Sony NEX 7

Alpha NEX-7 je špičkový kompaktní DSLM foto-videopřístroj, který si i po příchodu modelu NEX-6 zachoval své místo v portfoliu Sony. Přinesl tři poměrně významné koncepční změny vylepšující ovládání a tedy i použití a některé jeho systémy výrobce převzal z poloprofesionálního přístroje SLT Alpha 77. NEX-7 se stal prvním fotoaparátem řady NEX, který má zabudovaný elektronický hledáček a nové aktivní sáňky pro externí blesky a další externí příslušenství.

Digitální hledáček je kvalitní, má panel XGA OLED s rozlišením 2,4 Mpx a je umístěn zcela vlevo, aby jeho používání bylo co nejpříjemnější - po přiložení pravého oka k tvarované očnici okuláru je nos zcela mimo tělo fotoaparátu, nikoli jak se někdy stává přitlačen na zadní displej. Aktivní sáňky jsou oproti mikrosystému, použitému u modelů NEX-3, NEX-5, NEX-C3, NEX-5N atp., z uživatelského hlediska významnou změnou. A nejde jen o snadnější montáž externího blesku, ale také o to, že je možno používat velké a výkonné zábleskové jednotky s otočnou a výklopnou hlavou a s možností využít různé příslušenství včetně různých difuzorů nebo barevných filtrů. Přístroj má navíc také integrovaný blesk výklopný, tudíž je-li třeba, lze aktivní sáňky využít kupříkladu pro připojení stereofonního mikrofonu, aniž by se uživatel musel zcela zříci použití blesku.

Sony NEX 7Přístroj má šasi, přesněji čelní a zadní stěnu z pevné, odolné, ale lehké hořčíkové slitiny, je vybaven obrazovým snímačem Exmor APS HD CMOS s efektivním rozlišením 24,3 Mpx a obvod s procesorem Bionz. Má velmi krátký čas potřebný k aktivaci, zpoždění závěrky pouze 0,02 s a rychlý autofokus, a to i v horších světelných podmínkách. Umožňuje nastavit ekvivalent citlivosti ISO od 100 do 16 000, podporuje formát progresivního Full HD videa AVCHD 2.0 a nechybí ani výklopný třípalcový displej s rozlišením téměř 921 kpx, a to technologie Xtra Fine LCD s technologií TruBlack a podsvícením pomocí LED. Velmi zajímavě výrobce upravil koncepci ovládání, když n pravou stranu přístroje umístil dvojici otočných voličů a na zadní stěnu několik tlačítek důležitých pro pohotové uživatelské volby.

Sony Alpha NEX-7 - to nejdůležitější, co ho charakterizuje

  • Jeho stylové tělo zpevňuje odolná, ale lehká hořčíková slitina.
  • Oproti původním modelům nabízí přímé ovladače: nové rychlé, univerzální ovládání „TriNavi".
  • Má zabudovaný výklopný blesk a sáňky pro externí blesky a případné další externí příslušenství.
  • Má digitální hledáček XGA OLED Tru-Finder s vysokým rozlišením a kvalitní výklopný LCD panel.
  • Obrazový snímač Exmor APS HD CMOS formátu APS-C má rozlišení 24 megapixelů.
  • Procesor Bionz má podíl i na operačních rychlostech: prodleva spouště je 0,02 s a rychlost souvislého snímání až 10 obr./s v režimu priority času.
  • Má rychlý a citlivý systém automatického zaostřování a umožňuje i ruční ostření.
  • Umožňuje záznam videa AVCHD Progressive s maximem Full HD 50p/25p a vylepšeným zvukem.
  • Pro natáčení videa lze použít ruční ostření, různé řízení expozice P/A/S/M i Smart Auto.

Snímač a procesor, fotografie a video

Obrazový snímač Exmor APS HD CMOS formátu APS-C má rozměry 23,5 × 15,6 mm a rozlišení 24,3 milionu efektivních pixelů. Základní poměr stran obrazu 3:2 lze změnit na 16:9 a také je možno snímat souvislé panoramatické obrazy. Snímač chrání protiprachový systém - antistatická ochranná vrstva na nízkofrekvenčním filtru a ultrazvukový vibrační mechanismus. Snímač podporuje obrazový procesor Sony BIONZ.

Snímky mohou být ve formátu JPEG (jemný, standardní), anebo ve formě obrazových souborů RAW (formát Sony ARW 2.2). 3D panoramata jsou formátu MPO, který je kompatibilní s MPF Extended. Stereofonní video může být ve formátu AVCHD Ver. 2.0 (Progressive/MP4) a MPEG-4 AVC (H.264), zvuk je Dolby Digital (AC-3)/MPEG-4 AAC-LC. Video AVCHD má maximální rozlišení 1920 × 1080 pixelů, MP4 pak 1440 × 1080 obrazových bodů. Data se ukládají na paměťové karty Memory Stick PRO Duo a PRO-HG Duo, nebo SD, SDHC a SDXC. Slot pro karty je uložen souběžně s baterií pod jedním krytem.

Podpora pro formát AVCHD Progressive nabízí uživatelskou volbu snímkové frekvence 50p a 25p a zaznamenává plynulý a do detailů prokreslený pohyblivý obraz. K dispozici je - podobně jako u statických snímků - funkce Tracking Focus, umožňující na dotykovém displeji vybrat natáčený předmět pro přesné zaostření, i když je v pohybu. Při natáčení videa je nově k dispozici ruční ostření a samozřejmě lze s výhodou využít různé režimy expozice včetně pružné programové automatiky, programů s prioritou clony a času a režimu s ručním nastavením všech parametrů expozice. Stereozvuk zkvalitnily konstrukční změny, které eliminují hluk větru. Pro natáčení videa je vyhrazeno samostatné, typicky označené tlačítko. Je umístěno v pravé horní části zadní stěny na pogumovaném výstupku, který slouží k lepšímu uchopení fotoaparátu. Ačkoli je velmi malé a zapuštěné tak, aby nepřesahovalo okolní plochu, přesto je třeba dávat si pozor, abychom ho nechtěně nestiskli.

AF, měření a režimy expozice, různé praktické funkce

Sony NEX 7Systém automatického zaostřování pracuje metodou detekce kontrastu, má 25 ostřicích bodů, umožňuje vícebodové ostření zaměřené na střed a s pružným výběrem oblasti, nabízí režim ostření po snímku i ostření souvislé, funkce jako sledování objektu Tracking AF, Prediktivní ovládání, Eye-Start AF a také možnost uzamknout zaostření, v režimu autofokusu je možné přímé manuální ostření a samozřejmě je možno ostřit také pouze v manuálním režimu. Vestavěné pomocné LED světlo autofokusu má dosah asi 3 m.

Systém měření světla využívá senzor Exmor APS HD CMOS a má k dispozici až 1200 měřicích zón. Uživatel může zvolit měření vícezónové, zaměřené na střed, anebo v jedné oblasti. Rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je 100 až 16 000. Expozici lze kompenzovat v rozsahu ± 5 EV, k dispozici je i funkce expozičního bracketingu a možnost uzamčení nastavené expozice. Pro vyvážení bílé barvy je možno využít plnou automatiku, vybrat jeden ze šesti přednastavených režimů (Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Blesk) s tím, že je možno nastavení i jemně doladit, a to ve dvou rovinách a vždy v 15 krocích, možné je ale také přímé nastavení barevné teploty v Kelvinech, a to v rozsahu 2500 až 9900 K á 100 K, nechybí možnost vyvážit barevné podání uživatelsky a uložit nastavení do paměti.

Pro fotografování je možno využít pohodlný režim expozice iAuto řízený umělou inteligencí, různé scénické programy, mezi nimiž nechybí ani Hand-held Twilight pro snímání z ruky za soumraku či špatného osvětlení obecně, pružný automatický program, programy s prioritou clonového čísla nebo času expozice (1/4000-30 s + "B"), režim s ručním nastavením všech parametrů expozice, ale také speciální programy jako Sweep Panorama, 3D Sweep Panorama a Snížení rozostření pohybem fotoaparátu.

Uživatel má možnost využít celou řadu různých praktických funkcí, kreativních nastavení a digitálních filtrů. Má k dispozici funkce jako detekce obličeje, registrace obličeje a výběr obličeje s tím, že detekovaných obličejů může být nejvýše osm, nechybí ani funkce detekce úsměvu. Může upravit - optimalizovat dynamický rozsah, využít funkci Auto HDR - zobrazení s vysokým dynamickým rozsahem, a to s automatickou nebo uživatelsky nastavitelnou diferencí expozice, použít funkci Potlačení šumu při dlouhé expozici (Zapnuto/Vypnuto) a Potlačení šupu při vysoké citlivosti ISO (Velké/Normální/Malé).

Na výběr je 11 obrazových efektů s 15 variantami: Posterizace (barevně, č/b), Pop barvy, Retro foto, Zvýrazněná barva (červená, zelená, modrá, žlutá), Vysoký kontrast - jednobarevně, Dětský fotoaparát, Měkké světlé podání, Měkké zaostření, HDR malba, Bohaté tóny - jednobarevně, Miniatura. A také kreativní funkce: Standard, Živé barvy, Neutrální, Čistý, Hluboký, Světlo, Portrét, Krajina, Západ slunce, Noční scéna, Podzimní listy, Černobíle, Sépiově plus možnost upravit uživatelsky kontrast, ostrost a sytost barev. V režimu priority času nabízí NEX-7 rychlost snímání až 10 obr./s, při standardním snímání 3 obr./s. Rychlosti platí pro řadu deseti snímků JPEG, šest snímků RAW nebo čtyři RAW & JPEG.

Ovládání, hledáček, displej, napájení a rozhraní

Sony NEX 7Fotoaparát má vynikající provozní časy. Už výše jsme uvedli prodlevu spouště dvě setiny sekundy, což bylo v době uvedení na trh nejméně ze všech digikompaktů s výměnnými objektivy. Je sice relativně malý, měří přibližně 12 × 7 × 4 cm, přičemž v nejužším místě měří jen asi 2,5 cm, a i s baterií a paměťovou kartou Memory Stick PRO Duo váží asi 350 g, ale drží se velmi dobře, a to i díky použitému tvarování. Velmi dobře se ovládá, neboť nabízí nové přímé ovladače. Jsou řešeny tak, aby byly praktické a současně umocňovaly stylovou eleganci NEX-7. Uživatelské funkce umožňují i uživatelské nastavení tlačítek.

Výrobce tento intuitivní systém ovládání nazval TRINAVI: dva otočné ovladače na horní straně doplňuje multifunkční ovladač na zadní stěně, tvořený otočným kroužkem a tlačítkem. Pomocí navigačního tlačítka lze cyklicky procházet fotografickými režimy a nabídkami, provádět úpravy nastavení a pracovat se záběry. Tento způsob je blízký koncepci pružného ovládání u digitálních zrcadlovek. Ovládání je rychlé a snadné a nabízí i nápadité zjednodušení voleb, které uživatelé uvítají třeba při fotografování na různých akcích.

Elektronický hledáček XGA OLED Tru-Finder, respektive jeho okulár, je prakticky umístěn zcela vlevo, tudíž je velmi příjemně použitelný - žádný uživatel, ať už má nos velký nebo malý, nemusí řešit otázku „kam s ním", krásně se vejde vedle levého boku přístroje (je-li někdo zvyklý přikládat k hledáčku levé oko, má ovšem smůlu;-). Hledáček používá XGA OLED panýlek s úhlopříčkou 0,5 palce (1,3 cm), má rozlišení 2 359 296 obrazových bodů, přibližně 100% zorné pole, zvětšení cca 1,09× (s 50mm objektivem zaostřeným na nekonečno) a možnost dioptrické korekce okuláru v rozsahu -4 až +1 dioptrie.

Digitální hledáček poskytuje jasný, kontrastní a ostrý, kvalitně prokreslený obraz při fotografování i natáčení videa. Příjemné je zorné pole, blížící se tomu, co fotoaparát snímá, a široký zorný úhel. Překreslování obrazu není třeba za normálních okolností řešit, dobré je i při běžném švenkování či snímání plynulých panoramat, kvalita se odpovídajícím způsobem sníží při horším osvětlení. Jas hledáčku může upravovat automatika nebo uživatel, k dispozici je režim Slunečné počasí. Na výběr jsou tři režimy zobrazení, a to Základní informace, Úroveň a Histogram. Pro přesné komponování záběru je v hledáčku možné zobrazit síť pomocných čar a indikátor vodorovnosti.

Sony NEX 7Široká obrazovka typu Xtra Fine TFT LCD s technologií TruBlack má úhlopříčku 3 palce (cca 7,6 cm), rozlišení 921 600 obrazových bodů a zorné pole cca 100 %. Jas obrazovky může upravovat automatika, nebo uživatel, k dispozici je režim Slunečné počasí. Na výběr je několik druhů zobrazení: grafické, všechny informace, velké písmo, čistý obraz bez informací, histogram, priorita reálného zobrazení nebo úroveň, ale také zobrazení pro úpravu záběru v reálném čase, kontrola zaostření a „Peaking" s nastavením úrovně a barvy. Zobrazit je možno také jednoduché rady pro fotografování a pomocného „průvodce".

Obrazovka je umístěna na výklopném panelu, který je možno vyklopit nahoru až do úhlu 90 ° a dolů o 45 ° pro snadné použití v různých fotografických pozicích a s možností využití i při natáčení videa. Technologie TruBlack zajišťuje kvalitní zobrazení detailů, vynikající kontrast a výrazně menší množství odlesků. Obrazovka ovšem není dotyková.
Jako zdroj energie slouží 7,7V lithium-iontový akumulátor NP-FW50 s kapacitou 1080 mAh a s energií 7,3 Wh. Na plné nabití umožňuje pořídit až 350 snímků při použití hledáčku, anebo až 430 snímků při použití displeje. Na levém boku je samostatně pod krytkou umístěn konektor pro externí mikrofon a pod ním je pod společnou krytkou rozhraní USB 2.0 Hi-speed a HD výstup mini HDMI typu C (k dispozici je BRAVIA Sync a PhotoTV HD).

Blesk a sáňky pro externí příslušenství, objektivy, příslušenství

Vestavěný blesk s výklopným reflektorem má směrné číslo 6 (m/ISO 100), zábleskem do šíře pokryje záběr 16mm objektivu, má TTL řízení a standardní nabídku režimů: blesk vypnut/zapnut, automatika, pomalá synchronizace a synchronizace na druhou lamelu závěrky. Kompenzace blesku má rozsah ± 3 EV. Čas pro synchronizaci blesku je 1/160 s. Patice pro příslušenství Auto-lock umožňuje připojit výkonné externí zábleskové jednotky, které podporují i bezdrátové ovládání.

Sony NEX 7NEX-7 je první fotoaparát s bajonetem Sony Alfa E vybavený paticí Auto-lock pro připojení externího příslušenství. Umožňuje použít externí zábleskové jednotky HVL-F58AM, -F43AM a -F20AM, bleskový kit pro makrofotografii a záběry zblízka HVL-MT24AM Macro Twin, adaptér blesku FA-ST1AM - synchronizační konektor adaptéru blesku pro ovládání studiových blesků, nebo adaptér blesku FA-HS1AM s aktivní paticí pro připojení dalších externích blesků s použitím standardu ISO 518, nebo přídavný LCD panel CLM-V55, anebo externí mikrofony - ECM-CG50 „ShotGun" a stereomikrofon ECM-ALST1.

Ačkoli se nabídka výměnných objektivů s bajonetem a přípojným systémem E postupně rozšiřuje, pro některé uživatele je určitě lákavá možnost použít výměnné objektivy systému A, zejména pokud mají SLR nebo SLT zrcadlovku Alpha a k ní pečlivě vybrané objektivy přesně podle svého zaměření. K modelu NEX-7 je mohou připojit buďto pomocí jednoduchého adaptéru LA-EA1, anebo ještě lépe využít adaptér LA-EA2 s vestavěnou technologií polopropustného zrcadla (Translucent Mirror Technology), který umožňuje automatické fázové ostření s téměř všemi objektivy s bajonetem A, a to pro fotografování i natáčení videa. Výjimkou jsou STF objektivy a teleobjektivy.

Podporuje souvislé automatické ostření s přesným sledováním i pohyblivých objektů, 15bodové fázové automatické ostření TTL se třemi křížovými snímači, podporuje režimy souvislého autofokusu a automatického ostření pro snímání jednoho snímku systému fotoaparátů NEX. Napájení je realizováno z těla fotoaparátu. Vliv na kvalitu obrazu z objektivu s bajonetem A je zanedbatelný, ztráta světla je několik procent. Ohnisková vzdálenost díky rozměrům a řešení adaptéru odpovídá té, jakou objektivy vykazují u fotoaparátů Sony α SLT nebo SLR. Adaptér váží asi 200 g.

V nabídce je bohatý výběr dalšího příslušenství - od snímacích filtrů přes nejrůznější poutka a řemínky až po měkkou brašnu LCS-ELC7, která je nabízena výhradně pro model NEX-7. Kombinuje přiléhavé pouzdro na tělo fotoaparátu a obal na objektiv z pravé kůže, chrání tělo i objektiv před prachem a poškrábáním a doplňuje ji ramenní popruh STP-XH70 ze stejného materiálu.

Co ukázal test

 

 Sony NEX 7  Sony NEX 7
Pro test fotoaparátu α NEX-7 jsem měl k dispozici základní kitový zoomobjektiv E 18-55 mm 1:3,5-5,6 OSS se systémem optické stabilizace obrazu Optical SteadyShot. Jeho rozsah po přepočtu na 35mm formát odpovídá 27-82,5 mm. Obrazová kvalita je celkově výborná, a to i díky slušně optimalizovanému dynamickému rozsahu. Ohnisko 27 mm (40 mm po přepočtu na formát šíře 35 mm), čas expozice 1/8 s, clonové číslo 8 a citlivost 100 ISO. Podání hran a struktur je dobré, zvýšení kontrastu hran je minimální a neprojevuje se rušivým zvýšením jasu. Více se projevuje třepení hran, méně moaré a barevná odchylka směrem do krajů obrazu, ty systém drží v dobrých mezích. Ohnisková vzdálenost 35 mm (52 mm po přepočtu na 35mm formát), čas expozice 1/13 s, clonové číslo 8 a citlivost 100 ISO.
   Sony NEX 7
Snímky hřbetů knih pro posouzení ostrosti a prokreslení jemných detailů obrazu při dvou hodnotách citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas expozice 1/10 s), vpravo 1600 ISO (1/80 s); clona byla 8 a ohnisková vzdálenost 35 mm (po přepočtu na formát kinofilmu 52 mm). V exteriéru je podání barev poměrně realistické, s jemnými tonálními přechody a dobrou homogenitou. Plně automatický režim žárovkové světlo vyvážil s posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka zase naopak mírně chladnější.
 Sony NEX 7  Sony NEX 7
Digitální šum, barevný i jasový, je zřejmý, leč poměrně dobře optimalizovaný, má vcelku přirozený charakter a pravidelně stoupá spolu s hodnotou citlivosti ISO, až do vyšších hodnot bez velkých skoků. Do ISO 800 se projevuje pouze v zanedbatelné míře, u ISO 1600 ISO více, následně je už více výrazný a u nejvyšší hodnoty citlivosti je velmi vysoký, omezující. Více zřetelný je od středních hodnot jasu po tmavé oblasti obrazu. Šum na snímcích z reálného prostředí při dvou hodnotách citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas expozice 1/6 s), vpravo 1600 ISO (1/50 s); clona 11 a ohnisková vzdálenost 46 mm (ekv. 35mm formátu: 69 mm).
 Sony NEX 7  Sony NEX 7
K dispozici je uživatelská funkce pro snížení projevů digitálního obrazového šumu. V případě použití dlouhých časů expozice je volba „snížení šumu zapnuto, nebo vypnuto", při použití vysokých hodnot citlivosti ISO nemá uživatel k dispozici volbu „vypnuto", možnosti jsou omezeny jen na „redukce šumu nízká, normální a vysoká". Citlivost 16 000 ISO, ohnisko 38 mm (ekv. 57 mm), clona 8 a čas 1/1000 s. Funkce redukce šumu na snímku z reálného prostředí. Řazení opět snížení nízké, normální a vysoké. Citlivost 16 000 ISO, ohnisko 35/52 mm, clona 8 a čas 1/800 s.
 Sony NEX 7  Sony NEX 7
Zkouška, zda je možno při použití výklopného blesku vhodně upravit zábleskovou expozici s vyloučením znehodnocení snímků ostrými stíny a přílišným kontrastem dopadla dobře, ovšem lze předpokládat, že řada uživatelů stejně upřednostní externí blesk - kvůli výkonu i mnohem větší flexibilitě. Vlevo je referenční snímek bez použití blesku, uprostřed s bleskem a se zvýrazněnou barevností, vpravo s využitím digitálního hravě-tvůrčího efektu dětského aparátku, tedy jakoby dírkové komory. Ohnisko 55/82 mm, clona 5,6 a citlivost 400 ISO. Čas expozice byl 1/20, 1/15 a 1/40 s. Několik ukázek využití sady digitálních efektových filtrů pro snadnou a rychlou změnu barevného podání, zobrazení s vysokým dynamickým rozsahem, distorzi obrazu a další zábavně-tvůrčí efekty. Nahoře vlevo jsou ručně nastavené velmi živé barvy, uprostřed barevná posterizace a vpravo výběrová barva, zde žlutá. Dole převod barevných tónů do šedé škály standardní a se simulací oranžového až červeného filtru plus sépiově hnědé retro-podání. Ohnisková vzdálenost 48 mm (ekv. 72 mm), čas expozice ± 1/15 s, clonové číslo 11 a citlivost ISO 400.
 Sony NEX 7  Sony NEX 7
Panorama I. Zoom v základní poloze (18 mm/ekv. 27 mm), čas expozice 1/200 s, clonové číslo 9 a ekvivalent citlivosti ISO 100. Snímáno s přístrojem na výšku a následně upraveno mírným ořezem. Městská krajina Ohnisko 41 mm/61 mm, čas 1/800 s, clona 11 a citlivost 400 ISO.
 Sony NEX 7  Sony NEX 7
Panorama II. Ohnisko 18/27 mm, čas 1/200 s, clona 10 a citlivost 100 ISO. Panorama III. Ohnisko 18/27 mm, čas 1/200 s, clona 9 a citlivost 100 ISO.
 Sony NEX 7  Sony NEX 7
Portrét. Ohnisko 48/72 mm, čas 1/160 s, clona 5 a citlivost 400 ISO. Výřez vpravo se zachováním velikosti. Tanečnice I. Ohnisko 18/27 mm, čas 1/400 s, clona 3,5 a citlivost 400 ISO.

Stručné zhodnocení

Sony Alpha NEX-7 s příchodem full-frame modelů Alpha 7 a 7R už sice není nejvyšším kompaktním DSLM přístrojem v nabídce Sony, ale v samotné řadě Alpha NEX se sníma
i formátu APS-C je stále nejvýkonnější a nejlépe vybavený. Je všestranně využitelný a díky zvolené koncepci má poměrně přímé, a tedy pohotovější ovládání. Splňuje i velmi vysoké nároky, které mohou na svůj fotoaparát klást uživatelé, jimž má sloužit pro koncipovanou digitální tvorbu a mohou jej používat jako alternativu ke svému výkonnému SLT nebo SLR fotoaparátu, a to spolu s řadou společného, vzájemně kompatibilního vybavení a příslušenství.

Koncepce ovládání s otočnými voliči výrazně zpříjemňuje ovládání a použití, stejně tak vynikající hledáček s OLED panýlkem s velmi vysokým rozlišením a řadou pomocných zobrazení a také výklopný displej. Digitální hledáček je ovšem dosti energeticky náročný, s tím je třeba počítat. A některým uživatelům může chybět dotykový displej. Předností je jistě i 24megapixelový snímač CMOS APS-C a řada možností pro foto-videotvorbu, ať už to je možnost zvýšit dynamický rozsah nebo použít HDR režim, možnosti panoramatických záběrů, výběr režimů expozice včetně ručního nastavení parametrů, a to i pro video, anebo vynikající výkonnost souvislého snímání, ale také možnosti pro úpravu parametrů obrazu a sada hravě-tvůrčích digitálních filtrů.

Kvalita obrazu je velmi dobrá. Samozřejmě je nutno vzít v úvahu, že test byl proveden se standardním kitovým zoomem. Snímač APS-C s vysokým rozlišením dokáže zaznamenat obraz s mnoha jemnými detaily a umožňuje snímat i s nastavenou vyšší citlivostí, přičemž prakticky lze velmi dobře použít hodnotu 3200 ISO a je-li třeba i 6400 ISO, je to ovšem i záležitost individuální volby, určité situace a účelu použití snímků. Doporučuji sofistikované snížení obrazového šumu během editace snímků, než se spolehnout na systém přístroje. Ten mě nepřesvědčil.

Jinak se ovšem uživatel může plně spolehnout na základní systémy, ať už to je měření světla nebo autofokus, automatické vyvážení bílé barvy funguje v celkem dobrých limitech, při umělém osvětlení je vhodné jemně doladit, což je velmi dobře možné, anebo použít přímé nastavení barevné teploty v Kelvinech, případně ruční vyvážení. K dispozici jsou také funkce korekce barevné odchylky objektivu, vinětace a zkreslení. Ale při preferenci obrazové kvality je vhodné pracovat se soubory RAW a můžeme jemně optimalizovat i tyto chyby, a to s využitím dodávaného programu Sony Image Data Converter, ale také Adobe Camera Raw.