Nástupce úspěšné digitální zrcadlovky Nikon D90 a současně zcela nový fotoaparát, jak evokuje i zvolené označení Nikon D7000, které část odborné veřejnosti zmátlo a o kterém se dlouho diskutovalo nejen v internetových diskusních fórech. Fotoaparát má nový 16megapixelový senzor CMOS formátu APS-C, výkonnější procesor, nový AF systém a nový měřicí senzor, umožňuje využívat 14bitová data RAW a pořizovat ozvučené Full HD video.

Nikon D7000 je poloprofesionální digitální zrcadlovka, která těží ze všeho, co se u předchozího modelu osvědčilo, vhodně využívá moderní technologie a nabízí velmi zajímavé inovace, a to od základů, neboť výrobce použil odolné šasi z hořčíkové slitiny, tělo utěsnil proti vnikání prachu a vlhkosti (stejně jako nový bateriový grip) a vylepšil i ergonomii, když nabídl příjemnější úchop díky masivněji pogumované rukojeti. Rozmístění ovládacích a kontrolních prvků je obdobné, ale zajímavou novinkou je praktický přepínač pro přímý přístup do režimu živého náhledu s tlačítkem pro natáčení videa, který je použit i u nového amatérského modelu D3100, velice se mi líbí přepínač základních způsobů zaostřování AF/MF s tlačítkem pro operativní změnu režimů nového systému autofokusu, výběr skupin ostřicích bodů a polohy bodu při bodovém ostření a také upravený otočný volič režimů expozice s přepracovaným spodním prstencem pro přímou volbu způsobů snímání.

Nikon D7000 vs. D90 - základní rozdíly

Je zřejmé, že Nikon svůj nový semiprofi přístroj koncipoval tak, aby stál výš, než model D90, a využil k tomu nové technologie a systémy, ale vybrané prvky převzal i z vyššího modelu - D300s. A nejedná se jen o zmíněné hořčíkové šasi. D7000 má nový obrazový snímač s rozlišením 16,2 Mpx (D90 má 12,3 Mpx), na výběr jsou 12bitová, nebo 14bitová data RAW (NEF) a použit je nový, výkonnější obvod pro zpracování obrazu EXPEED 2, který nejen optimalizuje činnost fotoaparátu z hlediska výkonu i kvality obrazu, ale navíc má nižší spotřebu energie. Přístroj má výkonnější souvislé snímání - maximální rychlost je 6 obr./s (při plném rozlišení 16 Mpx; D90 = 4,5 obr./s při rozlišení 12 Mpx). Aktivace D7000 proběhne do cca 0,13 s (D90 startuje za 0,15 s), zpoždění závěrky je pouhých 0,05 s (D90 = 0,15 s). A má také širší rozsah ekvivalentu citlivosti ISO. Základní rozsah je ISO 100-6400 s možností zvýšení o další dvě pozice, Hi1 = 12 800 ISO a Hi2 = 25 600 ISO. Nikon D7000

Pro ukládání dat je k dispozici dvojice slotů pro paměťové karty Secure Digital, Secure Digital High Capacity a Secure Digital eXtended Capacity, tedy i vyšší kapacita paměti, ale zároveň i možnost samostatně ukládat soubory různých formátů, např. JPEG/RAW, nebo fotografie/video, anebo vytvoření záložního prostoru - zkrátka správa snímků je plně v rukou uživatele.

 

Pro vysoce přesné měření expozice je použit nový RGB senzor s 2016 pixely. Poskytuje precizní data do systému detekce scény, který optimalizuje nejen expozici, ale i autofokus a vyvážení bílé. Nově vyvinutý 39bodový autofokus má devět středových křížových senzorů, umožňuje rychlé a precizní zaostřování s pokrytím podstatné části záběru a má čtyři režimy AF oblastí: 9, 21, 39 + 3D-tracking. K dispozici je pomocná lampa autofokusu s bílým svitem.

 Nikon D7000  Nikon D7000
Zajímavě a hlavně prakticky řešené ovládací prvky - tři příklady: vlevo dvoupolohový přepínač AF/MF s tlačítkem pro rychlou volbu ostřicích režimů a bodů, uprostřed otočný volič režimů expozice a pod ním sdružený na jedné axiální ose volič způsobů snímání a vpravo přepínač na režim se živým náhledem na displeji Lv - Live view spolu s typicky označeným tlačítkem pro zahájení a ukončení natáčení videa. Čtveřice sejmutých obrazovek se zobrazením ovládacího rozhraní pro rychlé volby a nastavení hodnot u různých funkcí - se zaměřením na režimy a volby bodů autofokusu.
 Nikon D7000  Nikon D7000
Alespoň dvě ukázky zobrazení bodů autofokusu na matnici hledáčku.
Nové režimy autofokusu jsou připraveny i pro Živý náhled: Subject Tracking AF pro sledování zaostřeného objektu a nový Face Priority AF rozpozná v záběru až 35 tváří. A zaostřování v režimu Live View je také rychlejší.
Velmi kvalitní je také napevno zabudovaný TFT LCD monitor s délkou úhlopříčky 7,5 cm (3 palce) a s rozlišením 921 kpx (VGA). Má také široký pozorovací úhel (170°) a chrání ho tvrzený čirý kryt. Na displeji lze zobrazit histogramy i vyznačit místa s vysokými jasy. Na pravé horní části těla je standardní velký monochromatický stavový displej. Na obrazovce je zobrazen virtuální horizont. Ten je důležitý hlavně pro snímky architektury a krajiny, kupříkladu je-li v záběru širé moře. Aktivovat si ho můžete i v režimu se živým náhledem na displeji (Lv - Live View).

Elektronicky řízená štěrbinová závěrka se svislým pohybem má životnost testovanou na 150 000 pracovních cyklů. Přístroj nabízí i tichý režim a režim snímání s předsklopeným zrcadlem, což je praktičtější než režim se zpožděnou expozicí. Rozsah rychlostí závěrky je 1/8000-30 s plus čas B, záblesková X-synchronizace je do 1/250 s a u Auto FP až 1/320 s.

Nikon D7000 umožňuje, stejné jako zrcadlovky D300s, D3s a D3x, registrovat až devět objektivů řady G bez CPU. Uživateli se také nabízí rozsáhlý výběr funkcí pro přehrávání, kupříkladu možnost zobrazení 72 náhledů snímků, kalendář a třídění snímků podle data, ale také zabudované retušovací funkce, mezi kreativními efekty je novinkou filtr barevná skica a samozřejmostí je možnost kontroly a úprava tonality a barevného podání snímků. K dispozici je textový vstup, umožňující záznam do EXIF dat. Nechybí senzor orientace. A mnoho českých uživatelů jistě potěší, že menu je dostupné i v češtině.

Nikon D7000 - další podrobnosti

Fotoaparát používá nově vyvinutý obrazový snímač CMOS formátu Nikon DX (APS-C/23,1 × 15,4 mm; součinitel pro přepočet ohniska na formát kinofilmu je 1,5×) s efektivním rozlišením 16,2 milionu pixelů. Kromě vysokého počtu pixelů má velký dynamický rozsah, rozšířený rozsah citlivostí ISO a optimalizované barevné podání snímků i videosekvencí. A/D převodník je 14bitový. Prostor snímače chrání soubor protiprachových opatření včetně systému vibračního čištění obrazového snímače a možnosti získat referenční data a zpracovat je v rámci aplikace Image Dust Off pomocí volitelného software Nikon CaptureNX.

Pořizovat je možno snímky v grafickém formátu JPEG se třemi kompresními poměry (Jemný 1:4, Normální 1:8 a Základní 1:16) a data NEF (RAW; 12-, nebo 14bitová). Samozřejmě lze simultánně ukládat RAW + JPEG. Video ve formátu MOV/H.264 má monofonní ozvučení (PCM), maximální velikost 1920 × 1080 px á 24 obr./s, nebo 1280 × 720 @ 30/25/24 obr./s, anebo VGA/640 × 424 @ 24 obr./s. Samozřejmostí je volba základního barevného prostoru (sRGB/Adobe RGB).

Přípojný systém Nikon F s bajonetem, AF propojením a AF kontakty. Nikon D7000 umožňuje používat de facto všechny objektivy Nikon: DX Nikkor s podporou všech funkcí, AF Nikkor typu G a D s podporou všech funkcí s výjimkou u objektivů PC Micro-Nikkor, které některé funkce nepodporují, a ostatní objektivy AF Nikkor a AI-P Nikkor s podporou všech funkcí kromě měření expozice 3D Color Matrix II. Objektivy bez CPU lze použít v expozičních režimech A a M s tím, že u modelů AI jsou funkce měření expozice Color Matrix a indikace hodnoty clony k dispozici po zadání dat použitého objektivu. Elektronický dálkoměr pracuje u světelnosti f/5,6 a vyšší. Použít nelze objektivy IX Nikkor a objektivy pro F3 AF. Nikon D7000

Segment měření expozice TTL používá nový 2016pixelový RGB snímač a systém 3D Color Matrix II, anebo měření vyvážené na střed, a bodové. Kompenzace expozice má rozsah ± 5 EV, samozřejmostí je zámek expozice (a zaostření) tlačítkem AE-L/AF-L a funkce automatických expozičních řad - AE Bracketing.

Pro vyvážení bílé je k dispozici plná automatika s využitím dat z 2016pixelového RGB snímače, dále režim Auto2 pro teplejší osvětlení, 12 přednastavených režimů s možností jemného vyladění a možnost vyvážit ručně a uložit až 5 předvoleb. Uživatel může použít přednastavené obrazové režimy (Standardní, Neutrální, Živé barvy, Černobíle, Portrét a Krajina), funkci rychlého nastavení ostření, kontrastu a sytosti barev (ostření: auto a 10 úrovní, kontrast: auto a 7 úrovní, sytost: auto a 7 úrovní, barevný tón: 7 úrovní).

Na výběr je celá řada expozičních režimů: automatika, automatika s nuceně vypnutým bleskem, výběr motivových (scénických) programů (Portrét, Krajina, Děti, Sporty, Snímky zblízka, Noční portrét, Noční krajina, Pláž/sníh, Západ Slunce, Úsvit/soumrak, Domácí mazlíčci, Svíčky, Květ, Podzimní barvy, Jídlo, Siluetka, High Key/Low Key), automatika s flexibilním programem, program s prioritou rychlosti závěrky, program s prioritou clonového čísla, režim s ručním nastavením všech parametrů expozice a dvě pozice pro operativní použití režimu s vlastním nastavením. Nikon D7000

Snadno dostupný režim živého náhledu s novými režimy automatického zaostřování s detekcí kontrastu nabízí výrazně rychlejší a výkonnější detekci obličeje při použití autofokusu s detekcí kontrastu. Využít je možno funkci detekce tváří v záběru, jejíž systém rozpoznává až 35 osob do 0,08 s, a to i když nehledí „do fotoaparátu". A také sledování objektu pro zaostřování pohyblivých objektů. Pro přesné zaostřování lze použít standardní zaostřovací pole, pro rychlé fotografování z ruky velkoplošná zaostřovací pole.

Řadu režimů nabízí také vestavěný výklopný blesk (Auto, Portrét, Děti, Zblízka, Noční portrét, Párty/interiér, ...), možná je jeho automatická aktivace, ale i ruční ovládání. Souvislé snímání nabízí rychlost 6 obrázků za sekundu. Směrné číslo je 12 (m/ISO 100, automatika, resp. 13 v manuálním režimu). TTL ovládání blesku využívá data z 2016segmentového RGB senzoru.

Co ukázal fotografický test

Nikon D7000 jsem měl možnost krátce vyzkoušet ještě jako předprodukční v období před výstavou Photokina a v jejím průběhu, a to s několika novými objektivy i s novým kompaktním externím bleskem Speedlight SB700. Pro tento uživatelský test jsem měl k dispozici set s univerzálním zoomem Nikon DX AF-S Nikkor 18-105 mm 1:3,5-5,6G ED VR SWM IF Aspherical s přibalenou tvarovanou sluneční clonou HB-32.

 Nikon D7000  Nikon D7000
Kvalita obrazu je za dobrých i horších podmínek výborná. Zkoušel jsem i v podmínkách hodně špatných a pak samozřejmě záleží na řadě faktorů, mimo jiné i na objektivu a použité metodice - kupříkladu zda mohu použít stativ, anebo se musím spolehnout na nastavení vysoké hodnoty citlivosti. Nicméně pokud se týče snímků testovacích obrazců i dalších zkušebních fotografií, které používám standardně a dlouhodobě, abych měl i možnost dobrého „nadčasového" srovnání, ukázaly D7000 ve velmi dobrém světle. Mají kvalitní podání struktur, kontrastu a zpracování jemných detailů obrazu. Základní nastavení ostření je dobře optimalizované, třepení u šikmých hran je jen mírně vyšší než u svislých a vodorovných. Setový zoom výborně kreslí, vykazuje minimální optické zkreslení (u nejkratšího ohniska výrazné, ale jak je u objektivu tohoto typu a provedení běžné), barevná aberace se projevuje mírně a pouze v okrajových partiích obrazu, má ale tendenci k vinětaci. To je ovšem záležitost objektivu, nikoli těla D7000. To pouze potvrzuje nám všem známou pravdu: chci-li maximální kvalitu obrazu a také využít nesporné kvality fotoaparátu, musím dobře volit objektivy. Ostrost šikmých struktur má oproti strukturám svislým a vodorovným jen lehce zvýšené třepení, hrany s vysokým kontrastem jsou zvýrazněny pouze mírně. Označené výřezy jsem opět zvětšil na 400 %.
 Nikon D7000  Nikon D7000
Ostrost a prokreslení detailů v celé ploše obrazu na snímku hřbetů knih s různou texturou a barvou. Vlevo při citlivosti ISO 200 (čas expozice 0,4 s), vpravo 1600 ISO (čas 1/20 s). Použil jsem program s prioritou clonového čísla a nastavil clonu 8, ohnisková vzdálenost byla 58 mm (ekv. u 35mm formátu: 87 mm). Podání barev je v základním nastavení v exteriéru realistické, tonální přechody a homogenita barevných ploch jsou vynikající. Žluté žárovkové světlo automatika vyvážila s určitým posunem k teplému podání, režim Žárovka byl přesný. Pro vyvážení bílé barvy můžeme dva plně automatické režimy, první je normální, druhý zachová teplé tóny barvy osvětlení. Na výběr máme bohatou nabídku přednastavených režimů (Žárovka, Zářivka - 7 druhů, Přímé sluneční světlo, Blesk, Zataženo, Stín) s následným jemným doladěním v osách modrá-jantarová/zelená-fialová. Můžeme také provést vyvážení ručně a uložit ho do paměti; k dispozici je pět pozic pro různá vyvážení, která tak máme operativně připravena k okamžitému použití. Samozřejmě také můžeme přímo nastavit barevnou teplotu v Kelvinech, a to v rozsahu od 2500 do 10 000 K a opět s následným jemným doladěním. Anebo můžeme využít funkci autobracketingu - automatické řady snímků s posunem vyvážení bílé.
  Nikon D7000  Nikon D7000
Ekvivalent citlivosti ISO můžeme nastavovat v základním rozsahu od 100 až do 6400 s možností rozšíření až po hodnotu 25 600 ISO. Obrazový šum, barevný i jasový, roste spolu s citlivostí, je ale velmi dobře optimalizován a do vysokých hodnot má přirozený charakter. U extrémních hodnot je výrazný, nicméně je-li potřeba, použít je můžeme. Při důrazu na maximální kvalitu je dobré využít data RAW. Ovlivnění reálného obrazu: vlevo citlivost ISO 200 (čas expozice 0,5 s), vpravo 1600 ISO (čas 1/15 s). Clonové číslo jsem nastavil na 8, ohnisková vzdálenost byla 45 mm (ekv. u 35mm formátu: 67 mm).
 Nikon D7000  Nikon D7000
K dispozici máme i uživatelské funkce snižující obrazový šum, a to při dlouhých časech expozice (Zapnuto/Vypnuto) a při použití vysokých hodnot citlivosti - v tomto případě s možností nepoužít, anebo vybrat jeden ze tří stupňů účinnosti: nízký, normální a vysoký. Na testovacím snímku je dole proužek bez použití funkce redukce šumu a směrem nahoru je účinek silnější - včetně projevu snížení ostrosti a ztráty detailů kresby. Ukázka úpravy barevného podání: vlevo režim „vivid" se živějšími, pestřejšími barvami, vpravo režim s monochromatickým podáním, aneb jak si fotoaparát poradí s převodem barevných tónů do šedé škály. Zoom byl na ohnisku 58 mm (ekv. 87 mm), rychlost závěrky 0,5 s, clonové číslo 8 a citlivost 200 ISO.
 Nikon D7000  Nikon D7000
Využití výklopného blesku. Vlevo pro srovnání snímek bez blesku (citlivost 200 ISO, clona 11, čas 1/10 s, ohnisko 75/112 mm), uprostřed s bleskem a ponechána normální barevnost (800 ISO, clona 5,6, čas 1/60 s, ohnisko 105/157 mm) a vpravo s bleskem a nastaveným živým podáním barev (500 ISO, clona 5,6, čas 1/60 s, ohnisko 105/157 mm). Líbilo se mi, že se mi vcelku bez dlouhého experimentování podařilo zvolit takové nastavení, které drobný předmět vhodně osvětlí bez stínu na pozadí. To přitom bylo asi v půlmetrové vzdálenosti od předmětu. Kočka - také přisvětlena pomocí výklopného blesku. Ohnisková vzdálenost 80/120 mm, rychlost závěrky 1/60 s, clonové číslo 5,3 a citlivost 800 ISO.
 Nikon D7000  Nikon D7000
Portréty. Vlevo v improvizovaném ministudiu: výklopný blesk aktivoval dvojici zábleskových světel - hlavní a na pozadí. Ohnisková vzdálenost 105/157 mm, rychlost závěrky 1/80 s, clonové číslo 8 a citlivost 800 ISO. Vpravo v exteriéru, úmyslně v silném přímém, ostrém protisvětle. Pro kompenzaci nepříznivých faktorů jsem použil pouze výklopný blesk a toto nastavení: rychlost závěrky 1/60 s, clonové číslo 13 a citlivost 100 ISO. Ohnisková vzdálenost byla 85/127 mm. Městská krajina - celek se zoomem na základním ohnisku 18 mm (ekv. 27 mm). Rychlost závěrky 1/640 s, clonové číslo 10 a citlivost 400 ISO.
 Nikon D7000  Nikon D7000
Detailní záběr na dům z popředí celkového záběru. Zoom na maximu, tedy 105 mm/ekv. 157 mm, čas 1/1250 s, clona 11 a citlivost 800 ISO. Noc I - celek, zoom na ohnisku 18 mm (ekv. 27 mm). Čas expozice 4 s, clonové číslo 11 a citlivost 400 ISO.
 Nikon D7000  Nikon D 7000
Noc II - záběr „přitažený pomocí zoomu na maximálním ohnisku (105/157 mm). Čas expozice 6 s, clonové číslo 11 a citlivost 200 ISO. Východ Slunce. Ohnisková vzdálenost 105/157 mm, čas 1/160 s, clonové číslo 32 a citlivost 800 ISO.
 Nikon D 7000  Nikon D 7000
Pohled na Pražský hrad. Ohnisko 62 mm (ekv. 93 mm), čas 1/2000 s, clona 6,3 a citlivost 1000 ISO. Dvojice snímků na výšku. Fotografováno „turisticky", z ruky. Vlevo věž chrámu Sv. Víta na Hradčanech, ohnisková vzdálenost 26/39 mm, čas 1/1250 s, clona 5,6 a citlivost 640 ISO. Vpravo věže chrámu Sv. Mikuláše na pražské Malé Straně, ohnisková vzdálenost 48/72 mm, čas 1/640 s, clona 11 a citlivost 400 ISO.
 Nikon D 7000  Nikon D 7000
A ještě jednou, tentokrát z interiéru, konkrétně z kaple připojené k Vladislavskému sálu na Pražském hradě. I tyto snímky jsem pořídil „turistickým způsobem" - z ruky. Vlevo varhany, ohnisková vzdálenost 28/42 mm, čas 1/20 s, clona 5,6 a citlivost 2000 ISO. Vpravo celkový pohled do kaple, ohnisková vzdálenost 18/27 mm, čas 1/20 s, clona 5,6 a citlivost 2000 ISO. A na závěr jeden snímek z podvečerního zasněženého letiště Praha-Ruzyně - příprava na odlet stroje Airbus A 310 společnosti Emirates. Ohnisková vzdálenost 58/87 mm, čas 1/100 s, clona 10 a citlivost 5000 ISO.

Stručně na závěr

Fotoaparát svými parametry odpovídá poloprofesionální kategorii digitálních zrcadlovek a v některých ohledech ji přesahuje směrem do profi oblasti. Oproti modelu D90 přinesl výrazné vylepšení v několika ohledech, a to včetně základních systémů, jako je snímač, A/D převodník, procesor, autofokus a měřicí senzor exponometrického systému, a také lepší způsob obsluhy.

Velmi kladně hodnotím ergonomii a koncepci ovládacích a kontrolních prvků, velký a jasný hledáček s optickým hranolem a se 100% pokrytím obrazu, výborné vybavení funkcemi a možnost individuálního přizpůsobení přístroje. Z funkcí mohu jmenovat Active D-Lighting, rychlé automatické ostření v režimu živého náhledu pracující metodou detekce kontrastu, možnost registrace až devíti objektivů řady G bez CPU pro podporu měření expozice, dva sloty pro paměťové karty anebo zobrazení virtuálního obzoru na displeji. A zapomenout nemůžu ani na možnost pořizovat video ve vysokém rozlišení a s využitím řady funkcí včetně základní editace přímo ve fotoaparátu.

Celková reprodukční charakteristika snímků je výborná, včetně vykreslení jemných detailů obrazu. Samozřejmě, kvalita obrazu také velmi závisí na kvalitě použitého objektivu. A musíme si „ohlídat" přeexpozici při snímání za jasného slunečního svitu, u scén s vysokým kontrastem a v protisvětle. Nikon D 7000 Vynikající je kvalita souborů RAW a vyzdvihnout je třeba možnost používat 14bitová data. Šum je výborně optimalizovaný, a to i u velmi vysokých hodnot citlivosti.

Zkrátka a dobře, jestliže nemusíme mít profipřístroj se snímačem velikosti odpovídající políčku kinofilmu a větší, D7000 naše nároky uspokojí. Omezení pro některé uživatele představuje méně výkonné souvislé snímání kvůli použité vyrovnávací paměti vzhledem k vyššímu rozlišení snímače. A klasicky připojuji: škoda, že součástí balení není vynikající a potřebný software Nikon CaptureNX.

Napájení, konektory, prodejní ceny, obsah balení

Jako zdroj energie slouží nová dobíjecí sedmivoltová lithio-iontová baterie EN-EL15 s kapacitou 1,9 Ah, což představuje „energii" 14 Wh a tudíž i vynikající výdrž na jedno nabití. Předností je také inteligentní správa napájení, optimalizace výkonnosti a spotřeby energie. Dokoupit si můžeme adaptér pro napájení z elektrické sítě. Kromě konektoru pro tento adaptér má přístroj USB 2.0 Hi-Speed, A/V výstup (PAL/NTSC) a výstup HDMI pro zobrazení snímků a videosekvencí ve vysokém rozlišení na HDTV s tím, že je podporována i funkce CEC - Consumer Electronic Control pro pohodlné ovládání prezentací z oblíbeného křesla pomocí dálkového ovladače televizoru.

Prodejní balení, ať už si pořídíte samotné tělo, anebo jeden ze tří nabízených setů s objektivy AF-S 16-85 VR, 18-105 VR a 18-200 VR II, obsahuje baterii EN-EL15 a rychlonabíječku MH-25, popruh AN-DC1, krytku okuláru DK-5, gumovou očnici DK-21, kabely (USB, A/V), krytky (aktivních sáněk, bajonetu a LCD monitoru) a set software s programem ViewNX 2, který umožňuje editaci snímků i videa.Nikon D 7000

K dispozici je přirozeně bohatá nabídka volitelného příslušenství, kupříkladu software Capture NX2, dálkové ovládání MC-DC2, nový multifunkční Battery Pack MB-D11 s ovládacími prvky pro snímání na výšku, který má konstrukci z hořčíkové slitiny a je utěsněný proti vnikání prachu a vlhkosti, napájecí konektor EH-5a a adaptér EH-5a a samozřejmě různé externí zábleskové jednotky (SB-900, 800, 700, 600, 400, T041 a R1C1) a široký výběr objektivů. Fotoaparát je také kompatibilní s GPS modulem GP-1 pro zaznamenávání informací o zeměpisné poloze do exif metadat obrazových souborů.