B.I.G. Kontrolní stupnice odstínů šedi a barevná karta BST14

170 bodů do věrnostního systému
Dostupnost
Produkt již není v nabídce Centrální sklad (dodání 5 - 6 pracovních dnů)

Výrobce

Kód produktu
252111

Hmotnost balení
0.09 kg

Kontrolní stupnice odstínů šedi a barevná karta dlouhá 36 cm. ... Přečtěte si více

Zejména pro fotografie, které jsou připravovány k tisku. Karta slouží pro přesnou reprodukci barev a tónů. Tato karty je určena jako vzor pro své vlastní filmové testy.

Rozměr tabulky: ca 8 x 36 cm
Rozměr barevného pole: 2 x 4 cm

Velká šedá stupnice s barevnou tabulkou

Šedá stupnice "Grey Scale #14"

je precizní kontrolní prostředek s odstupňovanými, neutrálnimi tóny. Škála fotografům pomáhá:

 1. porovnat tónové hodnoty odrazných originálů s tónovými hodnotami jejich obrazové reprodukce
 2. posoudit fotografickou expozici a zpracován!, a tím identifikovat, měřit a řídit měnicí se podmínky
 3. "vyvažovat" negativy a pozitivy při klasické barevné reprodukci s použitím masek, výtažkovych filmů a filtrů, a
 4. určit hodnoty jasů při vynášení křivek tonální reprodukce.

Šedá stupnice se skládá z 20 hustotních stupňů; přírůstky denzity mezi stupni jsou 0,10. Relativní hodnoty denzit se zvyšují od nominální "bilé" s přibližně 0.05 až k 1.95. Přírůstky denzit jsou striktně kontrolovány a liší se pouze nepatrně od nominální hodnoty. Neutralita a rovnoměrnost jsou také přísně kontrolovány. Pozadí se blíží 18% neutralní šedé, aby se neutralizoval rozptyl světla v objektivu ("flare") a vliv okolí.

POZNÁMKA: Políčka označená A, M; a B se používají při tříbodových řídicich metodách Kodak pro reprodukci barevných předloh tradičními maskovacím' postupy a barevnými výtažky. Polička A, M, a B odpovídají odrazným denzitám 0.0, 0.70, a 1.60. Tyto denzity reprezentují průměrné hodnoty světel, středních tónů, a stinů na odrazné barevné nebo černobílé kopii.

Jak používat šedou stupnici:

1.Odrazným denzitometrem kalibrovaným podle specifikace ISO 5 změřte hodnoty denzit každého políčka šedé škaly. Zapište si naměřené hodnoty. Jestliže denzitometr nenastavujete podle kalibrační destičky, potom ho vynulujte na bilé A-políčko.
2. Umístěte šedou stupnici podél reprodukovaného obrazu. Ujistěte se, že film je dostatečně velký, aby obsáhl i šedou škálu. Exponujte.
3. S týmž denzitometrem změřte hodnoty denzit každého polička reprodukce šedé škály. Zapište si čtení.
4a. Porovnáni následných obrazů šedé stupnice Vám řekne, zda došlo ke změně podmínek expozice/zpracování. Posun o denzitu 0,10 odpovída změně o 1/3 clony: Jesliže denzita roste o 0.10 (o 1 stupeň tmavší), potom se podmínky expozice/zpracování zvýšily o 1/3 clony. Kompenzujte změnu snížením expozice o 1/3 clony. Jesliže denzita klesá o 0.10 (o 1 stupeň světlejší), potom se podmínky expozice/zpracování snížily o 1/3 clony. Kompenzujte změnu zvýšením expozice o 1/3 clony.
4b. Vyneste na milimetrovém papíru hodnoty naměřené v bodě 1 na vodorovnou osu grafu. Vyneste hodnoty obdržené při kroku 3 na svislou osu. Spojením bodů ziskáte křivku tónové reprodukce.

Používáte-li šedou škálu často, doporučujeme pravidelně obměňovat za novou, řekněme bednou za měsíc.

Barevná tabulka "Colour Chart #14"

Barevná tabulka pomáhá fotografům porovnat barvu fotografovaného objektu se známými tiskovými barvami. Pomáhá také operátorům reprodukčních kamer a skeneristům identifikovat barevné výtažky při reprodukčních postupech. (Lepších výsledků dosáhnete, pokud si vytisknete svoje vlastní barevná políčka na svůj vlastní papír svými vlastními barvami - použijte technický nákres na rubu tohoto listu. Můžete potom svoje vlastní políčka použít pro barevné korekce a vyvažování, stejně jako na identifikaci reprodukčních kroků. Blíže v kapitole "Vytiskněte si svá vlastní barevná políčka".)

Pro dosažení stálé kvality jsou políčka tištěna barvami odpovídajícími evropské škále (specifikace "Euroscale coated" a norma ISO 2846). Plné plochy jsou tištěny jednotlivými barvami a dvoubarevnými přetisky škálových barev. Tabulka obsahuje také políčka tištěná černou barvou, a tříbarvová "černá" políčka tištěná kombinací stejných množství azurové, purpurové a žluté barvy. Políčka se světlejšími barvami odpovídají tisku čtvrttónů přibližně 25%. Stejné' jako u šedé škály, pozadí se blíží 18% neutrální šedé pro neutralizaci rozptylu světla v objektivu ("flare") a vlivu okolí.

Jak použít barevnou tabulku pro práci s barevnými výtažky:

 1. Umístěte barevnou tabulku a šedou škálu vedle reprodukovaného obrazu. Ujistěte se, že budou zobrazeny na fotoreprodukcích. Exponujte s doporučenými výtažkovými filtry (červeným, zeleným a modrým).
 2. Porovnejte barevná políčka na všech výtažkových negativech (nebo pozitivech).
 3. Filmové negativy jsou světlé nebo čiré tam, kde se bude tisknout barva, a tmavé tam, kde se tisknout nebude. Filmové pozitivy budou přesně opačné.

Barevná tabulka není lakovaná a proto se snadno ošoupe a odře. Používáte-li barevnou tabulku často, doporučujeme ji pravidelně obměňovat za novou, například jednou za měsíc.

Vytiskněte si vlastní barevné vzorky

Na rubu tohoto listu naleznete pomůcku pro vytvoření masek pro tisk Vašich vlastních barevných políček - bez neutrálně šedého pozadí. Nákres obsahuje jeden obrazec pro každou tisknoucí barvu. Soutiskem získáte barevnou tabulku s přesně Vašimi barvami. Jak masky použít:

 1. Kopírujte nákres ve 100% velikosti na strmý film.
 2. Oddělte čtyři obrazy. Vlepte jednotlivé obrazy v registru (=v zákrytu pod/e tiskových křížků) na podkladové folie.
 3. Exponujte vzniklé předlohy na jednotlivé tiskové desky.
 4. Tiskněte přesně tak, jako tisknete běžné produkční práce (typ a pořadí barev, druh papíru).

Pamatujte, že si vytváříte pomůcku pro porovnávání vlastních výsledků a určování vlastních korekcí -pracujte proto za přísně kontrolovaných podmínek.

POZNÁMKA: Instrukce popisují pouze přípravu plných barevných políček. Chcete-li dodat ke své tabulce i světlé tóny, přidejte plošky odpovídajícího plošného krytí na výsledné negativy. Použijte takové plošné krytí, které poskytne tiskové body přibližně 25%. Nezapomeňte na správné natočení úhlů jednotlivých tiskových rastrů. 

 

B.I.G. Kontrolní stupnice odstínů šedi a barevná karta BST14