlava, to je už jiná písnička, ale přesto není zcela dokonalá. U kulové hlavy je důležité, mít možnost nastavení tuhosti tření kule. Správně nastavené tření zajistí možnost volného pohybu, kdy teleobjektiv samovolně nepadá ke stranám. Nicméně, přesto je třeba počítat s korekcemi a oporou druhé ruky. Kulová hlava s dobře nastavenou tuhostí tření, může být výborným pomocníkem k rychlému focení a ostrým snímkům wildlife.

Nejvyšší a dnes vlastně i nejdokonalejší level jsou hlavy gimbal. Gimbal hlavy umožňují přesné nastavení těžiště fototechniky, v klidu tak můžete nechat vyvážený aparát na stativu a volné ruce si v chladném počasí zahřívat prohřátým šálkem teplého čaje s rumem. Dobře vyvážený gimbal je připraven pro rychlé použití bez zásadních omezení rozsahů pohybu s absolutní volností pro rychlé najetí do potřebné kompozice a expozice s absolutně klidný fotoaparátem. Pokud dbáte na lehkost při maximální tuhosti, jsou dnes za velmi příznivé ceny gimbaly i v karbonovém provedení.

Pokud vybíráte gimbal
Dávejte především pozor na to, jakou gimbal hlavu zvolíte! Ač vypadají na první pohled stejně, nebo hodně podobně, tak funkčně a hlavně kvalitativně jsou v nich velké rozdíly.
Levnější z hlav nemají tak hladký průběh pohybu při změně kompozice a i vyvažování může zabrat více času než by vám bylo milé. Stejně tak pohyb může být u špatně provedených hlav trhavý a v některých místech brzdit. Hlava by měla být osazena kvalitními ložisky, grafitovými podložkami na třecích plochách s minimálními vůlemi, což Vám usnadní nastavování a dodá jistotu rychlé kompozice.

V tomto segmentu hlav máme dlouhodobě jednoho vytrvalého favorita, Benro GH2. Tato hlava sbírá ocenění již nějaký ten pátek a i když za tu dobu přibylo pár nových modelů, GH2 zatím z trůnu nikdo nesundal.

LOVU ZDAR