• Okuláry Omni nabízejí kvalitní čtyřprvkovou optiku Plössl za velmi přijatelnou cenu.
• Gumové očnice poskytují pohodlí a zvyšují kontrast. Při nošení brýlí je můžete nechat nahoře nebo sklopit dolů.
• Krásné matné hliníkové tubusy a černěné okraje čoček zabraňují vnitřním odleskům
• 1,25" tubusy jsou opatřeny závitem pro filtry ... Přečtěte si více
Okuláry Celestron řady Omni nabízejí zorné pole 43º, což je ideální pro pozorování Měsíce, planet a mnoha objektů hlubokého vesmíru. Prémiová čtyřprvková optická soustava je opatřena několika vrstvami vysoce propustných vrstev pro jasný a ostrý obraz. Okraje optiky jsou zčernalé pro zvýšení kontrastu.
Tělo okuláru Omni je vyrobeno z hliníku. Výsledkem dvoustupňového procesu eloxování je krásná matná povrchová úprava, která odolává odrazům a odleskům. Součástí každého okuláru řady Omni je černá gumová očnice. Lze jej ponechat nahoře nebo sklopit dolů pro lepší pozorování při nošení brýlí. Modely s delším tubusem (15 mm, 32 mm, 40 mm) obsahují pogumovanou rukojeť pro neklouzavou manipulaci při pozorování. Vložený tubus má závit pro filtry o průměru 1,25".
Mnoho levných základních dalekohledů se dodává s levnými okuláry, které jsou dostatečné pro první pohled do dalekohledu, ale brzy si budete přát lepší - malé zorné pole nebo nepříjemně krátká interpupilární vzdálenost vám znepříjemní pozorování. Jednoduché konstrukce okulárů podle Kellnera, Ramsdena nebo Huygense (poznáte je podle zkratek K, H nebo SR) již nejsou aktuální - i když jsou často inzerovány jako "vysoce výkonné okuláry".
S okuláry Omni nabízí Celestron levnou alternativu. Jedná se o okuláry Plössl se čtyřmi čočkami symetrické konstrukce. Zčernalé okraje čoček zabraňují odrazům uvnitř okulárů a zvyšují kontrast, vícevrstvá vrstva na každé čočce umožňuje maximální kontrast a propustnost světla. Kromě toho je každé pouzdro dvakrát eloxované, aby se zabránilo odrazům - u jiných výrobců najdete místo toho reflexní povrchy.
Okuláry jsou příjemně lehké a nabízejí dobré zorné pole - je menší než u mnohem dražších širokoúhlých okulárů, ale je zde také mnohem méně nepříjemné tunelové vidění. Filtrační závit integrovaný do objímky okuláru umožňuje našroubovat libovolný 1,25" filtr, např. pro ztlumení světla při pozorování Měsíce nebo pro použití mlhovinových filtrů při pozorování hluboké oblohy.
Přídržná drážka v zásuvné objímce zabraňuje vyklouznutí okulárů ze zaostřovače a jejich pádu na zem při naklápění dalekohledu, kdy se mohl uvolnit upínací šroub.
Konstrukce Plössl
Plösslovy okuláry patří k prvním moderním okulárům a jejich původ lze vysledovat až k rakouskému optikovi Simonu Plösslovi, který je vyvinul již v roce 1860. Teprve v 80. letech 20. století se tato konstrukce stala populární, protože ji lze vyrobit v dobré kvalitě pomocí moderních technik a je mnohem lepší než starší konstrukce okulárů. Se zorným polem kolem 50° jsou to dobré, všestranné okuláry, které vám mohou sloužit mnoho let. Pokud hledáte levné okuláry, které stojí za to, okuláry Celestron Omni jsou dobrou volbou.
Pouze při ohniskových vzdálenostech nižších než přibližně 10 mm se mezipupilární vzdálenost kvůli konstrukci poněkud zmenšuje - zejména nositelé brýlí mohou používat okuláry s delší ohniskovou vzdáleností v kombinaci s 2x barlow objektivem. Barlow zdvojnásobuje zvětšení, zatímco příjemné pozorovací vlastnosti okulárů s delší ohniskovou vzdáleností se nemění.
40mm okulár
Okulár Omni 40 mm je model s nejdelší ohniskovou vzdáleností v řadě Omni a nabízí nejmenší zvětšení. Jako jediný má menší zorné pole než ostatní modely, protože maximálního skutečného zorného pole, které je možné s 1,25" okuláry dosáhnout, je dosaženo již při ohniskové vzdálenosti přibližně 32 mm. Pokud jde pouze o zorné pole, je 32mm okulár lepší volbou. Velkou výhodou 40mm okuláru je jasnější obraz: čím větší zvětšení, tím tmavší obraz. Například se 40mm okulárem uvidíte slabé mlhoviny lépe než s 32mm okulárem, a přitom přehlédnete stejnou skutečnou část oblohy.