K velmi oblíbeným patří právě objektivy s mimořádně širokým úhlem záběru a tedy i objektivy typu „rybího oka". Díky diagonálnímu obrazovému úhlu 180 ° (někdy o něco méně) umožňují zcela jiný pohled na svět, než jaký nám poskytuje náš lidský zrak. Velmi zajímavé jsou ovšem nejen fotografie s výrazně změněným perspektivním dojmem: objektiv je možno použít i pro natáčení videoklipů - digitálních zrcadlovek, které to umožňují, stále přibývá a tato funkce již začíná být brána jako součást standardní nabídky.

*Optickou konstrukci objektivu tvoří 10 prvků uspořádaných do 7 skupin. V zadní skupině je začleněna oboustranně asférická čočka. Výrobce také využil vícevrstvou hybridní antireflexní ochranu nejnovější generace, aby optické parametry byly na nejvyšší možné úrovni. Clona se skládá ze šesti lamel, rozsah clonových čísel je 3,5-22.

Jak je u objektivů tohoto typu standardem, vhodně tvarovaná sluneční clona je napevno zabudovaná. Objektiv je určen hlavně pro digitální zrcadlovky se snímači formátu APS, nejlépe APS-C, kdy poskytuje plné 180stupňové zorné pole (Nikon, Sony Alfa, Pentax). U zrcadlovek Canon je obrazový úhel 167 °. Objektiv je vyráběn i s bajonetem a systémem připojení pro kompaktní systém Samsung NX, pak má také plný 180° úhel záběru, a také pro 4/3 digitální systém - a pak má obrazový úhel 139,3 °.

Příznivá prodejní cena objektivu není vykoupena ani nižší kvalitou celkového dílenského provedení. Objektiv má kovový bajonet a kvalitně zpracovaný tubus. Ve spodní části je otočný prstenec pro nastavení clonového čísla. Je sice úzký, ale ovládá se pohodlně. V horní části je široký kroužek pro ruční zaostřování, opatřený drážkovaným pogumovaným povrchem a stupnicí vzdáleností.

Vladislav Hošek o své zkušenosti z fotografování s tímto objektivem řekl: „Objektiv doporučuji při fotografování více zaclonit (nejlépe clona 11 a 16), aby měl dobrou kresbu. ... Při pracovní cloně 16 má objektiv úžasnou hloubku ostrosti. Objektiv snese dobře přímé protisvětlo. Doporučuji ho všem fotografům, kteří mají rádi pořádný "širokáč" na zrcadlovky s malým čipem."

 

*Samyang 8 mm 1:3,5 Aspherical IF MC Fish-eye - technické údaje:

Optická konstrukce: 10 členů/7 skupin; 1 prvek je oboustranně asférický
Úhel záběru: 180 ° (formát snímače APS-C)
Počet lamel clony: 6
Maximální otvor - nejnižší clonové číslo: 3,5
Maximální otvor - nejvyšší clonové číslo: 22
Nejkratší zaostřovací vzdálenost: 0,3 m
Zaostřování: ruční
Rozměry (maximální průměr × délka): 74,8 ×75 mm
Hmotnost: ~413 g (Canon EOS; jinak 417 g)
Nabízené systémy připojení: Canon EOS, Nikon, Sony Alfa, Pentax, Four-thirds, Samsung NX

Samyang MF 8 mm 1:3,5 Fish Eye v e-shopu Oehling.cz zakoupíte za 6499 Kč s DPH s bajonetem a systémem připojení pro digitální zrcadlovky Canon EOS, Nikon, Sony Alfa a Pentax se snímači formátu APS.