Společnost Nikon představila inovaci své vlajkové lodi, tiskovou zprávu připojujeme.


JSEM ŽIVOT NA PLNÝ PLYN

Inovace špičkového fotoaparátu: Nikon uvádí novou vlajkovou loď formátu FX, přístroj D4S

Amsterdam, Nizozemsko, 25. února 2014 Společnost Nikon dnes uvedla fotoaparát D4S, novou vlajkovou loď formátu FX s 16,2 milionu pixelů poskytující profesionálním fotografům náskok před konkurencí.

Nikon D4sInovace špičkového fotoaparátu: nový přístroj Nikon D4S jako nástupce osvědčeného modelu Nikon D4 zaručuje získání mimořádných snímků výjimečnou rychlostí. Rozšířený rozsah citlivostí ISO a systém zpracování obrazu EXPEED 4 posouvají fotografování za nízké hladiny osvětlení na novou úroveň a činí z fotoaparátu D4S mistrovský nástroj pro nízkou i vysokou hladinu osvětlení. Pokročilý výkon automatického zaostřování zaručuje lepší zachycení objektu a jeho sledování při snímací frekvenci 11 obr./s včetně detailnější kontroly využití zaostřovacích polí s novým režimem skupinové volby zaostřovacích polí. Nový formát souborů Nikon RAW velikosti S urychluje přenos snímků do sítí a gigabitový port 100/1000TX sítě Ethernet umožňuje extrémně rychlé spojení.

Dirk Jasper, produktový manažer pro profesionální produkty společnosti Nikon Europe, komentuje:
„Přístroj Nikon D4S staví na fenomenálním úspěchu přístroje D4 a definuje novou úroveň výkonnosti. Inženýři společnosti Nikon implementovali na základě hodnotných podnětů od profesionálních uživatelů množství vylepšení, která jsou důležitá pro profesionály pracující v silně konkurenčním prostředí sportovní fotografie, novinové fotografie a fotografie přírody, stejně jako pro ostatní pokročilé fotografy hledající výkonnější přístroj pro své fotografické práce. Fotoaparát Nikon D4S nabízí výkon vyhovující i těm nejnáročnějším podmínkám, jakým mohou pokročilí fotografové čelit, a zaručuje náskok před konkurencí."

Inovace úspěšného modelu
Nový fotoaparát D4S překonává limity stanovené předchozím modelem a je novým průkopníkem v oblasti akční profesionální fotografie. Přepracovaný obrazový snímač fotoaparátu nabízí špičkovou kvalitu obrazu a jeho rozšířený rozsah citlivostí ISO 100-25 600 lze dále zvýšit až na hodnotu 409 600 (ekvivalent ISO), která je prvenstvím v oboru. Nový systém zpracování obrazu Nikon EXPEED 4 zvyšuje celkovou výkonnost fotoaparátu a výrazně zlepšuje reprodukci obrazu a citlivost ISO. Vynikající kvalita obrazu za nízké i vysoké hladiny osvětlení, sofistikovaná lokální redukce šumu, doostřování obrysů a kontrola tonality zaručují, že fotoaparát D4S poskytuje výjimečně kvalitní výsledky za nízké hladiny osvětlení, se kterou jsou konfrontováni mnozí sportovní fotografové a fotoreportéři. Vysoká snímací frekvence 11 sn./s není limitována nastavením citlivosti ISO ani volbou objektivu a detaily fotografovaných objektů jsou reprodukovány ostře a ve vysoké kvalitě i při aplikaci redukce šumu. Fotoaparát D4S je stejně jako model D4 vytvořen tak, aby si zachovával špičkový výkon i v nejnáročnějších představitelných klimatických podmínkách. Fotoaparát je chráněn odolným celokovovým tělem utěsněným proti klimatickým vlivům a společnost Nikon provedla optimalizaci drobných ergonomických detailů z důvodu dosažení ideálního ovládacího komfortu: změna rozmístění tlačítek a jejich upravený tvar zlepšují ovladatelnost za vlhka a fotoaparát je vybaven přepracovanými opěrnými body pro palec a prostředníček a hladším gripem.

Stále na plný plyn
Konstrukce fotoaparátu D4S je zcela optimalizována pro rychlost. Ve světě, kde jsou rychlost přenosu snímků a propojení do sítě stejně důležité jako počet pixelů a citlivost ISO, nabízí fotoaparát D4S vše potřebné. Snímací frekvence při použití automatického zaostřování se sledováním objektu se zvýšila z 10 sn./s na 11 sn./s, což znamená, že se fotoaparát D4S stal nejrychlejší digitální jednookou zrcadlovkou s automatickým zaostřováním v historii společnosti Nikon. Fotoaparát je vybaven gigabitovým portem 100/1000TX sítě Ethernet a nabízí volitelný formát souborů RAW velikosti S pro rychlejší přenos snímků. V situacích, kdy rozhodují i milisekundy, vám minimální zpoždění závěrky 42 ms poskytne kritickou výhodu bleskurychlého pořizování snímků a zcela nový mechanismus závěrky a zrcadla snižuje vibrace a poskytuje stabilnější obraz v hledáčku s minimální dobou ztmavení hledáčku při fotografování vysokou snímací frekvencí.

Pokoření nejlepšího: pokročilé automatické zaostřování
Fotoaparát D4S dále vylepšuje doposud nejvyšší přesnost a využitelnost osvědčeného 51bodového AF systému Nikon. Kromě zlepšeného zachycení objektu, rozšířeného „ukládání zaostřovacích polí podle orientace" a nové možnosti omezení volby režimů automatického zaostřování nabízí fotoaparát Nikon D4S zcela nový režim skupinové volby zaostřovacích polí. Skupinová volba zaostřovacích polí je vytvořena z důvodu detailnější kontroly velikosti oblasti činnosti automatického zaostřování a trvale monitoruje pět různých zaostřovacích polí, která lze na základě požadavků kompozice posouvat v rámci oblasti vymezené 51 zaostřovacími poli systému. Fotografování v tomto režimu umožňuje sledování rychle se pohybujících objektů s vynikající přesností na dlouhé vzdálenosti a výrazně vylepšuje zachycení objektu a izolaci pozadí při fotografování objektů, které jsou velmi malé a umístěné blízko vysoce kontrastního nebo rušivého pozadí. AF systém přístroje Nikon D4S umožňuje stejně jako u fotoaparátu D4 využívat 9, 21 nebo 51 zaostřovacích polí a jeho citlivost sahá až do hodnoty -2 EV (ISO 100, 20 °C).

Moderní funkce D-Movie s více formáty obrazu
Fotoaparát Nikon D4S nabízí záznam videosekvencí ve více formátech obrazu se studiovou kvalitou pro filmování v různých podmínkách a je vybaven množstvím vylepšených operací pro větší kontrolu nad stopáží během filmování a disponuje rovněž vylepšeným záznamem zvuku. Videosekvence D-Movie mohou mít nyní frekvenci 50p/60p a fotografové mohou nastavovat citlivost ISO a volit maximální hodnotu citlivosti ISO v režimu M, vybírat formát obrazového pole, ovládat motorické nastavení clony a nastavovat pevný čas závěrky. Systém 3D redukce šumu Nikon navíc potlačuje náhodný šum a blikavý šum při filmování s nastavením vysokých citlivostí ISO. Fotoaparát D4S nabízí stejně jako přístroj D4 tři volitelné formáty obrazu - FX, DX a nativní výřez (prodlužovací faktor přibližně 2,7×) a výstup HDMI nekomprimovaného signálu v plném rozlišení na externí zařízení. Přístroj umožňuje současný záznam HD videosekvencí v plném rozlišení ve fotoaparátu a na externím záznamovém zařízení prostřednictvím výstupu HDMI (z důvodu bezpečného propojení se fotoaparát dodává včetně spony kabelu HDMI). Díky rozsáhlejším možnostem ovládání zvuku včetně volitelného frekmikrofonu byl vylepšen rovněž záznam zvuku.

Souhrn klíčových vlastnostíNikonu D4S

 • Přepracovaný obrazový snímač formátu FX s 16,2 milionu pixelů: zaručuje špičkovou kvalitu obrazu a vynikající všestrannost tvorby výřezů.
 • Fenomenální citlivost k působení světla: nabízí rozsah citlivostí ISO 100-25 600 rozšiřitelný až na hodnotu 409 600 (ekvivalent ISO), která je průmyslovým prvenstvím.
 • 11 sn./s při použití automatického zaostřování: snímací frekvence 11 sn./s včetně automatického řízení expozice/automatického zaostřování překonává možnosti fotoaparátu D4.
 • EXPEED 4: zvyšuje celkovou úroveň výkonnosti fotoaparátu.
 • 51bodový AF modul Multi-CAM 3500FX umožňuje použití 9, 21 nebo 51 zaostřovacích polí a je citlivý až do hodnoty -2 EV (ISO 100, 20 °C).
 • Pokročilé automatické zaostřování: nabízí vylepšené zachycení objektu, nové možnosti omezení volby režimů automatického zaostřování a nový režim skupinové volby zaostřovacích polí.
 • Funkce D-Movie s více formáty obrazu: zaznamenává Full HD (1 080p) videosekvence založené na formátech FX a DX snímací frekvencí 60p/50p/30p/25p/24p. Funkce nabízí tři volitelné formáty obrazu - FX, DX a nativní výřez (prodlužovací faktor přibližně 2,7×) - a čistý výstup HDMI. Během filmování je k dispozici rozsah citlivostí do ISO 200 a možnost volby času závěrky, clony a úrovně záznamu zvuku. Systém 3D redukce šumu Nikon potlačuje náhodný šum a fotoaparát nabízí sofistikované možnosti ovládání zvuku.
 • Maximální odolnost v akci: celokovové tělo utěsněné proti působení klimatických vlivů.
 • Rychlé připojení: fotoaparát je vybaven gigabitovým portem 100/1000TX sítě Ethernet a nabízí volitelný formát souborů RAW velikosti S pro rychlejší přenos snímků. Přístroj je kompatibilní s bezdrátovým síťovým rozhraním Nikon WT-5.
 • Monitor s nastavitelným barevným podáním: antireflexní 8cm (3,2") monitor LCD s 921 000 pixely, který umožňuje upravovat vyvážení barev a jas v libovolném směru.
 • Rychlá a odolná závěrka: závěrka využívající lamely z kompozitu Kevlaru/uhlíkových vláken nabízí zpoždění 42 ms, standardní provozní životnost 400 000 pracovních cyklů, časy v rozmezí 1/8 000 až 30 s a synchronizační čas pro práci s bleskem až 1/250 s. Nový mechanismus závěrky a zrcadla poskytuje stabilní obraz v hledáčku s minimálním ztmavením obrazu při rychlém sériovém snímání.
 • Bodové měření vyvážení bílé barvy: umožňuje snadno manuálně měřit data pro vyvážení bílé barvy ve zvolené oblasti obrazového pole: velikost měřené oblasti je zachována i při zvětšení obrazu a možné je rovněž opakované měření dat.
 • Baterie EL-18a s vysokou kapacitou: extrémně kompaktní a lehká dobíjecí lithium-iontová baterie s kapacitou 2 500 mAh (10,8 V).
 • Paměťová média: dva sloty pro paměťové karty - jeden pro rychlé karty CF (UDMA 7) a jeden pro rychlé karty XQD s vysokou kapacitou.