Společnost Nikon rozšířila svou řadu objektivů Nikkor Z o dva nové přírůstky - Nikkor Z MC 105 mm F2,8 VR S a Nikkor Z MC 50 mm F2,8. Tyto nové makroobjektivy (v řeči společnosti Nikon označované technicky přesnějším termínem "mikro") jsou prvními objektivy Nikon s nativním bajonetem Z, které uživatelům poskytují reprodukční poměr 1:1.

Makroobjektivy však nejsou vždy jen o malých detailech. Nikon tvrdí, že ohnisková vzdálenost objektivu Nikkor Z MC 105 mm F2,8 S VR je ideální i pro portrétní objektivy střední délky. Je vybaven dvěma motory automatického zaostřování STM, které pohybují dvěma skupinami čoček určených k maximalizaci rychlosti i optického výkonu v celém rozsahu zaostření. Vestavěný systém VR poskytne 4,5 stupně redukce chvění i na nestabilizovaném fotoaparátu Nikon Z50 (plnoformátový fotoaparát se stabilizací obrazu vám další stupně stabilizace nezajistí). Je také odolný proti prachu a kapkám a zaostřování je interní.

Soubor funkcí objektivu 105 mm F2,8 doplňuje devítilamelová clona se zaoblenými lamelami, přepínač limitéru zaostření a povrchové úpravy ARNEO a Nano Crystal, které pomáhají předcházet odleskům a artefaktům duchů. Optický vzorec se skládá z 16 členů v 11 skupinách. Velký zadní asférický člen pomáhá redukovat zakřivení pole při dlouhých a krátkých vzdálenostech objektu, což by mělo pomoci při všech činnostech od fotografování přirozených objektů s širokou clonou až po reprodukční práce. innostech od fotografování přirozených objektů s širokou clonou až po reprodukční práce. 

Objektiv Nikkor Z MC 50 mm F2,8 se vzhledem ke své ohniskové vzdálenosti a nízké hmotnosti (260 g) dobře hodí jako standardní "vycházkový" objektiv, který navíc zaostřuje se zvětšením 1:1. Je také odolný proti prachu a kapkám, ačkoli se jeho tubus při ostření na obzvláště malé vzdálenosti vysouvá. Má tichý motor automatického ostření STM, přepínač limitéru ostření a také devět zaoblených lamel clony. Zříká se sice dražších povrchových úprav Nano Crystal a ARNEO pro odolnost proti odleskům a duchům, ale na předním členu je fluorová vrstva, která pomáhá odpuzovat prach a otisky prstů. V neposlední řadě je kompatibilní s digitalizačním adaptérem ES-2 společnosti Nikon pro digitalizaci filmů a převod snímků z 35mm filmu na digitální.