Je vybaven palcovým obrazovým snímačem CMOS CX a jeho nápaditá koncepce je zaměřena do velké míry na rychlost, a to ve více ohledech: má výborné operační časy, umožňuje pořizovat snímky v plném rozlišení rychlostí až 60 obr./s a pokročilý záznam Full HD videoklipů nabízí možnost získat mimořádně zpomalené videosekvence. Na rozdíl od ještě kompaktnějšího modelu J1 má zabudovaný elektronický hledáček, usnadňující fotografování a snímání videa i za špatného osvětlení. Nemá sice interní blesk, zato však speciální konektor pro externí blesky a další příslušenství.

Kompaktní fotografický přístroj s výměnnými objektivy Nikon 1 V1 má tělo v horní a přední části zpevněné odolnými, ale lehkými slitinami hořčíku a hliníku. Jeho obrazový snímač CMOS CX s rozměry 13,2 × 8,8 mm má efektivní rozlišení 10,1 milionu efektivních pixelů a elektronický obvod je vybaven procesorem Expeed 3. Poměr stran obrazu je 3:2, nebo 16:9. Širokoúhlý poměr stran mají i pohyblivé momentky, také HD video má 16:9, ale v režimu „pomalý pohyb" 8:3.

Fotoaparát umožňuje pořizovat snímky ve formátu JPEG a také obrazové soubory NEF (RAW), video je MOV (H.264/MPEG4, zvuk AAC) a má maximální rozlišení 1920 × 1080 px s frekvencí 60, nebo 30 obr./s (60i/60p/30p; výstup senzoru je cca 60 obr./s). Uživatel může použít i nastavení 1280 × 720 @ 30/15 obr./s, 640 × 480 @ 30/15 obr./s a 320 × 240 @ 30/15 obr./s, ale také video s rozlišením 640 × 240 px snímané rychlostí 400/240/120 obr./s a při rozlišení sníženém na 320 × 120 px á 1200 obr./s, které je při prohlížení či promítání zpomalené, což lze s výhodou využít třeba pro studie pohybu při tréninku sportovců. Pohyblivá momentka má parametry 1920 × 1080/60p (59,94 obr./s; 24p/23,976 obr./s).

Detailní pohled na systém připojení s bajonetem pro výměnné objektivy 1 Nikkor. Připojené vyobrazení srovnává velikost obrazového snímače CMOS CX systému Nikon 1 s délkou úhlopříčky 1 palec a rozměry 13,2 × 8,8 mm se snímači, které používají jiné systémové kompaktní fotoaparáty s výměnnými i nevýměnnými objektivy a také SLR i SLT přístroje. Názorně ukazuje, jak je menší oproti formátům senzorů 4/3 palce a APS-C, a naopak větší než senzor CMOS s úhlopříčkou 1/2,3 palce s rozměry 6,17 × 4,55 mm, který používá mimořádně kompaktní Pentax Q a také mnoho kompaktních fotoaparátů bez možnosti používat různé výměnné objektivy. Pokud u těchto snímačů různé velikosti srovnáme koeficienty, které musíme použít pro přepočet ohniskové vzdálenosti na formát 35mm kinofilmu, u standardního formátu APS-C to je 1,5×, u APS-C u zrcadlovek Canon 1,6×, u 4/3 systému 2×, u systému Nikon 1 to je cca 2,7× a u systému Pentax Q dokonce 5,53×. Výběr doplňuje senzor s úhlopříčkou 1/7 palce, používaný některými špičkovými kompakty, kupříkladu Nikon Coolpix P7100 nebo Canon PowerShot G12.

 Nikon V1 - recenze  Nikon V1 - recenze
Fotoaparát má výborné provozní časy včetně aktivace i systému automatického zaostřování, pokud nesnímáme za slabšího či problematického osvětlení. Hybridní systém automatického zaostřování využívá obrazový snímač CMOS a pohotově přepíná mezi 73bodovým režimem s fázovou detekcí a 135bodovým režimem s detekcí kontrastu. Možné je i bodové automatické ostření. A také je možno ostřit ručně, byť by bylo dobré mít možnost zobrazit zvětšený náhled vybrané části záběru ve vysoké kvalitě. Fotoaparát má výborné provozní časy včetně aktivace i systému automatického zaostřování, pokud nesnímáme za slabšího či problematického osvětlení. Hybridní systém automatického zaostřování využívá obrazový snímač CMOS a pohotově přepíná mezi 73bodovým režimem s fázovou detekcí a 135bodovým režimem s detekcí kontrastu. Možné je i bodové automatické ostření. A také je možno ostřit ručně, byť by bylo dobré mít možnost zobrazit zvětšený náhled vybrané části záběru ve vysoké kvalitě.
 Nikon V1 - recenze  Nikon V1 - recenze
Exponometrický systém používá TTL měření pomocí obrazového senzoru a na výběr jsou tři režimy měření: Matrix - maticové, tedy vícezónové, se zdůrazněným středem a bodové. Kompenzace expozice má rozsah ± 3 EV (s krokem po 1/3 EV). Fotoaparát umožňuje jednoduché, pohodlné a pohotové použití s využitím scénických programů, o jejichž volbu se stará automatický režim řízený umělou inteligencí. Ale také nabízí pružnou programovou automatiku, program s prioritou času expozice, program s prioritou clonového čísla a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Pokročilý uživatel je ale bohužel nenajde na otočném voliči, který má fotoaparát na zadní stěně vedle displeje.
 Nikon V1 - recenze  Nikon V1 - recenze
Uživatel může využít sadu systému Picture Control s volbou obrazového režimu podle snímané scény nebo fotografického žánru: Standardní, Neutrální, Živé barvy, Monochromatický, Portrét a Krajina. Fotoaparát má i další praktické funkce. Jednou je Inteligentní výběr snímku, kdy systém využije technologii pořizování snímků před a po stisku spouště. Pořídí 20 snímků ve vysokém rozlišení před a po stisku spouště a z nich uloží pět podle zadaných parametrů „nejlepších" (vybírá na základě výrazu tváře, kompozice a zaostření), ze kterých může výběr dokončit uživatel. Ale k dispozici je také třeba funkce intervalového snímání, u které si uživatel volí délku intervalu i počet snímků.
 Nikon V1 - recenze  Nikon V1 - recenze
Přístroj má mechanickou závěrku s rozsahem časů 1/4000-30 s + čas B a elektronickou s rozsahem od 1/16 000 do 30 s + opět „B". Díky elektronické závěrce umožňuje velmi rychlé souvislé snímání, a to rychlostí přibližně 10, 30 nebo 60 obr./s v plném obrazovém rozlišení JPEG/RAW. Frekvencí až 60 obr./s lze snímat při volbě jednoho zaostřovacího pole, rychlost 10 obr./s platí pro použití adaptivního automatického zaostřování. A v dalších režimech to je až 5 snímků za sekundu při použití režimu autofokusu po jednom snímku nebo při manuálním ostření, při použití clonové automatiky nebo manuálního expozičního režimu a při rychlosti závěrky 1/250 s a vyšší. Elektronický hledáček je umístěn v podélné ose objektivu. Pro zobrazení využívá barevný minipanel TFT LCD, který má úhlopříčku 0,47 palce (cca 1,2 cm), rozlišení cca 1,44 milionu obrazových bodů a 100% pokrytí obrazového pole. Poskytuje kvalitní zobrazení. Okulár vhodně vystupuje nad úroveň plochy, což spolu s měkkou očnicí přispívá k příjemnému použití. Na pravé straně okuláru hledáčku je ovladač pro jeho dioptrickou korekci.
  Nikon V1 - recenze  Nikon V1 - recenze
Barevný LCD monitor je do zadní stěny pevně zabudován, má úhlopříčku 3 palce (cca 7,6 cm) a rozlišení 921 tisíc obrazových bodů. Zobrazení na displeji je kvalitní, obraz je slušně viditelný i při jasném denním osvětlení. Nikon V1 nemá vestavěný blesk, ale nalevo od hledáčku má univerzální přípojku pro externí příslušenství, která je kompatibilní s volitelným kompaktním externím bleskem SB-N5 s výklopnou a otočnou hlavicí. Umožňuje tudíž přisvětlovat scénu či snímané objekty také měkčím odraženým zábleskovým světlem.
 Nikon V1 - recenze  Nikon V1 - recenze
Nikon V1 používá jako zdroj energie 7V dobíjecí Li-ion baterii EN-EL15 s kapacitou 1900 mAh (a energií 14 Wh). Uživatel si může dokoupit adaptér pro napájení z elektrické sítě, pro jehož kabel je ve spodní části těla připraven otvor zaslepený miniaturním krytem - viz obrázek zcela vpravo. Slot pro paměťové karty je umístěn podél baterie. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC a podporovány jsou také karty Eye-Fi využívající technologii Wi-Fi pro bezdrátový přenos dat.
 Nikon V1 - recenze  Nikon V1 - recenze
Pro připojení k počítači, tiskárně nebo televizoru přístroj disponuje kombinovaným rozhraním USB 2.0 s A/V výstupem a mini HDMI. A zcela nahoře je zásuvka pro vstup externího mikrofonu.  

Co ukázal test?

Vyzkoušet jsem mohl kit s dvojicí objektivů 1 Nikkor typu zoom, jejichž rozsahy ohniskové vzdálenosti se vzájemně doplňují: 10-30 mm 1:3,5-5,6 VR a 30-110 mm 1:3,8-5,6 VR. Jak je zřejmé z označení, oba jsou vybaveny systémem optické stabilizace obrazu - snížení chvění.

 Nikon V1 - recenze  Nikon V1 - recenze
Kvalita obrazu je za dobrých a běžných podmínek výborná. Snímky testovacích obrazců i další zkušební fotografie potvrdily standardní výsledky u podání struktur, kontrastu a zpracování jemných detailů obrazu. Tovární nastavení ostření je dobře optimalizované, třepení u šikmých hran je jen mírně vyšší než u svislých a vodorovných a kontrast hran není zvýšen pro posílení vizuálního dojmu z vyšší ostrosti obrazu. Systém fotoaparátu při pořizování souborů JPEG také účinně eliminuje vinětaci. Snímek z reálného prostředí pořízený se dvěma různými hodnotami citlivosti pro posouzení ostrosti obrazu a prokreslení různých struktur a jemných detailů plus vlivu vyšší citlivosti na kvalitu. Vlevo 200 ISO (čas expozice byl 1/6 s), vpravo 1600 ISO (čas byl 1/50 s). Clonové číslo jsem nastavil na hodnotu 6,3 a ohniskový vzdálenost byla 22,70 mm (což po přepočtu na 35mm formát, dále jen ekv., je 61 mm).
  Nikon V1 - recenze  Nikon V1 - recenze
Podání barev je v základním nastavení v plenéru realistické, tonální přechody bezproblémové, u homogenity barevných ploch je nutno brát v úvahu růst barevného digitálního šumu v závislosti na citlivosti. Systém si vcelku dobře poradí i s umělým osvětlením. Žluté žárovkové světlo automatika vyvážila jen s minimálním posunem k teplému podání, režim Žárovka byl téměř přesný. Pro vyvážení bílé barvy, tudíž i celkového barevného podání, můžeme použít plnou automatiku, anebo vybírat ze šesti přednastavených režimů: Žárovka, Zářivka, Přímé sluneční světlo, Zataženo, Stín a Blesk. U těchto voleb je ještě možné jemné doladění nastavení v rámci barevného čtverce v osách jantarová-azurová/zelená-purpurová. Přístroj umožňuje i ruční vyvážení, přímo nastavit barevnou teplotu v Kelvinech však ne.
 Nikon V1 - recenze  Nikon V1 - recenze
Digitální šum, a to hlavně barevný, je zřetelný a jeho úroveň roste spolu s vyšší hodnotou citlivosti. Rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 a 6400 (Hi1). Vliv citlivosti na obrazovou kvalitu u snímku z reálného prostředí. Vlevo citlivost 200 ISO (čas 0,5 s), vpravo 1600 ISO (čas 1/15 s). Clona byla 6,3 a ohnisková vzdálenost 21,10 mm (ekv. 56 mm).
 Nikon V1 - recenze  Nikon V1 - recenze
Uživatel má možnost použít funkci pro snížení šumu, a to u dlouhých časů expozice i u vysokých hodnot citlivosti. V obou případech ovšem jen formou zapnuto/vypnuto. Část zkušební tabulky pro posouzení vlivu funkce pro snížení obrazového šumu. Nahoře byla vypnuta, dole zapnuta. Citlivost byla 6400 ISO, čas 1/15 s, clona 6,3 a ohnisková vzdálenost 26,70 mm (ekv. 72 mm).
 Nikon V1 - recenze  Nikon V1 - recenze
A obdoba, ale pohled na knihy s různou strukturou a barvou hřbetů. Nahoře byla funkce redukce šumu vypnuta, dole zapnuta. Citlivost byla 6400 ISO, čas 1/160, resp. 200 s, clona 6,3 a ohnisková vzdálenost 22,70 mm (ekv. 61 mm). Drobný objekt barevně. Ohnisková vzdálenost 77 mm (ekv. 208 mm), čas expozice 2,5 s, clonové číslo 11 a citlivost 100 ISO. Program s prioritou clony. Normální barevnost, lehce upravená a živá.
 Nikon V1 - recenze  Nikon V1 - recenze
Drobný objekt černobíle plus některé možnosti digitálního tónování a barvení. Ohnisková vzdálenost 77,10 mm (ekv. 208 mm), čas 2,5 s, clona 11 a citlivost 100 ISO. Program s prioritou clonového čísla. ... a zde ještě více ukázek barevných úprav včetně použití digitálních filtrů, které simulují použití filtrů snímacích. Ohnisková vzdálenost 21,10 mm (ekv. 56 mm), čas 0,6 s, clona 6,3 a citlivost 200 ISO. Program s prioritou clony.
 Nikon V1 - recenze  Nikon V1 - recenze
V podhradí I. Ohnisková vzdálenost 14,50 (ekv. 39 mm), rychlost závěrky 1/400 s, clonové číslo 13 a citlivost 200 ISO. Program s prioritou clony. V podhradí II. Ohnisková vzdálenost 10 (ekv. 27 mm), čas expozice 1/640 s, clonové číslo 4,5 a citlivost 100 ISO. Scénický program Krajina.
 Nikon V1 - recenze  Nikon V1 - recenze
V podhradí III. Ohnisková vzdálenost 30 (ekv. 81 mm), čas 1/320 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO. Plná automatika. V podhradí IV. Vlevo splav a Kampa: ohnisková vzdálenost 10 (ekv. 27 mm), čas 1/800 s, clona 4,5 a citlivost 100 ISO. Vpravo Novotného lávka: ohnisková vzdálenost 10 (ekv. 27 mm), čas 1/800 s, clona 5 a citlivost 100 ISO. V obou případech scénický program Krajina.
 Nikon V1 - recenze  Nikon V1 - recenze
Staroměstské náměstí I. Ohnisková vzdálenost 10 (ekv. 27 mm), čas 1/500 s, clona 4,5 a citlivost 100 ISO. Scénický program Krajina. Týnský kostel - Staroměstské náměstí II. Vlevo: ohnisková vzdálenost 21,90 (ekv. 59 mm), čas 1/320 s, clona 5 a citlivost 100 ISO. Vpravo: 25,90 (ekv. 69 mm), čas 1/320 s, clona 5,3 a citlivost 100 ISO. V obou případech scénický program Krajina.
 Nikon V1 - recenze  Nikon V1 - recenze
  Městská krajina I - celek se základní ohniskovou vzdáleností 10 mm (ekv. 27 mm), rychlost závěrky 1/640 s, clonové číslo 4,5 a citlivost 100 ISO. Scénický program Krajina. Městská krajina II se zoomem u objektivu 10-30 mm na maximu (ekv. 81 mm), rychlost závěrky 1/320 s, clonové číslo 5,6 a citlivost 100 ISO. Scénický program Krajina.
 Nikon V1 - recenze  Nikon V1 - recenze
  Městská krajina III se zoomem u objektivu 30-110 mm na maximu (ekv. 297 mm), rychlost závěrky 1/500 s, clonové číslo 5,6 a citlivost 100 ISO. Automatika. Městská krajina IV na výšku. Vlevo: ohnisková vzdálenost 10,70 mm (ekv. 28 mm), čas 1/500 s, clona 4,5 a citlivost 100 ISO; scénický program Krajina. Vpravo: 110 mm (ekv. 297 mm), čas 1/100 s, clona 8 a citlivost 200 ISO; program s prioritou clonového čísla.
 Nikon V1 - recenze  Nikon V1 - recenze
  Svítání I. Ohnisková vzdálenost 110 mm (ekv. 297 mm), čas 2,5 s, clona 14 a citlivost 400 ISO. Program s preferencí clonového čísla.   Svítání II. Ohnisková vzdálenost 71,60 mm (ekv. 193 mm), čas 0,6 s, clona 5,6 a citlivost 400 ISO.
 Nikon V1 - recenze  Nikon V1 - recenze
  Svítání III. Ohnisková vzdálenost 71,60 mm (ekv. 193 mm), čas 1/8 s, clona 4,8 a citlivost 1600 ISO. Svítání IV. Ohnisková vzdálenost 89,90 mm (ekv. 242 mm), čas 1/200 s, clona 16 a citlivost 200 ISO. Program s prioritou clony.
 Nikon V1 - recenze  Nikon V1 - recenze
  Svítání V - celek. Ohnisková vzdálenost 30,90 mm (ekv. 83 mm), čas 1/15 s, clona 11 a citlivost 400 ISO. Plně ruční expozice.  Svítání VI - zoom. Ohnisková vzdálenost 110 mm (ekv. 297 mm), čas 1/125 s, clona 5,6 a citlivost 320 ISO. Scénický program Krajina.
 Nikon V1 - recenze  Nikon V1 - recenze
  Vlak I. Ohnisková vzdálenost 64 mm (ekv. 172 mm), čas 1/125 s, clona 4,5 a citlivost 640 ISO. Automatika.   Vlak II. Ohnisko 37 mm (ekv. 100 mm), čas 1/125 s, clona 3,8 a citlivost 400 ISO. Automatika.

Krátké zhodnocení

Nikon V1 má téměř kapesní rozměry a váhu (12,2 × 7,6 × 3,6 cm a 294 g), které příliš nezvětší hlavně tenký 10mm objektiv, to je jedna z předností, jimiž může zaujmout potenciální spotřebitele. Těmi mohou být hlavně uživatelé „běžných kompaktů", kteří uvažují o nevelkém a lehkém fotoaparátu s minimem samostatných ovládacích prvků, který jim umožní používat různé vyměnitelné objektivy a další modulární systémové příslušenství, aby měli širší tvůrčí možnosti. Je zřejmé, že Vé-jednička jim v takovém případě opravdu nabídne mnohem pružnější a širší využití s tím, že zachovává možnost i nadále „snadno a rychle" fotografovat a natáčet video s využitím pohodlných, vhodně optimalizovaných programů. Ale současně budou-li chtít, mohou pronikat hlouběji do tajů fotografování a využívat veškeré možnosti, které nabízí samotný přístroj a také různé součásti modulárního systému Nikon 1.Nikon V1 - recenze

Je zajímavou volbou také pro ty uživatele, kteří vedle výkonného fotoaparátu potřebují, anebo chtějí mít ještě lehký, velmi kompaktní přístroj, který jim umožňuje i diskrétní a rychlé, velmi pohotové použití, a to i díky elektronickému režimu závěrky, poskytuje dobře optimalizovaný obrazový výstup, nabízí měnitelné objektivy a také řadu možností včetně zcela individuálního nastavení parametrů obrazu. Výborné je, že fotoaparát má digitální hledáček, škoda, že nemá také zabudovaný blesk. Ovšem na druhou stranu - použití externího blesku SB-N5, byť kompaktního, avšak s výklopnou a otočnou hlavicí, přináší řadu výhod pro tvůrčí fotografii a díky tomu, že elektronický hledáček je integrální součástí fotoaparátu, nenastává kolizní situace, chceme-li používat hledáček i blesk současně, jako je tomu u kompaktů, které nemají ani blesk, ani hledáček, a tak uživatel je postaven před nepříjemnou volbu „buď jedno, nebo druhé".

Zatímco těm, kteří využívají kompakty pro zábavnou fotografickou tvorbu, může chybět širší nabídka možností, kupříkladu sada digitálních efektových filtrů, zkušený uživatel nebude chválit řešení volby základních expozičních režimů v menu, nikoli na otočném voliči. I když ten nechybí, je v pravé části zadní stěny, ovšem neobsahuje přímou volbu režimů jako pružná programová automatika, programy s prioritou času a clony a režim s ručním nastavením parametrů expozice, které jsou ukryty v menu. Chybí také rychlejší a pružnější ovládání a volby pomocí obrazovky s „rychlou nabídkou". Na otočném voliči je možno vybrat snímání statických snímků, samočinný inteligentní (chytrý) režim Video a Pohyblivou momentku. Někteří uživatelé mohou postrádat jiné běžné funkce, třeba širší možnost upravovat snímky ve formátu JPEG nebo zpracovat a převádět soubory RAW.

Celkově je Nikon V1 velmi zajímavý kompaktní foto-videopřístroj, který spolu s modulárním systémem Nikon 1 nepřehlédnutelně rozšiřuje nabídku na trhu. Zajímavý je hlavně díky vynikajícím provozním rychlostem a adaptivnímu hybridnímu systému automatického zaostřování, zejména pokud uživatel nejen rád fotografuje, ale také natáčí video.