*Toto je jeden ze dvou nových objektivů, které Tamron představil na výstavě Photokina 2012. Nový makroobjektiv s ohniskem 90 mm je redesignem oblíbeného objektivu SP AF 90 mm 1:2,8 Di Macro 1:1 (model 272E), jehož prodej ovšem nekončí, pokračuje dál. Nový model je kompaktnější, lehčí, menší a je vybaven novým systémem optické stabilizace obrazu VC - Vibration Compensation a pohonem systému autofokusu USD - Ultrasonic Silent Drive. Aktualizovaný model objektivu Tamron SP 90 mm 1:2,8 Di Macro 01:01 VC USD (model F004) nemá jen nový systém optické stabilizace obrazu VC - Vibration Compensation a pohon systému autofokusu USD - Ultrasonic Silent Drive, má také zcela přepracovanou optickou konstrukci a celkově je koncipován pro použití v kombinaci s plnoformátovými digitálními zrcadlovkami. Nabízen bude ve třech verzích, pro fotoaparáty Canon, Nikon a Sony, tedy pro tři značky, pro které tradičně Tamron své objektivy nabízí. Na výstavě Photokina navíc všechny tři tyto značky představily své nejnovější full-frame zrcadlovky, jimiž se snaží oslovit mnohem širší okruh potenciálních uživatelů, než tomu bylo u dosavadních modelů včetně Canon EOS 5D všech tří modifikací. Ovšem kdy bude nový Tamron SP 90 mm 1:2,8 Di Macro VC USD uveden do prodeje, to na Photokině řečeno nebylo.

Objektiv má clonu s optimalizovaným otvorem, který má téměř kruhový tvar v celém rozsahu nastavení, což má příznivý vliv na kvalitu rozostřených oblastí obrazu. Optickou konstrukci tvoří 14 prvků uspořádaných do 11 skupin, dva prvky v přední části jsou ze skla s mimořádně nízkým rozptylem XLD - Extra Low Dispersion a jeden v zadní části je ze skla s nízkým rozptylem LD - Low Dispersion pro snížení chromatické aberace, zvýšení ostrosti a zlepšení rozlišení obrazu. Na zvýšené kvalitě obrazu se podílí také nové antireflexní vrstvy využívající nanotechnologie. Tamron pro ně používá označení eBAND - Extended Bandwidth & Angular-Dependency Coating.

*Nová technika s výrazně zlepšenými antireflexními vlastnostmi využívá nanostrukturální vrstvy s rozměry menšími, než jsou vlnové délky paprsků viditelné části světla (1 nm = 1/1 000 000 mm), které Tamron pro maximální efektivitu aplikuje na tradiční antireflexní vrstvy. Nanostruktura vrstev eBAND mimořádně snižuje index lomu při přechodu paprsků ze vzduchu do optického skla a výrazně potlačuje rozsah a stupeň odrazů. Díky integraci s konvenčním antireflexním vícevrstvým povlakem nová hybridní technologie tlumící povrchové odrazy využívá interferenční efekt mezi oběma druhy vrstev a umožňuje, aby bylo dosaženo antireflexního efektu v širším rozsahu, a to jak pásma, tak i úhlů dopadu paprsků.

Na kvalitě obrazu se ale podílí i systém optické stabilizace obrazu VC - Vibration Compensation, který snižuje účinky chvění fotoaparátu při snímání z ruky a umožňuje pořizovat ostré snímky. Nový systém používá metodu pohybující se cívky, na rozdíl od původní stabilizace, jejíž mechanismus využíval systém s pohyblivým magnetem, přičemž relativně těžký magnet byl umístěný v blízkosti pohybujícího se optického VC prvku. V novém systému jsou polohy magnetu a cívky obráceny, VC optický prvek objektivu je připojen k cívce. Mechanismus tedy využívá pohybující se cívky a protože ta je lehká, je sníženo zatížení pohonného systému.

*VC systém má tři cívky, které aktivují kompenzační pohyb skupiny čoček, určených pro kompenzaci chvění, a to elektromagneticky pomocí tří keramických kuliček. Hladkého pohybu s minimálním třením je dosaženo tím, že čočky jsou drženy na místě jen kontaktem s keramickými kuličkami a mechanická konstrukce mohla být zjednodušena a nový objektiv je více kompaktní, má menší rozměry a je lehčí. Samozřejmě je třeba uvést, že verze objektivu pro digitální SLT a případně i starší SLR fotoaparáty Sony není vybavena systémem optické stabilizace obrazu, neboť tyto přístroje mají stabilizaci obrazu vyřešenu pohybem segmentu obrazového snímače. Objektiv pro Sony je označen SP 90 mm 1:2,8 Di Macro 01:01 USD (tedy bez „VC").

Objektiv používá systém vnitřního zaostřování IF - Internal Focus. Ostření je řešeno pohybem vnitřní skupiny čoček, celková délka objektivu se tudíž během ostření nemění. Tak je zajištěna široká pracovní vzdálenost. Systém automatického zaostřování využívá ultrazvukový pohon USD - Ultrasonic Silent Drive využívající piezoelektrický prvek. Systém je lehký a umožňuje tiché, rychlé a přesné automatické ostření a také flexibilně kombinovat autofokus a manuální ostření.

Tamron SP 90 mm 1:2,8 Di Macro 01:01 VC USD - základní údaje přehledně:

Optická konstrukce: 14 prvků/11 skupin, 2 členy jsou XLD a 1 LD
Úhlopříčný úhel záběru: 27 ° 02 ' (full-size zrcadlovky), 17 ° 37 ' (zrcadlovky se snímači APS-C)
Počet lamel clony: 9, optimalizovaný kruhový otvor
Základní clonové číslo: 2,8
Nejvyšší clonové číslo: 32
Standardní pracovní vzdálenost: 139 mm
Nejkratší zaostřovací vzdálenost: 0,3 m
Maximální poměr zvětšení obrazu: 1:1
Průměr snímacích filtrů: 58 mm
Rozměry (průměr × délka): 76,4 × 114,5 mm*
Celková délka: 122,9 mm**
Hmotnost: 550 g*

 

Připojujeme dva snímky z expozice Tamron na mezinárodním veletrhu Photokina 2012 - World of Imaging.

**