Mnoho lidí pro fotografování na cestách, na dovolených, výletech a procházkách používá raději než fotoaparáty s výměnnými objektivy univerzálně použitelné kompakty. A mohou je využít i pro zdokumentování zahradní slavnosti, různých akcí, kterých se zúčastní, anebo s nimi nafilmovat řádění svého dítěte nebo zvířecího domácího mazlíčka. Jedním z těchto všestranně použitelných výkonných kompaktů je právě Coolpix P500, vybavený 36násobným optickým zoomem, 12megapixelovým snímačem CMOS, elektronickým hledáčkem a výklopným třípalcovým displejem. Umožňuje snadné, pohodlné fotografování a natáčení stereofonního Full HD videa s využitím plně automatických systémů, ale také ruční nastavení všech parametrů expozice a nabízí široký výběr programů a funkcí, a to praktických i „hravě tvůrčích".

Nikon Coolpix P500 - recenzeZákladní koncept a design fotoaparátu přirozeně vychází z modelu Coolpix P100. U obou přístrojů výrobce kladl důraz na kvalitu dílenského zpracování, ergonomii, vhodnou koncepci ovládacích, kontrolních prvků i různých detailů včetně příjemného řešení povrchové úpravy. Pro nový design a rozmístění ovladačů bylo důležité také to, aby umožňovaly pohodlné nahrávání videosekvencí. Přibylo samostatné tlačítko pro sekvenční snímání a boční ovladač, který slouží buďto k zoomování, anebo ručnímu ostření. Oba fotoaparáty mají stejné rozměry, avšak Coolpix P500 nabízí nový zoomobjektiv s podstatně větším rozsahem ohniskové vzdálenosti - místo 26× je to 36×.

Obrazový snímač BSI-CMOS (BackSide Illumination) s úhlopříčkou 1/2,3 palce (11 mm) má efektivní rozlišení 12,1 milionu pixelů. Jeho aktivní plocha má rozměry 6,17 × 4,55 mm. Základní poměr stran obrazu 4:3 je možno změnit na 3:2, 16:9 nebo 1:1. Senzor je součástí systému optické stabilizace obrazu - redukce vibrací VR pohybem segmentu snímače. Elektronický obvod používá procesor Expeed C2. Pořizovat je možno snímky ve formátu JPEG, soubory RAW nikoli. Data lze ukládat na paměťové karty typu SD, SDHC i SDXC, případně i do vnitřní paměti s kapacitou 102 MB.

Stereofonní video formátu MPEG4 má maximum Full HD - plné vysoké rozlišení 1920 × 1080 px á 30 obr./s. Nahrávání seaktivuje a ukončuje pomocí vyhrazeného, typicky označeného tlačítka a během natáčení je možno používat autofokus, optický zoom v celém rozsahu a také pořizovat statické snímky (pořizovat statické snímky nelze jen v režimu iFrame 540 a ve funkci HS Movie).

Funkce HS Movie umožňuje snímat s frekvencemi 15/60/120/240 obr./s. Sekvence lze zaznamenat poloviční, nebo čtvrtinovou rychlostí oproti normální, záznam je bez zvuku, ale systém VR je aktivní. A dostupné jsou i funkce Slow-Motion video s frekvencí 60 a 120 obr./s a Fast-Motion video á 15 obr./s. Základní výběr HD/HS, tedy buď vysoké rozlišení, nebo vysoká rychlost, je řešen jednoduchým přepínačem - prstencem u tlačítka pro aktivaci videa. Detailní nastavení a volby jsou v menu.

Nechybí funkce pro potlačení rušení zvuku nahrávek vlivem větrného počasí. Faktem ovšem je, že rušivé zvuky při zoomování a použití autofokusu systém zaznamenává. K propojení fotoaparátu s HDTV je k dispozici výstup mini HDMI s podporou standardu HDMI-CEC. Možná je i jednoduchá editace videosekvencí ve fotoaparátu a vymazání nepotřebných částí záznamu, kupříkladu odstranit začáteční nebo koncovou pasáž.

Nikon Coolpix P500 - recenzeCoolpix P500 je vybaven 36násobným optickým zoomem Nikkor ED 4-144 mm 1:3,4-5,7. Jeho rozsah ohniskových vzdáleností po přepočtu na 35mm formát začíná u hodnoty 22,5 (exif metadata uvádějí 23 mm), což je ohnisko s příjemně širokým úhlem záběru, a má maximum 810 mm, což je mimořádná hodnota, navíc v kompaktním provedení. Optická konstrukce objektivu obsahuje optický člen z ED skla, tedy s mimořádně nízkým rozptylem. K dispozici je také funkce digitálního zoomu (až 4×).

Detailní pohled na nový boční ovladač, kterému lze přiřadit dvě funkce: Buďto poslouží k citlivému ručnímu ostření v režimu MF, anebo jako pohodlný a citlivý druhý ovladač zoomu. Umožňuje plynulé a stabilní zoomování v rámci velkého rozsahu zoomu při fotografování a natáčení videosekvencí, snižuje nebezpečí rozmazání snímků způsobené nesprávným držením fotoaparátu. Prvním ovladačem zoomu je tradiční prstenec u spoušti, ovládaný ukazovákem pravé ruky.

Fotoaparát má elektronický hledáček s TFT LCD panýlkem s úhlopříčkou 0,24 palce (cca 0,6 cm) TFT LCD, s rozlišením cca 230 kpx a s dioptrickou korekcí okuláru. Škoda, že nemá měkkou očnici a okulár není o trošku delší, takto jen nepatrně přesahuje displej, což s sebou nese určitou míru nepohodlí pro uživatele. Barevný displej typu TFT LCD - Clear Color Display má úhlopříčku délky 3 palce (cca 7,6 cm), rozlišení cca 921 kpx, široký pozorovací úhel, antireflexní ochranu a možnost úpravy jasu.

Nikon Coolpix P500 - recenzeAle hlavně - displej je umístěn na výklopném panelu. Toto pružně použitelné řešení usnadňuje fotografovat nebo natáčet video přes nepřekonatelnou překážku nebo hlouček osob s fotoaparátem zvednutým nad hlavu, anebo naopak ze „žabí perspektivy" anebo pořizovat záběry zblízka s fotoaparátem u země, případně z různých úhlů a stanovišť, kdy je nesnadné nebo zcela nemožné kontrolovat zobrazení v hledáčku nebo na pevně zabudovaném displeji.

Systém automatického zaostřování funguje na principu detekce kontrastu a je devítibodový. Uživatel může používat ostření vícebodové, zaměřené na střed a také funkce Tracking AF pro sledování vybraného objektu a detekci tváří v záběru. V makrorežimu je nejkratší zaostřovací vzdálenost 1 cm. Pro měření světla lze použít režimy vícezónový, vyvážený na střed, bodový a bodový s výběrem bodu. Funkce kompenzace expozice má rozsah ± 2 EV běžný u kompaktních fotoaparátů. Výklopný elektronický blesk má maximální dosah 8 m a standardní nabídku režimů, tedy automatiku, vždy zapnutý/vypnutý a snížení efektu červených očí. Aktivní sáňky pro připojení externích blesků, nebo jiného externího příslušenství, kupříkladu stereofonního mikrofonu, P500 nemá.

Nikon Coolpix P500 - recenzeNa otočném voliči režimů expozice je pohodlný plně automatický režim a scénické programy. Čtyři jsou s přímou volbou (pro extrémně kontrastní světelné podmínky - Scény v protisvětle, s vysokým jasem a situace s nedostatečným osvětlením - Večerní scény/krajiny, Noční portréty plus Smart Portrait System - inteligentní portrétní systém, zahrnující detekci až 12 tváří v záběru se zaostřením i stanovením správné expozice, funkci změkčení/zlepšení podání pleti, expozici při detekci úsměvu, kontrolu mrknutí a korekci červených očí) a dalších 18 s volbou v menu. Využít je možno automatickou programovou expozici, program s prioritou clonového čísla (byť úzce limitovanou), program s prioritou rychlosti závěrky (1/1500-8 s) a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Jedno vlastní, nejčastěji používané nastavení lze uložit do paměti pro pohotové, operativní použití.

Mnoho lidí fotografuje své domácí mazlíčky, hlavně psy a kočky. Mezi scénickými programy proto najdete i speciální režim právě pro tento druh fotografií s tím, že systém umí detekovat „obličej mazlíčka" a automaticky spustí závěrku; snímek je pořízen v okamžiku jeho přímého pohledu do objektivu fotoaparátu. Na to navazují funkce automatického třídění a zoomu při prohlížení. Pořízené snímky domácích mazlíčků lze vložit do alba, třídit a pak jednoduše prohlížet a při prohlížení celých snímků je možno jednoduše zvětšit hlavu vybraných mazlíčků a pohybem ovladače zoomu zpět se vrátit k prohlížení celých snímků.

Novinkou je tlačítko režimu snímání pro snadnou volbu od jednotlivých záběrů po rychlou sérii. Nabídka režimů souvislého snímání je poměrně bohatá: zahrnuje snímání rychlostí až 5 obr./s v maximálním rozlišení 12 Mpx, sportovní kontinuální režim pro snímání rychlostí cca 60 obr./s (pro řadu až 25 snímků), nebo cca 120 obr./s (až 54 snímků). Velikost obrazu je fixně 2 Mpx při 60 obr./s, 1 Mpx při 120 obr./s. A vyrovnávací paměť umožňuje uložit až 5 snímků ještě před stiskem spouště. V tomto režimu přístroj zaznamená až 5 snímků už při stlačení tlačítka spouště na polovinu a dalších až 20 snímků při domáčknutí.

Nikon Coolpix P500 - recenzeFotoaparát umožňuje pořizovat působivé panoramatické obrázky, a to buď s využitím programu Panorama asistent z menu scénických programů, anebo pomocí programu pro plynulé snímání širokých (nebo vysokých) panorám. V prvním případě pořídíme dílčí záběry, a to "s asistencí", tedy s vyznačením překryvných oblastí pro snazší a čistší spojení do jednoho obrazu pomocí editačního programu pro spojení těchto dílčích snímků. Plynule snímané panoramatické záběry uživatel získá velmi snadno využitím programu "Easy Panorama", který je dostupný v režimu Panorama s asistencí.

Uživatel má na výběr úhel záběru - rozsah panoramy 180, nebo 360 °, může zvolit směr pohybu, a tedy šířkovou - vodorovnou, anebo svislou - výškovou panoramu, a to snadno, jen pohybem fotoaparátu ve zvoleném směru. Fotoaparát směr pohybu automaticky detekuje. Uživatel plynulým pohybem otáčí přístrojem a jeho systém samočinně spojí pořízené záběry do panoramatického obrazu.

Nikon Coolpix P500 - recenzeJako zdroj energie je použita 3,7V dobíjecí lithio-iontová baterie EN-EL5 s kapacitou 1100 mAh (4,1 Wh). Na plné nabití umožňuje pořídit přibližně 220 snímlů (podle standardu CIPA). Nabíjení je realizováno s baterií ponechanou ve fotoaparátu a prostřednictvím USB připojení, a to buď přímo z počítače/notebooku, anebo s využitím adaptéru z elektrické sítě (čas nabíjení je asi 4 hodiny). Faktem je, že po dobu nabíjení je fotoaparát blokován - nelze ho používat. Pokud nám to nevyhovuje, můžeme si dokoupit záložní baterii a klasickou nabíječku. Pak můžeme fotoaparát stále používat a je-li jedna baterie vybita, můžeme ji nabíjet mimo přístroj, do kterého vložíme baterii záložní. Také si můžeme dokoupit sadu adaptéru pro napájení z elektrické sítě. Ta je vhodná, fotografujeme-li v interiéru, kde jsou elektrické zásuvky a nevadí-li nám omezující délka kabelu, tedy kupříkladu při table-top tvorbě a podobně.

Pro připojení k počítači má fotoaparát rozhraní USB 2.0 Hi-speed a pro připojení k HD televizoru minikonektor HDMI.
Nikon Coolpix P500 měl stanovenu doporučenou prodejní cenu bez deseti deset tisíc korun s daní. Přibalen je disk s programy ViewNX 2, ArcSoft Panorama Maker a QuickTime.

Test - výběr ze zkušebních fotografií

 Nikon Coolpix P500 - recenze  Nikon Coolpix P500 - recenze
Obrazová kvalita odpovídá kategorii, do které fotoaparát patří, včetně podání struktur a zpracování jemných detailů obrazu. Na rozhraní struktur je patrné mírné zvýšení kontrastu kvůli vizuálnímu dojmu ostrosti obrazu, třepení hran je minimální. Barevná odchylka v okrajových partiích obrazu je velmi mírná. Ostření, prokreslení jemných detailů obrazu a barevné podání u snímku hřbetů knih. Vlevo při ekvivalentu citlivosti ISO 200 (čas expozice 1/6 s), vpravo ISO 1600 (čas expozice 1/50 s); clona byla 8 a ohnisková vzdálenost 5,60 mm (ekv. 35mm formátu: 32 mm).
 Nikon Coolpix P500 - recenze  Nikon Coolpix P500 - recenze
Zkreslení obrazu je v mezních polohách zoomobjektivu sice patrné, ale i soudečkové u nejkratšího ohniska cca 23 mm, které je výraznější než distorze u nejdelší polohy zoomu, je dobře optimalizované. Barevné podání v plenéru je za dobrého a běžného světla v základním nastavení realistické. Žluté žárovkové světlo plná automatika vyvážila s pouze mírným posunem k teplejšímu podání, v tomto ohledu jsem zaznamenal zlepšení oproti modelu P100, přednastavený režim Žárovka byl poměrně přesný, lehce chladnější, možné je ale provést nastavení ruční - uživatelské.
 Nikon Coolpix P500 - recenze  Nikon Coolpix P500 - recenze
Pro vyvážení bílé barvy, a tedy i celkového barevného podání, je k dispozici plně automatický režim, režim s ručním nastavením a pět režimů přednastavených, vyvážených pro Denní světlo, Zataženo, Blesk a Žárovkové světlo a Zářivkové světlo. (Pravá obrazovka ukazuje nabídku u funkce Active D-Lighting pro optimalizaci poměru jasů a stínů v obraze.) Digitální šum je i díky senzoru CMOS poměrně nízký a má přirozený charakter. Roste sice spolu s citlivostí, ale barevný je více eliminován, výraznější je šum jasový. Viditelný je od 400 ISO, výraznější je od 800 ISO, ale použitelné jsou i vysoké hodnoty. Rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je stejně jako u modelu P100 od 160 do 3200. Automatický systém lze nastavit pro limity citlivosti ISO od 160 do 800, anebo od 160 do pouze 400 (funkce Fixed Range Auto - automatika s pevně stanovaným rozsahem citlivosti).
 Nikon Coolpix P500 - recenze  Nikon Coolpix P500 - recenze
Obrazový šum plus prokreslení detailů a barevné podání u snímku z reálného prostředí. Vlevo při ekvivalentu citlivosti ISO 200 (čas expozice 1/6 s), vpravo ISO 1600 (čas expozice 1/50 s); clona byla 8 a ohnisková vzdálenost 5,60 mm (ekv. 35mm formátu: 32 mm). Čtveřice snímků s ukázkami nastavení změn barevnosti při snímání. Vlevo nahoře živé barvy a zvýšený kontrast, vpravo nahoře převod barev do sépiově hnědého podání a dole dvě ukázky převodu barevných tónů do šedé škály. Vlevo automaticky, vpravo s uživatelsky změněnými parametry kontrastu a využitím digitálního oranžového filtru. Zoom byl na hodnotě 5,60/32 mm, čas expozice 1/5 a 1/6 s, clona 8 a citlivost 200 ISO.
 Nikon Coolpix P500 - recenze  
Uživatelé digitálních fotoaparátů, „neodkojení" klasickou černobílou fotografií, nemají zábrany „hrát si" s nejrůznějšími změnami barevnosti včetně tvorby černobílých obrázků „odstraněním" barev z barevných snímků. Využívají šíře možností, jednoduchosti a rychlosti úprav digitální fotografie. Výrobci fotoaparátů jim v tom vycházejí vstříc, a tak i P500 nabízí možnost pořídit barevný a současně i černobílý snímek, má řadu nástrojů pro optimalizaci a úpravy základních obrazových parametrů a barevného podání včetně funkcí HDRI - High Dynamic Range Imaging, Active D-Lighting a možnosti jemně optimalizovat ostrost a kontrast obrazu a sytost barev.  
 Nikon Coolpix P500 - recenze  Nikon Coolpix P500 - recenze
Ryba I. Zoom byl na ohnisku 5 mm (ekv. u 35mm formátu: 28 mm), čas expozice 1/60 s, clona 3,6 a citlivost 800 ISO. Program s preferencí rychlosti závěrky. Ryba II. Zoom byl na ohnisku 4 mm (ekv. 23 mm), čas expozice 1/60 s, clona 3,4 a citlivost 800 ISO. Program s preferencí rychlosti závěrky.
 Nikon Coolpix P500 - recenze  Nikon Coolpix P500 - recenze
Městská krajina, celkový pohled se zoomem v základní poloze (4 mm/ekv. 23 mm). Rychlost závěrky 1/1250 s, clonové číslo 5,6 a citlivost 200 ISO. Ruční expozice. Výřez z celkového záběru pomocí zoomu na ohnisku 42,40 mm (ekv. 239 mm). Čas 1/1 250 s, clona 7,1 a citlivost 400 ISO. Ruční expozice.
 Nikon Coolpix P500 - recenze  Nikon Coolpix P500 - recenze
Vila z předchozích záběrů „přitažená a zvětšená" pomocí zoomu na maximu, tedy 144 mm (ekv. 810 mm). Čas 1/200 s, clonové číslo 8 a citlivost 200 ISO. Preference clony. Detail domu z popředí prvního snímku. Zoom na 144 mm (810 mm), čas 1/1000 s, clona 8 a citlivost 200 ISO. Preference clony.
 Nikon Coolpix P500 - recenze  Nikon Coolpix P500 - recenze
Pražská Novoměstská radnice. Základní ohnisko 4 mm (23 mm), čas 1/400 s, clona 8, citlivost 160 ISO, ruční expozice. Dvakrát z Prahy na výšku, v obou případech s nastavenou základní ohniskovou vzdáleností. Vlevo pohled na Novotného lávku směrem k Pražskému Hradu, čas 1/400 s, clona 5,6 a citlivost 160 ISO; ruční expozice. Vpravo Karlův most, čas 1/400 s, clona 8, citlivost 160 ISO; priorita clony.
 Nikon Coolpix P500 - recenze  Nikon Coolpix P500 - recenze
Dvě pražské rotundy. Vlevo v ulici Na Rybníčku: základní ohnisko, čas 1/400 s, clona 8, citlivost 160 ISO, ruční expozice. Vpravo na Vyšehradě: ohnisko 6,70 mm (38 mm), čas 1/250 s, clona 8, citlivost 160 ISO a také ruční expozice. Měsíc v úplňku. Ohnisko 144 mm (810 mm), čas 1/400 s, clona 5,7, citlivost 160 ISO, program Krajina, kompenzace expozice -2 EV.
 Nikon Coolpix P500 - recenze  Nikon Coolpix P500 - recenze
Rybník I. Ohnisko 5 mm (28 mm), čas 1/800 s, clona 3,6, citlivost 160 ISO, program Krajina. Rybník II. Ohnisko 4 mm (23 mm), čas 1/800 s, clona 3,4, citlivost 160 ISO, program Krajina.
 Nikon Coolpix P500 - recenze  Nikon Coolpix P500 - recenze
Vyšehrad I. Ohnisko 6,70 mm (38 mm), čas 1/500 s, clona 4,5, citlivost 160 ISO, ruční expozice. Vyšehrad II - 2× na výšku, kostel sv. Petra a Pavla. Vlevo celek: ohnisko 5 mm (28 mm), čas 1/1 250 s, clona 4, citlivost 160 ISO, pružný program. Vpravo detail - vrata: ohnisko 8,10 mm (46 mm), čas 1/500 s, clona 4,2, citlivost 160 ISO, pružný program.

Co ukázal test?

Fotoaparát je určen pro uživatele, kteří ocení a využijí především jeho pankratický objektiv s obrovským rozsahem plynule nastavitelných ohniskových vzdáleností od hodnoty cca 23 cm se širokým úhlem záběru až po extrémně dlouhý, více než 800mm teleobjektiv. Přestože je použit systém stabilizace obrazu pohybem segmentu snímače, nikoli optických členů objektivu, funguje vcelku spolehlivě a umožňuje fotografovat z ruky i při použití dlouhých ohniskových vzdáleností a za horších světelných podmínek. V tomto ohledu jsem neměl problémy.

Ovšem P500 má také výborně tvarované tělo, příjemnou koncepci ovládání, zahrnující i kvalitní displej na výklopném panelu a široce pojaté vybavení režimy expozice, programy a praktickými funkcemi. Poslouží pro zábavné fotografování s využitím plně automatických systémů a funkcí, ale umožňuje i kreativní přístup s možností nastavit veškeré parametry expozice uživatelsky, byť s pouze úzkým výběrem clonových čísel i časů expozice, a provést i poměrně jemné úpravy obrazové kvality včetně míry ostrosti, kontrastu a barevného podání. Použitý snímač CMOS a procesor představují dobrý základ pro zajímavé možnosti funkcí jako HDR a Active D-Lighting a také pro obrazovou kvalitu jako takovou. Podle mých testů P100 a P500 je současný systém přesnější při vyvážení různého umělého osvětlení, míru šumu je třeba ohlídat a vysoké ekvivalenty citlivosti využívat uvážlivě.

Přístroj má dobré operační rychlosti a i po této stránce je univerzálně použitelný. Umožňuje fotografovat široký výběr žánrů, témat a motivů - od záběrů zblízka v makrorežimu od 1 cm a s využitím velkého výklopného displeje, přes krajinky, portréty, momentky, ... akční záběry - až po snímky s využitím ohromného optického přiblížení zabudovaného objektivu. A můžeme s ním pohodlně pořizovat i kvalitní stereofonní video v plném vysokém rozlišení a s využitím různých funkcí, jako je optický zoom, a to i s využitím nového ovladače na levé straně přístroje nebo „větrný filtr", zajímavé jsou i možnosti se změnami rychlosti nahrávání a přehrávání klipů. Některým uživatelům může u fotoaparátu chybět možnost pořizovat nezpracovaná obrazová data RAW, aktivní sáňky pro externí zábleskové jednotky a další příslušenství, také výdrž baterie pro pořízení jen asi 220 snímků a další detaily, jak uvádím v textu. Celkově ale fotoaparát obstál v testu se ctí.