Když model D7000 „převzal štafetu" po D90, uvedl jsem, že každá osvědčená typová řada jednou končí, a pokud existují výjimky, pak jen potvrzují toto pravidlo. D7000, výkonná, ale kompaktní semiprofi zrcadlovka pro náročné fotografické nadšence byla prostě „přelomový typ". Model D7100 „plynule navázal" a řadu sedm tisíc inovuje a posouvá vpřed.

Nikon D7100Nikon D7100 opět směřuje hlavně k nadšeným a zkušeným fotoamatérům, zejména těm, kteří se hodně pohybují v přírodě. Fotoaparát využívá snímač s novou konstrukcí a bez antialiasingového filtru ((OLPF, optického low-pass filtru). Díky tomu je senzor využíván na maximum, je posílena ostrost obrazu a zlepšeno prokreslení jemných detailů. Jedná se o sensor typu CMOS formátu DX/APS-C s rozměry 23,5 × 15,6 mm a rozlišením 24,1 milionu efektivních pixelů. Snímky mají maximální rozlišení 6000 × 4000 px a základní poměr stran obrazu 3:2 je možno změnit na 16:9.

Senzor podporuje 14bitový A/D převodník a obrazový procesor EXPEED 3, který má svůj podíl nejen na zpracování obrazových dat, ale také na výborných provozních rychlostech včetně souvislého snímání frekvencí až 6 obr./s, tedy stejnou, jakou má 16megapixelový model D7000. Snímky lze získat v podobě nekomprimovaných 14bitových souborů NEF (RAW), nebo v grafickém formátu JPEG. Video formátu MPEG-4 s kodekem H.264 má maximum 1920 × 1080 px se snímkovou frekvencí 60, 50, 25, nebo 24 obr./s, nastavit je možno také 1280 × 720 px á 60, nebo 50 obr./s a 640 × 424 px á 30 a 24 obr./s. Zabudovaný mikrofon je stereo, reproduktor mono.

Tělo a bajonet

Robustní, ale kompaktní tělo D7100 má ergonomický design, přístroj se dobře drží a ovládá. Horní a zadní část šasi je z hořčíkové slitiny, tělo tedy má zvýšenou odolnost proti nárazům. Také je utěsněno proti vnikání prachu a vlhkosti. Nechybí automatické čištění obrazového snímače při zapnutí a vypnutí přístroje. Také lze použít funkci Odstranění prachu ze snímku a pracovat s referenčními daty v programu Capture NX 2, který je třeba dokoupit. Mechanismus elektronicky řízené štěrbinové závěrky s vertikálním chodem je testován na 150 000 pracovních cyklů v náročných podmínkách.

Výměnné objektivy lze upnout pomocí přípojného systému s bajonetem Nikon F, který je kompatibilní s objektivy AF Nikkor včetně G a D (objektivy typu PC s omezením) a DX, AI-P a bez CPU se systémem AI (jen expoziční režimy A a M). Objektivy IX Nikkor, objektivy pro F3AF a objektivy bez systému AI použít nelze. V kombinaci s objektivy se základním clonovým číslem f/5,6 a nižším lze použít elektronický dálkoměr (při použití středního zaostřovacího pole lze použít elektronický dálkoměr již od f/8).

Hledáček a displej

Nikon D7100Kvalitní TTL optický hledáček s optickým hranolem zobrazuje přibližně 100 % obrazového pole a má zvětšení obrazu 0,94×. Monitor typu TFT LCD má délku úhlopříčky 8 cm (3,2 palce), rozlišení 1 228 800 obrazových bodů a široký pozorovací úhel. Není výklopný ani dotykový. Při použití hledáčku, živého náhledu i při přehrávání lze využít nové praktické funkce. Vylepšené tlačítko 'i' nabízí přímý přístup k často používaným funkcím a při fotografování v režimu živého náhledu je k dispozici bodové měření vyvážení bílé barvy. Oproti modelu D7000 má 7100 také upravený virtuální horizont.

D7100 umožňuje, obdobně jako D7000, registrovat až devět objektivů řady G bez CPU. Nabízí také rozsáhlý výběr funkcí pro přehrávání, kupříkladu možnost zobrazení 72 náhledů snímků, kalendář a třídění snímků podle data, ale také zabudované retušovací funkce. Displej poslouží i pro použití hravě-tvůrčích digitálních filtrů, orientační kontrolu a úpravu tonality. K dispozici je textový vstup, umožňující záznam do EXIF dat. Samozřejmostí je senzor orientace.

Autofokus a ostření

Velmi zajímavou inovací je použití systému ostření převzatého z profesionální zrcadlovky Nikon D4. Systém D7100 má tudíž 51 zaostřovacích polí včetně 15 snímačů křížového typu ve střední části obrazového pole. A nově lze volit výřez 1,3×, který mimo jiné lépe využije potenciál nových i stávajících objektivů. Výřez 1,3× nabízí několik možností, které rozšiřují využití formátu DX. Poskytuje větší potenciál při použití objektivů nabídkou zdánlivého prodloužení ohniskové vzdálenosti o koeficient 1,3×. V tomto režimu pokrývá 51 zaostřovacích polí téměř celé obrazové pole a dovoluje tak velmi přesné zaostřování.

Nikon D7100Systém automatického zaostřování je hybridní, umožňuje využít metodu fázové detekce i detekci kontrastu, má všechny standardní režimy a funkce včetně volby bodu, a to opět s využitím praktického systému, který kombinuje tlačítko u přepínače základních režimů ostření a otočné ovládací kolečko. Systém je přesný a pohotový. Činnost AF systému je možná i při kombinované světelnosti f/8 a umožňuje využít větší množství různých kombinací objektivů a telekonvertorů, což dosud u této kategorie fotoaparátů nešlo.

Automatické zaostřování s fázovou detekcí pracuje až do hodnoty jasu -2 EV a dovoluje přesné zaostření i za velmi nízké úrovně osvětlení, třeba za měsíčního svitu, a je-li používáno při fotografování s využitím hledáčku, nabízí vylepšenou funkčnost, přesnost a rychlost. K dispozici je široká nabídka režimů činnosti zaostřovacích polí zahrnující režimy jednotlivá zaostřovací pole, automatická a dynamická volba zaostřovacích polí (s využitím 9, 21 nebo 51 polí), 3D sledování objektu a detekce tváří v záběru. V režimu živého náhledu bylo zdokonaleno automatické zaostřování s detekcí kontrastu pro lepší operativnost, přesnost a rychlost. Zlepšeno bylo i nepřetržité zaostřování pro videosekvence (AF-F), které je plynulejší.

Měření a režimy expozice

Systém detekce motivu využívá výkonný 2016pixelový RGB snímač měření expozice pro přesnou identifikaci prostředí a objektu a optimalizaci nastavení expozice (AE), automatického zaostření (AF) a automatického vyvážení bílé barvy (AWB). Souhra 51bodového AF systému a 2016pixelového RGB snímače zaručuje vyšší výkonnost než předchozí modely fotoaparátů. Na výběr jsou čtyři měřicí režimy: měření vícesegmentové, vyvážené na střed, průměrové a bodové. Citlivost ISO má základní rozsah od 100 do 6400, v rozšířeném režimu jsou dostupné ještě hodnoty Lo-1 (ISO 50), Hi-1 (ISO 12 800) a Hi-2 (ISO 25 600). Expozici je možno kompenzovat v rozsahu ± 5 EV, k dispozici je funkce AE Bracketing. Pro vyvážení bílé je kromě plné automatiky připraveno 9 režimů s možností jemného doladění, funkce WB Bracketing, ruční vyvážení a volba barevné teploty v Kelvinech v rozsahu od 2500 do 10 000 K á 100 K.

Pro snímání můžeme využít plně automatický režim, vybírat ze sady scénických programů, které jsou v nabídce doplněny jednak piktogramem, ale také barevnou fotografií, což uvítají děti, začátečníci a nezkušení uživatelé, kteří k přístroji přecházejí z kompaktů. K dispozici je samozřejmě flexibilní programová automatika, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou času expozice (1/8000 -- 30 s, B a T) a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice.

Nikon D7100Integrovaný výklopný blesk má dosah asi 12 m při nastavení citlivosti ISO 100. Do aktivních sáněk pro externí příslušenství je možno připojit nejrůznější externí zábleskové jednotky. Synchronizační čas X sync je 1/250 s, mezi režimy nechybí „pomalá" synchronizace a synchronizace s druhou lamelou závěrky, ale také modelovací záblesk, stroboskopický blesk a možnost nastavit výkon blesku ručně.

Praktické i hravě-tvůrčí funkce

Při fotografování vysoce kontrastních motivů lze i v případě pohyblivých objektů využít funkci Active D-Lighting pro optimální zachycení detailů ve světlech a stínech. Při použití režimu vyvažovaného vyjasňovacího záblesku je upravován zábleskový výstup pro dosažení optimální expozice fotografovaného objektu. U objektů s velkými rozdíly jasů lze pro zachování detailů ve světlech a stínech snímku využít i funkci HDRI pro zobrazování s vysokým dynamickým rozsahem, která pořídí dva snímky po sobě s různou expozicí a tyto snímky poté inteligentně zkombinuje do jediného snímku. Nechybí sada speciálních digitálních efektů, mezi kterými je Selektivní barva, Efekt miniatury, High-key a Low-key, Silueta, Barevná skica nebo Noční vidění. Všechny lze aplikovat v reálném čase v režimu živého náhledu a ihned posoudit výsledky jejich použití. Při výběru efektu Selektivní barva lze zvýraznit jednu až tři různé barvy na jinak černobílém snímku. Efekty lze použít i na pořízené snímky, u nichž je možno uplatnit i retušovací funkce.


Nikon D7100 má oproti D7000 také mírně pozměněné vybrané ovládací prvky, což dokládá i tato ilustrace srovnávající zadní stěny obou modelů.

Nikon D7100Samozřejmostí jsou dva sloty pro paměťové karty SD/SDHC/SDXC, které rozšiřují všestrannost při fotografování a ukládání snímků: snadno můžeme přepnout na druhou paměťovou kartu po zaplnění první, nebo na jednu ukládat statické snímky a na druhou videosekvence, anebo na jednu snímky ve formátu JPEG a na druhou soubory RAW.

Pro připojení k počítači má přístroj rozhraní USB 2.0, pro připojení k HDTV výstup mini HDMI typu C a má také zdířku pro připojení externího stereofonního mikrofonu.
Jako základní zdroj energie slouží 7V lithium-iontový akumulátor EN-EL15 s kapacitou 1900 mAh, což představuje energii 14 Wh. Na jedno nabití umožňuje pořídit asi 950 snímků (podle norem CIPA). Uživatel si může dokoupit set s adaptérem (EH-5b + EP-5B) pro napájení z elektrické sítě.

S využitím volitelného mobilního adaptéru WU-1a lze přenášet snímky na chytrá zařízení Apple nebo s operačním systémem Android a poté je dále sdílet prostřednictvím sociálních sítí nebo webových stránek obecně. Chytrá zařízení lze využít i pro diskrétní dálkové fotografování. Jen je třeba použít speciální aplikaci Wireless Mobile Adapter Utility, která je k dispozici zdarma ke stažení na webových stránkách Google Play a Apple App Store.

V nabídce příslušenství Nikon pro dálkové ovládání je kabelový ovladač MC-DC2 a bezdrátové ovladače WR-1 a WR-R10. Bezdrátový vysílač/přijímač WR-1 je vybaven displejem a množstvím vyspělých funkcí, které umožňují ovládat většinu fotografických operací - od jednoduchého dálkového spuštění závěrky po složité synchronní spouštění více fotoaparátů a možnost kontrolovat a měnit nastavení D7100. Naprogramovat lze různé scénáře fotografování včetně synchronního spouštění více přístrojů, intervalového snímání a uživatelského nastavení zpoždění expozice.

Vysílač/přijímač WR-1 pracuje na radiových frekvencích pro nerušenou komunikaci. Při použití dvou vysílačů/přijímačů WR-1 je k dispozici pracovní dosah 120 m, který lze dále rozšířit kombinací více vysílačů/přijímačů WR-1 a/nebo vysílačů WR-R10.

Co ukázal test

 Nikon D7100  Nikon D7100
Nikon D7100 jsem měl možnost vyzkoušet s novým zoomem AF-S Nikkor DX 18-140 mm 1:3,5-5,6G ED VR, ale samozřejmě také s kitovým zoom AF-S Nikkor DX 18-105 mm 1:3,5-5,6G ED VR. Kvalita obrazu je za dobrých i horších podmínek výborná. Využil jsem podzimní období a testoval jsem i v náročných světelných podmínkách, pak samozřejmě záleží na řadě faktorů, mimo jiné i na objektivu a použité metodice - kupříkladu zda mohu použít stativ, anebo se musím spolehnout na nastavení vysoké hodnoty citlivosti. Nicméně pokud se týče snímků testovacích obrazců i dalších zkušebních fotografií, které používám standardně a dlouhodobě, abych měl i možnost dobrého srovnání „v čase", ukázaly D7100 ve velmi dobrém světle. Podání struktur, kontrastu a zpracování jemných detailů obrazu je kvalitní. Základní nastavení ostření je dobře optimalizované, třepení u šikmých hran je jen mírně vyšší než u svislých a vodorovných. Nový zoom kreslí velmi dobře.
 Nikon D7100  Nikon D7100
Ostrost a prokreslení jemných detailů v celé ploše obrazu na příkladu hřbetů knih různé barvy a textury. Vlevo při hodnotě citlivosti ISO 200 (čas expozice 1/6 s), vpravo 1600 ISO (čas 1/50 s). Použil jsem program s prioritou clonového čísla a nastavil clonu 1, ohnisková vzdálenost byla 60 mm (ekv. u 35mm formátu: 90 mm). Podání barev je v základním nastavení v exteriéru realistické, tonální přechody a homogenita barevných ploch jsou vynikající. Žluté žárovkové světlo automatika vyvážila s určitým posunem k teplému podání, režim Žárovka byl poměrně přesný.
 Nikon D7100  Nikon D7100
Obrazový šum, barevný i jasový, roste spolu s citlivostí, je ale velmi dobře optimalizován a do vysokých hodnot má přirozený charakter. U extrémních hodnot je výrazný a při důrazu na kvalitu obrazu je dobré využít a sofistikovaně zpracovat obrazová data RAW. Posouzení míry a charakteru šumu u snímku z reálného prostředí a při dvou hodnotách citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas expozice 1/5 s), vpravo ISO 1600 (čas expozice 1/40 s), clonové číslo 11 a ohnisko 60/90 mm.
 Nikon D7100   Nikon D7100
První ukázka, jaký účinek má funkce pro snížení obrazového šumu. Citlivost byla na hodnotě ISO 25 600, čas expozice 1/1000 s, clonové číslo 11 a ohnisko 35 mm (ekv. 35mm formátu: 52,5 mm). A druhá ukázka. Citlivost opět ISO 25 600, čas expozice 1/800 s, clonové číslo 11 a ohnisko 48 mm (ekv. 35mm formátu: 72 mm).
 Nikon D7100  Nikon D7100
Tato drobná ukázka poukazuje na sadu funkcí a efektových filtrů, které umožňují celou řadu hravě-tvůrčích úprav snímků. Zde je to oblíbený výběrová barva, která zůstane, zatímco ostatní tóny systém fotoaparátu převede do šedé škály. Ohnisko 70 mm (ekv. 105 mm), čas 1/800 s, clona 5 a citlivost ISO 100. Ukázka, že výklopný blesk je možno použít se zábleskovou expozicí optimalizovanou tak, aby nevznikaly ostré rušivé stíny a snímek neměl nepříjemně vysoký kontrast. Vlevo pro srovnání snímek bez blesku (čas 1/10 s a clona 5,6), uprostřed s bleskem, barevnost neutrální, poměr jasů a stínů co nejvíce blízký snímku vlevo, jen s lépe osvětleným drobným objektem v popředí (čas 1/13 s a clona 6,3) a vpravo s bleskem a nastaveným živým, „šťavnatým" podáním barev (čas 1/15 s a clona 5,6). Citlivost byla vždy 100 ISO a ohnisko 105 mm (ekv. 157,5 mm). Použil jsem kitový objektiv AF-S Nikkor DX 18-105 mm 1:3,5-5,6G ED VR.
 Nikon D7100  Nikon D7100
Černé kotě I. Tedy - použití výklopného blesku v reálné situaci „ze života". Ohnisko 38 mm (ekv. 57 mm), čas 1/250 s, clona 8 a citlivost 500 ISO. Černé kotě II a opět s bleskem. Ohnisko 32 mm (ekv. 48 mm), čas 1/250 s, clona 8 a citlivost 500 ISO.
 Nikon D7100  Nikon D7100
Svíčka samozřejmě bez blesku. (;-) Ohnisko 140 mm (ekv. 210 mm), čas 4 s, clona 29 a citlivost 125 ISO. Městská krajina I. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/125 s, clona 16 a citlivost 160 ISO.
 Nikon D7100  Nikon D7100
Městská krajina II. Ohnisko 140 mm (ekv. 210 mm), čas 1/125 s, clona 16 a citlivost 160 ISO. Městská krajina III. Ohnisko 140 mm (ekv. 210 mm), čas 1/3200 s, clona 22 a citlivost 2500 ISO.
 Nikon D7100  Nikon D7100
Vlak I. Ohnisko 130 mm (ekv. 195 mm), čas 1/250 s, clona 8 a citlivost 400 ISO. Vlak II. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/320 s, clona 8 a citlivost 250 ISO.

Stručné zhodnocení

Nikon D7100 velmi dobře navázal na svého předchůdce jak z hlediska výkonu, tak i vybavenosti, ovladatelnosti a také kvality obrazu. Velmi dobře vyhoví i poměrně náročným amatérským fotografům, zejména pokud se nespecializují na extrémně rychlé a dlouhé souvislé snímání sportovních a jiných akcí, ti by potřebovali přeci jen větší vyrovnávací paměť - s ohledem na vysoké rozlišení snímače. Základní systémy, jako je snímač, A/D převodník, procesor, autofokus, exponometrický systém, závěrka a clona, jsou spolehlivě funkční a výkonné. Ovládání fotoaparátu je výborně koncipované včetně pružné volby zaostřovacích bodů a jejich bloků i režimů měření světla, aniž by pozornost uživatele byla příliš „odváděna" od tvorby jako takové.

K přednostem patří ergonomie a koncepce ovládacích a kontrolních prvků, velký a jasný hledáček s optickým hranolem a se 100% pokrytím obrazu, výborné vybavení funkcemi a možnost individuálního přizpůsobení. Z funkcí mohu jmenovat Active D-Lighting, rychlé automatické ostření v režimu živého náhledu pracující metodou detekce kontrastu, možnost registrace až devíti objektivů řady G bez CPU pro podporu měření expozice, dva sloty pro paměťové karty anebo zobrazení virtuálního obzoru na displeji. Kvalita snímků je výborná, včetně vykreslení jemných detailů obrazu i dynamického rozsahu - celková reprodukční charakteristika obrazu. Šum je výborně optimalizovaný, a to i u velmi vysokých hodnot citlivosti. Stručně řečeno: pokud člověk nemusí mít ještě výkonnější přístroj se snímačem velikosti odpovídající políčku kinofilmu 135 a větší, D7100 jeho nároky může velice dobře uspokojit.