Praha, Česká republika, 19. září 2013 - Společnost Nikon dnes oznámila uvedení prvního vodotěsného/nárazuvzdorného fotoaparátu s výměnnými objektivy1 - systémového kompaktního fotoaparátu Nikon 1 AW1.

Nikon 1 AW TSVodotěsný (do hloubky 15 m)2, nárazuvzdorný (při pádu z výšky až 2 m)3, mrazuvzdorný (do -10 °C) a zcela prachotěsný4 fotoaparát Nikon 1 AW1 pracuje zcela spolehlivě bez ohledu na to, v jakých podmínkách se právě používá. Tento systémový fotoaparát, který přichází na trh společně se dvěma stejně vzhlednými a vodotěsnými/nárazuvzdornými/mrazuvzdornými objektivy 1 NIKKOR AW, zachytí ty nejlepší okamžiky ze všech akcí v libovolném prostředí a spolehlivě reprezentuje i při módních městských událostech. Fotoaparát je dostatečně malý na to, aby jej bylo možné snadno přenášet, dostatečně rychlý na to, aby v mžiku zachytil každou akci, a jeho vzhled vzbudí zájem všech přítomných osob - je přístrojem pro vyznavače stylového vybavení, kterým umožní pořizovat vysoce kvalitní snímky a videosekvence naprosto kdekoli.
Neuvěřitelně rychlý a přesný pokročilý hybridní systém automatického zaostřování Nikon 1 zaručuje perfektní zaostření každého snímku a zajišťuje plynulý a přirozený vzhled všech videosekvencí. Obrazový snímač CMOS formátu CX s rozlišením 14,2 milionu pixelů nabízí rozsah citlivostí ISO až do hodnoty 6 400 pro získání krásných detailů za nízké hladiny osvětlení. A ve chvíli, kdy se akce skutečně dá do pohybu, umožní Nikon 1 AW1 bezproblémové fotografování nejvyšší úrovně: s konstrukcí, která odolá všem dobrodružstvím, a frekvencí sériového snímání až 60 sn./s (15 sn./s při použití automatického zaostřování5) zachytíte každý okamžik akce bez starostí s tím, že by se fotoaparát mohl zaprášit, namočit nebo že by vám jej mohl někdo vyrazit z ruky.

Fotoaparát Nikon 1 AW1 a objektivy 1 NIKKOR AW tvoří neodolatelnou kombinaci robustní funkčnosti, klasického minimalistického designu a neuvěřitelně vysoké výkonnosti. Zaručují, že již nikdo nemusí dělat kompromisy v oblasti kvality statických snímků nebo videosekvencí, natož v oblasti stylu jen proto, že má rád malá dobrodružství.
Jordi Brinkman, produktový manažer oddělení kompaktních systémových fotoaparátů Nikon 1 společnosti Nikon Europe, říká: „Jsme uchváceni možnostmi, které nový systém AW přináší do jedinečné řady fotoaparátů Nikon 1. Jeho vodotěsná/nárazuvzdorná/mrazuvzdorná konstrukce a dobrý vzhled znamenají, že si budete jisti pořízením vysoce kvalitních snímků a videosekvencí v nejrůznějších prostředích. Můžete měnit objektivy pro dosažení odlišné perspektivy a mít kontrolu nad každou akcí pod vodou, v horách nebo na večerní akci ve městě. Jde o perfektní systém pro uživatele, kteří očekávají, že jejich vybavení bude dobře pracovat nezávisle na okolních podmínkách."

Odolné provedení a hezký vzhled

Nový fotoaparát Nikon 1 AW1 nabízí brilantní příležitost k uspokojení touhy po kvalitním fotoaparátu, který by odolal nepřízni počasí a snesl i nějakou tu ránu. Je perfektní pro libovolné nasazení od celodenního plachtění po noční akci ve městě, od lyžařských svahů až po víkend v Miláně nebo nezapomenutelné safari o dovolené - a vodotěsná, nárazuvzdorná, mrazuvzdorná a prachotěsná konstrukce přístroje zaručuje jeho ochranu a připravenost na každou stylovou událost. Výklopný blesk je vodotěsný do stejné hloubky jako fotoaparát, takže získáte snímky s přirozeně působícími barvami i pod vodou. Odolný přední panel z ušlechtilé oceli vypadá působivě a vhodně doplňuje čisté, minimalistické linie těla fotoaparátu dostupného v černém, bílém a stříbrném provedení.

Nové objektivy 1 NIKKOR AW

Spolu s fotoaparátem jsou uvedeny rovněž speciální objektivy, které jsou stejně pohledné a robustní jako fotoaparát - zoomový objektiv 1 NIKKOR AW 11-27,5 mm f/3,5-5,6 a širokoúhlý objektiv 1 NIKKOR AW 10 mm f/2,8. Objektivy jsou vodotěsné, nárazuvzdorné a mrazuvzdorné a nabízejí všestrannost, přesnost a styl všude tam, kam se vydáte. Díky nim můžete pořizovat vynikající snímky a videosekvence na souši i pod vodou - doslova kdekoli.

Plná ochrana

Nemůžete ji vidět, ale je zde: zabudovaná odolnost, na kterou se můžete spolehnout v libovolném prostředí.
Gumová těsnění na kritických místech fotoaparátu - a O kroužek na upevňovacím bajonetu - zaručují, že se do vnitřních částí fotoaparátu nedostane voda. Zdvojená aretace krytky prostoru pro baterii a krytky konektorů USB/HDMI snižuje pravděpodobnost jejich náhodného otevření. Protiskluzový grip zaručuje pevné držení i v náročných podmínkách, jako je surfování ve vlnobití, silný vítr nebo i jen fotografování mokrýma rukama.

Vysoká rychlost, vynikající kvalita obrazu

Žádná akce nepočká, a s fotoaparátem Nikon 1 AW1 nemusíte čekat ani vy. Zdvojený obvod pro zpracování obrazu Nikon EXPEED 3A zaručuje sériové snímání frekvencí 15 sn./s
s automatickým zaostřováním nebo s frekvencí až 60 sn./s s pevným zaostřením a nabízí tak možnost získat vysoce kvalitní snímky i v případě extrémně rychlých akcí.5 Pokročilý hybridní AF systém zahrnuje pohotové automatické zaostřování s fázovou detekcí pro rychlé pohyby a automatické zaostřování s detekcí kontrastu pro zachycení jemných detailů. Obrazový snímač CMOS formátu CX nabízí rozlišení 14,2 milionu pixelů a rozsah citlivostí ISO jde až do hodnoty 6 400 pro získání krásných detailů za nízké hladiny osvětlení - a to i při použití snímací frekvence až 60 sn./s.

Funkce pro detekci okolního prostředí

Vestavěné funkce pro detekci okolního prostředí pomáhají fotoaparátu sledovat vaše dobrodružství a usnadňují fotografování v náročných podmínkách. Podpora systémů GPS a GLONASS umožňuje ukládat přesné informace o poloze do obrazových dat snímků (EXIF). Kombinovaná indikace nadmořské výšky/hloubky sleduje aktuální nadmořskou výšku nebo hloubku pod vodou a zaznamenává získaná data v krocích po 1 m6; elektronický kompas kontroluje orientaci fotoaparátu a umožňuje zaznamenávat azimut fotoaparátu v okamžiku pořízení snímku.7 Aby se zaručilo trvalé správné vyrovnání fotoaparátu s horizontem a zamezilo šikmým liniím, je fotoaparát vybaven funkcí virtuálního horizontu pro kontrolu polohy přístroje vůči horizontu.

Snadné fotografování venku

Akční ovládání dodává jednoduchosti fotografování zcela novou dimenzi a maximálně zjednodušuje ovládání fotoaparátu - i v případě použití rukavic. Stačí jen stisknout tlačítko akčního ovládání a naklonit fotoaparát směrem doleva nebo doprava pro výběr provozního režimu, úpravu nastavení, kontrolu snímků a videosekvencí nebo zapnutí či vypnutí režimu venkovního zobrazení. Pokud je tento režim aktivní, jsou menu fotoaparátu zřetelnější a snáze čitelná: výrazná výhoda při fotografování na jasném slunečním světle nebo naopak v šeru pod vodou.

Magické videosekvence

Nikon 1 AW1 umožňuje pořizovat videosekvence ve formátu Full HD 1 080p pod vodou, při teplotách pod bodem mrazu a uprostřed probíhající akce. Automatické zaostřování
s fázovou detekcí a plynulé a tiché přechody automatického zaostřování zaručují přirozený vzhled videosekvencí a kvalitní zvuk. Pracujte v režimu videosekvencí a budete moci pořizovat snímky s plnou velikostí obrazu během filmování. Vyberete-li režim pokročilých videosekvencí, budete moci snadno manuálně upravovat expozici změnou nastavení času závěrky a clony, resp. filmovat s menší velikostí obrazu a dosáhnout dramatických efektů extrémním zpomalením pohybu.

Inovace systému Nikon 1

Režim Zachycení nejlepšího okamžiku nabízí dvě vynikající řešení, která eliminují špatné načasování expozice, a tím i zmeškané příležitosti ke snímku: Zpomalené zobrazení pořídí až 20 snímků a současně je zpomaleně zobrazuje na monitoru LCD, takže můžete vybrat přesný okamžik, který chcete uchovat. Inteligentní výběr snímku pořídí až 20 snímků ve vysokém rozlišení, ze kterých doporučí až pět nejlepších. Unikátní režim Pohyblivé momentky společnosti Nikon snadno zobrazí více z každého okamžiku. Jedno stisknutí spouště je vše, co je třeba pro zaznamenání „živoucího snímku" umožňujícího snadné sdílení, který uchová okamžik v čase pomocí krátké zpomalené videosekvence končící vlastním statickým snímkem.

Tvůrčí svoboda

Proměňte běžné v nevšední nebo jednoduše vylepšete snímky přímo ve fotoaparátu. Kreativní režim vám umožní aplikovat různé filtry a efekty na snímky ještě před zahájením fotografování nebo přistupovat k expozičním režimům P/S/A/M pro plnou kontrolu nad parametry snímků. Volitelné možnosti zahrnují nastavení pro fotografování pod vodou, které pomáhá reprodukovat barvy pod hladinou moře, jezera nebo bazénu v jejich přirozené kráse. Funkce Živé nastavení nabízí zcela instinktivní prostředek úprav nastavení pro zmrazení akce, úpravu expozice nebo rozmazání detailů v pozadí. Stačí jen upravovat nastavení ovládacích sloupců zobrazovaných vedle obrazu aktuálního záběru objektivu na monitoru, dokud nedosáhnete požadovaného vzhledu snímku.

Objektivy 1 NIKKOR

Kromě nových objektivů 1 NIKKOR AW jsou s fotoaparátem Nikon 1 AW1 kompatibilní rovněž všechny objektivy standardní řady 1 NIKKOR. Všechny objektivy 1 NIKKOR nabízejí vysoký optický výkon, jaký lze očekávat od společnosti Nikon, a všechny jsou optimalizovány pro záznam videosekvencí. Jejich kompaktní rozměry a nízká hmotnost přispívají k velmi praktické snadné přenosnosti systému Nikon 1, aniž by nějak negativně ovlivňovaly kvalitu obrazu. A pro ještě vyšší míru všestrannosti lze používat v kombinaci
s adaptérem bajonetu FT1 běžné objektivy NIKKOR pro jednooké zrcadlovky.

Okamžité sdílení všech dobrodružství

Nečekejte se sdílením svých dobrodružství! Malý bezdrátový mobilní adaptér Nikon WU-1b umožňuje rychle a snadno odesílat vysoce kvalitní snímky přímo z fotoaparátu do smartphonu nebo tabletu9 pro snadné sdílení nebo pro zobrazení náhledů snímků na větší obrazovce. Adaptér lze využít rovněž pro dálkové ovládání fotoaparátu pomocí chytrého zařízení.

Vodotěsné příslušenství

S pomocí vodovzdorného popruhu pro fotoaparát AN-N3000 nebo poutka AH-N6000 budete mít fotoaparát Nikon 1 AW1 stále bezpečně v dosahu. A při použití vodovzdorného měkkého pouzdra CF-N7000 můžete přenášet tělo fotoaparátu včetně jednoho z objektivů 1 NIKKOR AW. Grip GR-N6000 nabízí spolehlivé, komfortní držení i při fotografování v extrémních prostředích. Pokud chcete, aby fotoaparát stále vypadal jako nový, můžete jej opatřit ochranným silikonovým obalem CF-N6000 chránícím rohy přístroje před poškrábáním.

Podvodní zážitky s výrobky Nikon

Nejnovějším příspěvkem mezi vodotěsnými výrobky společnosti Nikon je neodolatelný Nikon 1 AW1, který je prvním vodotěsným/nárazuvzdorným/mrazuvzdorným systémovým fotoaparátem na světě. Kompaktní podvodní pouzdro WP-N2 pro fotoaparáty Nikon 1 umožňuje pořizovat snímky a videosekvence podmořských krás až do hloubky 40 m pod hladinou oceánů.10 COOLPIX S31 je zábavný rodinný fotoaparát se snadno použitelnými funkcemi. COOLPIX AW110 je odolný kompaktní digitální fotoaparát konstruovaný pro zachycování a sdílení všech extrémních dobrodružství.

Dodávané příslušenství / software

Dobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL20
Nabíječka baterií MH-27
Kabel USB
Popruh pro použití na souši
Krytka těla BF-N2000
Ochranný kryt pro O kroužek PA-N1000
Silikonové mazivo WP-G1000
Software ViewNX 2
Software Short Movie Creator