Technologie rozpoznávání oblohy v přístroji StarSense Explorer způsobila revoluci v manuálním teleskopu tím, že odstranila zmatek, který je běžný u začátečníků, a zlepšila uživatelský zážitek i pro zkušené uživatele teleskopu.

Mnozí budoucí astronomové jsou frustrováni nebo ztrácejí zájem o svůj manuální (tj. nepočítačový) dalekohled, protože nevědí, kam ho nasměrovat, aby viděli planety, hvězdokupy, mlhoviny a galaxie - tedy to dobré! 

StarSense Explorer vám přesně řekne, které nebeské objekty jsou aktuálně viditelné na noční obloze a kam máte teleskopem pohnout, abyste tyto objekty umístili do okuláru dalekohledu. A co víc, během pozorování máte přístup k podrobným informacím a dokonce i ke zvukovým popisům nejoblíbenějších objektů. Nevyžadují se žádné předchozí znalosti noční oblohy.

Srdcem systému StarSense Explorer je funkce rozpoznávání oblohy a mapování oblohy. StarSense Explorer využívá váš chytrý telefon k velmi přesnému určení polohy ukazatele pomocí "řešení desek"

Dokovací stanice StarSense

Dok StarSense - speciální držák, který spojuje chytrý telefon s teleskopem StarSense Explorer - udržuje chytrý telefon na místě nad integrovaným zrcadlem. Hvězdné obrazce nad hlavou se odrážejí od zrcadla a do fotoaparátu smartphonu. Zrcadlo je mírně nakloněné vzhledem k dalekohledu, aby poskytovalo lepší výkon při vyhledávání objektů nízko na obloze.

Dok pojme většinu chytrých telefonů s nasazeným pouzdrem. Je vybaven knoflíky pro nastavení X-Y, které vám pomohou umístit fotoaparát nad zrcadlo. Dokovací stanice je také vybavena vestavěným stínítkem kolem zrcadla, které zabraňuje pronikání rozptýleného světla do zorného pole fotoaparátu smartphonu.

Aplikace Celestron StarSense Explorer

Aplikace StarSense Explorer běží na uživatelem dodaném chytrém telefonu připojeném k teleskopu StarSense Explorer prostřednictvím dokovací stanice StarSense. Po spuštění aplikace vás provede jednoduchým postupem ve dvou krocích, který umožní sladit fotoaparát chytrého telefonu se zorným polem dalekohledu.

Poté aplikace zobrazí pohled na noční oblohu a na obrazovce zobrazí terčík, který představuje aktuální polohu teleskopu. Odtud můžete vybrat objekt, který chcete sledovat, a to buď klepnutím na něj v zobrazení planetária, nebo jeho výběrem ze seznamu Nejlepší pozorování dnešní noci. Objekty, které jsou zvýrazněny v zobrazení planetária nebo uvedeny v seznamu Tonight's Best, jsou naše doporučené cíle - všechny jsou aktuálně viditelné nad obzorem z vašeho pozorovacího stanoviště. Uvidíte různé objekty, které se budou v jednotlivých nocích lišit. Můžete vidět planety jako Jupiter nebo Saturn, mlhoviny jako Orion, Galaxii v Andromedě nebo jiné typy objektů.

Jakmile vyberete objekt, aplikace zobrazí na obrazovce ukazovací šipky. Ty ukazují směr, kterým byste měli pohybovat dalekohledem, abyste objekt našli. Pohybujte dalekohledem podle pokynů, dokud se na obrazovce neobjeví terčík vycentrovaný na vybraný objekt. Když terčík změní barvu na zelenou, objekt je viditelný v okuláru dalekohledu se spodním napájením.

Objekt můžete pozorovat při poslechu zvukové prezentace nebo si můžete v aplikaci prohlédnout další informace a údaje o objektu. K dispozici jsou dokonce i tipy pro pozorování, které vám pomohou získat co nejlepší pohled přes dalekohled na vybraný objekt.

Celestron vyvinul aplikaci StarSense Explorer ve spolupráci s našimi přáteli z Simulation Curriculum, tvůrci špičkové aplikace pro planetária, Sky Safari. Můžete se spolehnout, že aplikace StarSense Explorer poskytuje nejpřesnější modely noční oblohy s tisíci nebeskými objekty v databázi.

Jak to funguje: Řešení talířů

StarSense Explorer využívá obrazová data zachycená fotoaparátem smartphonu k určení polohy ukazatele. Aplikace zachytí obraz noční oblohy a poté porovná hvězdné vzory na snímku se svou interní databází v procesu podobném porovnávání otisků prstů nebo rozpoznávání obličejů.

StarSense Explorer v podstatě používá fotoaparát smartphonu jako své "oko" a výpočetní výkon smartphonu jako svůj "mozek". Fotoaparát se dívá na noční oblohu a procesor pak na základě vypočtených středových souřadnic zachyceného obrazu zjistí, kam dalekohled míří.

Proces extrakce údajů o hvězdných vzorcích na snímcích za účelem určení aktuální polohy teleskopu se nazývá "řešení desek". Jedná se o stejnou metodu, kterou používají profesionální observatoře a dokonce i družice na oběžné dráze.

Aplikace StarSense Explorer je vůbec první vyvinutou aplikací, která k určení aktuální polohy chytrého telefonu pomocí metody plate solving. Aplikace poskytuje typickou přesnost určování polohy přibližně 0,25°.

Ostatní astronomické aplikace řešení desek nepoužívají. Místo toho se při odhadu polohy smartphonu spoléhají výhradně na interní gyroskopy, akcelerometry a kompas. Ve spojení s manuálním dalekohledem není výsledné určení polohy dostatečně přesné, aby bylo možné umístit astronomické objekty do zorného pole dalekohledu.

Typické zorné pole teleskopu s nízkým výkonem je přibližně 1° a přesnost zaměření chytrého telefonu pouze pomocí jeho interních snímačů je v nejlepším případě několik stupňů. Takže i když si chytrý telefon myslí, že míří na objekt, ten bude namířen o několik stupňů dál a v okuláru dalekohledu se neobjeví. To znemožňuje všem ostatním astronomickým aplikacím používat smartphone k přesnému zaměření dalekohledu.

StarSense Explorer vs. počítačové dalekohledy

Technologie StarSense Explorer přináší výhody počítačového zaměřování teleskopů do manuálních teleskopů bez drahých motorů, snímačů, ručních ovladačů nebo integrované elektroniky.

Počítačové dalekohledy obvykle vyžadují proces vyrovnání s noční oblohou. Přestože společnost Celestron v průběhu let zjednodušila postup vyrovnávání, stále vyžaduje, aby uživatel vycentroval teleskop na několik hvězd, než dokáže přesně najít objekty. Navíc může být nutné opětovné seřízení, pokud dojde k nárazu nebo jinému pohybu montáže.

Dalekohledy StarSense Explorer nevyžadují žádné zarovnání na noční oblohu, protože automaticky (a rychle) vyřeší talíř při každé změně polohy telefonu. Proto lze dalekohledy StarSense Explorer zvednout a přemístit na jiné pozorovací místo, aniž by bylo nutné je znovu seřizovat.

Technologie StarSense Explorer představuje pro amatérské astronomy obrovský průlom. Využívá chytrý telefon jako samostatný systém pro řešení talířů: sám pořizuje snímky, zpracovává je, extrahuje data o hvězdných vzorcích a určuje souřadnice středu obrazu.

Běžný systém schopný řešit desky by vyžadoval několik kusů nebo drahé vybavení, jako je citlivá zobrazovací kamera, objektiv kamery, externí počítač a specializovaný astronomický software. Použití chytrého telefonu k samostatnému řešení astronomických desek je významným krokem vpřed v rozvoji amatérské astronomie a astronomických aplikací. Technologie StarSense Explorer promění váš chytrý telefon v dokonalého pomocníka při pozorování dalekohledem. Umožňuje přitom teleskopům StarSense Explorer poskytovat vylepšené astronomické pozorování bez nákladů spojených s dražšími počítačovými systémy.

Kompatibilita s chytrými telefony

Aplikace StarSense Explorer funguje na platformách iOS a Android. Je kompatibilní s iPhonem 6 a novějším a s většinou chytrých telefonů se systémem Android 7.1.2 a novějším. Kompletní seznam kompatibility najdete kliknutím sem.

Je distribuována prostřednictvím obchodů Apple Store a Google Play. Aplikace je k dispozici ke stažení zdarma, ale její funkce ukazování dalekohledu se odemkne až po zadání odemykacího kódu. Odemykací kód je poskytován pouze s teleskopy StarSense Explorer.

Technologie StarSense

S patentovanou technologií StarSense® společnosti Celestron nebylo seřízení teleskopu nikdy jednodušší: nastavte teleskop, stiskněte tlačítko "Align" na ručním ovladači StarSense a pohodlně se usaďte. Systém StarSense, který se nachází v našem příslušenství StarSense AutoAlign a v teleskopech SkyProdigy, využívá vestavěnou digitální kameru ke snímání oblohy a pořizování tří snímků. Poté tyto snímky analyzuje podle interní databáze (podobně jako při porovnávání otisků prstů) a automaticky vyrovná dalekohled. Celý proces trvá asi tři minuty a uživatel se na něm nemusí vůbec podílet.

Systém StarSense vyžaduje vlastní ruční ovládání StarSense, které se dodává v balení s dalekohledy SkyProdigy a systémem StarSense AutoAlign. Ruční ovládání StarSense umožňuje automaticky vyhledat a nasměrovat dalekohled na více než 4 000 nebeských objektů obsažených v jeho databázi spolu s funkcí "Sky Tour", která automaticky přesune dalekohled na nejlepší astronomické objekty, které jsou v danou chvíli viditelné. Navíc je ruční ovládání vybaveno také ukazatelem, který vám poskytne zajímavá fakta a vědecké údaje o pozorovaném objektu.  Udržujte svůj StarSense v aktuálním stavu stažením nejnovějších aktualizací firmwaru pro ruční ovládání.

FAQ

Funguje funkce StarSense AutoAlign s dalekohledy jiných značek?
Ne. Zatímco funkce StarSense AutoAlign je kompatibilní s téměř všemi počítačovými dalekohledy Celestron, s dalekohledy jiných značek fungovat nebude.

S kterými teleskopy Celestron nebude funkce StarSense AutoAlign fungovat?
Všechny současné počítačové montáže Celestron jsou kompatibilní s funkcí StarSense, ačkoli některé vyžadují příslušenství Aux Port Splitter. Starší modely NexStar i Series, Ultima 2000 a GoTos první generace, jako je Compustar, kompatibilní nejsou. Kompletní seznam kompatibility najdete na stránce produktu StarSense AutoAlign.

Má zařízení StarSense interní GPS, nebo je potřeba příslušenství GPS?
Ne, zařízení StarSense neobsahuje interní GPS a při zarovnávání nespoléhá na GPS, takže není potřeba externí příslušenství GPS.

Můžu použít StarSense k zarovnání podle Slunce?
Ano, ale z bezpečnostních důvodů musí být Slunce ručně povoleno v ručním ovladači StarSense, aby bylo možné jej použít jako možnost zarovnání.

Může funkce StarSense AutoAlign pomoci s polárním vyrovnáním?
Ano, StarSense je vybaven funkcí All-Star Polar Alignment, která vám umožní přesné polární vyrovnání pomocí libovolné pojmenované hvězdy. Před polárním vyrovnáním rovníkové montáže dalekohledu vám StarSense automaticky vyrovná GoTo, který vám umožní namířit na libovolný nebeský objekt v databázi ručního ovládání. Jakmile je GoTo vyrovnán, StarSense vás provede snadnou rutinou polárního vyrovnání All-Star, abyste přesně polárně vyrovnali.

Může být StarSense použit jako naváděcí dalekohled pro zobrazování?
V současné době ne. Vestavěný digitální fotoaparát StarSense nemá dostatečnou ohniskovou vzdálenost pro přesné navádění dalekohledů s delší ohniskovou vzdáleností.

Jakmile se podaří seřídit StarSense, mohu přepnout na interní databázi své montáže a použít ruční ovládání NexStaru nebo ovládání ASCOM z programu planetária (např. Starry Night)? Nebo jsem omezen na program Sky Tour ručního ovladače StarSense?
Ano, můžete používat program planetária a ovládat dalekohled pomocí programu ASCOM stejně jako při použití ručního ovladače NexStar.  Ruční ovladač StarSense nahradí stávající ruční ovladač pro montáž NexStar, ale funguje stejně jako s připojením ASCOM k počítači.  Seřízení je třeba nejprve dokončit prostřednictvím ručního ovládání StarSense.

Pro upřesnění, ruční ovládání StarSense nahrazuje ruční ovládání NexStar.  Zachovává si všechny stejné funkce, ale přidává k nim automatické zarovnávání pomocí technologie StarSense® a také modelování vícehvězdičkové kalibrační montáže.  Stejně jako ruční ovládání NexStar může ruční ovládání StarSense vyhledávat podle názvu objektu nebo katalogového čísla a propojit se s počítačem prostřednictvím ASCO.

Žádná položka