Model D600 představuje v nabídce Nikon významný mezník, neboť je první digitální zrcadlovkou této značky s full-frame senzorem (FX) s cenou nastavenou pro širší okruh potenciálních uživatelů. Následující model přinesl jen pár inovací, jak uvádíme v recenzi D610. Pro test D600 jsme použili základní objektiv AF-S Nikkor 50 mm 1:1,4G vhodný pro formát FX a pro několik speciálních testů také nový zoom AF-S DX Nikkor 18-140 mm 1:3,5-5,6G ED VR.

Recenze Nikon D600Nikon D600 je celkově dobře koncipován a optimalizován. Pravda, někteří uživatelé by uvítali integrované moduly GPS a Wi-Fi, aby nemuseli používat externí jednotku GP-1 a pro přenášení snímků přímo do chytrých telefonů nebo tabletů mobilní bezdrátový adaptér WU-1b. Použití jednotky GP-1 sice blokuje aktivní sáňky, takže do nich nelze nasadit výkonný a flexibilně použitelný externí blesk, ale fotoaparát je alespoň vybaven bleskem výklopným, který sice nemá takové možnosti jako externí blesky, ale do určité míry je nahradí. A také je dobré uvážit, že v případě jednotky GPS hrozí „kolize" především (a možná výhradně) v exteriéru, kde výklopný blesk externí nahradí přeci jen lépe než v interiéru.

Pro připojení výměnných objektivů slouží upevňovací bajonet Nikon F s AF propojením a AF kontakty. Obrazové pole formátu FX má rozměry 36 × 24 mm, snímky mají rozlišení 6016 × 4016 px. Nikon D610 je kompatibilní s objektivy AF Nikkor včetně typů G, E a D (objektivy PC s omezením), s objektivy DX (při použití obrazového pole formátu DX 24 × 16 mm, přepočtový koeficient 1,5×; maximem pak je 3936 × 2624 pixelů), AI-P Nikkor a s objektivy bez CPU vybavenými systémem AI (jen expoziční režimy A a M).

Recenze Nikon D600Optický hledáček mají modely D600 a D610 shodný, s optickým hranolem, zobrazením přibližně 100 % obrazového pole (v případě formátu DX cca 97 %) a zvětšením obrazu cca 0,7×. Dioptrická korekce á rozsah od -3 do +1 dioptrie. Čirá zaostřovací matnice je typu B BriteView Clear Matte Mark VIII se značkami oblasti činnosti automatického zaostřování a možností zobrazení pomocné mřížky. Okulár hledáčku je opatřen standardní násuvnou měkkou očnicí DK-21. Kontrola hloubky ostrosti se provádí stiskem tlačítka kontroly hloubky ostrosti. V manuálním režimu a programu s prioritou clony systém zacloní na hodnotu clonového čísla, kterou jsme předvolili, v ostatních režimech automaticky nastavenou fotoaparátem.

Pro snímání můžeme využít dva automatické režimy, jeden plně, druhý s vypnutým bleskem, k dispozici je sada scénických programů a samozřejmě flexibilní programová automatika, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou času expozice (1/4000 -- 30 s, B a T) a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Na otočném voliči režimů expozice jsou i dvě pozice pro uložení uživatelských nastavení pro rychlé, pohotové použití.

Stejně jako v případě modelu D610, i u D600 můžeme velmi dobře využít standardní sadu funkcí pro úpravy základních parametrů snímků. Při fotografování vysoce kontrastních motivů lze i v případě pohyblivých objektů využít funkci Active D-Lighting pro optimální zachycení detailů ve světlech a stínech. Při použití režimu vyvažovaného vyjasňovacího záblesku je upravován zábleskový výstup pro dosažení optimální expozice fotografovaného objektu.

U objektů s velkými rozdíly jasů lze pro zachování detailů ve světlech a stínech snímku využít i funkci HDRI pro zobrazování s vysokým dynamickým rozsahem, která pořídí dva snímky po sobě s různou expozicí a tyto snímky poté inteligentně zkombinuje do jediného snímku. K dispozici je velký výběr funkcí v menu retušování a úprav už pořízených snímků, a to včetně možnosti zpracovat soubory NEF (RAW) a nabídky digitálních efektů či hravě-tvůrčích funkcí nebo možnosti porovnávat vedle sebe změny upravovaných snímků. Pro vyvážení barev můžeme použít barevný terč s kontrolou pomocí orientačních histogramů. Praktických funkcí je ale celá řada, nechybí ani korekce vinětace, vícenásobná expozice, intervalové a časosběrné snímání a další.

Recenze Nikon D600Pravá část zepředu s multifunkční lampou - pomocným světlem AF (pracovní rozsah je cca 0,5-3 m), indikací samospoušti nebo světlem pro snížení nežádoucího efektu červených očí. Integrovaný výklopný blesk má dosah asi 12 m při nastavení citlivosti ISO 100. Do aktivních sáněk pro externí příslušenství je možno připojit nejrůznější externí zábleskové jednotky. Synchronizační čas X sync je 1/200 s, mezi režimy nechybí „pomalá" synchronizace a synchronizace s druhou lamelou závěrky, korekce zábleskové expozice má rozsah od -3 do +1 EV v krocích po 1/3, nebo 1/2 EV.

Příjemnou samozřejmostí jsou dva sloty pro paměťové karty SD/SDHC/SDXC, které rozšiřují všestrannost při fotografování a ukládání snímků, na jednu třeba můžeme ukládat statické snímky, na druhou videozáznamy, anebo na jednu snímky ve formátu JPEG a na druhou soubory NEF (RAW).

Pro připojení k počítači je model D600 stejně jako D610 vybaven rozhraním USB 2.0, pro připojení k HDTV má výstup mini HDMI typu C, umožňující zobrazení snímků a videosekvencí ve vysokém rozlišení, má také zdířku pro připojení kabelová spoušti MC-DC2, konektor mini jack o průměru 3,5 mm pro připojení externího stereofonního mikrofonu a zdířku pro připojení sluchátek.

Recenze Nikon D600Jako základní zdroj energie slouží stejná 7V lithium-iontová nabíjecí baterie EN-EL15 s kapacitou 1900 mAh, což představuje energii 14 Wh. Přístroj má inteligentní správu napájení plus optimalizaci výkonnosti a spotřeby energie. Akumulátor umožňuje na jedno nabití pořídit asi 900 snímků (podle norem CIPA). Uživatel si může dokoupit set s adaptérem (EH-5b + EP-5B) pro napájení z elektrické sítě a multifunkční bateriové madlo MB-D14 napájené jednou dobíjecí lithium-iontovou baterií EN-EL15, anebo šesti tužkovými (AA) napájecími články alkalickými, lithiovými nebo NiMH akumulátory.

Co ukázal test

Naprostá většina snímků byla pořízena s objektivem AF-S Nikkor 50 mm 1:1,4G, nový zoom AF-S DX Nikkor 18-140 mm 1:3,5-5,6G ED VR posloužil jen pro několik speciálních testů, ze kterých byla pro tuto recenzi vybrána trojice snímků z testu zábleskové expozice s využitím výklopného blesku fotoaparátu. Celková kvalita obrazu je za dobrých i horších světelných podmínek je výborná. Podání struktur, kontrast a zpracování jemných detailů obrazu - vše je dobře optimalizované. Čas expozice 0,3 s, clonové číslo 11 a citlivost 125 ISO.

 Recenze Nikon D600   Recenze Nikon D600
Základní nastavení ostření je výborné, třepení u šikmých hran je jen mírné. Kontrast hran není viditelně zvýšen pro dosažení vizuálně příznivějšího hodnocení ostrosti kresby. Čas expozice 1/4 s, clonové číslo 11 a citlivost 125 ISO. Ostrost a prokreslení jemných detailů v celé ploše obrazu u snímku z reálného prostředí: hřbety knih různé barvy a textury. Vlevo při hodnotě citlivosti ISO 200 (čas expozice 1/5 s), vpravo 1600 ISO (čas 1/40 s). Clonové číslo 11 v obou případech.
   
Podání barev je v základním nastavení v exteriéru realistické, tonální přechody a homogenita barevných ploch vynikající. Žluté žárovkové světlo automatika vyvážila s posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl poměrně přesný. Ve výčtu inovací v recenzi modelu D610 jsme uvedli i zlepšení plně automatického vyvážení bílé barvy při umělém osvětlení s citlivějším přístupem k tónům lidské pleti. Zde můžeme porovnat zkušební tabulky osvětlené žlutým žárovkovým světlem: vlevo D600, vpravo D610.
   
Pro vyvážení bílé jsou připraveny dva typy plně automatických režimů a pět základních režimů: pro přímé sluneční světlo, bleskové světlo, zataženo, stín, žárovkové světlo a zářivkové světlo (ovšem 7 různých typů). Vyvážení lze samozřejmě jemně doladit, použít je možno také Bracketing vyvážení bílé barvy. K dispozici je možnost volit barevnou teplotu v rozsahu od 2500 do 10 000 K a také ruční nastavení s tím, že můžeme uložit až čtyři hodnoty pro pohotové využití. Obrazový šum má přirozený charakter, roste spolu s citlivostí, ale je velmi dobře optimalizován až do vysokých hodnot citlivosti. Výrazný je až u extrémních hodnot, zejména u nejvyšší v rozšířeném režimu. Základní rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je 100-6400, v rozšířeném režimu pak od 50 do 25 600 ISO.
   
Posouzení míry a charakteru šumu u snímku z reálného prostředí při dvou hodnotách citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas expozice 0,3 s), vpravo ISO 1600 (čas expozice 1/25 s), clonové číslo 11. Pro snížení obrazového šumu můžeme využít dvě standardní funkce: u dlouhých expozic je to "buď, anebo", u vysokých hodnot citlivosti lze ponechat funkci vypnutu, nebo volit mezi nízkým, normálním a vysokým účinkem redukce projevů obrazového šumu. První ukázka: výřez testovací tabulky. Citlivost byla na hodnotě ISO 25 600, čas expozice 1/500 s a clonové číslo 11.
  Recenze NIkon D 600
Druhá ukázka - výřez snímku z reálného prostředí. Citlivost opět ISO 25 600, čas expozice 1/500 s a clonové číslo 11. Svíčka I. Čas 0,8 s, clona 11 a citlivost 125 ISO.
Recenze Nikon D600  
Svíčka II. Čas 0,8 s, clona 11 a citlivost 125 ISO. Sépiově hnědé zbarvení plus HDRI. Využití monochromatického režimu ze sady základních předvoleb Picture Control plus několik ukázek možných barevných variant. Čas 0,3 s, clona 11 a citlivost 200 ISO.
   Recenze Nikon D600
Drobný objekt a citlivé použití integrovaného blesku fotoaparátu. Zcela vlevo pro srovnání snímek bez blesku a uprostřed je snímek se stejnými parametry expozice plus s využitím výklopného blesku. Čas expozice 1/10 s, clonové číslo 5,6 a citlivost 100 ISO. Vpravo mírně změněn čas na 1/85 s, clona a citlivost stejné, tedy 5,6 a 100 ISO, plus navíc výraznější, „šťavnatější", podání barev. Marina I. Čas 1/320 s, clona 16 a citlivost 200 ISO.
 Recenze Nikon D600  Recenze Nikon D600
Marina II. Čas 1/500 s, clona 11 a citlivost 200 ISO. Ráno I. Čas 1/8 s, clona 11 a citlivost 250 ISO.
 Recenze Nikon D600  Recenze Nikon D600
Ráno II. Čas 1/13 s, clona 11 a citlivost 250 ISO. Ráno III. Čas 1/60 s, clona 11 a citlivost 250 ISO.
 Recenze Nikon D600  Recenze Nikon D600
Vlak I. Čas 1/100 s, clona 16 a citlivost 200 ISO. Vlak II. Čas 1/100 s, clona 13 a citlivost 250 ISO.

Stručné zhodnocení

Cenově dostupná plnoformátová digitální zrcadlovka Nikon D600 je výborně koncipovaná, má tradičně ergonomicky tvarované, „dobře stavěné" a odolné tělo, umožňující pořizovat kvalitní fotografie i videoklipy. Ovládání fotoaparátu je výborně koncipované včetně pružné volby zaostřovacích bodů a jejich bloků i režimů měření světla. Všechny základní systémy a prvky jsou funkčně bezvadné a spolehlivé. Snímkovou techniku musíme samozřejmě přizpůsobit světelným podmínkám a dalším ovlivňujícím faktorům.

Fotoaparát vyhoví i náročným uživatelům včetně profesionálů, ale bezpochyby je velmi zajímavý pro potenciální zájemce o full-frame DSLR přístroje ze širšího okruhu amatérských tvůrců a "běžné" majitele fotografických přístrojů, kteří dosud používají zrcadlovky se snímači formátu DX/APS-C a kteří zvažují pořízení plnoformátového fotoaparátu nejen s vysokým rozlišením, ale také výborným dynamickým rozsahem a velmi dobře optimalizovanou celkovou reprodukční charakteristikou, zvláště když jim nabízí výklopný blesk, režimy expozice včetně scénických programů, na něž jsou mnozí zvyklí, i různé hravě-tvůrčí a retušovací funkce. A očekávat můžeme i nějaké velmi zajímavé prodejní akce D600.