Stativy lze použít jak pro fotografování, tak pro natáčení videa. Existují však mezi nimi určité rozdíly, které byste měli při výběru stativu zvážit.

Pro fotografování je ideální stativ s robustní, pevnou konstrukcí, s ohledem na snadnost jeho přenášení lze z některých těchto vlastností ubrat. Stativ může být vybaven celou řadou úzce specializovaných hlav, ta vám umožní plynulé otáčení a naklápění fotoaparátu pro kreativní kompozice a pevná konstrukce zajistí, že fotoaparát zůstane stabilní a bezpečný.

Pro natáčení videa je nezbytný stativ s fluidní hlavou. Ta vám naopak umožní provádět s fotoaparátem plynulé a hladké pohyby, což je nezbytné pro profesionálně vypadající videozáznamy. Některé videostativy mají také další funkce, jako je protiváha a ovládání odporu, které vám pomohou získat ještě plynulejší záběry.

Obecně platí, že nejlepší je vybrat si stativ, který je speciálně navržen pro typ fotografie nebo videozáznamu, který plánujete pořizovat. Tím zajistíte, že budete mít k dispozici správné nástroje pro danou práci a budete moci dosáhnout nejlepších možných výsledků.