B.I.G. stupnice šedé a barevná karta č.13

118 bodů do věrnostního systému
Cena
1 189 Kč s DPH

Výrobce

Kód produktu
252110

Hmotnost balení
0.05 kg

Na skladě - Centrální sklad (dodání 5 - 6 pracovních dnů)
Předpokládaný datum odeslání 30.09.2024
ks

Jak stupňovitý šedý klín, tak barevná tabulka jsou určeny pro fotografie, které budou vytištěny, a pro přesnou reprodukci barev a tónů na monitoru. Ideální také jako šablona pro vlastní filmové testy. ... Přečtěte si více

Zejména pro fotografie, které jsou připravovány k tisku. Karta slouží pro přesnou reprodukci barev a tónů. Tato karta je určena jako vzor pro své vlastní filmové testy.

Rozměr každé z karet: 20 x 6 cm

Instrukční tabulka pro barevné separace a stupnice šedi #13 (malá)

Šedá škála #13

Tato stupnice šedé je přesný testovací nástroj s odstupňovanými neutrálními tóny. Stupnice pomáhá fotografovi
(1) porovnat odražené tonální hodnoty originálních snímků s tonálními hodnotami jejich obrazové reprodukce, (2) posoudit fotografickou expozici a zpracování a učinit je neutrálními v klasickém procesu barevné reprodukce, který vyžaduje použití masek a separačních filmů, a stanovit hodnoty jasu pro tiskové charakteristiky. Stupnice šedi se skládá z 20 stupňů hustoty; hodnoty hustoty mezi jednotlivými stupni jsou 0,10. Hodnoty relativní hustoty se nominálně zvyšují před "bílou" o cca 0,05 až 1,95. Tyto hodnoty jsou přísně sledovány a od nominální hodnoty se liší jen nepatrně. Přísně se sleduje také neutralita a jednotnost. Pozadí se blíží hodnotě 18 % neutrální šedé, aby se neutralizovalo přeexponování v objektivu i okolní vlivy.

POZNÁMKA: Políčka označená A, M a B se používají v tříbodovém kontrolním procesu Kodak k reprodukci barevných originálů pomocí běžných maskovacích technik a barevných separací. A. Pole M a B odpovídají hustotám odrazivosti 0,0. 0,70 a 1,60. Tyto hustoty představují průměrné hodnoty světla (světlé tóny), střední tóny i hodnoty stínů na barevné nebo černobílé kopii odrazivosti.

Jak používat stupnici šedi:

1. Pomocí denzitometru kalibrovaného podle specifikace 150-5 změřte hodnoty hustoty každého pole šedé škály. Zaznamenejte si naměřené hodnoty. Pokud nenastavíte denzitometr v porovnávacím postupu s kalibrační deskou, měl by být kalibrován na nulu na bílém poli A.
2. Stupnice šedi by měla být umístěna podél reprodukovaného obrázku. Ujistěte se, že je film dostatečně velký, aby zahrnoval i stupnici šedi. Odhalit.
3. Pomocí stejného denzitometru nyní určete hodnoty hustoty jednotlivých polí reprodukované stupnice šedi. Zaznamenejte přečtené hodnoty.
4a.Srovnáním následných snímků šedé škály zjistěte, zda došlo ke změně podmínek expozice nebo vypracování. Posun hodnoty hustoty o 0,10 odpovídá změně o 1/3 clony:
Při zvýšení hodnoty hustoty o 0,10 (o 1 stupeň tmavší) se podmínky expozice/zpracování zvětšily o 1 3 clony. Nastalá změna se kompenzuje snížením expozice o 1/3 clonového čísla.
Při snížení hodnoty hustoty o 0,10 (o 1 stupeň světelnosti) se podmínky expozice/zpracování snížily o 1/3 clony. Nastalá změna se kompenzuje zvýšením expozice o 1/3 clonového čísla.
4b. Naměřené hodnoty zjištěné v bodě 1 se vynesou na kus grafického papíru na osu waagerechtova diagramu. Naměřené hodnoty zjištěné v kroku 3 se zadají na kolmou osu diagramu. Spojením bodů získáte křivku reprodukce zvuku.
Doporučuje se, aby se šedá stupnice při častém používání pravidelně vyměňovala za novou, přibližně jednou za měsíc.

Barevný graf #13

Barevná tabulka pomáhá fotografům porovnat barvu fotografovaného objektu se známými barvami tisku. Barevná tabulka také pomáhá uživatelům fotoaparátů a skenerů identifikovat barevné separace v jednotlivých reprodukčních procesech. (Lepších výsledků lze dosáhnout vytištěním vlastních barevných políček na vlastní papír s vlastními barvami - k tomu je třeba použít technickou příručku obrázků na zadní straně tohoto listu. Pak můžete použít vlastní barevné skvrny pro korekci a porovnávání barev a pro identifikaci kroků reprodukce. Podrobnější popis naleznete v kapitole "Tisk vlastních barevných nášivek".
Pro dosažení trvalé kvality jsou barevné nášivky tištěny barvami, které odpovídají specifikaci Euro scale "Euroscale coated" a normě ISO 2846). Plné plochy jsou tištěny jednobarevně s použitím dvoubarevného přetisku barev stupnice. Tabulka obsahuje také pole tištěná černou barvou a "černá" pole tištěná tříbarevným procesem s použitím kombinace stejného množství azurové, fialové a žluté barvy. Pole se světlejšími barvami odpovídají čtvrttónovému tisku v hodnotě přibližně 25 stejně jako u stupnice šedi, pozadí se blíží hodnotě 18 % neutrální šedé, aby se neutralizovalo horní záření v objektivu i vlivy prostředí.

Jak používat tabulku barev při práci s barevnými separacemi:

.

  1. Barevná tabulka a stupnice šedi jsou umístěny vedle reprodukovaného obrázku. Ujistěte se, že jsou namapovány na reprodukce obrázků. Exponujte s doporučenými filtry pro separaci barev (červený, zelený a modrý).
  2. Srovnejte barevné skvrny na všech separačních negativech (nebo pozitivech).
  3. Negativy filmu jsou světlé nebo čiré tam, kde jsou vytištěny barvy, a tmavé tam, kde nejsou vytištěny žádné barvy. Pozitiva filmu jsou přesně opačná, tj. platí to i naopak.

Barevná tabulka není lakovaná, a proto ji lze rychle setřít a seškrábat. Pokud barevnou tabulku používáte často, je vhodné ji pravidelně obnovovat, například jednou za měsíc.

Vytiskněte si vlastní vzorníky barev

.

Na tomto listu na druhé straně najdete nápovědu k vytvoření masek pro tisk vlastních barevných vzorníků - bez neutrálního šedého pozadí. Náčrt obsahuje jeden obrázek pro každou barvu tisku. Při společném tisku získáte barevnou tabulku přesně podle vašich barev. Jak masku používat:

  1. Nákres se kopíruje ve velikosti 1:1 na strmou fólii.
  2. Oddělte čtyři obrázky. Jednotlivé snímky se nalepí v rejstříku (=v souladu s tiskovými kříži) na podkladové fólie.
  3. Vyrobené originály jsou nyní vystaveny na jednotlivých tiskových deskách.
  4. Tisk by měl být proveden přesně tak, jak se tisknou běžné reprodukční práce (typ a pořadí barev. druh papíru). Nezapomeňte, že si tímto vytváříte vlastní tiskovou pomůcku pro porovnávání vlastních výsledků a určování vlastních korekcí - proto je nutné pracovat za přísně dodržovaných podmínek.

POZNÁMKA: Tyto pokyny popisují pouze vytvoření jednobarevných polí. Pokud chcete do tabulky přidat také světlé tóny, přidejte k výsledným negativům oblasti odpovídající pokrytí plochy. Mělo by být použito takové pokrytí plochy, které s uspokojivým výsledkem vytvoří přibližně 25 tiskových bodů. Nezapomeňte správně otočit úhly jednotlivých tiskových mřížek.

B.I.G. stupnice šedé a barevná karta č.13