Aplikace NX Field nabízí možnost vzdáleného ovládání z přenosných chytrých zařízení s minimálním zpožděním. Aplikace podporuje bezdrátové sítě 5G a kabelové sítě LAN. U kabelové sítě LAN výrobce zmiňuje velmi rychlé odesílání dat na FTP a díky schopnosti připojit se ke vzdáleným serverům FTP, umožní NX Field software sportovním a zpravodajským fotografům rychle dostat své snímky na vzdálené místo pro okamžité zpracování a publikování.

Nikon zmíňuje že vyvinutá aplikace narozdíl od jiných, kde je jedinou možností manuální zaostření, podporuje NX Field automatické zaostřování prostřednictvím aplikace nebo z řídícího (Master) fotoaparátu. Při použití softwaru Nikon NX Field lze určit konkrétní fotoaparát jako Master (hlavní řídící) fotoaparát. Pomocí hlavního fotoaparátu můžete nastavit všechny další fotoaparáty tak, aby zaostřovaly a snímaly společně s hlavním fotoaparátem.

K dnešnímu datu aplikace podporuje digitální zrcadlovky Nikon D5 a D6. Na podpoře fotoaparátů Nikon Z6 II, Z7 II a připravované bezzrcadlovky Z9 se intenzivně pracuje a možnost aktualizace aplikace NX Field společnost Nikon včas oznámí. Vzhledem k tomu, že se jedná o aplikaci pro profesionální využití, jejisté že mezi podporované fotoaparáty budou patřit pouze high-end fotoaparáty Nikon.

NX Field zpřístupňuje vzdálené fotografování

François-Xavier MaritNX Field je tak efektivní, snadný a spolehlivý, že jej můžeme používat ke všemu. Fotografování na dálku již není hrou na náhodu a možnost ovládat vzdálené fotoaparáty tak šikovným nástrojem, jako je chytrý telefon, je naprosto úžasná a vytváří spojení mezi fotoaparátem a zbytkem světa. S aplikací NX Field bude vzdálené fotografování dostupnější pro všechny fotografy.

François-Xavier Marit
Oddělení fotografických inovací agentury AFP

Nástroj, který mění pravidla hry pro fotografy

Antonin ThuillierPro fotografy je důležité najít nový úhel pohledu, aby dosáhli vizuálně úžasných snímků. NX Field mi toho pomáhá dosáhnout tím, že umožňuje vzdáleným fotoaparátům pracovat jako moje prodloužení a znásobuje úhly, ze kterých mohu fotografovat. Kromě snadného nastavení a ovládání je šílené, jak rychle to jde - spoušť můžete uvolnit až ve chvíli, kdy se akce skutečně odehrává.

Antonin Thuillier
Oddělení fotografických inovací agentury AFP

Přenos snímků z působivých úhlů v reálném čase

Joel MarklundVzhledem k tomu, že časové termíny jsou v dnešní době bleskové, vytváří NX Field nové možnosti pro fotografování na dálku a předávání snímků během velkých akcí. Díky technologii NX Field usnadňuje společnost Nikon naší agentuře pořizování a přenos snímků z výhodných pozic klientům po celém světě v reálném čase.

Joel Marklund
Ambasador společnosti Nikon Europe a hlavní fotograf přední švédské sportovní fotografické agentury Bildbyrån

Očekává se, že aplikace NX Field bude k dispozici ke stažení ještě tento měsíc. Uživatelská příručka je k dispozici již nyní. Společnost Nikon uvádí, že případní zájemci o fotografování by se měli obrátit na místní pobočku NPS, kde získají další informace.

Co o NX Field říká Nikon?

  • SPOLEHLIVÉ: Spolehlivé synchronizované spouštění závěrky je nyní možné pro více vzdálených fotoaparátů. 
  • INTUITIVNÍ: Ovládání vzdálených fotoaparátů je nyní dostupné snadno a intuitivně z přenosného chytrého zařízení s minimální časovou prodlevou. 
  • RYCHLÉ: Přenos požadovaných snímků prostřednictvím FTP je nyní rychlý z většího počtu vzdálených fotoaparátů. 
  • VARIABILNÍ: Všestranné aplikace, které se neustále rozšiřují. 

SPOLEHLIVÉ
Spolehlivé synchronizované spouštění závěrky je nyní možné pro více vzdálených fotoaparátů.

  • Odesílání signálů spouště z hlavního fotoaparátu až do 10 vzdálených fotoaparátů prostřednictvím kabelové sítě LAN - aby se zabránilo záměně signálů, která způsobuje selhání spouště v situacích, kdy mnoho fotografů používá rádiové signály najednou - umožňuje spolehlivé pořizování požadovaných snímků.

  • Stav vzdálených fotoaparátů lze potvrdit z hlavního fotoaparátu - aby se předešlo nechtěným chybám, které by jinak byly zjištěny až po dokončení snímání. Lze zkontrolovat stav připojení, zbývající baterii, poslední čas spuštění závěrky, počet snímků, které lze pořídit, a stav odeslání snímku.
  • I v případě, že během akce dojde k chybám v síti serveru FTP, mohou se vzdálené fotoaparáty z těchto problémů snadno zotavit vzdáleným opětovným připojením k serveru FTP.
  • Vzdálené fotoaparáty lze naprogramovat tak, aby se aktivovaly v určený čas a šetřily tak energii baterie.
  • Odesílání signálů spouště prostřednictvím mobilní sítě 5G je rovněž možné, což je užitečná možnost v případě, že místa fotografování nejsou vybavena kabelovou sítí LAN nebo se chcete vyhnout zmatení rádiového signálu.
  • Automatické zaostřování lze s aplikací NX Field používat buď z aplikace, nebo z hlavního fotoaparátu, na rozdíl od běžného dálkového snímání, kde je jedinou možností pevné manuální zaostřování. Možnost používat automatické zaostřování znamená, že můžete vynechat postupy před zaostřením, které byly dříve vyžadovány u jednotlivých vzdálených fotoaparátů, což usnadňuje nastavení fotoaparátu a zajišťuje, že více snímků vyjde ostrých. Automatické zaostřování vzdálených fotoaparátů lze aktivovat stisknutím tlačítka spouště hlavního fotoaparátu nebo tlačítka AF-ON. Při fotografování s chytrým zařízením můžete ovládat nastavení automatického zaostřování vzdálených fotoaparátů a zároveň potvrzovat snímky v režimu živého náhledu, aby se přizpůsobily pohybům objektu, které jste předem nepředpokládali, a rozšířit tak potenciál dálkového fotografování.

INTUITIVNÍ
Ovládání vzdálených fotoaparátů je nyní možné snadno a intuitivně z přenosného chytrého zařízení s minimální časovou prodlevou.

Nastavení vzdálených fotoaparátů pro provoz se synchronizovanou spouští je pomocí chytrého zařízení snadné. Přenosnost tabletu nebo chytrého telefonu je velkým přínosem při instalaci vzdálených kamer v místech, jako je například úzké pódium, kde by práce s těžkopádnými přístroji byla obtížná.

Pomocí chytrého zařízení můžete kontrolovat nastavení více vzdálených kamer současně nebo jednotlivě. Prostřednictvím intuitivního rozhraní můžete snadno měnit nastavení jednotlivých kamer. Díky tomu můžete vzdálené fotoaparáty přesně ovládat tak, aby fungovaly s požadovanou expozicí a správným nastavením vyvážení bílé, když se změní okolní světlo nebo máte určité tvůrčí záměry.

Můžete také kontrolovat až devět živých náhledů vzdálených fotoaparátů, a to současně nebo jednotlivě. Při kontrole snímků vzdálených fotoaparátů můžete ze vzdáleného místa spustit závěrky vzdálených fotoaparátů. Díky rychlé datové komunikaci můžete zachytit potřebné okamžiky ze zvolených úhlů, i když nejste fyzicky přítomni na místě.

RYCHLÉ
Přenos požadovaných snímků přes FTP je nyní rychlý z většího počtu vzdálených fotoaparátů.

Rychlý přenos dat fotoaparátů D6 a D5 je plně využíván k odesílání snímků na server FTP přímo z více vzdálených fotoaparátů pomocí kabelové sítě LAN.

Odesílání snímků je možné během synchronizovaného snímání hlavního a vzdálených fotoaparátů i při změně nastavení fotoaparátu prostřednictvím chytrého zařízení.

Na rozdíl od běžných synchronizovaných operací s více vzdálenými fotoaparáty, kdy je nutné neustále současně spouštět závěrky všech připojených fotoaparátů, umožňuje aplikace NX Field selektivně spouštět závěrky a pořizovat snímky požadovaných okamžiků z požadovaných fotoaparátů. Snímání je možné pouze s hlavním fotoaparátem, pouze se vzdálenými fotoaparáty nebo s hlavním i vzdálenými fotoaparáty. Protože můžete zabránit pořizování zbytečných snímků nesprávných okamžiků z nesprávných úhlů, zabráníte tím odesílání velkého množství nežádoucích snímků na server FTP. Případně můžete pomocí funkce Vybrat a Odeslat ručně zúžit počet snímků k přenosu. To vše pomáhá šetřit čas přenosu a čas editora při výběru správných snímků.

VARIABILNÍ
Všestranné aplikace, které se neustále rozšiřují.

K dispozici je synchronizované spouštění závěrky hlavní kamery a vzdálených robotických kamer MRMC. Prostřednictvím aplikace NX Field na chytrém zařízení můžete zobrazovat snímky živého náhledu robotických kamer MRMC, měnit nastavení a ovládat spouštění závěrky.

Začleněním bezzrcadlovek Z 7II/Z 6II nebo Z 7/Z 6* do systému pomocí bezdrátových vysílačů WT-7 lze aplikovat tiché dálkové snímání, což rozšiřuje možnosti využití aplikace NX Field v situacích, kdy je rozhodující nenápadnost.

    * Přední kompatibilita s fotoaparáty Z 7II/Z 6II a Z 7/Z 6. Lze ovládat pouze z aplikace NX Field, včetně synchronizované spouště závěrky. Aplikaci NX Field a funkci FTP fotoaparátu nelze používat současně.