Softboxy

Specialista na studio a osvětlení
"Softboxy jsou označení pro tvářeče (modifikátory) světla mající za úkol světlo rovnoměrně rozptýlit a změkčit. Softboxem může být i odrazný deštník vybavený difuzorem v tomto se nedržme nějakých konvencí. Prakticky cokoliv co poslouží pro daný účel rozptýlení a změkčení světla můžeme označit jako softbox. Měkké světlo využijeme při portrétování, kdy jeho změkčení má vliv na pozvolnější přechody stínů a nepůsobí tak ostře. Softboxy se liší výstupním tvarem, hloubkou, konstrukcí a především bajonetem, který umožňuje upevnění na tělo zábleskového nebo trvalého světla."
Jak jsem již zmínil, na první pohled poznáte hlavní rozdíl a to je vlastní tvar softboxu. I přesto že softbox světlo změkčuje, neznamená to, že by jako zdroj světla neměl být vidět v odražených plochách fotografovaných objektů nebo očích modelu. Stejně tak může být proud změkčeného světla jen lokální a může dotvářet celkový obraz osvětlený jiným typem světla.
Stripbox
Jak název napovídá pruhové softboxy, jsou úzké obdélníkové softboxy používané pro nasvícení obrysu tváře nebo celé postavy. V produktové fotografii lze se stejným efektem zdůraznit tvar v kontrastu méně osvětlených ploch nebo tmavému pozadí. S tímto efektem se v produktové a reklamní fotografii setkáte již u ustálených fotografických témat lahví vína, obesně barevného skla či fotografií karosérií automobilů.
Octabox
Je často zneužívaný obecný název víceúhelníkového softboxu, samozřejmě by to měl být osmiúhelník, ale nechytejme se detailů, nás zajímá výsledek. Octaboxy se používají na svícení portrétů, celých postav a skupin. Používá se jako univerzální tvářeč světla, pokud má být světlo celoplošné a působit co nejvíce přirozené. Jednou z variant octaboxu je tzv hluboký octabox nebo-li deepbox či parabolický softbox který v porovnání s klasickým octaboxem světlo více směruje vpřed a vytváří tak světlo pro dynamičtější efekty osvětlení.
Čtvercové a obdélníkové softboxy
Čtvercový a obdélníkový softbox do poměru přibližně 1:2 se používají pro produktovou fotografii nebo jako výplňové světlo při fotografování portrétů, jednotlivých postav a nebo skupin.
Lantern, balonový softbox
Je typ softboxu který všesměrově rozptyluje světlo a má efekt lampy nebo stropního svítidla. Tento typ světla se využívá pro fotografování interiérů. Tento softbox se dříve vytvářel pomocí bílého propustného deštníku uzavřeným difůzním plátnem.
Podlahový softbox
Je označení speciálního softboxu, který je svou konstrukcí uzpůsoben k svícení co nejníže od podlahy směrem vzhůru.
Výbava a konstrukce softboxů
Difuzní plátna
Obvykle jsou softboxy dodávány s dvěma difuzními plátny. První je vnitřní a druhé vnější, to které vidíme při pohledu na softbox. Dvojité změkčení má za úkol opravdu rovnoměrně rozptýlit světlo vyzařované zábleskovým světlem a nebo trvalým světlem, dnes obvykle LED. Odejmutím vnitřního difuzního plátna můžeme měnit charakteristiku světla a vytvářet o něco tvrdší zdroj světla. K výbavě některých softboxů patří černá voština, která vytváří ze světla přímočařejší tok a světlo tak více usměrňuje. Tato mřížka nebo voština najde využití především při svícení na tmavém pozadí.
Bajonety softboxů
K uchycení na světlo slouží bajonet, což je adaptér, za který se konstrukce softboxu na světlo upne. Setkat se u nás můžete s více než deseti typy bajonetů, ale ve skutečnosti je zdaleka nejpoužívanější Bowens adaptér, což vaši orientaci poměrně značně usnadní.
Konstrukce kostry softboxu
Pevná
Tato konstrukce je tvořena samostatnými pruty, které se při montáži zasazují do adaptéru softboxu. Toto řešení je obvykle levnější, hodí se pro trvalé umístění ve fotografickém studiu.
Deštníková
Jsou na principu jaký známe u rozkládání deštníku. Tato konstrukce usnadňuje transport a využití v exteriérech.