Fotoaparát využívá snímač s novou konstrukcí, rozlišením 24,1 Mpx a bez antialiasingového filtru. Díky tomu je senzor využíván na maximum, je posílena ostrost obrazu a prokreslení detailů. Další inovací je použití systému ostření převzatého z profesionální zrcadlovky Nikon D4, tudíž systém D7100 má 51 zaostřovacích polí včetně 15 snímačů křížového typu ve střední části obrazového pole. A nově lze volit výřez 1,3×, který mimo jiné lépe využije potenciál nových i stávajících objektivů. Zaujme také nový velký displej s vysokým rozlišením. Senzor podporuje obrazový procesor EXPEED 3, který má svůj podíl nejen na zpracování obrazových dat, ale také na výborných provozních rychlostech včetně souvislého snímání frekvencí až 6 obr./s.

 f

Výše zmíněný systém automatického zaostřování je přesný a pohotový. Činnost AF systému je možná i při kombinované světelnosti f/8 a umožňuje využít větší množství různých kombinací objektivů a telekonvertorů, což je u této kategorie fotoaparátů novinka. Automatické zaostřování s fázovou detekcí pracuje až do hodnoty jasu -2 EV a dovoluje přesné zaostření i za velmi nízké úrovně osvětlení, třeba za měsíčního svitu.

Automatické zaostřování s fázovou detekcí používané při fotografování s využitím hledáčku nabízí vylepšenou funkčnost, přesnost a rychlost. K dispozici je široká nabídka režimů činnosti zaostřovacích polí zahrnující režimy Jednotlivá zaostřovací pole, Dynamická volba zaostřovacích polí (s využitím 9, 21 nebo 51 polí), 3D sledování objektu a Automatická volba zaostřovacích polí. V režimu živého náhledu bylo zdokonaleno automatické zaostřování s detekcí kontrastu pro lepší operativnost, přesnost a rychlost. Zlepšeno bylo rovněž nepřetržité zaostřování pro videosekvence (AF-F), které nyní pracuje ještě plynuleji.

*Systém detekce motivu využívá výkonný 2016pixelový RGB snímač měření expozice pro přesnou identifikaci prostředí a objektu a optimalizaci nastavení expozice (AE), automatického zaostření (AF) a automatického vyvážení bílé barvy (AWB). Souhra 51bodového AF systému a 2016pixelového RGB snímače zaručuje vyšší výkonnost než předchozí modely fotoaparátů.

Výřez 1,3× nabízí několik možností, které rozšiřují využití formátu DX. Poskytuje větší potenciál při použití objektivů nabídkou zdánlivého prodloužení ohniskové vzdálenosti o koeficient 1,3×. V tomto režimu pokrývá 51 zaostřovacích polí téměř celé obrazové pole a dovoluje tak velmi přesné zaostřování. Režim také poskytuje rychlejší souvislé snímání až á 7 obr./s a nabízí záznam Full HD videosekvencí v režimu 50i/60i.

vRobustní tělo D7100 s horním a zadním krytem z hořčíkové slitiny má zvýšenou odolnost proti nárazům, vnikání prachu a vody. Fotoaparát přitom váží jen 675 g. Nechybí automatické čištění obrazového snímače při zapnutí a vypnutí přístroje. Mechanismus závěrky je testován na 150 000 pracovních cyklů v náročných podmínkách. Ergonomický design zaručuje i při kompaktních rozměrech stabilní úchop.

Kvalitní hledáček zobrazuje přibližně 100 % obrazového pole a má zvětšení obrazu 0,94×. LCD monitor má délku úhlopříčky 8 cm (3,2 palce), rozlišení 1,229 milionu pixelů a široký pozorovací úhel. Při použití hledáčku, živého náhledu i při přehrávání lze využít nové praktické funkce. Vylepšené tlačítko 'i' nabízí přímý přístup k často používaným funkcím a při fotografování v režimu živého náhledu je k dispozici bodové měření vyvážení bílé barvy. Dva sloty pro paměťovou kartu SD/SDHC/SDXC rozšiřují všestrannost při fotografování a ukládání snímků: lze snadno přepnout na druhou paměťovou kartu po zaplnění první, nebo na jednu ukládat statické snímky a na druhou videosekvence, anebo na jednu snímky ve formátu JPEG a na druhou soubory RAW.

Při fotografování vysoce kontrastních motivů lze i v případě pohyblivých objektů využít funkci Active D-Lighting pro optimální zachycení detailů ve světlech a stínech. Při použití režimu vyvažovaného vyjasňovacího záblesku je upravován zábleskový výstup pro dosažení optimální expozice fotografovaného objektu. U objektů s velkými rozdíly jasů lze pro zachování detailů ve světlech a stínech snímku využít i funkci HDRI pro zobrazování s vysokým dynamickým rozsahem, která pořídí dva snímky po sobě s různou expozicí a tyto snímky poté inteligentně zkombinuje do jediného snímku.

Nechybí sada speciálních digitálních efektů, mezi kterými je Selektivní barva, Efekt miniatury, High-key a Low-key, Silueta, Barevná skica nebo Noční vidění. Všechny lze aplikovat v reálném čase v režimu živého náhledu a ihned posoudit výsledky jejich použití. Při výběru efektu Selektivní barva lze zvýraznit jednu až tři různé barvy na jinak černobílém snímku. Efekty lze použít i na pořízené snímky, u nichž je možno uplatnit i retušovací funkce.

cFull HD videosekvence (1920 × 1080 px) mají snímkovou frekvenci 30p/25p/24p (ve formátu DX), anebo až 60i/50i v režimu výřezu 1,3×. Fotoaparát je vybaven vestavěným stereofonním mikrofonem a je kompatibilní s externím stereofonním mikrofonem ME-1. V reálném čase lze aplikovat různé tvůrčí digitální efekty.

S využitím volitelného mobilního adaptéru WU-1a lze přenášet snímky do chytrých zařízení Apple nebo chytrá zařízení s operačním systémem Android a poté je dále sdílet prostřednictvím sociálních sítí nebo webových stránek pro sdílení snímků. Chytrá zařízení lze využít i pro diskrétní dálkové fotografování. Jen je třeba použít speciální aplikaci Wireless Mobile Adapter Utility, která je k dispozici zdarma ke stažení na webových stránkách Google Play a Apple App Store.

Nabídku příslušenství Nikon pro bezdrátové dálkové ovládání rozšiřuje nový bezdrátový vysílač/přijímač WR-1. Je vybaven displejem a množstvím vyspělých funkcí, které umožňují ovládat většinu fotografických operací - od jednoduchého dálkového spuštění závěrky po složité synchronní spouštění více fotoaparátů a možnost kontrolovat a měnit nastavení fotoaparátu Nikon D7100. Naprogramovat lze různé scénáře fotografování včetně synchronního spouštění více přístrojů, intervalového snímání a uživatelského nastavení zpoždění expozice. Vysílač/přijímač WR-1 pracuje na radiových frekvencích pro nerušenou komunikaci. Při použití dvou vysílačů/přijímačů WR-1 je k dispozici pracovní dosah 120 m, který lze dále rozšířit kombinací více vysílačů/přijímačů WR-1 a/nebo vysílačů WR-R10.

Nikon D7100 - základní údaje:

- Obrazový snímač CMOS formátu DX s rozlišením 24,1 milionu pixelů; neobsahuje antialiasing filtr a nabízí velice ostrý obraz s prokreslením jemných detailů.
- Systém zpracování obrazu EXPEED 3 nabízí rychlý provoz, věrnou reprodukci barev a zlepšenou redukci šumu.
- Citlivost ISO má základní rozsah od 100 do 6400 s možností zvýšení na až ISO 25 600.
- Automatické zaostřování využívá 51 zaostřovacích polí včetně 15 snímačů křížového typu pro rychlé a přesné automatické zaostření.
- Souvislé snímání frekvencí 6 obr./s umožňuje zachytit i ty nejrychlejší akce.d
- Výřez 1,3× z plochy obrazového snímače pro rozšíření možností formátu DX nabízí účinek použití delších ohniskových vzdáleností, umožňuje pracovat se snímací frekvencí až 7 obr./s a zaručuje automatické zaostřování ve větší ploše obrazového pole.
- RGB snímač měření expozice s 2016 pixely se systémem detekce motivu provádí vysoce přesná měření pro získání optimální expozice (AE), automatického zaostření (AF) a automatického vyvážení bílé barvy (AWB).
- Záznam Full HD videosekvencí pracuje ve formátu 1080p se snímkovou frekvencí 60i/50i, nebo 30p/25p/24p pro získání plynulých videosekvencí.
- Výkonný hledáček zobrazuje cca 100 % obrazového pole a nabízí zvětšení obrazu 0,94×.
- Monitor LCD má úhlopříčku 8 cm (3,2 palce), rozlišení 1,229 Mpx a široký pozorovací úhel.
- Praktické přenosné provedení: obsáhlé vybavení v kompaktním těle s hmotností jen 675 g.
- Odolné tělo s kryty z hořčíkové slitiny je utěsněné proti vnikání prachu a vody.
- Dva sloty pro paměťové karty SD umožňují postupný záznam snímků, zálohování nebo oddělený záznam snímků RAW a JPEG, respektive fotografií a videoklipů.
- Snadno dostupné praktické funkce: zlepšené tlačítko 'i' a možnost bodového vyvážení bílé barvy pro rychlé a přesné nastavení v režimu živého náhledu.
- Funkce Active D-Lighting zachovává detaily ve světlech a stínech obrazu.
- Zobrazení s vysokým dynamickým rozsahem (HDRI) kombinuje dvě expozice na jediném záběru pro získání snímků kontrastních motivů s vysokou úrovní detailů.
- Režim speciálních efektů umožňuje vybírat a používat efekty na statické snímky a videosekvence v režimu živého náhledu.
- Bezdrátové propojení je podporováno s využitím bezdrátového mobilního adaptéru WU-1a.
- Objektivy Nikkor umožňují plně využít výhody obrazového snímače a režim výřezu 1,3× při tvorbě působivých snímků.
- Kontrolu klíčových funkcí fotoaparátu lze realizovat pomocí dálkového ovladače WR-R10, nového bezdrátového vysílače/přijímače WR-1 a vysílače WR-T10.