Rychlý test neutrálních šedých filtrůO vstupu do dalšího segmentu fotografického trhu se mluvilo již delší dobu a Benro ji pojal dost osobitě. Proč se krčit v koutku, rozhodl se prakticky. Nejlepší optické sklo Schott, nákup patentů povrchové úpravy skel a zbytek technologií si nechal zpracovat americkými a německými vědci v oboru zabývající se vakuovým napařováním kovů, zdarma nebyla ani nejmodernější výrobní linka. První výsledky na sebe nenechali dlouho čekat a zlatá řada polarizačních filtrů se stala prakticky nejlepším polarizačním filtrem.

Kruhové ND filtry vyrábí Benro v nižší řadě, proti zlaté řadě bez ULCA vrstvy (ostatně ani B+W nedělá ND v nano úpravě) a s hliníkovou obroučkou. Svojí konkurenci však překvapivě drtí relativně neutrálním podáním. Když už jsme v tom byli, dali jsme do porovnání i skleněný čtvercový ND filtr Benro 100x100mm, kde je použito stejné povrchové úpravy zatmavení jako na kruhovém filtru, má však navíc ULCA vrstvy.

U neutrálních šedých filtrů, zvláště u vyšších hustot, je neutralita podání dost zásadní vlastností. Prakticky vždy filtry obraz zkreslují v závislosti na použité napařené povrchové vrstvě do zelena (LEE) nebo červena (B+W) a to někdy i dost překvapivě intezivně. Čím je efekt ND silnější, tím je patrnější i zkreslení. Proto jsme šáhli hned po ND 1000 (prodloužení o 10 EV), kde jsou všechny chyby mnohem více vidět. Udělali rychlý test s filtry co jsme měli právě při ruce.

Fotografie bez ND filtru

Bez ND filtru
Scéna nebyla vybírána s žádným vědeckým úmyslem. Jednoduše jsme vylezli před kancelář a připravili jednoduché srovnání. Expoziční hodnoty fotografie bez filtru je 1/320s s clonou f8. Filtry ND1000 byly všechny exponovány na stejné cloně f8 a shodným časem 5s s nastavenou barevnou teplotou 5500K. Test probíhal na stativu na Canon EOS 60D s objektivem 18-135mm IS. Cílem testu nebylo hodnotit tzv rovinnost filtrů, která způsobuje případnou neostrost, ale pouze barevné odchylky od expozice bez filtru.

Fotografováno s B+W šedý filtr ND 1000x MRC

B+W ND1000
Filtr výrazně scénu otepluje a v místech aberací tento neduh ještě o něco přiživí, v hodnotách RGB s řádně přikrmeným červeným kanálem. Filtry jsou dostupné prakticky ve všech úrovní densit od ND2 do ND 1000. Filtr je léta vyvíjený společností B+W vhodný pro profesionální využití.

Fotografováno s VF Foto MC ND 1000x

VF foto ND 1000
Prakticky rovnocené oteplení jako u filtru B+W. Filtry jsou dostupné prakticky ve všech úrovní densit od ND2 do ND 1000. Filtr je výbornou variantou pro nadšené amatéry dávající důraz na nízkou cenu při zachování zajímavého výkonu.

Benro SD ND1000 WMC

Benro ND1000
Jak je dobře srovnatelné filtr posouvá barvy opravdu jen mírně a měřeno kapátkem v RGB jsou všechny kanály posunuté rovnoměrně. Zásadním nedostatkem filtrů Benro SD tak v současné době je to, že jsou dostupné zatím jen v densitách 1000 a 16. Snad bude líp, byla by škoda, kdyby jsme se nedočkali nejpoužívanější ND64. Zkreslení se zatím žádný filtr nedokáže vyhnout, zvláště v těchto opravdu silných densitách, když už k němu musí dojít je vynikající pokud je ve všech kanálech podobný. Podání, které předvádí Benro, je opravdu s minimálním zkreslením a je jednoznačně volbou pro profesionální využití a pro fotografy, kteří neradi kvalitativní kompromisy.

Benro SD ND1000(S) WMC ULCA

q
Benro SD ND1000(S) WMC ULCA 100x100mm je trošku z jiiné kategorie. Narozdíl od cenově srovnatelného filtru plastového LEE filtru je čtvercové Benro z optického skla Schott, navíc má filtr všechny povrchové úpravy jako mají ty nejlepší kruhové filtry. Podání se jeví naprosto stejné jako u předchozího. Filtry jsou dostupné v densitách ND1000, 16, 8 a 4. Pro barevné podání platí vše co bylo řečeno o předchozím kruhovém filtru, použité technologie zatmavení skel jsou shodné. Filtr má navíc 16 antireflexních vrstev odstraňující nežádoucí odlesky a podporující přirozené barvy označované jako ULCA.