Studiová záblesková světla
"Je bláhové se domnívat, že s příchodem LED a jejich pokročilých verzí COB jsou záblesková světla překonána a budou časem zapomenuta. To ani omylem. Je až neuvěřitelné, jak z hlediska kvality osvětlení překonaly svou dobu. Ve všech kvalitativních ukazatelích, barevné spojitosti, CRI, barevné teplotě, ale také maximálního výkonu mohou tyto světla soubeřit prakticky jen s přirozeným denním osvětlením. Pro zorientování se v problematice způsobů osvětlení jsme pro vás s kolegy připravili krátký článek ...
Záblesková studiová světla jsou funkčně stejným zařízením jako blesky fotoaparátů, jsou však zpravidla výkonější, robustnější s větším světelným zdrojem. Studiové blesky existují v různém provedení od těch napájených ze sítě el. vedení, tak i bateriových pro použití mimo dostupnost el. vedení. Blesky je možné používat samostatně nebo ve skupinách s různě formovaným, rozptýleným nebo obarveným světlem. Ke studiovým bleskům je k dispozici celá řada příslušenství, které usnadňují práci s blesky, tvarovat a obarvovat světlo a vytvářet nejrůznější nálady a scény.
Co jsou to záblesková studiová světla?
Studiové blesky produkují jasné denní světlo stejným způsobem jako vestavěný blesk fotoaparátu nebo externí systémový blesk. Studiové blesky jsou na rozdíl od nich výkonnější, generují extrémně krátké záblesky světla a i přes svůj větší výkon se rychleji dobíjejí. Blesky jsou k dispozici ve výkonech od 150 do 1 000 wattů. Výkon světla je určující pro vzdálenost, ze které můžete světla použít i s případnou světelnou ztrátou při požadovaném formování světla. Většina modelů zábleskových studiových světel má nastavitelný výkon záblesku, kterou využijete při potřebě osvětlovat blesky z blízka.
Záblesková světla obvykle disponují vlastním trvalým světlem, tzv. modelačním, tak aby pod světly bylo vidět a aby bylo možné předvídat směrování světel a prolínání stínů pro přibližné nastavení blesků a modifikátorů.
Studiové blesky se spouští pomocí kabelu, nouzově vestavěným bleskem fotoaparátu pomocí vestavěných světlocitlivých relé spouštějící blesky. Častěji a pohodlněji je praktičtější využít bezdrátového radiového odpalovače.
Studiové blesky se obvykle nastavují plně manuálně, jsou však dostupné i modely s řízením pomocí TTL.
Jaké jsou rozdíly mezi zábleskovými světly a trvalým osvětlením?
Zatímco blesková světla produkují krátké, ale výkonné osvětlení záblesku, kontinuální či trvalá světla zůstávájí zapnuté po celou dobu fotografování. Tyto dva typy studiového osvětlovacího zařízení se vzájemně doplňují a každý z nich má své vlastní výhody a nevýhody.
Studiové blesky:
- Jsou výkonnější
- Zmrazí pohyb
- Mají spojitější barevné spektrum, věrněji reprodukují barvy v celém rozsahu barevného spektra
- Věrněji reprodukují pleťové barvy
- Umožňují použít větší clonová čísla pro větší hloubku ostrosti
- Vytvářejí ostré fotografie
- Čas závěrky je omezen rychlost synchronizace vašeho fotoaparátu
- Expozici je potřeba měřit samostatně expozimetrem, nebo obvykle zkusmo fotoaparátem
Trvalá světla:
- Jsou méně výkonné
- Menší výkon vyžaduje potřebu pracovat se světelnějšími objektivy s více otevřenou clonou
- Fotografie mívají obvykle měkčí podání
- Expozici je možné měřit přímo fotoaparátem
Použití světelných modifikátorů ke změně charakteru osvětlení
Použitím modifikátorů světla je možné změnit kvalitu světla vyzařované studiovými záblesky. Reflektory můžete směrovat ostré světlo na hlavní objekt, komínky nebo komínky s voštinami ostře vyznačit kužel světla a doslova bodově objekt ze scény "vypíchnout". Opakem jsou naopak různé druhy softboxů, které světlo rozptylují a vytvářejí měkčí a jemnější obrazy. Světlo je možné rovněž upravit barevně, změnit barevnou teplotu světla pomocí barevných filtrů a nebo gelů.
Příslušenství pro studiové blesky
K dispozici je nespočet světelných stojanů, ramen a uchycení studiových světel pro maximální efekt v interiéru nebo exteriéru. Bezdrátové odpalovače zvyšují pohodlí ovládání a rovněž i bezpečnost při práci s blesky eliminací nadbytečných kabelů pod nohami fotografa a modelek.
Ačkoli studiové zábleskové blesky TTL fungují stejným způsobem jako blesky TTL namontované na fotoaparát (systémové blesky), obvykle dosáhneme lepších výsledků pomocí možnosti přesného měření osvětlení díky dostupným expozimetrům. Při použití scény osvětlené blesky umístěte expozimetr vedle subjektu a čelem k fotoaparátu, aby změřil světlo viděné fotoaparátem (měření dopadu světla).
Zábleskové osvětlení otevírá mnoho možností pro portrétní nebo dokonalou produktovou fotografii v interiéru i exteriéru. U nás v OEHLING naleznete vše co k osvětlení studiovými světly potřebujete od rady až po poslední kus hardware.
Walimex pro příuční blesk H600 pro akumulátorový blesk Flash2Go
1 865,29 Kč bez DPH
Helios 1000P (1000Ws, SČ106)
7 078,51 Kč bez DPH
Helios 600P II studiový blesk
7 372,73 Kč bez DPH