B+W IR filtr tmavě červený (092) 52mm

229 bodů do věrnostního systému 10 let záruka
Dostupnost
Produkt již není v nabídce

Výrobce
B+W

Kód produktu
168197

Infračervený filtr v provedení F-Pro. ... Přečtěte si více

Infračervené filtry - speciální filtry pro vysoké kontrasty

Dva speciální filtry - infračervený filtr B+W 093 a UV/IR blokující filtr B+W 486 jsou svojí funkčností naprosté protipóly. UV/IR blokující filtr 486 blokuje nežádoucí ultrafialové a infračervené světelné složky světla, které mohou způsobovat závoj a snížení ostrosti snímku. Obraz tak s filtrem získá ostrost, více detailů a více jemných barevných tonalit. Digitální fotoaparáty mají podobný filtr před obrazovým snímačem, ale většina neumí zcela odblokovat složku infračerveného spektra světla.

Tato nedokonalost otevírá cestu použití blokujícího UV/IR filtru B+W 486 a umožňuje účiněji minimalizovat tyto složky světla již před průchodem optickými členy objektivu. Díky této nedokonalosti lze s velkým efektem využít i dva infračervené filtry B+W 092 a B+W 093. S těmito filtry vytvoříme typické infračervené fotografie, kdy pomocí těchto filtrů blokujeme viditelná spektra světla. Infračervený filtr B+W 093 je optimální pro standardní infra fotografii. Při fotografovánní s filtry 092 a 093 nejprve komponujeme obraz a zaostříme, potom našroubujeme IR filtr a fotografujeme.

Infračervené filtry B+W jsou vyráběny pouze v provedení obrouček F-Pro.

Tip
Vzhledem k tomu, že IR filtry B+W 092 a B+W 093 mají vysoký filtrační faktor, je nutností použít kvalitní a stabilní stativ, aby se zabránilo rozmazání snímků. Citlivost fotoaparátu na IR světlo ověříte pomocí IR dálkového ovladače. Připravte si běžný dálkový ovladač od televizoru a držte jej IR diodou směrem k fotoaparátu. Stisknutím libovolného tlačítka dálkového ovladače uvidíte na displeji, zda je váš fotoaparát schopný snímat IR spektrum světla. Pokud uvidíte diodu svítit na displeji fotoaparátu je váš fotoaparát citlivý na IR světlo. Nic vám nebrání dělat IR fotografie.

Víte jak se orientovat v označení filtrů B+W?

Níže uvádíme mnoho informací, které vám budou užitečné o pro výběr toho nejvhodnějšího filtru B+W

Jistota originálu s 12 letou zárukou

Vývoji a výrobě filtrů B+W byloB+W krabička PREMIUM s hologramem 12 let věnováno maximální úsilí téměř 70 let. Výrobce B+W je po léta lídrem v oboru a dlouhodobá kvalita a výborné zkušenosti s těmito filtry nám umožňuje poskytnout vám 12 letou záruku. Dnes již si můžete být jisti, že naše 12 letá záruka je zároveň i jistotou nákupu originálních filtrů. Celosvětová proslulost značky B+W díky své nekompromisní kvalitě je velkým lákadlem plagiátorů. Na trhu se tak objevují kopie i s věrohodně vypadajícími kopiemi krabiček i s hologramy B+W, bohužel se jedná vždy o nekvalitní napodobeniny s hliníkovou obroučkou a nekvalitním sklem. Originální B+W filtr určený pro český trh je kromě hologramu B+W s jedinečným číselným kódem označen především našim hologramem 12 leté záruky. Vyhledávejte pouze takto označené filtry a budete mít jistotu, že používáte kvalitu Made in Germany.

Typy obrouček filtrů B+W

Důležitá role obroučky a kvalita jejího zpracování je často Srovnání: vlevo filtr se standardní obroučkou F-Pro, vpravo: XS-Pro Digitalpodceňována. Pevné a přesné upnutí skla bez nadměrných tlaků držící sklo je základním předpokladem správné funkce filtru. Sklo je svým skupenstvím velmi hustou kapalinou a případný tlak nepřesně vyrobené obroučky způsobuje jeho trvalé deformace a snížení ostrosti. B+W obroučky jsou vyrobeny na CNC stroji převážně z pevné mosazi. Skla filtrů jsou v obroučce zajišťovány přesným kroutícím momentem zajišťovací maticí. Kromě stříbrné verze obroučky Digital-Pro a vynikající standardní obroučky F-Pro, vhodné pro teleobjektivy až po běžné širokoúhlé objektivy, nabízí B+W velmi plochou verzi obrouček XS-Pro, určenou pro širokoúhlé objektivy, které eliminují vinětaci. Pro extrémně širokoúhlé objektivy je možné využít předsazených filtrů, kde sklo přesahuje průměr závitu.

B+W obroučky XS-Pro
Objektivy s kratší ohniskovou vzdáleností s transfokátorem (zoom) pro digitální zrcadlovky jsou častěji náchylné k vinětaci. Z tohoto důvodu vyvinul B+W řadu Premium s extrémně nízkou obroučkou XS-Pro Digital. I přes svoji nízkou konstrukci má plnohodnotný přední závit umožňující upnutí dalšího filtru, sluneční clony nebo krytky. Obroučka je vyrobena z kvalitní mosazi a s matně černou povrchovou úpravou pro zabránění nežádoucích odrazů světla.

Hlavní vlastnosti Premium řady obrouček XS-Pro Digital

  • velmi nízká obroučka, vhodná pro širokoúhlé objektivy
  • přední závit pro další příslušenství nebo krytku objektivu
  • exkluzivní MRC nano povrch pro nejvyšší nároky
  • B+W kvalita a precizní zpracování

B+W obroučky F-Pro
Standardní obroučka filtrů F-Pro má vysokou mechanickou odolnost s nízkou výškou. Obroučka může být použita s nejpopulárnějšími širokoúhlými objektivy bez hrozby vinětace v rozích. Přesné informace o ohniskové vzdálenosti, do které lze filtr použít, nelze přesně určit, protože záleží na mnoha dalších konstrukčních prvcích objektivů a na velikosti předního členu. Obecně lze bezpečně použít obroučky F-Pro bez hrozby vinětace na plnoformátových zrcadlovkách na 35mm objektivech (cca 63° diagonální zobrazovací úhel) na většině objektivů 28 mm (cca 75° úhel) a dokonce i s některými 24 mm (84° úhel) objektivy. Obroučka F-Pro je vybavena plnohodnotným předním závitem pro uchycení krytek, slunečních clon, redukčních kroužků makroblesků nebo dalších filtrů.

Další výhodou konstrukce obroučky F-Pro oproti jiným značkám filtrů je uchycení skla objímkou ze spodní části filtru. To zabraňuje uvolnění skla při povolování příliš pevně našroubované sluneční cloně nebo dalšího filtru

Hlavní vlastnosti Professional řady F-Pro

  • F-Pro, Digital-Pro a speciální obroučky
  • velký výběr průměrů a typů filtrů
  • volitelná s vrstvou E nebo MRC nebo s infračervenými filtry také MRC IR
  • vhodná pro širokoúhlé objektivy
  • možnost filtry vzájemně kombinovat

Typy infračervených filtrů B+W

B+W infračervené filtry 092 a 093
B+W infračervené filtry 092 a 093Filtr B+W 092 vypadá téměř jako černý, v protisvětle uvidíte, že je fialový. Filtruje viditelné světlo až do 650 nm vlnové délky, pro světlo těsně pod vlnovou délkou 700 nm propouští 50% světla, proto vypadá jako fialový. Od vlnové délky 730 nm až do 2000 nm je propustnost vyšší než 90%. To umožňuje záznam čistého infračerveného barevného spektra. Tento IR filtr je vhodný pro většinu digitálních fotoaparátů.

IR filtr B+W 093 blokuje viditelné světlo až do 800 nm. Je tmavě červený, téměř černý. S analogovým IR filmem nebo digitálními fotoaparáty citlivými na IR světlo poskytuje fantastickou barevnost bílých listů a typicky tmavou oblohu. Hodnoty expozice jsou závislé na digitálním modelu fotoaparátu a stanovíte jí experimentálně. Zpravidla je v rozmezí několika sekund. Při fotografování s filtry nejprve komponujte a zaostřete, teprve potom nasaďte filtr.

B+W Digital UV/IR blokující 486
B+W Digital UV/IR blokující 486Tento filtr slouží pro blokování nežádoucího UV a infračerveného světla u digitálních fotoaparátů, eliminující závoj, neostrost a barevnou aberaci pro fotoaparáty se slabším filtrem před obrazovým snímačem. Filtr je upraven nanesením speciálních vrstev blokujících UV a IR záření. Tento princip funguje u objektivů s úhlem zobrazení do 60°. Filtr neprodlužuje expoziční čas a je barevně neutrální.

 

Křivka propustnosti IR 092 a 093 filtrů B+W
Křivka propustnosti IR filtrů B+W

Povrchová úprava skel filtrů B+W

Špičkový výkon díky Multi Resistant Coating (MRC) Klíčovým kritériem prvotřídních filtrů je vynikající kvalita ochranných vrstev. Kvalita začíná na předním optickém členu objektivu a to je místo, kde je umístěn filtr, proto filtr nesmí zhoršit výkonnost optiky. MRC (Multi Resistant Coating) mají na obou stranách (po 7 + 1 vrstvě), sedm antireflexních a jednu ochrannou vrstvu na každé straně. Těchto 16 vrstev na filtru B+W MRC zajišťuje maximální snížení nežádoucí reflexe světla a tímeliminuje rušivé parazitní světlo, které by na cestě optickými prvky objektivy obraz nadále degradovalo. Tímto způsobem dosáhnete zářivějších barev s vyšším kontrastem. Vzhledem k extrémně nízké zpětné odrazivosti (0,5%) MRC vrstvev, filtr spolehlivě zabraňuje vzniku závoje a duchů způsobenýchzpětným odrazem od obrazového snímače.
B+W porovnání propustnosti filtrů dle povrchové úpravy
1) Jednoduchá povrchová úprava s jednou vrstvou na každé straně filtru se zpětnou 4% odrazivostí 2) MRC povrchová úprava se 16 vrstvami dociluje 2% odrazivosti dopadajícího světla 3) Extrémně nízká zpětná odrazivost (0,5%) MRC nano vrstvev.

K obrazové kvalitě přispívá i poslední velmi tvrdá vrstva, zachovávající vysokou optickou kvalitu, zabraňující poškrábání důležitých MRC vrstev při čištění. Kromě toho vrstvy MRC odpuzují nečistoty a vodu, což čištění také velmi usnadňuje.

NOVINKA: MRC nano vrstva - kterou mají všechny XS-Pro Digital filtry, je další úrovní účinnosti ochrany filtrů. Díky charakteristické vlastnosti nanotechnologie je dosaženo tzv. lotosového efektu, což má za následek odpuzování vodních kapek a nečistot, které z filtru snadno sklouznou a s sebou odnesou i prachové částice. To zásadně usnadňuje čištění povrchu filtru, které je tak ještě jednodušší a rychlejší.

B+W E
1) Na filtru bez vrstev nebo se standardním jednovrstvým potahem (E) se kapka rozteče. Tento filtr nemá povrch s vodě a prachu odpuzujícím účinkem.

B+W MRC
2) Na filtru s hydrofobní vrstvou MRC drží kapka vody pohromadě a klouže po povrchu. Tento filtr má částečně nepřilnavy povrch pro vodu a prach.

Unikátní povlak MRC-IR byl vyvinut speciálně pro IR filtry, jejich oboustranná aplikace zajišťuje perfektní antireflexovou úpravu a ochranu před mechanickým poškozením. Ochranná vrstva navíc odpuzuje špínu a vodu a tak umožňuje snadné a rychlé čištění.

B+W MRC nano
3) Na filtru vybaveném superhydrofobním povrchem MRC nano je vodní kapka téměř kulatá a již při mírném naklonění okamžitě sklouzne z povrchu. Využívá stejného efektu jaký najdeme v přírodě u lotosového listu. Tento povrh je nepřilnavý nejen pro vodu ale i prach, mastnotu a jiné nečistoty. Tento povrch se příjemně čistí a takto upravený filtr má i větší životnost.

Co je efekt lotosového listu?

Listy lotosového květu zůstávají čisté a suché i přesto, Efekt lotosového listuže jsou vystaveny neustálému působení prachu, špíny, dešti a dalším prvkům. Vědci zjistili, že tajemství lotosového květu leží na povrchu listů. Malé výčnělky, jednu miliardtinu metru vysoké, pokrývají povrch listu a zabraňují vodě a špíně na povrchu přilnout. Tento efekt udržuje listy čisté a suché i při velkých srážkách.

Vědci využívají nanotechnologií a snaží se napodobit tento efekt. Pokoušejí se vytvořit samočisticí a nepromokavé povrchy.

Efekt lotosového listu

Povrch lotosového listu je pokryt maličkými výčnělky. Tyto výčnělky jsou skutečně tak malinké, že částečky nečistot a kapky vody mezi ně nevniknou. Místo toho kapky vody narazí na nečistoty a drží tyto částice ve vzduchu.

 

Tip pro čištění filtrů:
Údržba filtrů s MRC a MRCnano vrstvami

Chcete-li zajistit tu nejlepší kvalitu obrazu, musí být filtr udržován v perfektní čistotě. Čištění usnadňuje MRC tvrdá povrchová úprava odpuzující vodu a nečistoty. A jak na čištění filtru: nikdy nestírejte volné nečistoty, ale odstraňte je proudem vzduchu, balónkem, plynem stlačeným ve spreji nebo jemným štětcem na optiku. Dýchněte na filtr a zlehka ho vyčistěte měkkým mikrovláknovým ubrouskem B+W Photo Clear. K čištění nepoužívejte v žádném případě papírové ubrousky a kapesníky, vlákna těchto ubrousků se statickou elektřinou nachytají poletující nečistoty na povrch filtru. Papírové ubrousky na optiku navíc spolehlivě poškrábou i antireflexní vrstvy.
Čištění filtru

B+W čistící sprej Lens Cleaner II
B+W čistící sprej Lens Cleaner IIČistící sprej Lens Cleaner II je určen pro silně ulpělé či přilepené nečistoty na optických plochách, které nelze odstranit pouze mikrovláknovým ubrouskem. B+W Lens Cleaner byl původně používán jako pracovní čistící kapalina ve firmě Schneider při výrobě kvalitnějších objektivů, nyní je v praktickém balení dostupný každému. B+W Lens Cleaner II obsahuje vysoce efektivní neagresivní čístící složky, které nemají negativní účinky na sklo nebo antireflexní vrstvy. Mechanická pumpička usnadňuje aplikaci, navíc je kapalina nezávadná a nehořlavá. B+W Lens Cleaner II je nezbytným doplňkem pro všechny, kteří fotí a filmují v terénu.

 

Lens Cleaner II je vhodný také pro čištění LCD / TFT monitorů.

B+W čistící mikrovláknová utěrka Photo Clear
Nejlepší čistící utěrka pro citlivé B+W čistící mikrovláknová utěrka Photo Clearoptické přístroje. B+W utěrka Photo Clear je vyrobena ze speciálního jemného mikrovlákna bez chemických příměsí. Čistí velmi citlivě a efektivně. Utěrku můžete prát bez aviváže v pračce a díky kvalitnímu zpracování vám vydrží dlouhá léta. Utěrka je k dispozici v rozměrech 18 x 18 cm a 36 x 28 cm a dodává se v praktickém plastovém ochranném pouzdru.

 

Vybrané parametry
Závit filtru 52 mm