*Kompaktní širokoúhlý zoom Tokina je konstruován pro fotoaparáty s obrazovým snímačem formátu, který odpovídá velikosti políčka kinofilmu. Vyznačuje se pevnou světelností a přesným automatickým zaostřováním. Nejkratší ohnisková vzdálenost 17 mm nabízí obrazový úhel 103,9 °, vhodný pro široké záběry krajiny, pořizování působivých momentek nebo fotografování v malém prostoru.

Zkratka AT-X je odvozena od původního označení "Advanced Technology-Xtra". Pro výrobu objektivů této řady Tokina používá nejnovější technologie a nejlepší konfigurace optického systému. Tyto objektivy kombinují kvalitu, výkon a ergonomii s relativní kompaktností a nízkou hmotností. Objektiv AT-X 17-35 je řešen jako odolný proti vlhkosti a vodě, tedy aby vydržel nároky každodenního fotografického provozu v širokém rozmezí snímacích a klimatických podmínek. Není ovšem vodotěsný, což znamená, že jej nelze ponořit pod vodu nebo vystavit „napospas" prudkému dešti.

*Optická konstrukce objektivu obsahuje dva členy ze skel s mimořádně nízkým rozptylem světla (SD - se „supernízkou disperzí") a jeden člen asférický (AS). Je to opatření pro optimalizaci hodnot kontrastu a ostrosti obrazu plus potlačení projevů barevné vady. Odlesky a nežádoucí účinky protisvětla minimalizují mnohovrstevné povrchové úpravy. Objektiv používá systém vnitřního zaostřování, díky tomu se při ostření nemění celková délka objektivu a také se neotáčí přední příruba, což usnadňuje použití snímacích filtrů. IF systém také umožňuje, aby zaostřování bylo rychlé, objektiv může být menší a celkově se s ním lépe manipuluje, mimo jiné i díky lépe vyváženému těžišti, okolo něhož je méně pohyblivých prvků.

*A mechanismus přepínání mezi automatickýma manuálním zaostřováním OneTouch umožňuje fotografům změnit zaostřovací režim pouhým posunem zaostřovacího kroužku směrem dopředu pro automatické zaostřování, nebo směrem k tělu fotoaparátu pro manuální zaostřování. Tento Focus Clutch mechanismus je nápadité technické řešení, které zjednodušuje a urychluje ovládání objektivu.

Tokina AT-X 17-35 mm f/4 - základní údaje:

Optická konstrukce: 13 členů/12 skupin; 2 SD prvky, 1 asférický; vícenásobné antireflexní vrstvy
Obrazové úhly: 103,96 -- 64,74 °
Počet lamel clony: 9
Základní clonové číslo: 4
Nejvyšší clonové číslo: 22
Nejkratší vzdálenost zaostření: 0,279 m (27,9 cm)
Poměr zvětšení obrazu: 1:4,82
Systém zoomu: otočný
Průměr závitu pro filtry: 82 mm
Rozměry (max. průměr × délka): 89 × 94 mm
Hmotnost: 600 g
Sluneční clona: BH-821

Objektiv Tokina AT-X 17-35 mm f/4 v provedení pro digitální zrcadlovky Nikon AF/D se snímačem typu FX ve formátu kinofilmu byl v prodeji jako první a následovala verze pro plnoformátové digitální zrcadlovky Canon EOS.